مقالات آموزشیمقالات آموزشی فارکس

7 ویژگی یک معامله گر موفق

وقتی صحبت از ویژگی های افراد موفق می شود، مطالب زیادی را میتوان در مورد رازهای موفقیت در کسب و کار و زندگی آنها یافت .ما در این نوشته قصد داریم تا با خصوصیات یک معامله گر موفق در بازار سرمایه آشنا شویم.

خصوصیات معامله گر موفق در بازارهای مالی

 اول : داشتن نظم و انضباط کامل

معامله گری برنده است که  منظم باشد. شاید از نظر بسیاری از افراد این امر بدیهی به نظر بیاید. اما واقعیت این است که نظم و ترتیب سبب موفقیت واقعی یک معامله گر می باشد. قبول کردن مسئولیت زندگی از مهم ترین ویژگی های یک معامله گر موفق است.

معامله گر موفق قبل از هر چیز باید مسئولیت اتفاقات پیش آمده را بپذیرد. در این صورت میتواند در این مسیر موفق باشد.

وقتی از منضبط بودن صحبت میکنیم به این معنی نیست که شما هر روز کل زمان خود را پای سیستم و صرف ترید در بازار فارکس کنید بلکه منظور از آن رعایت کلیه اصول و قواعد ترید است.

نوشتن اصولی طرح های معامله از دیگر اصول مهم رسیدن به مقام یک معامله گر برنده است. فرد برنده از بهترین ابزار و افراد برای آماده سازی نقشه راه خود استفاده می کند. شما باید از بهترین ها برای رسیدن به یک نقشه خوب کمک بگیرید تا در کنار دیگر ویژگیها بتوانید موفق شوید.

معامله گر موفق

 دوم : عطش و تمایل همیشگی به یادگیری⁣

بازارها همواره در حال تغییر هستند.⁣همیشه روندهای جدید، استراتژی‌های متفاوت و ایده‌ و سبکهای تازه در این صنعت شکل می‌گیرد. باید اطمینان حاصل کنید که نسبت به این تغییرات انعطاف‌پذیری و آمادگی مناسب را دارید.⁣
اینترنت،به عنوان یکی از این ابزار میتواند دسترسی شما را به این شیوه ها و تغییرات بسیار آسان کند.⁣

پیشنهاد مطالعه:11 نکته و ترفند روانشناسی تجارت برای تسلط بر بازار

 

سوم : پذیرش زیان‌ها و یادگیری از آنها⁣

همه معامله‌گران ضرر می‌کنند و شما نیز باید ضرر کردن را به عنوان یک واقعیت بپذیرید.برخی از افراد در این عرصه اعتماد به نفس کاری خود را پس از شکست از دست می دهند و با توجه به ذهنیتی که از قبل داشته‌اند به هیچ عنوان قادر به هضم زیان مالی نیستند.⁣

وقتی می‌گوییم “همه ضرر می‌کنند” منظورمان تریدرهای موفق هم هست. شکست قرار است پلی برای رسیدن به پیروزی باشد.⁣
اما تفاوت تریدرهایی که موفق می‌شوند با افرادی که از بازار خارج می‌شوند،این است که موفق‌ها در یادگیری از ضررها استاد شده‌اند و ضرر را به عنوان یک جزء از فعالیت‌شان قبول کرده‌اند.⁣

در صورتی که شکست ادامه دار باشد، امید کاهش پیدا می کند اما این به معنای ابدی بودن شکست نیست و باید بپذیرید که یک سر بازی همیشه شکست است پس نباید در این زمان امید و انگیزه خود را از دست بدهید. علت مشکل را پیدا و سعی کنید آن را برطرف کنید.

 چهارم : عدم دنباله‌روی⁣

دنباله روی کردن از یک فرد به صورت کورکورانه میتواند عواقب خطرناکی داشته باشد، الگو برداری از روش دیگران آن هم افراد با تجربه و حرفه ای  تا اندازه ای به معامله گر موفق کمک می کند. اما نباید کاملا از روش دیگران پیروی کنید.

اگر اینگونه باشد شما کپی برداری کرده اید در حالی که چیزی از بازار و حرکات آن درک نکرده اید. باید وقت بگذارید تا بازار را درک کنید، به اهداف شخصی خود در ترید بنگرید و با تمایلی که برای ریسک کردن دارید از ناحیه امن خود خارج شوید.⁣
از دیگران یاد بگیرید ولی کپی‌کننده محض نباشید.⁣
اگر نتوانید سبک شخصی خود را در ترید دنبال کنید، احتمال کمی وجود دارد که در بلندمدت موفق و خوشحال باشید.⁣

ویژگی معامله گر موفق

پنجم : تردید پیشگیرانه و مدیریت احساسات⁣

به عنوان یک تریدر باید درک کنید که احساسات شما در بازار  بزرگترین دشمن شما هستند. واکنش بیش از اندازه و احساسی به رویدادها می‌تواند بسیار مخرب باشد و سرمایه ی شما را از بین ببرد.⁣

یک معامله گر موفق هیچگاه عقب نشینی نمی کند و براحساسات خود غلبه کرده و کوتاه نمی آید. نباید با هر اتفاق ناگواری سهام و ارز خود را از بورس خارج کند. در غیر این صورت در همان گام اول شکست سنگینی خورده است.

پیشنهاد مطالعه: روانشناسی بازار و اهمیت آن در معامله گری

ششم : گسترش یادگیری⁣

باید سطح یادگیری خود را فراتر از یک سبک و شیوه ببرید ، می‌توانید به دنبال یادگیری امواج الیوت، الگوهای هارمونیک و بسیاری دیگر از روش‌هایی باشید که در آنها مهارت ندارید.⁣این کار میتواند شما را برای داشتن استراتژی معاملاتی مختص خودتان کمک کند.

هفتم : صبر داشتن و فروتنی⁣

صبوری و واقع بین بودن از راه های مهم برای رسیدن به یک معامله گر موفق و برنده می باشد. اگرمیخواهید به یک مسیر حرفه ای قدم بگذارید باید بتوانید صبور باشید. افراد زیادی ممکن است برای رسیدن به موفقیت های بیشتر مسیر معقولی را انتخاب نکنند. در این صورت مشکلات زیادی در مسیر حرفه ای برای آن ها ایجاد می شود.

در معامله یک معامله‌گر موفق خیلی سریع ضررهایش  را محدود می‌کند و برای سیو سود هم عجله‌ای ندارد.⁣.

و در پایان

باید این نکته را قبول کرد که ثروت در چند هفته یا چندماه بدست نمی‌آید، باید بطور آهسته با پیاده‌سازی استراتژی صحیح معاملاتی و مدیریت سرمایه جمع شود.⁣
بنابراین معامله‌گر موفق صبر دارد و علاوه بر مداومت در کار، دست به خرید و فروش عجولانه نمی‌زند.⁣

 

 

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه