مقالات آموزشیمقالات آموزشی فارکس

تقویم اقتصادی فارکس چیست و تاثیر انتشار اخبار مهم بر بازار فارکس چیست؟

داده ها و اخبار عمده اقتصادی این پتانسیل را دارد که بازار فارکس را به شدت به حرکت درآورد. این همان حرکت یا نوسان است که اکثر معامله گران تازه کار هنگام یادگیری نحوه معامله ی اخبار فارکس به دنبال آن هستند.

یک تقویم اقتصادی فارکس برای معامله گران مفید است زیرا میتواند آنها را در مورد رویدادهای خبری آتی که می تواند تحلیل بنیادی آنها را شکل دهد مطلع کند.

این مقاله به بررسی تقویم اقتصادی و روش‌های مختلفی را که معامله‌گران می‌توانند اخبار را مبادله کنند می پردازد و نکاتی را در مورد نحوه خواندن یک تقویم اقتصادی فارکس برای برنامه ریزی از قبل، مدیریت ریسک و حمایت از تصمیمات معامله استراتژیک ارائه می دهد ،پس همراه با تی پی چارت بمانید.

تقویم اقتصادی چیست؟

تقویم اقتصادی فارکس منبعی است که به معامله‌گران اجازه می‌دهد اطلاعات اقتصادی مهمی را که قرار است در اقتصادهای بزرگ منتشر شود، بیاموزند. چنین رویدادهایی ممکن است شامل شاخص هایی مانند تولید ناخالص داخلی ، شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) و گزارش حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ( NFP ) و نرخ بهره و …باشد. علاوه بر این، در محیط پرتلاطم مالی و مداخله ای بانکهای مرکزی امروز ، دانستن تاریخ جلسه بعدی بانک مرکزی یا اعلام خبر مهم می تواند بسیار مفید باشد.

اگر میخواهید درباره شاخص های اقتصادی بیشتر بدانید کلیک کنید

رویدادهای تقویم اقتصادی بر اساس کشور/منطقه و منطقه زمانی گروه‌بندی می‌شوند و بسته به میزان احتمالی تأثیربر بازارشان به سه دسته با اهمیت کم، متوسط ​​یا بالا درجه‌بندی می‌شوند. این چیزی است که تقویم اقتصادی به ما نشان میدهد.

تقویم اقتصادی فارکس

چرا اخبار را در فارکس معامله کنیم؟

بسیاری از معامله گران به دلایل مختلفی به سمت معامله اخبار فارکس کشیده می شوند، اما بزرگترین دلیل آن را میتوان نوسانات شدید در لحظه اعلام خبر دانست. «اخبار» به انتشار داده‌های اقتصادی مانند تولید ناخالص داخلی و تورم و … اشاره دارد ، و معامله‌گران فارکس تمایل دارند چنین انتشاراتی را که در درجه «اهمیت بالایی» در نظر گرفته می‌شوند، دنبال کنند.

بزرگ‌ترین حرکت‌ها در بازار به دنبال یک «اتفاق غافلگیر کننده » در داده‌ها هستند.جایی که داده‌های واقعی با آنچه در پیش بینی ها اعلام میشد در تضاد است .

نکته قابل تامل برای اینکه بتوانید از این داده ها استفاده کنید این است که نیازی نیست شما مدرک اقتصاد داشته باشید ،بلکه با یادگیری نحوه خواندن تقویم اقتصادی میتوانید از این داده ها به بهترین شکل استفاده کنید.

در تقویم اقتصادی، انتشار اخبار در تاریخ‌ها و زمان‌های از پیش تعیین‌شده تنظیم و اعلام می‌شود که به معامله‌گران فرصت کافی برای آماده‌سازی یک استراتژی محکم را می‌دهد.

معامله گرانی که می توانند به طور مؤثر ریسک های نوسانات را در زمان از پیش تعیین شده انتشار اخبار مدیریت کنند، در راه تبدیل شدن به یک معامله گر موفق هستند.

معامله اخبار اقتصادی

تاثیر انتشار اخبار مهم بر بازار فارکس

درست قبل از انتشار اخبار مهم، عموما شاهد کاهش حجم معاملات، نقدینگی کمتر و اسپردهای بالاتر باشیم که اغلب منجر به جهش های بزرگ در قیمت می شود.

این به این دلیل است که ارائه دهندگان نقدینگی بزرگ، مانند معامله گران خرده فروشی، از نتیجه رویدادهای خبری قبل از انتشار اطلاعی ندارند و به دنبال جبران بخشی از این ریسک با افزایش اسپرد هستند.

در حالی که حرکات بزرگ قیمت می تواند معاملات اخبار مهم را هیجان انگیز کند، اما می تواند مخاطره آمیز هم باشد. به دلیل کمبود نقدینگی ، معامله گران ممکن است قیمت گذاری نامنظمی را تجربه کنند.حتما این اتفاق در زمان هیجانات ناشی از نوسان شدید حرکت قیمت در زمان اخبار را تجربه کرده اید.

چنین قیمت‌گذاری نامنظمی پتانسیل ایجاد یک جهش بزرگ در قیمت را دارد که در یک چشم به هم زدن از طریق فعال شدن حدضرر حرکت می‌کند و منجر به زیان شما می‌شود .

علاوه بر این، در صورتی که مارجین آزاد کافی برای تطبیق با آن وجود نداشته باشد، اسپرد گسترده تر می تواند معامله گران را در تماس مارجین قرار دهد و شما در نمودار ببینید که قیمت بدون تماس با حد ضرر شما ،معامله شما را با ضرر میبندد و پس از آن قیمت در جهت تحلیل شما پیش میرود .

اگر در این زمان نتوانید مدیریت حد ضرر داشته باشید باید این واقعیت را بپزیرید که حرفه ی معامله گری شما بزودی به پایان خواهد رسید.

به طور کلی، جفت ارزهای اصلی دارای اسپرد کمتری نسبت به ارزهای بازارهای نوظهور کمتر معامله شده و جفت ارزهای فرعی خواهند بود.

بنابراین، معامله گران ممکن است به دنبال معامله بیشتر بر روی  EUR/USD ، USD/JPY ، GBP/USD ، AUD/USD و USD/CAD باشند .در تصویر زیر به واید شدن اسپردها در زمان اعلام خبر اشاره می کنیم.

 

اسپرد در زمان اعلام خبر در معامله اخبار اقتصادی

شما به عنوان یک معامله گر باید از قبل به خوبی آماده باشید و ایده و ستاپ مشخصی برای زمان اعلام رویدادهایی که میخواهید معامله کنید داشته باشید . همچنین داشتن یک پلن معاملاتی قوی بسیار مهم است.

شاید بخواهید با بروکرهای برتر فارکس آشنا شوید(کلیک کنید)

کدام اخبار عمده فارکس برای معامله منتشر می شود؟

هنگام یادگیری نحوه معامله اخبار، معامله گران باید از رویدادهای خبری مهمی که بر بازار فارکس تأثیر می گذارد آگاه باشند، که می توانند با استفاده از یک تقویم اقتصادی فارکس به دقت این اخبار را مورد بررسی قرار دهند .

داده های اقتصادی ایالات متحده آنقدر در بازارهای ارز جهانی تأثیرگذار است که به طور کلی به عنوان مهمترین اخبار شناخته می شود. توجه به این نکته مهم است که همه اخبار منتشر شده منجر به افزایش نوسان نمی شود.

در عوض، تعداد محدودی از اخبار اصلی وجود دارد که بیشترین پتانسیل را برای حرکت بازار ایجاد میکنند.

ابزارها و منابع کلیدی برای معامله خبر در فارکس

 • تقویم اقتصادی : بدانید که چه زمانی قرار است داده های عمده ای مانند آمارهای حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده، تولید ناخالص داخلی، ISM، PPI و CPI منتشر شود.
 • تقویم بانک مرکزی : تصمیمات بانک مرکزی در مورد نرخ بهره می تواند تأثیر عمیقی بر بازارهای مالی داشته باشد. از زمان اعلام آنها مطلع شوید.

مدیریت ریسک هنگام معامله اخبار اقتصادی فارکس

اهمیت مدیریت ریسک محتاطانه را نمی توان در زمان انتشار خبر که بازار بشدت پرنوسان میشود ،اغراق کرد.

استفاده از حد ضرر بسیار توصیه می شود، اما در این مورد، معامله گران ممکن است بخواهند از توقف های تضمین شده (در صورت وجود) بیش از توقف های معمولی استفاده کنند.

توقف های تضمین شده با هزینه همراه هستند، بنابراین حتماً این را با کارگزار خود بررسی کنید. با این حال، این هزینه اغلب ممکن است در رابطه با میزان لغزش‌هایی که در چنین دوره‌های پرنوسانی رخ می‌دهد، ناچیز باشد.

علاوه بر این، معامله گران باید به دنبال  کاهش اندازه حجم معاملات خود باشند . بازارهای ناپایدار می توانند بهترین دوست معامله گر باشند، اما در صورت عدم مدیریت، پتانسیل کاهش قابل توجه ارزش سرمایه را دارند.

بنابراین، معامله‌گران می‌توانند علاوه بر قرار دادن توقف‌های تضمینی، به کاهش حجم معاملات برای مدیریت احساسات معاملاتی خود توجه کنند.

3 رویکرد به معاملات اخبار اقتصادی فارکس

برخی رویکردها هستند که معامله گران می توانند هنگام معامله ی یک استراتژی معاملاتی اخبار فارکس انجام دهند که به زمان معامله نسبت به انتشار خبر بستگی دارد.

بسیاری از معامله گران دوست دارند در لحظه معامله کنند ،درست زمانی که  خبر اعلام میشود  و با استفاده از یک تقویم اقتصادی فارکس برای برنامه ریزی از قبل. برخی دیگر ترجیح می دهند قبل از انتشار یا اعلام در شرایطی که نوسانات کمتری دارند وارد بازار شوند. به طور خلاصه، معامله ی اخبار فارکس در یکی از دسته بندی های زیر قرار می گیرد:

 1. معامله قبل از انتشار خبر
 2. معامله بر اساس انتشار خبر
 3. معامله پس از انتشار خبر

1. معامله قبل از انتشار خبر

معامله خبر قبل از انتشار برای معامله گرانی که به دنبال ورود به بازار تحت شرایط کم نوسان هستند مفید است. به طور کلی، معامله گرانی که ریسک گریزتر هستند، به سمت این رویکرد گرایش پیدا می کنند و به دنبال سرمایه گذاری در دوره های آرام قبل از انتشار اخبار با محدوده معاملاتی یا صرفاً معامله با روند هستند.

2. معامله در حین انتشار

این استراتژی‌ معاملاتی اخبار فارکس برای افراد ضعیف مناسب نیست، زیرا شامل ورود به معامله در هنگام انتشار اخبار یا در لحظاتی است که بلافاصله پس از آن منتشر می‌شود.  در زمانی  که بازار در بی ثبات ترین حالت خود قرار دارد این معامله صورت میگیردو این امر بر اهمیت داشتن یک استراتژی روشن و مدیریت ریسک قوی تاکید می کند.

خود را به استراتژی هایی مجهز کنید تا نوسانات مرتبط با معاملات اخبار فارکس در زمان انتشار را کنترل کنید .

3. معامله پس از انتشار خبر

معاملات پس از انتشار خبر شامل ورود به معامله پس از اینکه بازار نوسانات خبر را هضم کرده است میشود .غالبا بازار، از طریق پرایس اکشن یا همان حرکت قیمت، سرنخ هایی را در مورد جهت آینده خود برای ایجاد فرصت های عالی به معامله گران ارائه می دهد.

3 مورد مهمی که باید هنگام معامله اخبار به خاطر بسپارید

 1. آماده‌سازی بسیار مهم است : فریفته مبادله ناگهانی اخبار با قیمت‌های پیشنهادی و درخواستی روی صفحه نمایش نشوید. به اندازه کافی منضبط باشید که بتوانید کنار بروید، دوباره ارزیابی کنید و یک استراتژی ایجاد کنید که به موقع برای انتشار اخبار مهم بعدی اجرا شود.
 2. واید شدن اسپردها : این کاملاً طبیعی است که در طول انتشار اخبار اصلی اسپردها افزایش  یابد. اطمینان حاصل کنید که مارجین آزاد کافی برای جذب این افزایش موقتی در اسپرد وجود دارد که به حاشیه بیشتری نیاز دارد.
 3. نوسانات : نوسانات بازار ارز یک عامل مرکزی است که هنگام معامله اخبار باید در نظر گرفته شود. معامله گران باید کاهش حجم معاملات را در نظر بگیرند و اطمینان حاصل کنند که فاصله ی حد ضرری که لحاظ کرده اند برای نوسانات پیش بینی شده کافی است و در عین حال از هر گونه نزول بیشتر محافظت می کند.

اخبار مهم چه تاثیری بر معامله فعلی شما خواهد داشت؟

این مورد عمدتا به عواملی چون جفت ارز و خبر یا پیش بینیها و ارقام واقعی منتشر شده بستگی دارد. داده‌ها بر ارزی که مستقیماً درگیر است تأثیر می‌گذارد، یعنی تغییر در نرخ بهره توسط بانک مرکزی اروپا (ECB) بر روی هر تلاقی یورویی که دارید تأثیر می‌گذارد.

با این حال، ارزها به صورت جفت معامله می شوند، بنابراین مهم است که به قدرت یا ضعف ارزِ همراه توجه داشته باشید. داده هایی که برخلاف پیش بینی ها  به دست می آیند، بیشترین تأثیر را در بازار دارند و اینها می توانند بیشترین تأثیر را بر معاملات باز شما بگذارند (خوب یا بد).

نحوه خواندن تقویم اقتصادی فارکس

دانستن اینکه چگونه تقویم اقتصادی فارکس را به درستی بخوانید برای به حداکثر رساندن نتیجه برای تحلیل و استراتژی معاملاتی خود قبل از هرچیزدیگر مهم است.

بررسی هر روز صبح تقویم به شما این امکان را می دهد که با رویدادهای مهم آینده آشنا شوید. پیش‌بینی‌های اقتصاددانان مرتبط با رویدادها را بررسی کنید، زیرا می‌تواند به تعیین انتظارات بازار و همچنین تأثیری که نتیجه هنگام اعلام خبر «واقعی» نسبت به پیش‌بینی‌ها دارد، کمک کند.

در حالت پیش‌فرض ، تقویم همه اخبار اقتصادی که از اقتصادهای بزرگ منتشر می‌شود را به شما نشان می‌دهد.اگر نخواهید همه ی این اخبار را باهم ببینید میتوانید ظاهر برنامه را شخصی سازی کنید تا فقط اخباری که با اهمیت تلقی میشوند برای شما نمایش داده شود.

سفارشی کردن نمای تقویم اقتصادی فارکس

سفارشی کردن تقویم اقتصادی فارکس به معنای اصلاح اطلاعات موجود برای بازارهایی است که بیشتر به شما مربوط است. برخی از سفارشی‌سازی‌های منحصربه‌فرد در تقویم اقتصادی که می‌توانید انجام دهید عبارتند از:

 • با کلیک بر روی دکمه هایی مانند “امروز” “فردا” و “هفت روز آینده” به رویدادهای  “امروز” و در آینده نگاه کنید.
 • منطقه زمانی را به چیزی که بیشتر با آن راحت هستید تغییر دهید. این کار با کلیک کردن روی “منطقه زمانی” انجام می شود. به عنوان مثال، معامله گران ایالات متحده در ساحل شرقی ممکن است ساعت استاندارد شرقی یا GMT-4/GMT-5 را انتخاب کنند.
 • روی دکمه “کشور/منطقه” کلیک کنید تا مناطقی را انتخاب کنید که رویدادهای مربوط به شما  که قصد تجزیه و تحلیل آنها را دارید، انتخاب کنید.
 • رویدادها را برای سطح اهمیتشان در برگه «اهمیت» فیلتر کنید.

 

 

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه