مقالات آموزشیمقالات آموزشی فارکس

لات ( Lot ) در فارکس چیست ؟

یکی از مهم ترین نکاتی که معامله گران و سرمایه گذاران قبل از ورود به هر بازاری باید به آن توجه کنند، دانستن مفاهیم و تعاریف اولیه آن بازار است.
حجم یا لات معامله یکی از مفاهیم اولیه و کاربردی بازار فارکس است. در بازارهای مالی جهان حجم معاملات بر اساس لـات محاسبه می شود.
به عبارت دیگر، اندازه گیری حجم معاملات در بازارهای مالی زیاد است. یادگیری در مورد حجم معاملات و مفهوم لـات ضروری است زیرا میزان ریسک و سود و زیان احتمالی معاملات به حجم بستگی دارد.

حجم معاملات ( لات ) چیست؟

مقدار خرید یا فروش یک ارز یا دارایی در بازارهای مالی مانند فارکس را حجم معاملات می گویند که واحد اندازه گیری آن لات است. در فارکس، معامله گران حجم معاملات خود را بر اساس لـات تعیین می کنند.

lot در فارکس

 

لات (lot) چیست؟

در بازار فارکس، معاملات (خرید و فروش) با واحد اندازه گیری حجم معاملات معروف به لـات انجام می شود.

” لات” (lot) واحدی است که مبلغ تراکنش را اندازه گیری می کند.هنگامی که در پلتفرم معاملاتی خود سفارش می دهید، سفارش ها در اندازه های قیمت گذاری شده در لـات قرار می گیرند.

هر لات در فارکس برابر با 100000 واحد از ارز پایه است. به عنوان مثال، 1 لـات خرید(USDCHF) به معنای خرید 100000 واحد دلار است.

همانطور که قبلاً در مقاله ی پیپ چیست گفته بودیم ، تغییر در ارزش یک ارز نسبت به ارز دیگر با ” پیپ ” اندازه گیری می شود که درصد بسیار بسیار کمی از ارزش واحد پول است.

انواع حجم معاملات و رابطه پیپ و لـات

همانطور که گفتیم، خرید و فروش در فارکس با واحدهای لـات انجام می شود. بنابراین، معامله گران باید از اندازه لـات های ارائه شده توسط بروکرهای فارکس کاملا آگاه باشند. زیرا برای موفقیت در بازار و سرمایه گذاری، دانستن اینکه( “چه مقدار بودجه نیاز است؟” “ارزش هر پیپ در هر اندازه لـات چقدر است؟” و “میزان سود و زیان چقدر است؟” ) لازم است. به طور کلی باید بگوییم مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه در معاملات ضروری است.

در بازار فارکس، کارگزاران معمولا 4 نوع حجم یا اندازه لـات را ارائه می دهند.

standard lot: اندازه لـات استاندارد حداکثر اندازه قرارداد ممکن است که توسط بروکرها در فارکس ارائه می شود. 1 لـات معاملات فارکس 100000 واحد از ارز پایه است. از این رو، ارزش لـات استاندارد 10 دلار در هر پیپ است،یعنی اینکه یک معامله گر 1 اندازه (لـات استاندارد) فارکس را معامله می کند.
فرض کنید یک معامله گر می خواهد یورو را به دلار آمریکا بخرد و نرخ مبادله 1.17 یورو است. در اینجا، اگر معامله گر بخواهد 1 لـات استاندارد EUR/USD بخرد، باید 117000 یورو بخرد.

Mini lot: به یک دهم لـات استاندارد (0.1) مینی لـات می گویند که برابر با 10000 واحد ارز پایه است. در این حالت، ارزش 1 پیپ در معاملات مینی لـات برابر با 1 دلار است.
در فارکس، 1 مینی لـات به حجم 10000 واحد اشاره دارد. بنابراین، معامله‌گری که 1 مینی لـات از یک جفت ارز فارکس را می‌خرد به این معنی است که 10000 واحد از ارز پایه را خریداری کرده است.

فرض کنید یک معامله گر می خواهد EUR/USD بخرد و نرخ مبادله 1.17 است. در اینجا، خرید 1 مینی لـات EUR/USD به این معنی است که او 11700 یورو خریداری کرده است.

micro lot: یک صدم لـات استاندارد (0.01) را لـات میکرو می گویند که برابر با 1000 واحد ارز پایه است. بنابراین، ارزش یک پیپ در معاملات میکرو لـات برابر با یک دهم دلار یا 10 سنت است.
حجمهای خرد یکی از کوچک‌ترین اندازه‌های لـات هستند که در بروکرها معامله می‌شوند. آنها بستر امنی را برای معامله گران مبتدی فراهم می کنند تا با سرمایه گذاری اولیه کم، معاملات مناسب و سودآور انجام دهند و ریسک را به حداقل برسانند.
در فارکس، 1 میکرو لـات به حجم 1000 واحد اشاره دارد.

بنابراین خرید یک معامله گر با  1 میکرو لـات از یک جفت ارز فارکس به این معنی است که 1000 واحد از ارز پایه را خریداری کرده است.

فرض کنید یک معامله گر می خواهد EUR/USD بخرد و نرخ مبادله 1.17 است. در این مورد، خرید 1 میکرو لـات EUR/USD به معنای خرید 1170 یورو است.

nano lot: یک لـات نانو یک هزارم لـات استاندارد (0.001) است که برابر با 100 واحد ارز پایه است. ارزش پیپ در معاملات لـات نانو برابر است با یک صدم دلار یا 1 سنت.
اگرچه این لـات وجود دارد و آنها از این اصطلاح استفاده می کنند،ولی به ندرت در فعالیت های معاملاتی فارکس استفاده می شود و اکثر کارگزاران حجم معاملاتی به این اندازه را ارائه نمیدهند.

 

حجم لات و پیپ

نسبت های حداقل و حداکثر لات

در فارکس، بالاترین و کمترین نسبت لـات به طور مستقیم به کارگزار مرتبط است. کارگزاران اغلب لـات های استاندارد و نسبت های آنها را تا 0.01 که تا میکرو لـات است را ارائه می دهند و برخی نسبت های دلخواه را برای معامله گران تعیین می کنند. بنابراین کارگزار حداکثر این نسبت ها را تعیین می کند که معمولاً 30 یا 50 لـات است. کمترین نسبت 0.01 لـات است و برخی کارگزاران تا یک هزارم لـات (نانو) را ارائه می دهند. در نتیجه، طیف گسترده ای از ضرایب و نسبت های لـات برای معامله گران با توجه به نوع حساب و کارگزار در دسترس است.

سخن پایانی

همانطور که میدانید مدیریت سرمایه یکی از مهمترین ارکان و پایه های معاملات در بازار مالی است. هر معامله گر بر اساس استراتژی معاملاتی خود می تواند مدیریت سرمایه متفاوتی داشته باشد. از سوی دیگر، حجم معاملات در فارکس عامل مهمی در مدیریت سرمایه است.

بنابراین، باید به حجم یا اندازه تراکنش انتخابی توجه کنید. توجه داشته باشید که هر چه حجم معاملات بیشتر باشد، ریسک بیشتر و احتمال سود یا زیان افزایش می یابد. بنابراین، هنگام باز کردن یک معامله جدید، باید به حجم معاملات توجه کنید.

نمادها با حجم یا لـات یکسان قابل معامله نیستند زیرا نوسان نمادهای مختلف متفاوت است (مانند نماد طلا که در طول روز بر اساس پیپ بالاتر از نماد یورو دلار است) به طور کلی، رعایت مدیریت سرمایه دارای چندین عنصر اساسی است. یکی از مهمترین عناصر آن حجم و لـات معاملات است.

شما میتوانید مقاله ی مدیریت سرمایه در فارکس  و نکات مهمی را که شما را در رسیدن به موفقیت در بازارهای مالی کمک میکند مطالعه کنید.

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه