شناسایی و تعیین روند و نوسان گیری با اندیکاتور کانال کلتنر ( Keltner Channel) برای متاتریدر 4

اندیکاتور کانال کلتنر keltner channel

یک اندیکاتور فنی متشکل از دو باند بالاتر و پایین تر از میانگین متحرک قیمت است که عرض آن به عنوان کسری از میانگین تغییر قیمت برای دوره مشخص تعیین می شود. نویسنده این روش Chester W. Keltner (1909-1998) است که آن را در کتاب خود “چگونه در کالاها پول درآوریم” در سال 1960 منتشر کرد.

توضیحات

آیا در تشخیص روند فعلی بازار با مشکل مواجه شده اید؟ شاید بارها عبارت “همیشه با روند معامله کن” را شنیده باشید، اما حتی نمی دانید چه زمانی بازار در یک روند صعودی یا نزولی قرار دارد. آنچه شما نیاز دارید اندیکاتور کانال کلتنر keltner channel برای MT4 است.

اندیکاتور کانال کلتنر (Keltner Channel) در MT4

keltner channel indicato

اندیکاتور کانال روند Keltner از سه باند بر روی پلت فرم MT4 تشکیل شده است که دو باند به عنوان باند بالا و پایین عمل می کنند. باند سوم در وسط دو خط دیگر باقی می ماند. بسته به تنظیمات مورد استفاده برای نشانگر، قیمت معمولاً در بین باندها در حال حرکت است.

استفاده از این نشانگر مزایای زیادی دارد.

  • یکی از رایج ترین کاربردهای اندیکاتور کانال kc، تعیین روند بازار است . هنگامی که کانال به سمت بالا می رود، نشان دهنده یک روند صعودی است. و هنگامی که نزولی است، نشان دهنده یک روند نزولی است.
  • اندیکاتور کانال Keltner نه تنها روندهای اصلی را به طور یکپارچه تشخیص می دهد، بلکه می تواند برای شناسایی روند معکوس واقعی نیز استفاده شود .

اندیکاتور کانال کلتنر Keltner دارای رقبایی در بازار اندیکاتورهاست  که بیشتر کارهایی را که این شاخص انجام می دهد،آنها هم انجام می دهد. یکی از رقبای نزدیک آن  اندیکاتور باندهای بولینگر است.

اما مزیت کانال کلتنر نسبت به این شاخص های رقیب در فرمول محاسبه آن است. و به دلیل این فرمول، نشانگر، در تنظیمات پیش فرض خود، خیلی نزدیک به بازار واکنش نشان نمی دهد.

مقاومت بیشتر نشانگر در برابر سیگنال های شکست فیک است. یک معامله گر ممکن است تنظیمات را تغییر دهد تا کانال سریعتر یا کندتر به بازار واکنش نشان دهد.

اندیکاتور کانال روند keltner channel چگونه محاسبه می شود؟

اندیکاتور KC از داده های EMA (میانگین متحرک نمایی) و ATR (متوسط ​​محدوده واقعی) برای محاسبه باندهای خود استفاده می کند.

  • باند بالایی : EMA + (ضریب * ATR)
  • باند پایین : EMA – (ضریب * ATR)
  • The Middle Band : EMA

این کانال از EMA استفاده می کند زیرا نشانگر جدیدترین تغییرات قیمت را در نظر می گیرد. دوره EMA پیش فرض  20  است. EMA بزرگتر منجر به تاخیر بیشتر کانال کلتنر می شود و برعکس، EMA کوچکتر منجر به یک کانال حساس تر می شود.

ATR برای ارائه تصویری از نوسانات اخیر قیمت در یک زمان مشخص وجود دارد. پارامتر ATR بطور پیش‌فرض برای محاسبه 10 است. ضریبها برای تعیین عرض کانال استفاده می‌شود.

ضریب های بزرگتر منجر به کانال های گسترده تر و ضریب کوچکتر منجر به کانال های باریک تر می شود. ضریب پیش فرض برای اندیکاتور کانال Keltner در متاتریدر  2 است.

نحوه معامله با اندیکاتور کانال روند keltner channel

اگرچه معامله‌گران حرفه ای تر ممکن است کاربردهای دیگری برای این اندیکاتور داشته باشند، اما بیشتر استراتژی‌های محبوب برای معامله با این اندیکاتور به شرح زیر است:

● حمایت و مقاومت پویا در روندها

این استراتژی به شما کمک می کند تا روندهای بازار را تعیین کرده و با آنها معامله کنید. زاویه کانال نشان دهنده روند بازار است. کانال صعودی نشان می دهد که بازار در روند صعودی قرار دارد و کانال نزولی می گوید بازار در روند نزولی قرار دارد.

استراتژی اندیکاتور keltner channel

زمانی نشانگر KC یک روند صعودی را نشان می دهد، که  قیمت خود را در نیمه بالایی کانال محدود کند. گاهی اوقات، قیمت بین باندهای بالا و میانی نوسانی رفتار میکند.

اندیکاتور keltner channel

در یک روند نزولی، بازار خود را به نیمه پایین کانال محدود می کند. و مشابه شرایط روند صعودی، قیمت ممکن است تا زمانی که روند به پایان برسد، از باندهای پایین و میانی ،نوسان کند.

اندیکاتور keltner channel

● برک آوت ها

اندیکاتور کانال کلتنر  به عنوان یک ارائه دهنده سیگنال شکست قابل توجه عمل می کند. بارها قیمت در داخل کانال باز می شود و در خارج از کانال بسته می شود. هر زمان که این اتفاق می افتد، نشان می دهد که قیمت برای مدتی در جهت شکست ادامه خواهد داد. این شکست‌ها گاهی اوقات نشانه شروع حرکت‌های بزرگ بازار است.

اندیکاتور keltner channel

در اینجا تصویری از یک سناریوی احتمالی وجود دارد:

اندیکاتور کانال Keltner

● تغییر روند

اندیکاتور کانال کلتنر همچنین سیگنال های قدرتمندی را ارائه می دهد که برای معامله گرانی که معکوسهای روند رامعامله میکنند ممکن است مفید باشد.

وقتی قیمت پس از اینکه به طور مداوم به باند بالایی برخورد کرده بدون اینکه به سمت باند میانی پایین بیاید و نوسان کند، به باند پایین می‌رسد، این می‌تواند نشانه‌ای باشد که روند صعودی قدرت خود را از دست داده است.

و هنگامی که در یک روند نزولی است، قیمت به طور مداوم به باند پایینی می‌خورد تا در نهایت به سرعت  به باند بالایی بازگردد، که نشان می‌دهد خریداران ممکن است بازار را در دست بگیرند.

اندیکاتور کانال keltner

اندیکاتور کانال کلتنر برای چه کسانی است؟

اندیکاتور کانال روند Keltner برای معامله گران مبتدی فارکس که در تشخیص روند بازار مشکل دارند میتواند بهترین شاخص باشد.

اندیکاتور kc همچنین بخش مهمی از شاخص های معاملاتی بسیاری از معامله گران روند و معکوس روند را تشکیل می دهد. زیراکه این اندیکاتور سیگنال های قدرتمندی را برای معامله گران روند و معکوس روند ارائه می دهد.

 

مشاهده بیشتر

تنظیمات

اندیکاتور کانال Keltner فقط یک پارامتر در تنظیمات دارد.

تنظیمات اندیکاتور

  • Period : این گزینه به شما امکان می دهد پارامتر EMA کانال Keltner را برای تعیین حساسیت آن ویرایش کنید.

هنگامی که “ctrl + I” را تایپ کنید و روی نشانگر دوبار کلیک کنید، این تنظیمات اندیکاتور کانال Keltner را در MT4 خود خواهید یافت. گزینه ها را در زیر تب “ورودی” خواهید یافت.

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه

پایگاه دانش

مشاهده همه