مقالات آموزشیمقالات آموزشی فارکس

سشن های معاملاتی فارکس چیست

سشن های معاملاتی فارکس چیست؟قبلا در مقاله فارکس چیست به طور مفصل و جامع در باره بازار فارکس صحبت کردیم،حال که با بازار فارکس آشنا شدید و میدانید فارکس چیست و چگونه در آن معامله کنید زمان آن رسیده است که بدانید چه زمانی میتوانید معامله کنید و زمانهای مناسب برای معامله چه زمانهایی هستند.

سشن های معاملاتی فارکس ساعت بازگشایی و بسته شدن بازار هستند و زمانهای انجام معامله را تعیین میکند.درست است که بازار فارکس از دوشنبه تا جمعه به صورت ۲۴ ساعته باز است ،اما این بدان معنا نیست که همیشه و در تمام طول روز فعال است.

زمانی که بازار رو به بالا در حرکت است شما میتوانید از معامله کسب درآمد کنید و حتی زمانی که بازار رو به نزول است باز هم میتوانید از معامله کسب درآمد کنید اما زمانهایی وجود دارد که بازار به شدت ساکن است و عملا معامله ای صورت نمیگیرد.

در این مقاله از تی پی چارت بهترین سشن های معاملاتی فارکس را معرفی میکنیم و نکات کاربردی و مهمی در باره زمان خرید و فروش در بازار فارکس را بیان میکنیم تا با استفاده از این نکات بهترین زمان را برای معامله انتخاب کنید.

 

سشن های معاملاتی

سشن های معاملاتی چیست؟

Trading Session یا سشن های معاملاتی به معنی جلسات معامله است که به دلیل تکرار زیاد کلمه سشن به همین عنوان جا افتاده است پس منظور از سشن های معاملاتی همان جلسات معاملات است.

جلسات معاملاتی ساعات باز و بسته شدن و بازه زمانی معاملات در بازارهای مالی در مناطقی خاص هستند.این عبارت بسته به بازارها و مکان های مورد نظر به زمانهای مختلفی اشاره دارد.معمولا یک روز کاری در بازارهای محلی بر اساس زمان بازگشایی بازار تا زمان بسته شدن آن جلسه معاملاتی یا سشن معاملاتی است که سرمایه گذار یا تریدر میتواند در آن فعالیت کند.

بازارهای فارکس،معاملات آتی ،ارزهای دیجیتال،سهام و اوراق قرضه همگی دارای ویژگی های متفاوتی هستند که سشن های معاملاتی مربوط به آنها را برای یک روز یا بازه زمانی معین مشخص میکند و ساعات شروع معاملات طبیعتاً در کشورهای مختلف به دلیل مناطق زمانی متضاد متفاوت است.

سشن های معاملاتی فارکس چیست؟

یکی از ویژگیهای بازار فارکس این است که ۲۴ ساعته است و این امکان را میدهد که معامله گران در هر جایی ار دنیا و در هر ساعتی از شبانه روز امکان معامله را داشته باشند.با این حال وقتی صحبت از معامله در فارکس میشود همه زمان های روز برابر نیستند و مواقعی وجود دارد که قیمت ها به صورت مداوم نوسان دارند و زمانهایی در سکون کامل هستند.

سشن های معاملاتی فارکس همان ساعت های کاری بازار فارکس در نقاط مختلف دنیا هستند.قبل از بررسی بهترین زمان های معامله باید ببینیم یک روز ۲۴ ساعته در بازار فارکس چگونه است.

بازار فارکس را میتوان به چهار سشن معاملاتی اصلی تقسیم کرد:

۱-سشن معاملاتی اروپایی(سشن لندن)

۲-سشن معاملاتی آمریکایی(سشن نیویورک)

۳-سشن معاملاتی آسیایی(سشن توکیو)

۴-سشن معاملاتی اقیانوس آرام(سشن سیدنی)

زمان دقیق شروع و پایان سشن های معاملاتی در مناطق مختلف دنیا متفاوت است اما به طور کلی سشن آسیایی یا توکیو حدود ساعت۱۱:۰۰ به وفت گرینویچ  شروع میشود و سپس سشن سیدنی در حدود ساعت ۹:۰۰ صبح به وقت گرینویچ پایان می یابد.این فاصله زمانی ساعت کار بازار فارکس را نشان میدهد.

از لحاظ سنتی بازار فارکس سه سشن  اوج معاملاتی دارد.این سشن های معاملاتی شامل جلسات ،آسیایی ،اروپایی و آمریکای شمالی است که به آنها سشن های توکیو،لندن و نیویورک نیز میگویند.

پیشنهاد مطالعه:تقویم اقتصادی چیست و تاثیر انتشار اخبار مهم بر بازار فارکس

ساعات کاری بازار فارکس

تاریخ بین المللی جایی است که طبق سنت ،روز تقویم جدید شروع میشود. از آنجایی که نیوزیلند یک مرکز مالی بزرگ است،بازارهای فارکس صبح دوشنبه در آنجا باز میشود،در حالی که بیشتر نقاط جهان هنوز یکشنبه است.با وجود اینکه معاملات در نیوزیلند شروع میشود اما سشن سیدنی نامیده میشود.

ساعات کاری سشن های معاملاتی

از دوشنبه که بازار شروع به کار میکند تا جمعه زمانی وجود ندارد که به طور رسمی بازار بسته شود،اگر چه بین ساعت ۱۹:۰۰ تا ۲۲:۰۰ به وقت گرینویچ( ۱۰ شب تا ۱:۳۰ بامداد به وقت ایران) فعالیت در بازار به حداقل میرسد.

به غیر از تعطیلات آخر هفته فقط دو تعطیلی رسمی در بازار فارکس وجود دارد که کل بازار تعطیل است ،کریسمس و روز سال نو

تایم سشن های معاملاتی فارکس در هر منطقه حداقل ۸ ساعت میباشد،توجه کنید زمانی که حجم معاملات به اوج میرسد بهترین سودهای معاملاتی را دریافت خواهید کرد.معاملات فارکس زمانی به اوج خود میرسد که دو بازار معاملاتی اصلی همزمان باز باشند.

بیشتر معاملات فارکس در صرافی های نیویورک و لندن انجام میشود پس بهتر است معاملات ،در زمان سشن های معاملاتی نیویورک و لندن صورت پذیرد.

معاملات ساعت ۱۰:۰۰شب به وقت گرینویچ  از سیدنی آغاز میشود. بعد از دو ساعت سشن توکیو شروع میشود و ژاپنی ها معاملاتشان را شروع میکنند.هر روز صبح استرالیایی ها و ژاپنی ها معاملات را تحویل سشن لندن میدهند تا به زمان های پر نوسان تر بازار نزدیک تر شویم.

سشن نیویورک آخرین سشن در طول شبانه روز است که تا ساعت ۱۰ شب به وقت گرینویج ادامه خواهد د اشت و پس از آن دوباره از سیدنی از سر گرفته میشود.

سشن معاملاتی توکیو(آسیا)

سشن معاملاتی توکیو با شروع فعالیت مراکز مالی آسیایی مانند توکیو،هنگ کنگ و سنگاپور آغاز میشود این جلسات معمولا از حدود ساعت ۱۱:۰۰ به وقت گرینویچ شروع و تا ساعت ۸:۰۰ صبح به وقت گرینویچ ادامه دارد.

معاملات سشن توکیو معمولا با نوسات کم و نقدینگی پایین در بین تریدرها شناحته میشود.و عمدتاً بر ین ژاپن، دلار استرالیا و دلار نیوزلند تمرکز دارد.

سشن معاملاتی لندن(اروپا)

سشن معاملاتی اروپا مهم ترین سشن معاملاتی در جهان است .سشن لندن از ساعت ۸ صبح تا ۵ بعدظهر به وقت گرینویچ است.ساعت ۱۳ نیز سشن نیویورک شروع میشود و آمریکایی ها معاملات را در دست میگیرند

سشن معاملاتی لندن با سطح بالایی از نوسانات و نقدیندگی بازار همراه است از این رو زمان جذابی برای معامله گران به حساب می آید تا از نوسان قیمت های بازار به نفع خود استفاده کنند.جفت ارزهای اصلی فارکس مانند: GBP/USD و EUR/USD و USD/CHF فعال ترین جفت ارزها در این سشن هستند و نوسان زیادی دارند.

سشن معاملاتی نیویورک(آمریکای شمالی)

سشن معاملاتی نیویورک از زمانی شروع به کار میکند که بازارهای مالی در ایلات متحده و کانادا باز میشوند.سشن معاملاتی آمریکای شمالی از ساعت ۱۳:۰۰به وقت گرینویچ شروع میشود و تاساعت ۱۰:۰۰شب ادامه دارد.

در این بازه زمانی نیز نوسانات و نقدینگی بازار فارکس بالاست و برای تریدرهای معامله را جذاب تر میکند.دلار آمریکا بیشترین معامله را در سشن معاملاتی نیویورک دارد.

سشن معاملاتی آمریکا تا حدی با هر دو سشن معاملاتی اروپا و آسیا همپوشانی دارد.بنابراین معامله گران میتوانند از این ساعتهای همپوشانی برای معاملات بهتر بهره ببرند.

دقت کنید تمام این زمان ها به گرینویچ است و برای تبدیل این زمانها به ساعت ایران باید سه ساعت و نیم به هر ساعت اضافه کنید.به این صورت زمان شروع و پایان هر کدام از سشن های معاملاتی فارکس به ساعت تهران به شرح زیر میباشد:

-معاملات از ساعت از ساعت ۱۲:۳۰ بامداد به وقت تهران از سیدنی شروع میشود و تا ساعت ۹:۳۰ صبح ادامه دارد.

-معاملات سشن توکیو به وقت تهران از ساعت ۳:۳۰ صبح شروع و تا ۱۲:۳۰ ظهر ادامه دارد.

-معاملات سشن لندن از ساعت ۱۰:۳۰ صبح تا ۷:۳۰ عصر ادامه دارد.

-معاملات سشن نیویورک از ساعت ۴:۳۰ عصر تا ۱:۳۰ بامداد ادامه دارد.

این ساعت ها مربوط به شش ماهه اول سال است و در تایم زمستانه یعنی شش ماه دوم سال این ساعتها را باید یک ساعت به عقب بکشید.

 همپوشانی سشن های معاملاتی در فارکس

میتوانید ببینید که بین شروع و پایان جلسات ،زمانهایی وجود دارد که در آن دو سشن با هم همزمان میشوند در این زمانهایی جایی که رنگ سبز پر رنگ میشود به این معنی افزایش حجم معاملات است.

همپوشانی سشن های معاملاتی

برای مثال در طول تابستان از ساعت ۳:۰۰ تا ۴:۰۰ صبح به وقت گرینویچ سشن توکیو و سشن لندن با هم همپوشانی دارند.

و در طول تابستان و زمستان از ساعت ۸:۰۰ صبح تا ۱۲:۰۰ بعد ظهر به وقت گرینویچ سشن لندن و نیویورک با هم همپوشانی دارند.

به طور کلی این زمانها شلوغ ترین زمانها در طول روز معاملاتی هستند زیرا زمانی که دو بازار همزمان باز هستند ،حجم بیشتری وجود دارد.

و این منطقی است چون در این زمانها همه معامله گران در بازار در حال معامله هستند که این به این معنی است که پول بیشتری در حال انتقال است.

بهترین سشن های معاملاتی فارکس به وقت ایران

تعیین بهترین سشن معاملاتی بسته به استراتژی معاملاتی هر فرد و تصمیمات شخصی و منطقه جغرافیایی وی متفاوت است.با این حال شسن معاملاتی اروپا به دلیل نوسانات بالا و نقدینگی بالا معمولاً به عنوان بهترین سشن معاملاتی شناخته میشود.

در بازه زمانی سشن لندن معمولاً سطح بالایی از مشارکت و پویایی بازار وجود دارد که منجر به افزایش حرکات قیمت و ایجاد فرصت ها برای معامله گران میشود.همچنین جلسات معاملاتی اروپا با هر دو سشن نیویورک و توکیو همپوشانی دارد و موقعیت های معاملاتی گسترده ای را برای تریدرها ایجاد میکند.

در هر صورت این به معنای این نیست که سشن معاملاتی لندن برای همه معامله گران بهترین گزینه باشد بلکه هر تریدری با توجه به اهداف و استراتژی های و برنامه های شخصی باید بهترین سشن را برای خود اتنخاب کند.

اندیکاتور سشن های فارکس در تریدینگ ویو

اندیکاتور سشن های فارکس در تریدینگ ویو،سشن های معاملاتی لندن و توکیو و نیویورک را نمایش میدهد.هر یک از این سشن ها به صورت باکس های رنگی روی نمودار نمایش داده میشود.به این ترتیب تمام کاربران میتوانند زمان باز و بسته شدن جلسات معاملات مورد نظر خودشان را مشاهده کنند.

البته وبسایتها و اپلیکشن های مختلفی برای نشان دادن نمودارهای سشن های معاملاتی وجود دارد که میتوانید از هر کدام از آنها استفاده کنید.

همچنین شما میتوانید با مراجعه به قسمت اندیکاتورها و اسکریپت ها در منوی اصلی وب سایت ما اندیکاتورهای سشن های معاملاتی را بصورت رایگان برای پلتفرمهای متاتریدر 4 و 5 دانلود و استفاده نمایید.

کلام پایانی

در این مقاله درباره سشن های معاملاتی فارکس اطلاعات جامع و کاملی ارائه کردیم.در کل شسن های معاملاتی ساعت کار بازار فارکس در نقاط مختلف دنیا را نشان میدهد و اینکه با پیگیری این الگوها و بررسی ساعات فعال و پر حجم بازار میتوانید معاملات بهتری را انجام دهید.

برای معامله در بازار فارکس پیش از همه مهم است استراتژی معاملاتی خود را مشخص کنید و هدف های خود را از معاملات بشناسید و سپس با توجه به سشن های معاملاتی تصمیم بگیرید در چه زمانی از بازار فعال باشید.اگر نوسانات بالا را ترجیح میدهید بهتر است در ساعتهای همپوشانی سشن ها معاملات خود را انجام دهید.

یکی از اندیکاتورهایی که برای شناسایی روند بازار و فرصتهای معاملاتی هر سشن میتوانید از آن استفاده کنید اندیکاتور Session indicator  است که سشن های فارکس را بر روی نمودار نمایش میدهد.اندیکاتورهای دیگری که برای بررسی سشن ها و زمانهای نوسانات بازار میتوانید استفاده کنید اندیکار ART و باندهای بولینگر هستند.

در نتیجه آگاهی و داشتن اطلاعات درباره سشن های معاملاتی از ملزومات ورود به بازار های مالی و بازار فارکس است.تریدرها با استفاده از سشن های معاملاتی و درک همپوشانی سشن ها میتوانند معاملات بهتری انجام دهند و ریسک معاملات خود را کاهش داده و سودآوری را بیشتر کنند.

 

 

 

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه