مقالات آموزشیمقالات آموزشی فارکس

اهرم یا لوریج در فارکس: یک شمشیر دو لبه

اهرم یا لوریج یکی از مفاهیم اصلی و مهم در بازار فارکس است که تمام معامله گران می‌توانند از آن برای کسب سود بیشتر استفاده کنند.

یکی از دلایلی که بسیاری از مردم در مقایسه با سایربازارهای مالی جذب معاملات فارکس می شوند این است که با فارکس، معمولاً می توانید اهرم بسیار بالاتری نسبت به سهام داشته باشید.

در حالی که بسیاری از معامله گران در مورد کلمه “اهرم” شنیده اند، تعداد کمی از آنها می دانند که  اهرم چگونه کار می کند و چگونه می تواند به طور مستقیم بر سود و ضرر آنها تأثیر بگذارد.

مفهوم استفاده از پول دیگران برای ورود به معامله را می توان در بازارهای فارکس  به کار برد.

در این مقاله از تی پی چارت، مزایای استفاده از سرمایه قرض گرفته شده یا اهرم برای معامله را بررسی خواهیم کرد و همچنین خواهیم گفت که چرا استفاده ازاَهرم در استراتژی معاملاتی شما می تواند یک شمشیر دولبه باشد،پس همراه ما بمانید.

تعریف اهرم یا لوریج

تعریف کتابی “اهرم” این است که توانایی کنترل مقدار زیادی پول را با استفاده از هیچ یا مقدار بسیار کمی از پول خود و قرض گرفتن از بقیه داشته باشید.

«لوریج» (Leverage) که معادل فارسی آن اهرم است به ابزاری در بروکرهای فارکس گفته می‌شود که با استفاده از آن می‌توانید چندین برابر سرمایه خود را وارد معامله کنید.

Leverage نوعی وام گرفتنِ مقدار معینی از پول مورد نیازاست برای سرمایه گذاری در چیزی . در فارکس، پول معمولاً از یک بروکر قرض گرفته می شود.

در بازارهای ارز، Leverage معمولاً به 1:100 می رسد. این بدان معناست که به ازای هر 1000 دلار در حساب خود، می توانید تا 100،000 دلار ارزش معامله کنید. بسیاری از معامله گران معتقدند دلیل اینکه سازندگان بازار فارکس چنین اهرم بالایی را ارائه می دهند این است که اهرم تابعی از ریسک است .

به عنوان مثال،

برای انجام یک معامله 100000 دلاری، کارگزار شما 1000 دلار از حساب شما کنار خواهد گذاشت. Leverage شما که در نسبت ها بیان می شود اکنون 1:100 است.

 

لوریجدر فارکس

 

شما اکنون 100000 دلار را فقط با 1000 دلار در حال معامله هستید،حال دو فرض سود و ضرر در این معامله را با مثال برای شما تشریح میکنیم:

فرض کنید ارزش سرمایه گذاری یا همان معامله ی شما 1000 دلار افزایش یابد.

اگر مجبور بودید کل سرمایه 100000 دلاری را خودتان تهیه کنید، بازدهی و سود شما درصد ناچیزی بود (1000 دلار سود / 100000 دلار سرمایه گذاری اولیه)که میشود 100دلار ، که به این اهرم 1:1 نیز می گویند.

وقتی شما  اهرم 1:100 را از کارگزار دارید یعنی کارگزار فقط مجبور شده 1000 دلار از پول شما را کنار بگذارد، بنابراین بازدهی شما 100٪ (1000 دلار / سرمایه گذاری اولیه 1000 دلار) است.شما با این اهرم توانستید با 1000 دلار سرمایه ی اولیه 1000 دلار هم سود کنید .

حالا بیایید برعکس مثال قبل را بزنیم ،اگر ارزش سرمایه گذاری یا همان معامله ی شما 1000 دلار کاهش یابد. بازدهی شما چقدر میشد ؟

اگر با 100000دلاری که خودتان داشتید 1000دلار ضرر میکردید ،با استفاده از اَهرم 1:1 که در مثال قبل گفتیم شما 1% ضرر میکردید که میشد 1000دلار و سرمایه شما در اینجا 90000 دلار میشد  اما اگر از اهرم 1:100 استفاده میکردید شما 100% ضرر متحمل میشدید و سرمایه شما از بین میرفت.

معامله با اهرم در فارکس، به این معنی است که اگر بازارها به نفع شما حرکت کنند، می توانید سود را افزایش دهید. اما اگر بر علیه شما حرکت کنند، می توانید تمام سرمایه خود را  از دست بدهید. این به این دلیل است که سود و زیان بر اساس ارزش کامل معامله است و نه فقط مبلغ سپرده شما.

اینجاست که مفهوم  شمشیر دولبه بودن خود را نشان میدهد، زیرا اَهرم واقعی این پتانسیل را دارد که سود یا زیان شما را به همان میزان افزایش دهد. هر چه میزان اهرمی که روی سرمایه اعمال می کنید بیشتر باشد، ریسک بیشتری را متحمل خواهید شد.

توجه داشته باشید که این ریسک لزوماً به اَهرم مبتنی بر مارجین مربوط نمی شود،هرچند اگر معامله گر مراقب نباشد می تواند تأثیر بگذارد.

شاید بخواهید درباره مدیریت ریسک مطالعه کنید

مارجین در فارکس

در مثالی که در بالا آوردیم سپرده 1000 دلاری “مارجین” است که باید برای استفاده از لوریج می دادید.

مارجین مقدار پول مورد نیاز برای باز کردن یک معامله اهرمی است. هنگام معامله در فارکس با لوریج، فقط باید درصدی از ارزش کامل موقعیت را بپردازید که به عنوان سپرده عمل می کند.

شرایط مارجین می تواند بین بروکرها متفاوت باشد، اما برای جفت ارزهای پرمعامله مانند EUR/USD، USD/JPY و GBP/USD از حدود 3.3% شروع می شود .

مارجین معمولاً به شکل درصدی نمایش داده می‌شود و برای همین ممکن است در هنگام تحقیق در مورد بروکرها مقدار مارجین مورد نیاز آن‌ها را ۲ درصد، ۱ درصد، ۰.۵ درصد یا حتی ۰.۲۵ درصد ببینید.

بر اساس مارجین مورد نیاز کارگزار خود، می توانید حداکثر اَهرمی را که می توانید با حساب معاملاتی خود اعمال کنید محاسبه کنید.

در تصویر زیر شما میتوانید «مدلهای  اهرمی» محبوبی که اکثر کارگزاران ارائه می‌دهند، را مشاهده کنید:

جدول مدل های اهرم

 

به غیر از « مارجین مورد نیاز »، احتمالاً اصطلاحات دیگری که با  «مارجین» در ارتباط هستند را در پلتفرم معاملاتی خود خواهید دید.

ما در ادامه هر کدام از این اصطلاحات را به طور مختصر تعریف میکنیم:

Margin requirement: یا همان مارجین مورد نیاز که آن را تعریف کردیم .به مقدار پولی گفته میشود که کارگزار شما برای باز کردن یک موقعیت از شما می خواهدوبه درصد بیان می شود.

Account balance: این مبلغ کل پولی است که در حساب معاملاتی خود دارید.

Used margin: مارجین استفاده شده: مقدار پولی که کارگزار شما برای باز نگه داشتن معاملات فعلی شما “قفل” کرده است.

در حالی که این پول هنوز مال شما است، اما نمی‌توانید آن را برداشت کنید تا زمانی که شما معاملات فعلی خود را به صورت دستی بندید یا زمانی که یک معامله به طور خودکار توسط کارگزار شما بسته شود.

Usable margin: مارجین قابل استفاده ،این پول در حساب شما است و برای باز کردن موقعیت های جدید در دسترس است.

Margin call: مارجین فراخوان: زمانی اتفاق می افتد که مقدار پول موجود در حساب شما نتواند ضرر احتمالی شما را پوشش دهد. این زمانی اتفاق می افتد که ارزش سهام شما کمتر از مارجین استفاده شده شما باشد.

اگر مارجین فراخوانی رخ دهد، کارگزار شما از شما می خواهد که پول بیشتری را در حساب خود واریز کنید. اگر این کار را نکنید، برخی یا همه موقعیت های باز توسط کارگزار با قیمت بازار بسته می شوند.

یا به تعریفی دیگر به نقد شدن اجباری معامله توسط بروکر که در هنگام حرکت بازار در خلاف جهت معامله اتفاق می‌افتد، مارجین کال می‌گوییم. افرادی که در بازار ارزهای دیجیتال فعال هستند این اصطلاح را با عنوان «لیکوئید شدن» (Liquidation) می‌شناسند.

بنابراین برای اینکه از مارجین فراخوان یا همان Margin call در امان باشید همیشه باید در حساب خود به اندازه کافی سرمایه داشته باشید تا بتواند هزینه‌های مربوط به معاملات بازتان را پشتیبانی کند.

زمانی که مارجین کال شوید بروکر به شما اطلاع می‌دهد تا یکی از راههای زیر را انتخاب کنید:

  1. معاملات خود را ببندید.
  2. مقدار معامله خود را کاهش دهید تا مبلغ کافی برای جلوگیری از لیکوئید شدن فراهم شود.
  3. موجودی حسابتان را بیشتر کنید.

پیشنهاد مطالعه: 7 ویژگی یک معامله گر موفق

 

از چه اهرمی برای معاملات استفاده کنیم؟

لوریج در فارکس

معامله گران باید سعی کنند سطح اهرمی را انتخاب کنند که برایشان راحتتر باشد. مثلا اگر محافظه‌کار هستید و دوست ندارید ریسک‌های زیادی کنید، یا اگر هنوز در حال یادگیری نحوه معامله در بازار هستید، سطح پایین‌تری از لوریجها مانند 1:5 یا 1:10 ممکن است مناسب‌تر باشد.

اما معامله گران باتجربه یا آنها که ریسک پذیرتر هستند ممکن است با 1:50 یا بالای 1:100 هم راحت باشند.

کلام پایانی

لوریج در فارکس مانند یک نیروی قدرتمند است که میتواند یک معامله گر را از فرش به عرش یا برعکس ببرد. همانطور که گفته اند لوریج در فارکس مثل یک شمشیر دولبه است و همانقدر که توانایی آن در بزرگنمایی سود میتواند ترغیب کننده باشد ،خطرات ناشی از آن هم میتواند سرمایه شما را نابود کند .

پس درک پیچیدگی های لوریج در همه ی سطوح برای معامله گران ضروری است.

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه