تقویم اقتصادی فارسی ( Economic Calendar )

تقویم اقتصادی یکی از مهمترین ابزارهایی است که توسط معامله گران و سرمایه گذاران موفق فارکس برای به دست آوردن برتری هنگام معامله در بازارهای مالی استفاده می شود.

تقویم اقتصادی فارکس چیست؟

تقویم اقتصادی برنامه ای از رویدادهای اقتصادی است که می تواند بر بازارهای مالی و حرکت قیمت آنها تأثیر بگذارد. چه در حال معامله در بازار فارکس یا هر طبقه از داراییهای دیگری باشید، داده های اقتصادی می تواند بر موقعیت شما در بازار تأثیر بگذارد، بنابراین مهم است که در طول روز به تقویم توجه داشته باشید.

تقویم اقتصادی

پیدا کردن یک تقویم معاملاتی

بسیاری از کارگزاران معاملاتی، وب سایت ها و پلتفرم ها تقویم های اقتصادی خود را ارائه می دهند که به منابع کافی برای آخرین اخبار اقتصادی آینده دسترسی دارند. بیشتر این تقویم‌ها شبیه به هم هستند و به‌روزرسانی‌های خودکار دارند، به راحتی خوانده می‌شوند و ویژگی‌های مختلفی را برای ساده‌تر کردن تجربه تجزیه و تحلیل کاربران ارائه می‌دهند.

تقویم اقتصادی فارسی

نحوه خواندن تقویم اقتصادی فارکس

تقویم اقتصادی معمولاً مهم ترین رویدادها و داده های منتشر شده از کشورهای بزرگ در سراسر جهان را هر روز فهرست می کند. شما میتوانید انتخاب کنید که روی یک روز در هفته یا یک ماه تمرکز کنید و این می تواند به شما کمک کند معاملات خود را مطابق با آن برنامه ریزی کنید.

برخی از رایج ترین رویدادهای نشان داده شده در تقویم اقتصادی فارکس شامل تصمیمات بانک مرکزی درباره نرخ بهره، ارقام تولید ناخالص داخلی، داده های تراز تجاری، ارقام تورم و گزارش های اشتغال است.

اکثر تقویم‌ها معمولاً دارای یک فیلتر داخلی هستند که به شما امکان می‌دهد نسخه‌های ماکرو را بر اساس سطوح اولویت و کشور یا منطقه مبدا انتخاب کنید. این فهرست همچنین شامل زمان وقوع هر رویداد، ارز متاثر شده و سازمانی است که گزارش را منتشر می‌کند.

تقویم اقتصادی معمولاً داده های قبلی ثبت شده برای هر گزارش کلان را نشان می دهد، مانند ارقام اشتغال قبلی و به دنبال آن برآوردهای اجماع تحلیلگران و ارقام واقعی موجود در نسخه فعلی را نشان میدهد.

 

نحوه استفاده از تقویم اقتصادی در معاملات فارکس

معامله گران فارکس با تجزیه و تحلیل رویدادهای خبری و انتشارات اساسی، می توانند شرایط بازار را زیر نظر داشته و نوسانات احتمالی قیمت را در اطراف رویدادهای کلیدی پیش بینی کنند. به طور کلی، این رویدادها می تواند بخش مهمی از استراتژی معاملات فارکس را تشکیل دهد.

تفسیر تقویم اقتصادی مستلزم آگاهی از این است که کدام رویدادهای ژئوپلیتیکی و انتشار کلان می توانند بر یک جفت فارکس خاص تأثیر بگذارند. به عنوان مثال، انتشار کلان از انگلستان احتمالاً بر همه جفت ارزهایی که دارای پوند استرلینگ هستند مانند جفت GBP/USD تأثیر می گذارد.

رویدادهای ژئوپلیتیک و انتشارات اقتصادی از ایالات متحده معمولاً بیشترین تأثیر را بر جفت ارزهای فارکس دارند زیرا دلار آمریکا ارز ذخیره جهانی است و نیمی از جفت ارزهای اصلی مانند EUR/USD، GBP/USD، USD/CAD ،USD/CHF شامل دلار میباشند.

در صورتی که انتشار باعث نوسانات قیمتی قابل توجهی در جفت ارزهایی شود که در اختیار دارید، نادیده گرفتن انتشارهای اصلی ممکن است شما را در معرض ضرر قرار دهد.

نحوه استفاده از تقویم فارسی

نحوه استفاده از تقویم اقتصادی به عنوان مبتدی

به عنوان یک مبتدی، ممکن است با چگونگی تأثیر بیشتر انتشارات اقتصادی و رویدادهای خبری بر جفت ارزهای خاص آشنا نباشید. با این حال، می توانید با تمرکز بر دو تا سه جفت ارز و نظارت بر واکنش آنها به انتشارات کلان و رویدادهای خبری انتخابی خود شروع کنید. با توجه به اینکه هنوز در حال توسعه مهارت های معاملاتی خود هستید، به عنوان مبتدی بیش از پنج جفت ارز را معامله نکنید.

اگر نرم‌افزار بک تست دارید، می‌توانید به نحوه واکنش هر جفت به رویدادهای خبری خاص و انتشارات کلان در گذشته نگاه کنید. همچنین در صورتی که نرم افزار بک تست ندارید، می توانید این کار را به صورت دستی انجام دهید. با مطالعه واکنش‌های این جفتها به انتشارات کلان انتخابی یا رویدادهای خبری، می‌توانید پیش‌بینی کنید که احتمالاً چه واکنشی نسبت به نسخه‌های آینده نشان خواهند داد.

با این حال، هرگز نباید تصور کنید که جفت فارکسی که معامله می‌کنید دقیقاً به همان شیوه‌ای واکنش نشان می‌دهد که نسبت به انتشار اخبار گذشته واکنش نشان داده است، زیرا هر لحظه ای در بازارهای فارکس منحصر به فرد است. بنابراین، همیشه باید از مدیریت ریسک مناسب با تمام معاملات خود حتی آنهایی که امیدوارکننده‌تر به نظر می‌رسند، استفاده کنید.

بیشتر معامله گران مبتدی برای اجتناب از معاملاتی که احتمالاً تحت تأثیر رویدادهای خبری مهم هستند، با توجه به نوسانات قابل توجهی که معمولاً با چنین رویدادهایی همراه است، بهتر عمل می کنند. با این حال، اگر  مبتدی هستید پیشنهاد ما این است ، همیشه معامله را بعد از رویداد انجام دهید.

تقویم اقتصادی بخش مهمی از بازارهای ارز است که تا حد زیادی توسط رویدادهای ژئوپلیتیکی و انتشارات بنیادی هدایت می شود. هر معامله گر می تواند سودآوری خود را با گنجاندن تقویم اقتصادی در برنامه ها و استراتژی های معاملاتی خود بهبود بخشد.

بنابراین، ما هم مبتدیان و هم معامله‌گران با تجربه را تشویق می‌کنیم که تقویم اقتصادی فارکس را در استراتژی معاملاتی خود بگنجانند تا اطمینان حاصل شود که توسط انتشار برنامه‌ریزی‌شده کلان و رویدادهای ژئوپلیتیکی غافل نشوند.

تقویم اقتصادی را صرفاً به این دلیل که یک معامله گر تکنیکال هستید نادیده نگیرید. به یاد داشته باشید که هدف نهایی از معامله در بازارها کسب سود است و تقویم اقتصادی می تواند شما را در رسیدن به این هدف عالی یاری کند.