مقالات آموزشیمقالات آموزشی فارکس

مارجین ( Margin ) در معاملات فارکس چیست؟

آیا می دانستید که فقط با یک سپرده کوچک می توانید در بازارهای فارکس سفته بازی کنید؟ بله ، به این معامله مارجین گفته می‌شود و می‌تواند سرمایه شما را بیشتر کند.

یک رابطه معکوس و متناسب بین مارجین مورد نیاز و اهرم ارائه شده وجود دارد. به عنوان مثال، اهرم بالاتر به این معنی است که برای کنترل اندازه موقعیت بزرگتر به مارجین کمتری نیاز دارید.

استفاده از مارجین در معاملات فارکس یک مفهوم جدید برای بسیاری از معامله گران است و اغلب اشتباه درک می شود. به بیان ساده تر اگر بخواهیم بگوییم، مارجین حداقل مقدار پول مورد نیاز برای انجام یک معامله اهرمی است و می تواند یک ابزار مدیریت ریسک مفید باشد

در این مقاله هرانچه درباره مارجـین در معاملات باید بدانید را برای شما خواهیم گفت.

مارجین فارکس چیست؟

مارجین فارکس را میتوان یک سپرده حسن نیت دانست که یک معامله گر به عنوان وثیقه برای شروع معامله می گذارد. در اصل، حداقل مقداری است که یک معامله گر در حساب معاملاتی باید داشته باشد تا بتواند یک معامله جدید باز کند.

هنگام معامله در مارجین، با قرار دادن تنها کسری از ارزش کامل معامله، در معرض دید کامل بازار قرار خواهید گرفت. مقدار مارجـین مورد نیاز معمولاً به صورت درصد داده می شود.

هنگام معامله دو نوع مارجین وجود دارد که باید در نظر بگیرید: مارجـین اولیه و مارجین نگهداری. مارجـین اولیه سپرده مورد نیاز برای باز کردن موقعیت است که اغلب به آن مارجین سپرده یا فقط سپرده می گویند.

مارجـین نگهداری پولی است که باید در حساب شما موجود باشد تا ارزش فعلی موقعیت را تامین کند و زیان های جاری را پوشش دهد.

معامله با مارجین چگونه کار می کند؟

معامله با مارجـین به این صورت عمل می کند که این امکان را برای شما ایجاد میکند تا یک موقعیت باز کنید در حالی که فقط حداقل مبلغ از کل هزینه را از قبل متعهد شده اید.

مارجین توسط سیستم Margin ارائه دهنده معاملات شما تعیین می شود و میزان سرمایه مورد نیاز به دارایی مورد معامله بستگی دارد. کسانی که ریسک پذیرتر  یا بدنبال موقعیت های بزرگتر هستند ممکن است به سپرده بزرگتری هم نیاز داشته باشند.

الزامات Margin منعکس کننده اهرم شما است. به عنوان مثال، اگرMargin مورد نیاز 5 درصد باشد، اهرم 1:20 است و اگر مارجـین مورد نیاز 10 درصد باشد، اهرم 1:10 است.

محاسبه مارجین

هنگامی که یک معامله باز میکنید ، اگر معامله شما شروع به ضرر کرد و مارجـین اولیه شما دیگر برای باز نگه داشتن موقعیت کافی نبود، ممکن است نیاز به اضافه کردن پول بیشتری داشته باشید. اگر این اتفاق بیفتد، بروکر شما ،به شما اطلاع میدهد (کال مارجـین  margin call,) که حساب خود را شارژنمایید. این سرمایه اضافی به عنوان مارجـین نگهداری شناخته می‌شود.

پیشنهاد مطالعه:دراودان (Drawdown) در فارکس به چه معناست؟

ارتباط بین مارجین و اهرم

قبل از ادامه، درک مفهوم اهرم مهم است . اهرم و مارجین ارتباط نزدیکی با هم دارند زیرا هر چه Margin بیشتری مورد نیاز باشد، معامله گران اهرم کمتری می توانند استفاده کنند. این به این دلیل است که معامله‌گر باید بیشتر معامله را با پول خود تأمین کند و بنابراین، می‌تواند کمتر از کارگزار وام بگیرد.

اهرم پتانسیل ایجاد سودهای بزرگ و زیان های بزرگتر را دارد، به همین دلیل بسیار مهم است که معامله گران از اهرم به طور مسئولانه استفاده کنند. توجه داشته باشید که اهرم می تواند در بروکرها متفاوت باشد و در حوزه های قضایی مختلف ، مطابق با الزامات نظارتی متفاوت است. برخی از نیازهای Margin معمولی و اهرم مربوطه در زیرمشاهده می شوند:

 

جدول مارجین و اهرم مورد نیاز

برای آشنایی و اطلاع از اهرم های ارائه شده توسط بروکرها اینجا کلیک کنید.

نحوه محاسبه مارجین در فارکس

معامله گران می توانند مارجـین  را بر اساس فرمول زیر بدست بیاورند:

مارجین= (حجم x اندازه قرارداد x قیمت دارایی) / اهرم

برای مثال، فرض کنید می‌خواهید 3 لات یورو/دلار آمریکا با قیمت دارایی 1.10 دلار و اهرم 30 دلار معامله کنید. برای باز کردن موقعیت به نرخ مارجـین 11000 دلاری نیاز دارید.

(3 * 100000 *1.10) / 30 = 11000 دلار

مارجین در معاملات فارکس

نمونه ای از خرید با مارجین

فرض کنید EUR/USD با قیمت 1.1128 دلار معامله می شود، با قیمت خرید 1.11284 و قیمت فروش 1.11276. شما فکر می کنید که قرار است یورو در برابر دلار ارزش بیشتری پیدا کند، بنابراین تصمیم می گیرید یک لات (معادل 100000 واحد از ارز پایه ) به ارزش 100000 یورو (111248 دلار) بخرید.

با این حال، شما نمی خواهید کل مبلغ معامله را کاهش دهید. با تصمیم به معامله با مارجـین، فقط به کسری از این هزینه در ابتدا نیاز دارید تا بتوانید کل ارزش معامله را بخرید.

اگر EUR/USD در بروکر دارای ضریب مارجـین  2٪ باشد، بنابراین شما فقط باید 2000 یورو (2224.96 دلار) را به عنوان مارجـین تعهد کنید. در این مثال، اهرم شما 1:50 خواهد بود.

 

مهمترین اصطلاحات در مارجین

اکنون، چند اصطلاح عمده مربوط به مارجین را برایتان  توضیح میدهیم:

  • نقدینگی در دسترس

میزان سپرده ای است که شما در ابتدا برای انجام معاملات از جیب خود در حساب معاملاتی واریز میکنید.

  • مارجـین استفاده شده

این مقدار پولی است که از کارگزار فارکس برای باز کردن یک موقعیت اهرمی گرفته می شود. این نوعی هزینه خدماتی است که ارائه دهنده خدمات به آن نیاز دارد.

  • سطح مارجـین یا مارجـین لول

اینمورد مربوط به  تعادل بین دو اصطلاح مورد بحث در بالا است و می توان آن را با تقسیم نقدینگی بر مارجـین استفاده شده، که بصورت درصد دیده میشود، محاسبه کرد.

  • مارجین آزاد یا نگهداری

مارجـین آزاد به نقدینگی در حساب معامله گر اشاره دارد که برای پوزیشن های باز فعلی درگیر مارجـین نیست. و یا  روش دیگر در مورد این موضوع ، مقدار پول نقد موجود در حساب است که معامله‌گران می‌توانند از آن برای تأمین مالی موقعیت‌های جدید استفاده کنند.

  • کال مارجـین یا مارجـین فراخوانی

هنگامی که مارجین شما به زیر 100% می‌رسد، تماس مارجـین یا همان کال مارجـین به عنوان یک هشدار عمل می‌کند که نشان‌دهنده سطح پایین ارزش سهام برای معاملات شما است.

در پاسخ به این هشدار، معامله گران باید با واریز وجوه اضافی به حساب خود یا بستن برخی از معاملات باز خود اقدام کنند.

پیشنهاد مطالعه:11 نکته و ترفند روانشناسی تجارت برای تسلط بر بازار

 

مزایا و معایب مارجین در معاملات

مزایای مارجین در معاملات
مارجـین می‌تواند سود شما را بزرگ‌تر کند، زیرا هر سودی که در موقعیت شما ایجاد می‌شود بر اساس قرار گرفتن کامل ارزش معامله محاسبه می‌شود، نه فقط مارجـینی که به عنوان سپرده قرار داده‌اید.

خرید با مارجـین به این معنی است که شما پتانسیل گسترش سرمایه خود را دارید، زیرا می توانید موقعیت های خود را در طیف وسیع تری از بازارها متنوع کنید.

معایب مارجین در معاملات
اگرچه مارجـین می تواند سود را افزایش دهد، اما اگر بازار بر خلاف تحلیل شما حرکت کند، می تواند ضرر شمارا افزایش دهد و حتی حساب شما را تا سطح کال مارجـین پیش ببرد.

این به این دلیل است که ضرر شما بر اساس ارزش کامل موقعیت محاسبه می شود، نه سپرده ای که در موقعیت شما لحاظ شده. و ممکن است بیش از سپرده اولیه خود در یک معامله ضرر کنید. با این حال، اقداماتی وجود دارد که می توان برای کاهش جنبه منفی مارجـین، مانند اجرای استراتژی مدیریت ریسک ،را در این مورد انجام داد.

 

پیشنهاد مطالعه:پراپ تریدینگ (proprietary trading) چیست؟

مدیریت ریسک های معاملات مارجین

هنگام معامله در یک حساب مارجـین شده، برای معامله گران بسیار مهم است که بدانند چگونه میزان مارجـین مورد نیاز برای هر موقعیت را محاسبه کنند، اگر این مورد به طور خودکار در برگه ی معامله ارائه نشده باشد، از رابطه بین مارجـین و اهرم و اینکه چگونه افزایش مارجـین مورد نیاز، میزان اهرم در دسترس معامله گران را کاهش می دهد، آگاه باشید.

در صورتی که بخواهید در دوره‌های پرنوسان از معامله خودداری کنید، اخبار و شاخص های محرک مهم را با استفاده از یک تقویم اقتصادی رصد کنید.

داشتن مقدار زیادی از نقدینگی به عنوان مارجـین آزاد عاقلانه تلقی می شود. این به معامله‌گران کمک می‌کند تا از تماس‌های مارجـین یا همان کال مارجین اجتناب کنند و تضمین می‌کند که در حساب به‌اندازه کافی سرمایه‌گذاری شده است .

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه