مقالات آموزشیمقالات آموزشی فارکس

مدیریت سرمایه در فارکس ; راز پنهان موفقیت دربازار

مدیریت سرمایه برای اکثریت قریب به اتفاق مردم یک معما است. مدیریت سرمایه نقش مهمی در معاملات فارکس ایفا می کند.اگر شما به عنوان یک معامله گر حداقل به مهمترین مفاهیم در مدیریت سرمایه احترام نگذارید، حتی اگر سودآورترین استراتژی معاملاتی را داشته باشید، نتایج مثبتی به همراه نخواهید داشت.

در این مقاله از تی پی چارت برای اینکه کمکی به شما در سفر تجاریتان کنیم  و اهمیت مدیریت سرمایه فارکس در معاملات را به شما نشان دهیم ، فهرستی از نکات برتر مدیریت سرمایه در فارکس که هر معامله گر باید بداند را گردآوری کرده ایم.

مدیریت سرمایه در فارکس چیست؟

مدیریت سرمایه چیزی است که به شما امکان می دهد از سرمایه خود محافظت کنید و همچنین عملکرد معاملاتی خود را بهینه کنید.

اکثر مبتدیان در بازار تمایل دارند تا  اهمیت مدیریت سرمایه در معاملات فارکس را نادیده بگیرند، که  قطعا دیر یا زود منجر به حذف کامل حساب معاملاتیشان خواهد شد.

مدیریت سرمایه نقش مهمی در معاملات فارکس دارد. بدون تکنیک های مناسب مدیریت ریسک و سرمایه، تجارت تفاوت چندانی با قمار در کازینو ندارد و هر استراتژی معاملاتی محکوم به شکست است.

اگر مدیریت دقیق پول را اعمال نکنید، نمی توانید در بازارهای مالی برنده شوید. مدیریت سرمایه ی خوب به معنای داشتن اندازه موقعیت مناسب، دانستن نحوه قرار دادن ویا جابجایی استاپ ها با در نظر گرفتن نسبت ریسک/بازده است. مدیریت پول به شما امکان می دهد بدون استرس معامله کنید.

اهمیت مدیریت سرمایه در فارکس

شما با تکنیکهای مدیریت سرمایه میتوانید  زیان را به حداقل، سود را به حداکثر و  حساب تجاریتان را رشد دهید. چند تکنیک برتر مدیریت سرمایه در فارکس که در زیر توضیح داده شده اند به شما در دستیابی به این هدف و محافظت و افزایش درآمد کمک می کنند.

شاید این مطلب هم برایتان جالب باشد :8 توصیه مهم وارن بافت برای مبتدیان در سرمایه گذاری

قبل از معامله در بازار، مطمئن شوید که نکات و تکنیکهای مدیریت سرمایه توضیح داده شده در معاملات فارکس ما را که در ادامه به آن میپردازیم را کاملاً درک کرده اید و به زودی متوجه تفاوت در عملکرد معاملاتی خود خواهید شد:

12 نکته طلایی در مدیریـت سرمایه

ما 12 نکته برتر مدیریت سرمایه در فارکس را که هر معامله گر باید بداند را جمع آوری کرده ایم. با مطالعه و رعایت این نکات می توانید مدیریت سرمایه بسیار خوبی برای حساب خود انجام دهید و احتمال سودآوری حسابتان بالا خواهد بود.

1- فقط مبلغی را که می توانید از دست بدهید معامله کنید.

اولین نکته مدیریت سرمایه در فارکس و احتمالاً مهم ترین نکته برای هر معامله گر این است که فقط آنقدری را که می توانید از دست بدهید معامله کنید. به عنوان یک معامله گر مبتدی، فقط باید مقدار مبلغی را که می توانید با آن معامله کنید به حساب معاملاتی خود واریز کنید و نه بیشتر.

ممکن است بخواهید حداکثر ضرر قابل قبول را در ماه تعیین کنید و در صورت رسیدن به این ضرر فوراً معامله را متوقف کنید. کل بحث ما این است که شما فقط سرمایه‌ای را به خطر یاندازید که در صورت از دست دادن، زندگی شما را به شدت تحت تأثیر قرار نمی‌دهد.

هرگز با پولی که برای اقلام ضروری مانند اجاره، وام، غذا و غیره نیاز دارید معامله نکنید. بازار فارکس یک ماشین پولساز تضمینی نیست.برخی از افراد حرفه معامله در بازار فارکس را تنها با از دست دادن پول پایان می دهند.

2- تصمیم بگیرید که در هر معامله چقدر می خواهید ریسک کنید.

یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین پارامترها در مدیریت سرمایه برای کسب سود تعیین میزان ریسک در هر معامله است.

ریسک در هر معامله تعیین می کند که چه مقدار از حساب معاملاتی خود را در هرمعامله به خطر می اندازید.

به عنوان یک اصل کلی، بیش از 2 تا 3 درصد از حساب خود را در معامله ریسک نکنید، بنابراین سرمایه کافی برای مقاومت در برابر تأثیر منفی روزهای از دست دادن دارید. همیشه بهتر است یک ریسک کوچک بپذیرید و حساب خود را به طور پیوسته رشد دهید تا اینکه بیش از حد مصرف کنید و سرمایه  خود را به باد بدهید.

درواقع یک استراتژی برتر و برنامه مدیریت ریسک صحیح باید به شما کمک کند تا در طول زمان و مسیر درآمد کسب کنید، هرگز نمی توان مطمئن بود که در معامله بعدی یا حتی 10 معامله بعدی چه اتفاقی می افتد. برای کاهش خطر زیان معامله بعدی، شما باید اندازه معامله را در مقایسه با اندازه حساب ترید نسبتاً کوچک نگه دارد.

3- زیاد معامله نکنید.

لازم نیست هر ساعت و دقیقه و  یا حتی هر روز معامله کنید.
منتظر بمانید تا بازار فرصت گرفتن پوزیشن را مطابق با استراتژی معاملاتی شما بدهد . بازار چیزی به شما بدهکار نیست و صبر و انضباط برای پایبندی به استراتژی معاملاتی جام مقدس معامله گران سودآور است.
حتی اگر بهترین سیستم مدیریت سرمایه در فارکس راداشته باشید ولی  بدون تجزیه و تحلیل نمودار کمک چندانی به شما نخواهد کرد.
معامله گرانی که بیش از حد معامله می کنند، احساساتشان بر استراتژی معاملاتی آنها غلبه می کند و در نهایت ضرر می کنند. معامله بیش از حد می تواند یکی از مضر ترین عادت های یک معامله گر باشد.

4- از یک نقطه به بعد، ضرر بیشتر را متوقف کنید، اما اجازه دهید سود شما ادامه پیدا کند.

معامله گران حرفه ای فارکس این کار را انجام می دهند. آنها هروقت میبینند که تحلیلشان از روند بازار اشتباه بوده ،پوزیشن خود را در ضرر کمتر میبندند و نمیگذارند بیشتر ضرر کنند .اما در مورد موقعیتهای برنده این چنین نیست و اجازه میدهند تا قیمت مسیر خود را ادامه دهد.

اما مبتدیان برعکس عمل میکنند .آنها اجازه میدهند زیانهایشان بالا برود ، به امید اینکه قیمت برمیگردد و از آن طرف به سرعت سود خود را از ترس از دست دادن آن میبندند .

مثال در این مورد :

فرض کنید دو معامله گر X و Y دارای موجودی 1000 دلاری هستند و هر دو قصد فروش نماد طلا را دارند. معامله گر X طلا را با حجم معامله 0.1 لات به قیمت 1930 دلار با حد ضرر در 1934 می فروشد و معامله گر Y طلا را بدون حد ضرر با همان حجم 0.1 لات می فروشد.

به طور ناگهانی به دلایل مختلف نماد طلا در طول روز صعود زیادی می کند و در پایان روز معاملاتی تا 1988 دلار افزایش می یابد. معامله گر x که استاپ ضرر را میبیند، معامله خود را در 1934 دلار با زیان 40 یا 4 درصدی می بندد، موجودی او به 960 دلار می رسد و اجازه نمی دهد ضررش افزایش یابد چراکه می تواند بدون زحمت در معاملات بعدی آن را جبران کند.

چون تریدر Y بدون توقف ضرر معامله می کند، حسابش بسیار متضرر شده است، بنابراین با ضرر 588 دلاری، یعنی 58 درصد، موجودی او به 411 دلار رسیده است و به موقع جلوی ضرر خود را نگرفته و حسابش در وضعیت بدی قرار دارد و در جاهایی که احتمال توقف و کال مارجین وجود دارد و آن به معنای از دست دادن سرمایه است نمی تواند تصمیم درستی بگیرد.

 

در تصویر زیر، معامله گر X در سمت راست با آرامش منتظر معامله بعدی است، اما معامله گر Y در سمت چپ استرس دارد زیرا بدون حد ضرر معامله کرده است.

مدیریت سرمایه

 

5- همیشه از حد ضرر (STOP LOSS) استفاده کنید.

توقف ضرر مبنای اصلی مدیریت ریسک و سرمایه است و باید جزء لاینفک هر برنامه ی مدیریت سرمایه در فارکس باشد. یک دستور حد ضرر زمانی که قیمت به یک سطح از پیش تعیین شده رسید به طور خودکار موقعیت شما را می بندد و از ضرر بیشتر جلوگیری می کند. تمام استراتژی های مدیریت سرمایه معاملات فارکس باید شامل دستورات توقف ضرر باشد. بدون مشاهده استاپ لاس، یک حساب، هر چقدر هم که بزرگ باشد، محکوم به فناست.

رعايت استاپ لاس ركن اصلي مديريت سرمايه است.

رعایت حد ضرر در مدیریت سرمایه

 

6- حداقل نسبت ریسک به پاداش (R/R) را 1 درنظر بگیرید .

تحقیقات نشان داده است که معامله گرانی که با نسبت ریسک به سود 1 یا بالاتر معامله می کنند، به طور قابل توجهی سودآورتر از معامله گران با نسبت R/R زیر 1 هستند. نسبت ریسک به ریوارد یا R/R به نسبت بین سود و زیان یک معامله میگویند.

به عنوان مثال، اگر USD/JPY را با حد سود 100 پیپ وحد ضرر 50 پیپ خریداری کنید، نسبت R/R آن معامله 2 خواهد بود.  استفاده از ریسک و ریوارد مناسب در معاملات فارکس حائز اهمیت است زیرا زمانی که معاملات شما با سود بسته شود، حسابتان رشد خوبی خواهد داشت، اما زمانی که معامله با ضرر بسته میشود، ضرری که متحمل میشوید  بسیار کمتر از مقدار سودهایی است که از معاملات قبل بدست آوردید.

7- اندازه پوزیشن یا حجم معاملات خود را به درستی محاسبه کنید.

بسیاری از معامله گران نمی دانند چگونه حجم معاملات خود را به درستی محاسبه کنند تا ریسک تعریف شده هر معامله را حفظ کنند. اندازه موقعیت یا حجم معاملات در مدیریت سرمایه فارکس قابل توجه است زیرا سود و زیان معامله کاملاً به حجم پوزیشنی که میگیرید بستگی دارد. انتخاب حجم لات مناسب در بازار فارکس بسیار مهم است زیرا میزان ریسک هر معامله به طور مستقیم با حجم معاملات شما مرتبط است.

برای محاسبه حجم معامله(لات) می توانید از ماشین حسابهای تعیین حجم در معاملات استفاده کنید. در این ماشین حساب نقاط ورودی و خروجی تراکنش را برای حجم مورد نظر خود وارد می کنید و میزان ریسک، سود و زیان تراکنش را به شما میدهد. حجم معاملات بالاتر از مدیریت سرمایه یک شمشیر دولبه است.یعنی آن سودهای بزرگ شده در معاملات برنده به زیان بزرگ‌تر در معاملات بازنده تبدیل می‌شود. بنابراین استفاده دقیق از این اهرم ضروری است.

چند نکته در مورد حجم معاملات:

  • هر چه حد ضرر شما کمتر باشد، می توانید از حجم بیشتری برای معاملات استفاده کنید.
  • هرچه سطح قدرت و ریسک شما بالاتر باشد، می توانید از حجم معاملات بیشتری استفاده کنید.
  • هرچه موجودی حساب شما بیشتر باشد، می توانید تراکنش های بیشتری را با لات یا حجم بالاتر انجام دهید.

8- در معامله با اهرم دقت کنید.

اهرم در بازارهای مالی مانند فارکس ابزاری است که بروکرهای فارکس در اختیار معامله‌گران قرار می‌دهد تا فراتر از دارایی‌ها و موجودی موجود در حساب خود معامله کنند، بنابراین آنها می‌توانند با حجمی بالاتر از سرمایه خود معاملات انجام دهند.

معامله گر برای باز کردن یک موقعیت اهرمی از کارگزار خود پول قرض می کند. برای مثال، اگر معامله‌گری دارای اهرم 1:100 باشد، می‌تواند موقعیتی به ارزش 100000 دلار با تنها 100 دلار موجودی حساب خود باز کند. بنابراین اهرم بالا می تواند سود خوبی برای معامله گران به همراه داشته باشد، اما در صورت خرید حجم بالا، ریسک معاملات را افزایش داده و مدیریت سرمایه را رعایت نکرده است. اگرچه معامله گر می تواند سود بیشتری کسب کند، اما این احتمال هم وجود دارد که سرمایه خود را خیلی سریع از دست بدهد.

9- حریص نباشید.

ترس و طمع از مخرب ترین احساسات در بازار هستند. با تجربه، یاد خواهید گرفت که چگونه احساسات خود را مدیریت کنید تا در تصمیمات معاملاتی شما دخالت نکنند. حرص و آز هم به ویژه آسیب رسان هستند.

شما باید در مورد آنچه می توانید از بازار به دست آورید واقع بین باشید. بازار را بیش از حد معامله نکنید و اهداف سود غیرواقعی که دستیابی به آنها غیرممکن است را تعیین نکنید. معامله ای با حد ضرر 10 پیپ و هدف سود 1000 پیپ احتمالاً منجر به ضرر خواهد شد. مدیریت صحیح سرمایه را نمی توان با ترس و طمع انجام داد و احتمالاً ضرر حساب افزایش خواهد یافت.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که تمام نکات مدیریت سرمایه می تواند توسط احساسات خراب شود، بنابراین کنترل احساسات برای مدیریت سرمایه ضروری است.

10- از تریلینگ استاپ برای محافظت از سود خود استفاده کنید.

یک سیستم مدیریت سرمایه کامل باید شامل انواع مختلف سفارشات حد ضرر برای شرایط مختلف بازار باشد.اگر یک بازار در یک روند قوی است، ممکن است عاقلانه باشد که از تریل کردن  استفاده کنید. به این ترتیب، در حالی که روند ادامه دارد، سود شما برای همیشه قفل می شود، زیرا این کار به طور خودکار دستور حد ضرر شما را جابجا می کند.

به عنوان مثال زمانی که معامله سود خوبی دارد، بهتر است استاپ را در نقطه ورود قرار دهید تا در صورت معکوس شدن قیمت، معامله شما ضرر نداشته باشد و بدون ضرر بسته شود.

همچنین، زمانی که یک معامله از نظر سود منطقی باشد،شما میتوانیدحد ضرر را در سود قرار دهید.به عنوان مثال، اگر معامله ای انجام داده اید و قیمت 70 درصد از مسیر سود شما رفته است، می توانید سود را بین 30 تا 50 درصد از سود خود قرار دهید تا در صورت بازگشت قیمت،شما یک سود معقول از معامله گرفته باشید.

11- سود خود را برداشت کنید.

بسیاری از معامله گران هرگز سود خود را برداشت نمیکنند و یا برنامه ی منظمی برای این کار ندارند. اگر سود قابل توجهی در حساب معاملاتی خود به دست آوردید، مقداری از آن را برداشت کنید، از آن لذت ببرید و با آن پول کاری ارزشمند انجام دهید. کسب سود از فارکس به شما احساس رضایت می‌دهد که می‌توانید با آرامش بیشتر روی معاملاتتان تمرکز کنید.

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم، یکی از اهداف مدیریت سرمایه در فارکس، به حداکثر رساندن سود شماست. برای این کار باید مراقب باشید ، هرچه پول بیشتری در حساب معاملاتی خود داشته باشید، احتمال وسوسه شدن و معامله آن و احتمالاً از دست دادن آن بیشتر است.

12- همبستگی ارزها را درک کنید.

و در نکته ی آخر ، درک و استفاده از همبستگی ارز باید بخشی از تمام برنامه های سرمایه گذاری و استراتژی های مدیریت سرمایه شما باشد. همبستگی ارزی نشان می دهد که جهت حرکت نمادها تا چه اندازه به یکدیگر وابسته هستند. ضریب همبستگی، که می تواند مقداری بین 1- و 1 داشته باشد، باید برای ایجاد یک سبد معاملات فارکس استفاده شود که ریسک کل معاملات را متنوع کند.

شاید بخواهید:سشن های معاملاتی فارکس چیست؟را هم بخوانید.

به عنوان مثال نمادهایی را با حرکات مشابه در یک جهت به طور همزمان را معامله نکنید، زیرا اگر یکی از آنها ضرر کرد، احتمال ضرر برای  معامله دیگری شما نیز وجود دارد. با بررسی همبستگی های ارزی می توانید  معاملات بهتر و مدیریت ریسک و سرمایه بهتری داشته باشید.

همبستگی ارزها

 

کلام پایانی

شما باید نکات گفته شده در مورد مدیریت سرمایه در فارکس را به عنوان معامله گر به هنگام ترید رعایت کنید. به یاد داشته باشید زمانی که قوانین خود را روشن کردید به آنها پایبند باشید.

به عنوان مثال، به عنوان بخشی از طرح کلی معاملات خود، ممکن است سیستم مدیریت سرمایه ی زیر را انتخاب کنید:

  • من بیش از 3٪ از موجودی حساب خود را در هر معامله ریسک نمی کنم.
  • من در چارچوب استراتژی نوشته شده خود معامله می کنم و در طول روز زیاد معامله نمی کنم.
  • من استفاده از حد ضرر و حجم معاملات کنترل شده را در معاملات خود لحاظ می کنم.
  • نسبت ریسک به پاداش ترجیحی من 1:2 در هر معامله است.
  • زیان انباشته من در هفته از 10 درصد سرمایه تجاوز نخواهد کرد. اگر به این درصد رسید، آن هفته معامله را متوقف خواهم کرد.
  • من سود خود را به صورت هفتگی یا ماهانه برداشت خواهم کرد.

 

 

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه