مقالات آموزشیمقالات آموزشی فارکس

اسپرد چیست و چگونه در معاملات فارکس محاسبه میشود؟

اسپرد (spread) یکی از مفاهیم پایه و اصلی فارکس است که هر معامله‌گری باید با مفهوم آن آشنا باشد.

برای درک بهتر مفهوم اسپرد و فهمیدن اینکه کاربرد آن در معاملات شما چیست ، تی پی چارت را همراهی کنید.

اسپرد معاملات فارکس

در معاملات فارکس ، اسپرد تفاوت بین قیمت پیشنهادی bid (فروش) و قیمت ask (خرید) یک جفت ارز است. کارگزاران فارکس دو قیمت مختلف را برای یک جفت ارز به شما اعلام می کنند: قیمت پیشنهادی و قیمت درخواستی .

قیمت پیشنهادی قیمتی است که می توانید ارز پایه را با آن بفروشید، در حالی که قیمت درخواستی قیمتی است که برای خرید ارز پایه استفاده می کنید.تفاوت این دو قیمت به اسپرد معروف است.

ارز پایه در سمت چپ جفت ارز، و متغیر، مظنه یا ارز متقابل در سمت راست نشان داده شده میشود. جفت شدن به شما می گوید که چه مقدار از ارز متغیر برابر با یک واحد ارز پایه است. قیمت خرید ارائه شده همیشه بالاتر از قیمت فروش ذکرشده است.

 

اسپرد در فارکس

 

حتما از خود پرسیده اید که  چگونه کارگزاران “بدون کمیسیون” پول یا درآمد خود را به دست می آورند؟

همین اسپرد کارمزد ارائه فوری تراکنش است. به همین دلیل است که به جای اصطلاح  «هزینه معامله» از « قیمت پیشنهادی و درخواستی» به جای یکدیگر استفاده می‌ کنند.

به‌جای دریافت کارمزد جداگانه برای انجام معامله، هزینه در قیمت خرید و فروش جفت ارزی که می‌خواهید معامله کنید تعبیه می‌شود.

از دید تجارت ، این منطقی است زیرا کارگزار دارد به شما خدماتی ارائه میدهد و باید هزینه ای از شما دریافت کند و درآمدی داشته باشد.

آنها با فروش ارز به شما به قیمتی بیشتر از پولی که برای خرید آن پرداخت کرده اند و همچنین با خرید ارز از شما به قیمتی کمتر از چیزی که هنگام فروش آن دریافت می کنند درآمد کسب می کنند .
به این تفاوت اسپرد می گویند.

این موضوع درست مثل این است که شما قصد فروش  آیفون قدیمی خود را به فروشگاهی داشته باشید  که آیفون های دست دوم می خرد. آن فروشگاه ، باید آیفون شما را با قیمتی کمتر از قیمتی که آن را به فروش می رساند از شما خریداری کند تا بتواند سودی بدست بیاورد.

اگر او بتواند آیفون را به قیمت 500 دلار بفروشد، پس اگر بخواهد درآمدی داشته باشد، بیشترین قیمتی  که می تواند از شما بخرد 499 دلار است.این تفاوت 1 دلاری را اسپرد میگوییم.

بنابراین وقتی که یک بروکر یا کارگزار ادعا می کند “صفر کمیسیون” یا “بدون کارمزد” است ،این  گمراه کننده به نظرمیرسد ، زیرا در حالی که هیچ کارمزد جداگانه ای وجود ندارد، شما همچنان یک کمیسیون پرداخت می کنید که همان اسپرد است.

با درک صحیح اسپرد و نقش آن در معاملات، معامله‌گران می‌توانند تصمیم‌گیری هوشمندانه‌تری در خرید و فروش دارایی‌ها انجام دهند و بهترین فرصت‌ها را در بازار مالی بهره‌مند شوند.

نحوه محاسبه اسپرد در معاملات فارکس

بیشتر جفت ارزهای فارکس بدون کمیسیون معامله می شوند، اما spreed یکی از هزینه هایی است که برای هر معامله ای که انجام می دهید اعمال می شود. به‌جای دریافت کمیسیون، همه ارائه‌دهندگان و بروکر های فارکس، اسپردی را در هزینه انجام معامله لحاظ می‌کنند، زیرا قیمت درخواستی بالاتر را نسبت به قیمت پیشنهادی تعیین می‌کنند.

اندازه اِسپرد می تواند تحت تأثیر عوامل مختلفی باشد، مانند جفت ارزی که معامله می کنید و میزان نوسان آن، اندازه معامله شما و کارگزاری که استفاده می کنید.

برخی از جفت ارزهای اصلی فارکس عبارتند از:

  • EUR/USD: یورو و دلار آمریکا
  • USD/JPY: دلار آمریکا و ین ژاپن
  • GBP/USD: پوند انگلیس و دلار آمریکا
  • USD/CHF: دلار آمریکا و فرانک سوئیس

اسپرد در پیپ اندازه گیری می شود که کوچکترین واحد حرکت قیمت یک جفت ارز است و آخرین نقطه اعشار در مظنه قیمت (برابر با 0.0001) است. این برای اکثر جفت ارزها صدق میکند ، به غیر از ین ژاپن که پیپ دومین نقطه اعشار است (0.01).

در تصویر زیر نمونه ای از محاسبه spreadدر جفت ارز یورو/ دلار را مشاهده میکنید.

اندازه گیری اسپرد

مثالی دیگر:

قیمت پیشنهادی 1.26739 و قیمت درخواستی 1.26749 برای جفت ارز GBP/USD است.

اگر 1.26739 را از 1.26749 کم کنید، 0.0001 می شود.

اگر اِسپرد بر اساس آخرین عدد بزرگ در مظنه قیمت باشد، برابر است با spreed 1.0.

 

پیشنهاد مطالعه: پیپ چیست؟ و چگونه محاسبه میشود؟

انواع اسپرد در فارکس

نوع اسپردهایی که در یک پلتفرم معاملاتی خواهید دید به کارگزار فارکس و نحوه کسب درآمد آنها بستگی دارد.

هنگام معامله در فارکس، اسپرد می تواند دو نوع ، ثابت یا  متغیر(همچنین به عنوان “شناور” شناخته می شود) باشد.

اسپرد برای جفت ارز متغیر است، بنابراین زمانی که قیمت های پیشنهادی و درخواستی جفت ارز تغییر می کند، اسپرد نیز تغییر می کند.

اِسپردهای ثابت معمولاً توسط کارگزارانی ارائه می‌شوند که به‌عنوان بازارساز یا مدل «میز معامله» فعالیت می‌کنند.

اسپرد ثابت و شناور

اسپردهای ثابت در فارکس چیست؟

اسپرد ثابت بدون توجه به شرایط بازار در هر زمان معینی ثابت می ماند یا باصطلاح نوسانات بازار بر روی آن تاثیری ندارد.

این یعنی اینکه کارگزار به عنوان طرف مقابل معاملات مشتریان خود عمل می کند.

داشتن یک میز معاملات، به کارگزار فارکس اجازه می دهد تا اسپرد ثابت ارائه دهد، زیرا آنها قادر به کنترل قیمت هایی هستند که به مشتریان خود نشان می دهند.

مزایای معامله با اسپردهای ثابت چیست؟

  • اسپردهای ثابت نیازمند سرمایه کمتری هستند، بنابراین معامله با اسپردهای ثابت جایگزین ارزان تری برای معامله گرانی است که پول زیادی برای شروع معامله ندارند.
  • معامله با اِسپردهای ثابت همچنین باعث می شود محاسبه هزینه های تراکنش قابل پیش بینی تر باشد.
  • از آنجایی که اِسپردها هرگز تغییر نمی کنند، همیشه مطمئن هستید که هنگام باز کردن معامله چه چیزی می توانید بپردازید.

معایب معامله با اسپردهای ثابت چیست؟

زمانی که با اسپردهای ثابت معامله می‌شود، اغلب ممکن است قیمت‌گذاری مجدد اتفاق بیفتد، زیرا قیمت‌گذاری فقط از یک منبع ( یعنی کارگزار شما) انجام می‌شود.

زمان هایی هست که بازار فارکس نوسان دارد و قیمت ها به سرعت در حال تغییر و نوسان هستند. از آنجایی که اسپردها ثابت هستند، کارگزار نمی تواند اسپرد را برای تنظیم شرایط فعلی بازار افزایش دهد.بنابراین اگر بخواهید با یک قیمت خاص وارد معامله شوید، کارگزار معامله را “بلاک” می کند و از شما می خواهد که قیمت جدیدی را بپذیریدو شما با قیمت جدید مجدد “معامله” خواهید داشت.

پیام بازپرداخت در پلت فرم معاملاتی شما ظاهر می شود و به شما اطلاع می دهد که قیمت تغییر کرده است و از شما می پرسد که آیا مایل به پذیرش آن قیمت هستید یا خیر. تقریباً همیشه  این قیمت، بدتر از قیمتی است که شما سفارش داده اید.

لغزش در اِسپرد ثابت یک مشکل دیگر است. هنگامی که قیمت ها به سرعت در حال حرکت هستند، کارگزار نمی تواند به طور مداوم یک اِسپرد ثابت را حفظ کند و قیمتی که در نهایت پس از ورود به معامله به دست می آورید، کاملاً متفاوت از قیمت ورودی مورد نظرشما خواهد بود.

اسپردهای متغیر در فارکس چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، اِسپرد متغیر همیشه در حال تغییر است. با اسپردهای متغیر، تفاوت بین قیمت‌های پیشنهادی و درخواستی جفت ارز دائماً در حال تغییر است.

اِسپردهای متغیر توسط کارگزاران (میز غیر معاملاتی) ارائه می شود. کارگزاران میز غیر معاملاتی قیمت جفت ارز خود را از چندین ارائه دهنده نقدینگی دریافت می کنند و این قیمت ها را بدون دخالت میز معامله به معامله گر منتقل می کنند.

و این به معنی عدم کنترل آنها بر اسپردهاست و اِسپردها بر اساس عرضه و تقاضای ارزها و نوسانات کلی بازار افزایش یا کاهش خواهند یافت.

به طور معمول، اِسپردها درزمان انتشار داده های اقتصادی(تقویم اقتصادی) و همچنین زمانهایی که نقدینگی در بازار کم میشود ، افزایش می یابد.

به عنوان مثال، ممکن است بخواهید EURUSD را با اِسپرد 2 پیپ بخرید، اما درست همان لحظه  که می خواهید روی خرید کلیک کنید، خبر گزارش بیکاری ایالات متحده منتشر می شود و اِسپرد به سرعت به 20 پیپ افزایش می یابد!

که به این اتفاق wide  شدن اسپرد میگویند.

افزایش اسپرد در زمان اخبار

 

مزایای معامله با اسپردهای متغیر چیست؟

اسپردهای متغیر، قیمت‌های تکراری را حذف می‌کنند. این به این دلیل است که تغییر در spred باعث تغییرات قیمت به دلیل شرایط بازار می شود.

معاملات فارکس با اسپردهای متغیر  قیمت‌گذاری شفاف‌تری را ارائه می‌کند، به‌ویژه وقتی در نظر داشته باشید که دسترسی به قیمت‌ها از چندین ارائه‌دهنده نقدینگی معمولاً به معنای قیمت‌گذاری بهتر به دلیل رقابت است.

معایب تجارت با اسپردهای متغیر چیست؟

اسپردهای متغیر برای اسکالپرها اصلا ایده آل نیستند.

همچنین اسپردهای متغیر به همان اندازه برای معامله گرانی که اخبار را معامله میکنند ،بد هستند.افزایش spred در این مواقع  ممکن است آنقدر گسترده شود که چیزی که سودآور به نظر می رسد در یک چشم به هم زدن تبدیل به یک غیر سودده شود.

پیشنهاد مطالعه:لات(Lot) در فارکس چیست ؟

spread ثابت یا متغیر: کدام بهتر است؟

این سوال که بگوییم کدام گزینه بهتر است به نیاز معامله گر بستگی دارد.

به طور کلی اگر بخواهیم بگوییم ، معامله‌گرانی که حساب‌های کوچک‌تری دارند و کمتر معامله می‌کنند، از قیمت‌گذاری اِسپرد ثابت سود خواهند برد.

و معامله‌گرانی که حساب‌های بزرگ‌تری دارند و در ساعات اوج بازار (زمانی که اسپردها کم‌ترین مقدار هستند) معامله می‌کنند، از اِسپردهای متغیر سود خواهند برد.

چگونه spread را در یک معامله حساب کنیم؟

محاسبه آن بسیار آسان است و تنها چیزی که نیاز دارید دو چیز است:

  1. ارزش هر پیپ
  2. تعداد لاتی که میخواهید معامله می کنید

بیایید به یک مثال نگاه کنیم…

محاسبه اِسپرد در معامله

 

در تصویر بالا، می توانید EURUSD را  در مظنه قیمت درخواستی 1.35640 خریداری کنید و با قیمت پیشنهادی  1.35626 بفروشید.

این بدان معناست که اگر EURUSD بخرید و بلافاصله آن را ببندید، منجر به از دست دادن 1.4 پیپ می شود.

برای محاسبه هزینه کل، باید هزینه هر پیپ را در تعداد لات هایی که معامله می کنید ضرب کنید.

اگر شما در حال معامله با لات های کوچک مثلا (10000 واحد) هستید، ارزش هر پیپ 1 دلارمیشود، بنابراین هزینه تراکنش شما برای باز کردن این معامله 1.40 دلار خواهد بود.

محاسبه پیپ در معامله

شما باید هزینه هر پیپ را در تعداد لات هایی که معامله می کنید ضرب کنید .

هرچه اندازه اردر شما بیشتر باشد از انطرف اِسپردی که از شما دریافت میشود بیشتر خواهد بود.

به عنوان مثال، اگر اِسپرد 1.4 پیپ باشد و شما با 5 مینی لات معامله  بازکنید، هزینه معامله شما 7.00 دلار میشود.

محاسبه هزینه تراکنش

 

سخن پایانی

متوجه شدیم که اِسپرد معنا و مفهوم ساده ای دارد ،اما همین مفهوم ساده کمک میکند تا شما به عنوان معامله گر بتوانید مدیریت بهتری بر روی سرمایه خود داشته باشید .

گفتیم که اسپرد در فارکس تفاوت بین قیمت پیشنهادی و قیمت درخواستی یک جفت ارز است و معمولاً بر حسب پیپ اندازه گیری می شود. دانستن اینکه چه عواملی در هنگام معامله در فارکس باعث افزایش اِسپرد می شوند بسیار مهم است. همانطور که میدانید جفت ارزهای اصلی در حجم بالایی معامله می شوند، بنابراینspread کمتری دارند، در حالی که جفت ارزهای عجیب و غریب و غیر اصلی اسپرد های بیشتری خواهند داشت.

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه