مقالات آموزشیمقالات آموزشی فارکس

8 توصیه مهم وارن بافت برای مبتدیان در سرمایه گذاری

وارن ادوارد بافت (Warren Edward Buffett) یک بیزینس‌من و خیر آمریکایی 93 ساله متولد شهر اوماها در ایالت نبراسکا است که در سال 2023 با ثروت 118 میلیارد دلاری، جایگاه پنجمین فرد ثروتمند جهان در رتبه‌بندی مجله فوربس را به خود اختصاص داده است.

او مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره شرکت برکشر هاتاوی است. و مالکیت شرکت‌های گایکو، دیری کوئین و مارس اینکورپوریتد را در اختیار دارد، همچنین دارای سهام در شرکت‌های اپل، جنرال الکتریک، کرفت هاینز، گلدمن ساکس، ولز فارگو، شرکت کوکاکولا، پپسی، آمریکن اکسپرس، بنک آو آمریکا و آی‌بی‌ام می‌باشد.

وارن بافت کسی است که با 93 سال سن، همچنان با اشتیاق سرمایه‌گذاری می‌کند و فکر بازنشستگی در سر ندارد.

بافت اولین سرمایه‌گذاری موفقش را در سن 27 سالگی انجام داد .

او در مورد این که ایده‌های سرمایه‌گذاری خود را چگونه پیدا می‌کند اینچنین گفته که من به عنوان یک سرمایه‌دار با افرادی که باتجربه هستند ملاقات می‌کنم. در پایان این ملاقات من دارای تجربه می‌شوم و آن فرد با تجربه دارای سرمایه!

در ادامه ی مقاله به این موضوع میپردازیم که افراد تازه کار و مبتدی چگونه میتوانند در سرمایه گذاری موفق و از توصیه ها و استراتژی های وارن بافت  بهره مند شوند، پس با تی پی چارت همراه باشید

 

وارن بافت

در این مقاله به بررسی 8 توصیه کلیدی از وارن بافت می‌پردازیم که سرمایه‌گذاران مبتدی بهتر است به آن‌ها توجه داشته باشند:

1.   در سرمایه‌گذاری‌ها تنوع طلب نباشید!

وارن بافت با تنوع طلبی در سرمایه‌گذاری‌ در بازارهای مالی مخالف بود ودر حالی که برخی از سرمایه‌گذاران آن را به اشتباه، مهم می‌شمارند.

به عقیده او تنوع دادن در سرمایه‌گذاری‌ها، اشتباهی است که سرمایه‌گذاران نوپا معمولا به آن دچار می‌شوند.

مبتدی‌ها به خیال آن که اگر در چند شرکت سرمایه گذاری کنند کمتر ضرر میکنند، سرمایه خود را در چند شرکت مختلف قرار می‌دهند. این عمل باعث می‌شود سرمایه‌گذار نتواند به میزان لازم روی شرکت‌های مختلف تمرکز کند و در نتیجه احتمال ضرر دیدن بیشتر خواهد شد.

در مقابل آن‌هایی که باتجربه تر هستند، برای سرمایه خود در دراز مدت برنامه ریزی می‌کنند.

درباره 7 ویژگی یک معامله گر موفق بخوانید.

2.  روی استعداد‌های خود سرمایه‌گذاری کنید!

شما زمانی بهترین درآمد و سود را کسب خواهید کرد  که در وهله ی اول در زمینه‌هایی که توانایی و استعداد  دارید، سرمایه‌گذاری کنید.

وارن بافت با توجه به این که اکثر سرمایه‌گذار‌ها دوست دارند بخش اصلی درآمدشان را از راهی غیر از سرمایه‌گذاری تامین کنند، همواره آن‌ها را به افزایش توانایی‌های خود توصیه می‌کند.

بنابراین تا جایی که می‌توانید حوزه مهارت‌های خودتان را گسترش دهید وسعی در بروز نگه داشتن دانش و مهارتی که دارید داشته باشید

3. به تصمیمات سرمایه‌گذاری خود شک نکنید!

وقتی برای سرمایه‌گذاری در شرکتی که تمام شرایط و جنبه های مثبتش را بررسی کرده اید  اقدام می‌کنید، به تصمیم خود اعتماد کنید و شک به خود راه ندهید.

اگرچه وارن بافت  اعتراف می‌کند که این کار بسیار سختیست و باید بر جنبه ی روانشناسی خود از بازار بسیار کار کرد؛ اما برای موفق شدن باید بر خودتان مسلط باشید و بتوانید حرف‌های دیگران را نادیده بگیرید.

4. قبل از سرمایه‌گذاری اطلاعات لازم رادرباره شرکت و زمینه فعالیتش بدست آورید.

وارن بافت می‌گوید هیچ‌گاه در شرکتی که درباره آن و حوزه فعالیتش اطلاعات ندارید سرمایه‌گذاری نکنید.

بسیاری از سرمایه‌گذاران نوپا قبل از آنکه  تصمیم نهایی خود را بگیرند، آنقدرها که لازم است تحقیق و بررسی بر روی شرکت و سهامی که میخواهند سرمایه گذاری کنند انجام نمیدهند و یا این که بیش از حد خود را درگیر فکر کردن به سرمایه‌گذاری در ان شرکت می‌کنند.

وارن بافت یک فرمول ساده برای حل این مشکل ارائه می‌دهد. او می‌گوید اگر نتوانستید در عرض 10 دقیقه بفهمید شرکت چه کار می‌کند، هرگز در آن زمینه سرمایه‌گذاری نکنید.

در غیر این صورت این شرکت می‌تواند به عنوان یکی از اهداف سرمایه‌گذاری تان مطرح شود.

5.   از صحت اخباری که دریافت می‌کنید اطمینان حاصل کنید.

به عنوان کسی که می‌خواهید به عرصه سرمایه‌گذاری‌های بزرگ پا بگذارید، همیشه توجه داشته باشید تیترهای مجلات خبری، همگی درست نیستند!

شما باید بتوانید اخبار کذب را از غیر کذب تشخیص دهید. وارن بافت در این مورد به قانون 1-99 اشاره می‌کند.

او معتقد است اگر شما در شرکت بزرگی با قدمت چند ده سال سرمایه‌گذاری کرده‌اید و به شما خبر کاهش 10 درصدی سهام شرکت می‌رسد، نباید نسبت به این خبر زیاد نگران باشید. چرا که شرکتی با چنین قدمتی می‌تواند خسارت وارد شده را جبران کند.

پیشنهاد مطالعه: تقویم اقتصادی چیست و تاثیر انتشار اخبار مهم بر بازار فارکس

6.   شما با خرید سهام یک شرکت، صاحب بخشی از آن می‌شوید

اگر شما صاحب کسب وکاری مانند یک فروشگاه باشید، برای آن که بتوانید آن را گسترش دهید، باید عوامل و شرایط دخیل در کسب و کارتان را درنظر بگیرید.

برای مثال قیمت اجناس تامین کننده، قدرت خرید مشتریان، فضای کسب و کار و دیگر موارد مهم. حال شما با خرید سهام شرکتی، صاحب بخشی از آن شده‌اید. بنابراین برای موفقیت در عمل ، بهتر است شرایط و جوانب شرکت را  تحت نظر بگیرید.

7.   شکست‌هایتان را تجربه ای ارزشمند تلقی کنید!

حتما این را میدانید که همه افراد مرتکب اشتباه میشوند و شکست جزئی از تجربه ی زندگیست. حتی وارن بافت نیز اشتباهات و شکست‌های زیادی را تجربه کرده است.

شما در هر اشتباه و شکستی، بی شک درس‌هایی را برای آموختن خواهید داشت.

برای پیشرفت به جای افسوس و عقب نشینی بهتر است تجربه حاصل از شکست‌هایتان را پشتوانه مسیر قرار داده و رو به جلو حرکت کنید. وارن بافت توصیه می‌کند تجربیاتتان را یادداشت کنید تا درآینده آن‌ها را دوباره تجربه نکنید و از یادتان نرود.

8. در سرمایه‌گذاری صبور باشید.

وارن بافت معتقد است باید در سرمایه‌گذاری صبور بود و سهام خود را طولانی مدت نگه داشت.

از دیدگاه بافت، اگر شما بابت سهامی کمتر از ارزش واقعی‌اش پول پرداخته باشید، به سود خواهید رسید و اگر در شرکت در حال رشد سرمایه‌گذاری کرده باشید، باز هم با کمی صبر سود بالایی را برداشت خواهید کرد.

او معتقد است سهام را باید تا چند ده سال نگه داشت. او می‌گوید کسانی که کوتاه مدت سهام‌هایشان را معامله می‌کنند در نهایت مجبورند بیشتر سود خود را بابت کارمزد و مالیات بپردازند.

مهم نیست که استعداد و یا تلاش شما چقدر زیاد باشد؛ بعضی چیز‌ها فقط به زمان نیاز دارند. مثال می‌زنیم: شما نمی‌توانید ماه آینده بچه‌دار شوید، حتی اگر امروز ۹ زن را حامله کنید!

پیشنهاد مطالعه:استراتژی معاملاتی چیست؟ و چرا استراتژی معاملاتی مهم است؟

و در پایان

استفاده از تجارب افراد موفق می تواند کمک راه بزرگی برای رشد و پیشرفت در کسب و کار شما باشد. به همین علت است که همواره توصیه های مختلف وارن بافت مورد توجه فعالان اقتصادی قرار می گیرد. توصیه هایی که کمک می کنداز تجربه ی شکستهای آنها بدون اینکه خودتان آن شکست را دوباره تجربه کنید برای پیشرفت خود درس بگیرید.

این توصیه‌ها با این که شاید به نظر خیلی ساده بیایند و قطعا همه ما آنها را شنیده‌ایم، اما عمل کردن به آنها، می‌تواند در زندگی شخصی و شغلی ما تاثیر بسزایی داشته باشد.

وارن بافت یکی از موفق‌ترین و ثروتمندترین مردان روزگار است و بی شک، موفق‌ترین سرمایه گذاری است که دنیا به خود دیده؛ در جایی خواندم که در دهه ۱۹۸۰، مادر بافت به او گفت که چرا سهام بی‌ارزش کوکا کولا را خریده‌ای؟

 

 

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه