مقالات آموزشیمقالات آموزشی ارزدیجیتالمقالات آموزشی فارکس

بهترین اندیکاتور برای نوسان گیری | معرفی و دانلود 10 اندیکاتور نوسان گیری برای متاتریدر 4

اندیکاتور نوسان گیری همچون چراغ راهنمایی میماند، چراغ های راهنمایی به شما میگویند که چه زمانی باید بایستید و توقف کنید چه زمانی باید حرکت کنید درست مانند اندیکاتورهای نوسانی، تنها بهترین اندیکاتورهای نوسان گیری هستند که میتوانند حساب شما را ایمن نگه دارند.

شما میتوانید تعداد خطاها و شکست ها در حساب فارکس خود را با استفاده از اندیکاتورهای نوسان گیری معمولی کاهش دهید،زیرا به شما کمک میکند از شرایط خطرناک و یا مرده بازار دوری کنید.اما بهترین اندیکاتورهای نوسان گیری پیشرفته کمی بیشتر عمل میکنند.

اندیکاتورهای نوسان گیری پیشرفته ،نوسان بازار را بهتر از اندیکاتور های نوسانی معمولی پیش بینی میکنند، و همچنین دارای تفاوت هایی هستند که آنها را از سایرین متمایز میکند.

در این مقاله به معرفی بهترین اندیکاتورهای نوسان گیری برای متاتریدر 4 میپردازیم.

 

۱- اندیکاتور بولینگر باند برای نوسان گیری

اندیکاتور نوسان گیری بولینگر باند

هنگامی که بسیاری از معامله گران فارکس نام اندیکاتور Bullinger Bands را میشنوند،احتمالاً اولین چیزی که به ذهنشان میرسد معاملات نوسانی نیست،اما معاملات نوسان گیری یکی از کاربردهای متعددی است که اندیکاتور باندهای بولینگر در آن برتری دارد.

باندها در اندیکاتور بولینگر باند به دو خط دو طرف میانگین متحرک دوره ۲۰ اشاره دارند.آنها با استفاده از انحرافات استاندارد قیمت در یک زمان از پیش تعیین شده محاسبه میشوند.

این باندها بسته به داده هایی که از بازار میگیرند،منقبض و منبسط میشوند.و این باند ها هستند که میگویند بازار چقدر بی ثبات است.ایده اصلی این است که باندها با افزایش نوسانات گسترده میشوند و در شرایط بازار با نوسان کم منقبض میشوند.

شاید چیزی که اندیکاتور باند بولینگر را به یکی از بهترین گزینه ها برای معامله گران فارکس تبدیل میکند این است که چقدر سریع به نوسانات بازار در هر زمان و در هر بازه زمانی واکنش نشان میدهد و آنها را نشان میدهد.

این اطلاعات میتواند راهنمای بسیار خوبی برای معاملات شما باشد ، زیرا به شما کمک میکند بدانید چه زمانی نوسان کافی در بازار وجود دارد تا از معامله شما پشتیبانی کند.

جدا از اطلاعات نوسان در جفت ارز ،باندهای بولینگر یک اندیکاتور روند خوب است که برای برخی از معامله گران فارکس به عنوان یک اندیکاتور بازگشت روند نیز استفاده میشود و همین استفاده های متعدد از اندیکاتور است که باعث میشود آن را به عنوان یکی از بهترین اندیکاتورهای نوسان گیری برای متاتریدر 4 در نظر بگیریم.

دانلود اندیکاتور نوسان گیری بولینگر باند (کلیک کنید)

 

۲- اندیکاتور کانال Keltner بهترین اندیکاتور نوسان گیری

اندیکاتور کانال کلتنر

اگر کانال کلتنر را با باندهای بولینگر اشتباه بگیرید،خیلی چیز عجیبی نیست ، چون هر دو شبیه هم هستند و به یک دسته از شاخص ها تعلق دارند.با این حال آنچه متفاوت است این است که هر شاخص چگونه مقادیر خود را محاسبه میکند.

اندیکاتور کانال کلتنر میانگین محدوده واقعی (ATR) را برای زمینه بیشتر در محاسبه خود فاکتور میکند. ATR یکی از شاخص هایی است که برای زمانی که معامله گران فارکس میخواهند میانگین نوسانات قیمت را در یک دوره از پیش تعیین شده اندازه گیری کنند، با آن اشاره میشود.

بنابراین وقتی میگوییم کانال کلتنر یک اندیکاتور نوسان محور است که دارای نوارهایی در اطراف قیمت است، به این معنی است که یک اندیکاتور نوسان گیری قابل اعتماد در مرکز خود دارد.

در حالی که این اندیکاتور رایج ترین اندیکاتور معاملات روند است ، اما هنوز  به عنوان بهترین اندیکاتور نوسان گیری در نظرگرفته میشود و بسته به میزان نوسانات بازار ، نوسانات میتوانند، گسترش یابند و یا منقبض  شوند.

این انقباض و انبساط ها  به اندازه باندهای بولینگر فرّار نیستند، این نوسانات محدود ، نقطه ضعف بالقوه اندیکاتور کانال کلتنر است و از آنجایی که باندها تمایلی به گسترش و انقباض ندارند ، به نظر میرسد که قیمت اغلب آنها را زیر پا گذاشته است.برای همین معامله گران تازه کار ممکن است این مورد را گیج کننده بدانند.

با این حال فراتر از آن ،اندیکاتور کانال کلتنر یک اندیکاتور تشخیص روند عالی و یک اندیکاتور نوسانگیری خوب است.

دانلود اندیکاتور نوسانگیری کانال کلتنر (کلیک کنید)

 

۳- اندیکاتور کانال Donchian جزو بهترین اندیکاتور نوسان گیری

اندیکاتور کانال donchian

در ادامه لیست معرفی بهترین شاخص ها به یکی از بهترین اندیکاتورهای نوسانگیری برای معامله گران فارکس میرسیم. اندیکاتور کانال Donchian ریچارد دانچیان که نام مستعار او (پدر پیر روند ) بود ،این شاخص را توسعه داد.

اندیکاتور کانال دونچیان (Donchian Channel) از نظر ظاهری مانند دو انیکاتور کانال دیگر است ،اما همه آنها در نحوه محاسبه مقادیر متفاوت هستند.

باندهای بولینگر از محاسبات انحراف استاندارد برای استخراج مقادیر باند استفاده میکنند.کانال کلتنر از ATR استفاده میکند ، و کانال Donchian از قله و دره های جفت ارز اخیر استفاده میکند.

این روش محاسبه به اندیکاتور کانال Donchian نزدیک ترین رابطه را با آخرین عملکرد قیمت جفت ارز می دهد.این روش محاسبه همچنین به معامله گرانی که از آن استفاده میکنند کمک میکند  دیدگاه منحصر به فردی در بازار پیدا کنند.

به همین دلیل است که ما معتقدیم معامله گران روزانه و اسکالپرهایی که بیشتر به آخرین حرکت های قیمتی متکی هستند تا حرکت های تاریخی گسترده تر قیمت ، از استفاده از این اندیکاتور لذت خواهند برد.

دانلود اندیکاتور نوسانگیری کانال Donchian (کلیک کنید)

 

۴- اندیکاتور ATR روزانه بهترین اندیکاتور برای نوسان گیری

اندیکاتور atr روزانه برای نوسانگیری

ATR مخفف میانگین محدوده واقعی است. و همانطور که از نامش پیداست، این اندیکاتور محدوده قیمت متوسط را در هر تعداد معین دوره محاسبه میکند.سادگی و عینی بودن ATR بسیاری از معامله گران فارکس را متقاعد کرده است که برای بروز رسانی نوسانات خود به آن تکیه کنند.

با این حال اندیکاتور روزانه ATR کمی با ATR اصلی متفاوت است. ATR اصلی نوسانات جفت ارز را با استفاده از مقادیر بازه زمانی خود محاسبه میکند . به عنوان مثال یک اندیکاتور ATR با دوره ۱۰، میانگین نوسانات ده روز گذشته را در نمودار روزانه محاسبه میکند.

در عوض آنچه که اندیکاتور Daily ATR انجام میدهد این است که برای بازه زمانی روزانه محاسبه میکند.و از این اطلاعات در تمام بازه های زمانی استفاده میکند.اما این اندیکاتور چگونه مفید است؟

ATR روزانه ،دو خط را در بازه های زمانی کمتر از تایم فریم روزانه ترسیم میکند،خط بالا بالاترین ATR برای روز است،در حالی که خط پایین پایین ترین ATR برای روز است.

اگر قیمت در طول روز معاملاتی در این دو خط باقی بماند، به این معنی است که نوسانات آن روز از نوسانات روزانه جفت ارز فراتر نرفته است یا میتوانید تصور کنید هیچ چیز هیجان انگیزی روی سهام اتفاق نمی افتد.

از سوی دیگر، رشد قیمت خارج از خطوط به معنای نوسانات بیشتر در بازار نسبت به برآوردها خواهد بود.اگر شکست از خط بالایی باشد،به دنبال معاملات خرید هستید و زمانی که شکست از خط پایین باشد، وارد موقعیت های معاملاتی فروش خواهید بود .

شاید بهترین چیز در مورد اندیکاتور Daily ATR این باشد که میتواند ابزار عالی در دست معامله گران روزانه باشد.

معامله گران روز میدانند که باید تمام معاملات خود را در یک روز معاملاتی به پایان برسانند  و با این شاخص در نهایت میتوانند از بازارهای مرده و رنج خارج شده و با نوسانات بیشتر به جفت ارزها توجه بیشتری داشته باشید.

دانلود اندیکاتور نوسانگیری کانال Donchian (کلیک کنید)

 

۵- اندیکاتور Volatility Quality Zero Line بهترین اندیکاتور برای نوسان گیری

اندیکاتور نوسان گیری volatility quality zero

نشانگر خط صفر کیفیت نوسان یک اندیکاتور دو عملکردی است که نوسانات را نشان میدهد و در عین حال شناسایی روندها را نیز بیان میکند.در پنجره آن ،نشانگر به صورت خطی ظاهر میشود که گهگاه به بالا و پایین خط وسط می رود.

این خط در طول یک روند نزولی قرمز میشود و فاصله همین خط از خط مرکزی نشان میدهد که جفت ارز چقدر نوسان دارد. هر چه این خط دورتر باشد ، بازار نوسان بیشتری دارد.

اندیکاتور خط صفر کیفیت نوسانات ، منبع خود را از اندیکاتور Volatility Quality دارد . اما تغییرات Quality Zero Line با شاخص منبع در میزان حساسیت آن متفاوت است.اما اولی به اندازه دومی حساس نیست.

ما معتقدیم که این به معامله گران محافظه کار برتری میدهد. این بدان معناست که خط صفر کیفیت نوسان با سیگنالهای نوسانی دقیق تر است. بنابراین هشدارهای نادرست کاهش می یابد و این یکی از دلایلی است که شاخص خط صفر کیفیت نوسان را در لیست بهترین اندیکاتورهای نوسان گیری متاتریدر ۴ قرار دادیم.

اندیکاتور خط صفر کیفیت نوسان برای معاملات نوسانگیری بهترین است اما برای اسکالپرها یا معامله گران روزانه چندان مناسب نیست.  با این حال اسکالپرها و معامله گران روزانه ممکن است با دستکاری تنظیمات اندیکاتور این تأخیر را دور بزنند تا زمانی که چیزی را پیدا کنند که برایشان کار کند.

دانلود اندیکاتور نوسان گیری Volatility Quality Zero Line (کلیک کنید)

 

۶- اندیکاتور نسبت نوسانات (Volatility Ratio)

اندیکاتور نسبت نوسانات

اندیکاتور نوسان گیری Volatility Ratio برای معامله گران فارکس که نیاز به چیزی ساده و آسان برای بیان نوسانات بازار دارند،قابل اعتماد است. نشانگر روی متاتریدر 4 به صورت یک خط موجی پیوسته ظاهر میشود. وقتی خط سبز است نوسانات زیادی در بازار وجود دارد و وقتی خط نارنجی است نوسانات کمی وجود دارد.

این سادگی کار کردن شاید بهترین چیز در مورد این شاخص باشد. به عنوان مثال یک معامله گر، تنها با بررسی رنگ نشانگر نسبت نوسانات میتواند شکست نادرست را از شکست واقعی تشخیص دهد.معامله گر دیگری میتواند از این اندیکاتور استفاده کند تا بداند چه زمانی باید وارد معاملات شود یا از آنها دور بماند .

اندیکاتور نوسان گیری نسبت نوسانات Volatility Ratio برای همه معامله گران فارکس مناسب است.

به عنوان مثال، معامله گران تازه کار مایلند که تجسم زمان معامله و زمان دوری از بازار را راحت تر تشخیص دهند. از سوی دیگر معامله گران متخصص فارکس از شاخصی که تجزیه و تحلیل را تسریع میکند،قدردانی میکنند.

دانلود اندیکاتور نوسان گیری Volatility Ratio (کلیک کنید)

 

۷- اندیکاتور نوسان گیری پیوتی (Volatility Pivot)

اندیکاتور نوسان گیری پیوت نوسانات

یکی دیگر از شاخص های مفید در لیست اندیکاتور های نوسان گیری ،اندیکاتور نوسانات محوری Volatility Pivot است. این اندیکاتور بشکل یک میانگین متحرک در نمودار به نظر میرسد.اما تفاوت قابل توجهی با هر میانگین متحرک دارد.

اندیکاتور نوسانات محوری در محاسبات خود از ATR استفاده میکند،بنابراین شاخص را در معرض نوسانات اخیر قیمت قرار میدهد.

اندیکاتور نوسان گیری Volatility Pivot عجیب است.توسعه دهنده آن را برای معاملات نوسانات در نظر گرفته است،اما بهترین استفاده از آن برای معاملات روند است. این اندیکاتور مناطق حمایت و مقاومت پویا در اطراف قیمت را شناسایی میکند.هر گونه حرکت از این سطوح منجر به روند جدیدی میشود.

به عنوان مثال، اگر قیمت از اندیکاتور نوسان محوری به سمت نزولی برود، این سیگنالی برای یک روند نزولی است. و اگر شکست به سمت بالا رخ دهد ، این اندیکاتور نشان دهنده آن است که این جفت ارز صعودی است.

بهترین راه برای استفاده از اندیکاتور Volatility Pivot ترکیب آن با سایر سیگنال های معاملاتی روند است. این به شما کمک میکند روندهای پیشنهاد شده توسط اندیکاتور نوسان گیری Volatility Pivot را تأیید کنید و به محدود کردن ضررها کمک کنید.

معامله گران فارکس در تمام سطوح مهارت،اندیکاتور  نوسان محوری Volatility Pivot را بسیار مفید میدانند. در تمام بازه های زمانی کار میکند و به معامله گران انواع مختلف معاملات اجازه میدهد تا آن را به استراتژی های معاملاتی خود اضافه کنند.

دانلود اندیکاتور نوسان گیری Volatility Pivot (کلیک کنید)

 

۸- اندیکاتور محدوده نوسان گیری (Range Indicator)

اندیکاتور نوسانات محدوده

اندیکاتور نوسان گیری Range یکی دیگر از اندیکاتور های نوسان گیری قابل توجه است. از نوارهای سبز و قرمز برای نمایش قدرت نوسانات استفاده میکند.نوارهای سبز نشان دهنده نوسانات فزاینده و نوارهای قرمز نشان دهنده نوسانات در حال کاهش است.

اگر چه بسته به اینکه چه نوع معامله گری هستید میتوانید از این  اندیکاتور به روش های مختلفی استفاده کنید، اما یک روش برجسته برای استفاده از این اندیکاتور نوسان گیری وجود دارد که بشما میگوییم:

توجه داشته باشید زمانی که میله های نوسان فزاینده انباشته میشوند ،حداقل دو نوار سبز متوالی این را نشان میدهد. بسیاری از اوقات زمانی که میله های نوسانات در حال رشد جمع میشوند،نوسانات زیادی به دنبال دارد.

این میتواند در کمک به معامله گران برای گرفتن حرکت های بزرگ قبل از وقوع آنها مفید باشد.و به دلیل ماهیت آن،این اندیکاتور برای تمام بازه های زمانی مفید است و معامله گران فارکس از هر نوع آن را ابزاری مفید میدانند.

با این حال ذکر این نکته ضروری است که این اندیکاتور یک اندیکاتور تشخیص روند نیست و فقط نوسانات جفت را نشان میدهد.

بنابراین،نوارهای سبز متوالی را به این معنی در نظر نگیرید که یک روند صعودی وجود خواهد داشت یا نوارهای قرمز به این معنی که یک روند نزولی وجود خواهد داشت. برای تعیین آنها به ابزارهای دیگر پرایس اکشن نیاز دارید.

دانلود رایگان اندیکاتور نوسان گیری Range Indicator (کلیک کنید)

 

۹- اندیکاتور نوسان گیری Taotra

اندیکاتور نوسانگیری taotra

اندیکاتور تائوترا مجموعه ای از ۲۰ میانگین متحرک وزنی خطی است که به سه رنگ قرمز،سبز و زرد تقسیم میشود.زمانی که میانگین متحرک سبز رنگ بالاتر از سایرین باشد، بازار صعودی است و زمانی که میانگین متحرک قرمز بالا باشد، بازار نزولی است.

بدون شک اندیکاتور تائوترا Taotra یک اندیکاتور معاملاتی روند است. اما این اندیکاتور روند در بین رتبه های بهترین اندیکاتورهای نوسان گیری چه میکند؟ پاسخ به این سؤال باعث شد تا اندیکاتور تائوترا را به عنوان یکی از بهترین اندیکاتورهای نوسان گیری بدانیم.

خطوط اندیکاتور نوسان گیری تائوترا در پاسخ به نوسانات ، منقبض و منبسط میشود.میانگین های متحرک زمانی که بازار پر نوسان است فاصله بیشتری دارد.اما زمانی که نوسانات بازار به اندازه کافی وجود نداشته باشد،میانگین های متحرک فشرده به نظر میرسند.

این اثر نوسان ، به معامله گران اجازه میدهد تا بدانند چگونه معاملات خود را به بهترین نحو زمان بندی کنند. به عنوان مثال فشرده شدن میانگین های متحرک، که نشان دهنده نوسانات کم است ، برای همیشه دوام نخواهد داشت .

بنابراین در طول یک انقباض،معامله گر ممکن است از ابزارهای دیگر پرایس اکشن برای انتظار فاصله از میانگین های متحرک استفاده کند،که نشان دهنده بازگشت نوسان به بازار است  و زمانی که میانگین های متحرک گسترش می یابند،حرکت عظیم قیمت اتفاق میافتد.

این استفاده اگر چه ساده است،اما میتواند به معامله گران کمک کند تا در زمان مناسب وارد معاملات شوند و از ضررهای غیر ضروری جلوگیری کنند.

دانلود اندیکاتور نوسان گیری Taotra ( کلیک کنید)

 

۱۰- اندیکاتور نوسانات بازار (Volatility)

اندیکاتور نوسان گیری volatility

راستش را بخواهید نام بهتری برای این شاخص وجود نداشت.زیرا این اندیکاتور به سادگی نوسانات بازار را بدون اتلاف وقت به شما نشان میدهد. این یکی از دلایلی است که ما این اندیکاتور را در لیست بهترین اندیکاتورهای نوسان گیری برای متاتریدر 4 در نظر گرفتیم .

اندیکاتور  دارای نوارهای خاکستری و آبی است.نوارهای آبی به معنای افزایش نوسانات بازار است و نوارهای خاکستری به معنای کاهش نوسانات است و ارتفاع میله ها تعیین کننده میزان نوسانات در بازار است.

این تمام چیزی است که در مورد این اندیکاتور نوسان گیری  وجود دارد. پیچیدگی آن در سادگی است با این حال، استفاده دیگری از اندیکاتور نوسان Volatility وجود دارد که چندان رایج نیست.

میتوانید از اندیکاتور نوسانات بازار  برای پیش بینی پایان یک روند قابل توجه استفاده کنید. میله های خاکستری که نشان دهنده افت نوسان هستند ، اغلب در طول بازارهای مرده یا زمانی که حرکت زیادی برای ادامه روند وجود ندارد، در نمودار ظاهر میشوند.

به همین دلیل بسیاری از معامله گران فارکس، از جمله معامله گران نوسانی و روزانه، برای دانستن بهترین زمان برای خارج شدن از روندها ،به اندیکاتور نوسانات Volatility وابسته هستند.همین ویژگی دلیل دیگری است که ما معتقدیم اندیکاتور  نوسانات  Volatility یکی از بهترین اندیکاتورهای نوسان گیری برای متاتریدر 4 است.

دانلود رایگان اندیکاتور نوسان گیری Volatility ( کلیک کنید)

نتیجه

ما در این مقاله یک لیست از ۱۰ مورد از بهترین اندیکاتور نوسان گیری برای متاتریدر 4 را برای معامله گران فارکس که از این پلتفرم استفاده میکنند ارائه دادیم.

البته این بدان معنی نیست که اندیکاتور های قابل توجه دیگری وجود ندارد. اما ما دریافتیم که اینها به طور مداوم در نمایش نوسانات بازار و کمک به معامله گران فارکس برای بهترین استفاده برای معاملات نوسان گیری خود قابل اعتماد هستند.

 

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه