مقالات آموزشیمقالات آموزشی فارکس

دراودان (Drawdown ) در فارکس به چه معناست؟

صبر، دانش و دقت لازم کلید معاملات در بازار سهام است. بازارها نوسانات صعودی و نزولی را پشت سر می گذارند و یک سرمایه گذار عاقل می داند که چگونه از این فراز و نشیبها حداکثر استفاده را ببرد.به عنوان فردی که تازه وارد بازارهای مالی شده ، باید خود را با اصطلاحات مختلفِ مورد استفاده در  معاملات آشنا کنید تا درک بهتری از نحوه عملکرد بازارها به دست آورید. دراودان (Drawdown ) یا کاهش ارزش یکی از این موارد مهم است که می تواند به شما در تجزیه و تحلیل پویایی بازار و اتخاذ تصمیمات سرمایه گذاری محتاطانه بر این اساس کمک کند.

دراودان چیست؟

معامله گران دراودان را به عنوان بزرگترین پتانسیل برای از دست دادن ارزش یک سرمایه گذاری تعریف می کنند که به عنوان تفاوت بین بالاترین بالا و پایین ترین سطح پایین در بازار برای یک دوره زمانی خاص اندازه گیری می شود.

این با ضرری که به عنوان تفاوت بین قیمت خرید و فروش دارایی در بازار محاسبه می‌شود، متفاوت است.

زمانی که ارزش یک سرمایه گذاری به کمتر از بالاترین مقدار می رسد و مجدداً از بالاترین قله مشاهده شده در طول دوره سرمایه گذاری عبور می کند، یک دراودان یا کاهش ارزش ثبت می شود.

هر چه ارزش دارایی کمتر از آخرین پیک بیشتر باشد، احتمال پایین آمدن سطح پایین‌تر بیشتر می‌شود و در نتیجه میزان دراودان افزایش می‌یابد. آگاهی از معنای دراودان برای مدیریت آشفتگی بازار، سنجش نوسانات و اندازه‌گیری ریسک ذاتی مرتبط با سرمایه‌گذاری‌های شما ضروری است.

دراودان به این معنی است که یک حساب سرمایه گذاری یا معاملاتی قبل از اینکه به نقطه اوج بازگردد، چقدر از اوج کاهش یافته است.

دراودان چیست

درک دراودان | Drawdown

اجازه دهید با یک مثال، دراودان را تعریف کنیم تا بهتر تجسم کنیم که چگونه این ابزار می تواند استراتژی سرمایه گذاری شما را بهبود بخشد. معمولاً یک معامله گر بازده خود را بر اساس یک بازه زمانی خاص محاسبه می کند که می تواند سالانه یا به صورت ماهانه باشد.

فرض کنید او یک سبد سرمایه گذاری به ارزش 10000 دلار دارد که در طول یک سال به 15000 دلار می رسد. به طور معمول، بازده او 50 درصد است.

اکنون، طی همان دوره با توجه به شرایط  ارزش پرتفوی او به 12000 دلار کاهش مییابد. او با توجه به بازدهی مثبت 20 درصدی سرمایه اولیه خود همچنان راضی خواهد بود.

با این حال، طبق تعریف که در بالا کردیم، محاسبه با استفاده از بالاترین ارزش سرمایه گذاری وی، یعنی 15000 دلار به عنوان نقطه شروع، و کسر دراودان انجام می شود. یعنی 12000دلار ودر اینجا 20 درصد کاهش می یابد.

از Drawdown به صورت مخفف (DD) استفاده میشود و مقدار آن از اختلاف بین سطح قبلیِ سرمایه پیش از ضرر و سطح فعلی ‌بعد از ضرر، مشخص می‌شود. برای تبدیل آن به درصد تنها کافیست عدد به‌دست آمده را در ۱۰۰ ضرب کنید.

اندازه‌گیری افت سرمایه یا همان دراودان برای معامله گران در بازار فارکس اهمیت زیادی دارد؛ زیرا معیاری‌ برای معامله‌گران است تا به  ارزیابی نوسانات موجود در حساب‌شان کمک کند. به عبارت دیگر، به تریدر نشان می‌دهد ارزش حسابش پس از یک ضرر چقدر کاهش می‌یابد.

اگر میخواهید فرمول محاسبه ی دراودان یا افت سرمایه را بدانید بدین شکل میباد:

دراودان (DD) = 100*(سقف قبلی سرمایه پیش از ضرر (Pmax) – کف سرمایه بعد از ضرر(Pmin) /  Pmax )

خطر افت سرمایه

افت ها ریسک قابل توجهی برای سرمایه گذاران ایجاد می کنند،به مثال زیر توجه کنید

اگر یک سهم 1% افت کند، ممکن است چندان زیاد به نظر نرسد، زیرا تنها افزایش 1.01% نیاز دارد تا به اوج قبلی خود بازگردد. اما کاهش 20 درصدی به بازگشت 25 درصدی برای رسیدن به اوج قدیمی نیاز دارد. کاهش 50 درصدی، که در خلال رکود بزرگ 2008 تا 2009 مشاهده شد ، نیازمند افزایش 100 درصدی برای بازیابی اوج قبلی خود بود.

برخی از سرمایه گذاران ترجیح می دهند برای جلوگیری از زیان بیشتر در معاملات خود ،دراودان خود را 20 درصد درنظر بگیرند.

ارزیابی ریسک کارآمد

اکنون که می دانید کاهش سرمایه یا دراودان  چیست، می توانید ببینید که چگونه تجزیه و تحلیل آن می تواند استراتژی معاملاتی شما را با ارائه تصویری دقیق از ریسک سرمایه گذاری های شما در آینده بهبود بخشد.

درک معنای کاهش سرمایه و استفاده از آن هنگام تصمیم گیری برای سرمایه گذاری می تواند به شما کمک کند تا ضرر خود را به حداقل برسانید و عملکرد معاملاتی خود را بهبود بخشید.

چه در آینده با کاهش ارزش بازار یک دارایی مواجه شوید یا با نوسانات بازار به دلیل عوامل خارجی، تا زمانی که از تخصص خود در تعریف کاهش سرمایه استفاده کنید، می توانید حرکت قیمت را برای بهینه سازی سرمایه گذاری خود پیش بینی کنید.

دارایی با ارزش کاهشی پایین نشان دهنده ریسک کمتربرای سرمایه گذاری است و  در مقایسه با دارایی با ارزش بالاتر پایدارتر است. بنابراین، اگر می‌خواهید ریسک بیشتری را برای به دست آوردن بازدهی بالاتر بپذیرید، می‌توانید گزینه دوم را انتخاب کنید، در حالی که اولی انتخاب خوبی برای زمانی است که می‌خواهید یک پرتفوی تثبیت شده به دست آورید.

روشهایی برای کنترل افت سرمایه

  • باید بدانید که نباید همیشه انتظار برد داشته باشید.
  • حفظ آرامش و کنترل احساسات بسیار مهم است.
  • به استراتژی معاملاتی خود پایبند باشید
  • کمترین میزان ریسک را برای معاملات خود در نظر بگیرید
  • سعی کنید بطور همزمان چند معامله انجام ندهید.
  • برای میزان افت سرمایه خود محدودیت تعیین کنید

 

نتیجه

پیمایش در بازار سهام یک طناب محکم است و برای دستیابی به تعادل مناسب، باید از دراودان آگاه باشید تا بتوانید بازدهی بهتری داشته باشید.به هر حال، یادگیری از اشتباهات خود، راه را برای یک سرمایه‌گذار کوشا برای بهتر شدن در تدوین استراتژی هموار می‌کند.

بنابراین، جوهره تعریف کاهش سرمایه را همانطور که در بالا توضیح داده شد در بازی معاملاتی خود بگنجانید و از آینده نگری خود استفاده کنید تا قبل از شروع مجدد افزایش سرمایه  خود، پایین ترین سطحی را که می تواند به آن برسد، به کار بگیرید. دانستن نقاط درد خود کلید رشد در آینده است!

 

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه