مقالات آموزشیمقالات آموزشی فارکس

شرکت های پراپ تریدینگ (proprietary trading) چیست؟

شرکت های پراپ تریدینگ (proprietary trading) چیست؟ مزایای پراپ ترید چیست؟ بهترین پراپ تریدینگ های خارجی کدام شرکتها هستند؟ در این مقاله با تی پی چارت همراه باشید تا هر آنچه را باید درباره ی شرکت های پراپ تریدینگ بدانید و هم بهترین  پراپ تریدینگ برای ایرانیان را به شما معرفی کنیم.

 

پراپ تریدینگ

 

 تعریف پراپ تریدینگ

اگر بخواهیم بطور بسیار ساده و روان تعریفی از پراپ داشته باشیم اینگونه است که  شما میدانید بسیاری از معاملات بازار های مالی توسط شرکت های بین المللی و با سرمایه های کلان انجام می شود.این معاملات توسط معامله گران بسیار حرفه ای که سال ها در بازار های مالی آموزش دیده اند و ترید کرده اند صورت می پذیرد. و بخش دیگری از این معاملات نیز توسط معامله گران خرد یا تریدر های مختلف با سرمایه های معمولا اندک انجام می شود.

شرکت‌های مالی و صندوق های سرمایه گذاری فارکس تمایل دارند به طور منظم در بازار فارکس معامله و سرمایه‌گذاری کنند. آنها معامله گران حرفه ای را می شناسند که ثروت هنگفتی ندارند اما با سرمایه های اندک سود های قابل توجهی را کسب میکنند.

پراپ تریدینگ یک روش درست و استاندارد برای سرمایه گذاری بر روی همین تریدرهای حرفه ای و موفق است. این راه برای معامله گرانی که توانسته اند تجارب زیادی کسب کنند اما سرمایه اولیه ندارند مانند یک معجزه عمل می‌کند و شرکتهای مالی و صندوقهای سرمایه گذار فارکس این فرصت را در اختیار این تریدران قرار میدهند.

این مفهوم  که به عنوان پراپ فرم هم شناخته میشود سال‌هاست که در کشورهای اروپایی و آمریکا مورد استفاده قرار گرفته اما به تازگی کاربردهای بیشتری پیدا کرده است و در آمریکا این سیستم از سال 2008 شناخته تر شد.

یک تعریف دیگر پراپ تریدینگ به این معنی است که فردی که سرمایه کافی ندارد با پول یک شرکت یا صندوق سرمایه گذاری دیگر شروع به ترید در بازار مالی می‌کند. البته شما نمی‌توانید این سرمایه یا سود آن را از بروکربرداشت کنید بلکه فقط این امکان را دارید که با آن ترید کنید و در ازای این سودرسانی دستمزدیا کمیسیون دریافت نمایید. به همین علت به اینها شرکت های پراپ تریدینگ گفته می‌شود.

از آنجایی که این پول متعلق به شرکت ارائه دهنده خدمات است پس تمامی سود و زیان معاملات برای کمپانی است. البته شما در بخشی از این سود که از قبل در مورد آن  توافقنامه ثبت کرده اید سهیم می‌شوید که معمولا این درصدبین 50 الی 80 درصد است.

اگرچه پراپ تریدینگ به نظر یک فرآیند جذاب و سودآور باشد، اما این موضوع را از یاد نبرید که تجربه، دانش و مهارت در زمینه سرمایه‌گذاری و تجزیه و تحلیل بازار یک امر ضروری است. افرادتازه وارد ، باید اطلاعات کافی در مورد عملکرد بازارهای مالی، ریسک‌های مرتبط با ترید و روش‌های تحلیل بازار داشته باشند. در غیر این صورت، ممکن است با مشکلات و ضررهای قابل توجهی روبرو شوند.

با پراپ تریدینگهای ایرانی بیشتر آشنا شوید

مزایای پراپ تریدینگ

حال که با مفهوم پراپ تریدینگ آشنا شدیم در ادامه به برخی مزایای شرکت های پراپ تریدینگ میپردازیم پس با ما همراه باشید.

مزایای پراپ

از یک دیدگاه ، حضور معامله گران پراپ در بازار به نوعی به عنوان یک مزیت برای فعالان بازار عمل می کند. از آنجایی که آنها توسط یک صندوق سرمایه گذاری بزرگ حمایت می شوند، به راحتی قادر به انجام معاملات بزرگ هستند. این امر حجم زیادی از نقدینگی را در متن بازار تزریق می کند و خرید و فروش را سهل و آسان تر می کند. علاوه بر این، معاملات پراپ به شرکت های تجاری اجازه می دهد تا به یک بازارساز تبدیل شوند.

در ادامه، به برخی از مزایای اصلی  شرکت های پراپ تریدینگ برای تریدرها میپردازیم:

 • عدم ریسک سرمایه شخصی

یکی از مزایای اساسی پراپ برای تریدرها، این است که می‌توانند بدون قرار دادن سرمایه شخصی خود در معرض خطر، با حجم زیادی از ابزارهای مالی ترید کنند و چون سرمایه از شما نیست پس ریسکی شما را تهدید نمیکند . با استفاده از سرمایه شرکت مالی، تریدرها با سرمایه اولیه نسبتاً کم، به حساب‌های سودآور دسترسی پیدا می‌کنند و از مزیت‌های آن بهره‌مند می‌شوند.

 • انعطاف پذیری بیشتر

در مدل پراپ تریدینگ، تریدرها به تعهدات و محدودیت‌های مالی مانند نظارت، رضایت مشتریان و قوانین کمتر وابسته هستند و این امکان را به آن‌ها می‌دهد که با خلاقیت و شجاعت در بازار عمل کنند و از فرصت‌های بهینه بهره ببرند.

 • دسترسی به حجم زیادی از سرمایه، منابع تکنولوژیکی و خدمات مالی

شما به عنوان تریدر شاید سرمایه کافی برای ترید در بازار را نداشته باشید و شرکتهای پراپ این سرمایه را در اختیار شما قرار میدهند تا از مهارت خود بهترین استفاده را ببرید.

 • درآمد دلاری بیشتر نسبت به حساب معاملاتی شخصی

زمانی که شما با سرمایه یبیشتری وارد بازار شوید قطعا سودی که از آن بدست خواهید آورد بیشتر است.واین مستلزم آن است که به عنوان یک تریدر به پلن معاملاتی و مدیریت ریسک خود ایمان کامل داشته باشید و بعد در آزمونهای شرکت پراپ قبول شده و با سرمایه ای که در اختیارتان قرار میگیرد درآمدهای بیشتری کسب کنید.

 • دسترسی به منابع و آموزشها و همچنین امکان کار گروهی

در برخی از شرکت های پراپ تریدینگ امکان همفکری و تبادل اطلاعات با دیگر تریدرهای شرکت فرآهم است. شما می‌توانید همچون مجموعه‌های حرفه‌ای، در مورد یک ایده معاملاتی صحبت کنید و برای ورود یا خروج از معامله تصمیم‌گیری کنید.همچنین شرکت مالی به تریدرها منابع و آموزش‌های حرفه‌ای ارائه می‌دهد که شامل داده‌ها، نرم‌افزارها، پشتیبانی، راهنماهای استفاده از استراتژی‌ها و موارد مشابه است.

 • تمرکزبیشتر و استرس کمتر

استرس میتواند در از دست دادن سرمایه اولیه تریدر تاثیرگذار باشد.موفقیت در بازارهای مالی صرفا به علم تکنیکال و… ختم نمیشود و قطعا تمرکز و آمادگی ذهنی یکی از دلایل اصلی سود ده و ضررده بودن یک تریدر است.

تریدر وقتی در پراپ فعالیت میکند استرس کمتری را متحمل میشود و خیالش از بابت از دست دادن سرمایه ترید راحت است  و تنها نگرانی اش از دست دادن حساب است و نه ضرر دلاری واقعی بنابراین وقتی عملکرد ذهنی  بهتری دارید میتوانید با ذهنی آرام و تمرکز بیشتر به سمت سودسازی پیش بروید.

با پراپ تریدینگهای ایرانی بیشتر آشنا شوید

شرکت در پراپ فرم برای همه تریدرها مناسب نیست ،برای معامله‌گرانی مناسب است که سال‌ها در فارکس تجربه دارند و یک تریدر حرفه‌ای هستندو استراتژی معاملاتی سودده ، پلن مدیریت ریسک حرفه ای و … دارند ، در پراپ ها قوانین سخت گیرانه است و مدیریت احساس، اولویت اول موفقیت درپراپ است.اگر یک معامله‌گر معمولی هستید، ممکن است این سیستم برای شما مناسب نباشد!

 

پراپ تریدر (Prop Trader) چه کسی است؟

انواع پراپی

در تعریف ابتدایی  ، معامله‌گر Prop یا پراپ تریدر به هر فردی گفته می‌شود که با سرمایۀ یک شرکت مالی یا پول دیگران معامله می‌کند.

شرکت‌های پراپ تریدینگ به معامله‌گران اجازه می‌دهند تا از سرمایۀ شرکت برای کسب سود استفاده کرده و براساس یک توافقنامه  از پیش تعریف‌شده، سود را با شرکت تقسیم کنند.
معامله‌گران اصلی معمولاً روی یک بازار یا دارایی تمرکز می‌کنند که شامل سهام، ETF‌ها، کالاها، جفت ارزهای FX  و قراردادهای آتی هستند.
معمولاً شرکت‌های بازرگانی به پیمانکاران خود حقوق پایه پرداخت نمی‌کنند. با این حال، برخی از شرکت‌های پراپ تریدینگ حداقل حقوق ماهانه را پرداخت می‌کنند تا به معامله‌گران خود کمک کنند تنها برای کسب بهترین نتایج معاملاتی تمرکز داشته باشند.
اکثر شرکت‌های پراپ تریدینگ، درصد سود تقسیمی را در حدود ۲۵ تا ۵۰درصد ارائه می‌کنند؛ اگرچه برخی از آنها سود بالاتری تا 80 درصد دارند.

قانون ولکر در شرکت های پراپ تریدینگ

حتما این سوال در ذهنتان ایجاد شده که چرا شرکت های پراپ تریدینگ خودشان معامله نمیکنند و سرمایه خود را در اختیار دیگران می‌گذارند .

بله واقعیت این است که در گذشته بانک‌ها و موسسات مالی  مستقیما فعالیت‌های مالی برای کسب سود را خودشان انجام می‌دادند تا اینکه قانون ولکر پس از رکود اقتصادی سال 2008 ارائه شد.

پل ولکر

قانون ولکر توسط رئیس سابق فدرال رزرو، پل ولکر، ارائه شد. هدف این قانون محدود کردن بانک‌ها از انجام برخی سرمایه‌گذاری‌های سفته‌بازی است که به سود سپرده‌گذاران آنها نیست. این قانون پس از بحران مالی جهانی سال 2008 پیشنهاد شد، زمانی که تنظیم‌کننده‌های دولتی تشخیص دادند که بانک‌های بزرگ ریسک‌های سفته‌بازی زیادی را متحمل می‌شوند.

ولکر استدلال کرد که بانک‌های تجاری‌ای که در سرمایه‌گذاری‌های سوداگرانه شرکت می‌کنند، بر ثبات کلی سیستم مالی تأثیر می‌گذارند. بانک‌های تجاری‌ای که معاملات اختصاصی انجام می‌دادند، استفاده از اوراق مشتقه را به‌عنوان راهی برای کاهش ریسک افزایش دادند.
قانون ولکر بانک‌ها و مؤسساتی را که مالک یک بانک هستند، از انجام پراپ تریدینگ یا حتی سرمایه‌گذاری یا مالکیت یک صندوق تأمینی یا صندوق سرمایه‌گذاری خصوصی منع کرد.

 

انواع شرکتهای پراپ تریدینگ

 

شرکت‌های پراپ تریدینگ در اشکال و اندازه‌های متفاوتی وجود دارند. با این حال، سه نوع اصلی از این شرکت‌ها وجود دارند:

 • بانکها
 • کارگزاری‌ها و صندوق‌های مالی
 • شرکت‌های خصوصی
 • بانکها

بانک‌ها به عنوان یکی از مهمترین شاغلان در عرصه پراپ تریدینگ عمل می‌کنند. آن‌ها از منابع مالی قوی ای که در اختیار خود دارند برای ایجاد فرصت‌های سرمایه‌گذاری استفاده می‌کنند. بانک‌ها به تریدرهای خبره و حرفه‌ای سرمایه‌  می‌دهند و با دریافت سود حاصل از ترید‌ آنها، بهره‌وری خود را افزایش می‌دهند.

 • کارگزاری‌ها و صندوق‌های مالی

آن‌ها به عنوان واسطه‌گران بین تریدرها و بازارها عمل می‌کنند. کارگزاری‌ها سرمایه تریدرها را جذب کرده و بهره‌وری خود از کارمزدهایی که از معاملات تریدرها دریافت می‌کنند، افزایش می‌دهند. همچنین، صندوق‌های مالی پول را از سرمایه‌گذاران جمع‌آوری کرده و با مدیریت  به بازارهای مالی وارد می‌شوند.

 • شرکتهای خصوصی

شرکت‌های خصوصی  با استفاده از منابعی که از خود در اختیار دارند و یا سرمایه‌ های جذبی، تریدران حرفه‌ای را جذب و بهره‌وری خود از سود ترید‌ها را به دست می‌آورند.

 

 آیا فعالیت شرکت های پراپ تریدینگ قانونی است؟

باید بدانید که اکثر شرکتهای پراپ تریدینگ تحت نظارت نیستند زیرا که آنها با پول و سرمایه ی در اختیار خودشان  اقدام به فعالیت میکنندو قطعا در هیچ کجای قوانین بین المللی نیامده که کسیکه با سرمایه خود تجارت میکند نیاز به نظارت دارد.

در حال حاضر شرکتهای پراپ تریدینگ مجوز قانونی از هیچ نهاد نظارتی برای فعالیت خود ندارند.

البته این نکته را هم مد نظر قرار دهید  که گاهی اوقات، نبود مقررات در یک حوزه خاص الزاما دلیل بر بد بودن آن نیست! در حال حاضر بازار ارزهای دیجیتال در اکثر کشورهای جهان منجمله ایران، مقررات خاصی ندارند، با این حال بسیاری از مردم در آن فعالیت می‌کنند .

آیا همه می‌توانند در شرکت های پراپ‌تریدینگ شرکت کنند؟

روال کار این شرکت ها به این صورت است که از افراد متقاضی برای انجام معامله از طریق فضای مجازی آزمون می گیرند؛ اگر کاربران در این آزمون  قبول شدند به آن ها سرمایه می دهند تا از این طریق کسب سود کنند. البته ناگفته نماند که این شرکت ها قوانین خاص خود را دارند. این قوانین ممکن است که به سود تریدرها نباشد. برای مثال در آخر هفته نمی توانید معامله را باز داشته باشید یا اینکه در برخی شرکت ها اگر تریدر به میزان 10 درصد ضرر کند حساب به کلی از او گرفته می شود و یا بالعکس در صورتی که تشخیص داده شد که یک معامله گر سودده هستید، مبلغ ورودی به شما بازگردانده می‌شود.

با پراپ تریدینگهای ایرانی بیشتر آشنا شوید

مقدار سود شرکت های پراپ تریدینگ

پراپ تریدینگ یکی از بهترین روش های سرمایه ‌گذاری است که مزایای بسیار زیادی دارد در این روش تریدر با ریسک کمی مواجه است و اگر بتواند به خوبی عمل کند می تواند سود بسیار زیادی را هم برای تریدر و هم سرمایه گزار کسب کند، پس میتوان گفت پراپ یک معامله ی دو سر برد است .

مقدار سود در پراپ با توجه به قوانین شرکت ارائه دهنده متفاوت است. در شرکتهای پراپ ،تریدرها هم به عنوان شرکای شرکت عمل میکنند و شرکت‌های پراپ به دو صورت به تریدرها سود پرداخت می‌کنند: حقوق ثابت و پرداخت درصدی از سود.

انتخاب این دو روش به سیستم مدیریت ریسک و استراتژی معامله‌گر بستگی دارد.شرکت‌های کوچک عمدتاً از حقوق ثابت استفاده می‌کنند تا معامله‌گران را به عنوان کارکنان جذب کنند، در حالی که شرکت‌های بزرگتر و بسیاری از سایت‌های پراپ تریدینگ، از پرداخت درصدی برای ترغیب به کارایی بیشتر و کسب سود بیشتر استفاده می‌کنند.

چگونه در شرکت های پراپ تریدینگ ثبت نام کنیم؟

هنگامی که تصمیم به فعالیت در سایت‌های پراپ تریدینگ می‌گیرید، ابتدا باید با مراحل ثبت نام در این سایت‌ها آشنا شوید. اولین نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که بیشتر این سایت‌ها از شما  ورودی آزمون  دریافت می‌کنند. این مبلغ ورودی در هر سایت پراپ تریدینگ متفاوت است و بسته به سیاست‌ها و روش‌ کاری هر سایت تعیین می‌شود.

برای ثبت نام در سایت‌های پراپ تریدینگ، شما باید مراحل زیر را طی کنید:

۱. پرداخت ورودی و شرکت در آزمون اولیه

در مرحله ی ابتدایی ، شما باید مبلغ ورودی مشخص شده ای را به سایت پراپ تریدینگ پرداخت کنید. این مبلغ معمولاً بین 100 تا 1000 دلار متغییر است. البته در برخی سایتها با توجه به سرمایه ای که میخواهید در اختیارتان قرار بگیرد این مبلغ ورودی از 1000 تا 10000 دلار متغیر می باشد.سپس شما به یک آزمون اولیه تحت عنوان معامله‌گر حرفه‌ای می‌پردازید.

۲. تایید نهایی

در مرحله ی بعد و پس از گذراندن آزمون اولیه، شرکت پراپ  نتایج آزمون و عملکرد معاملاتی شما را مورد بررسی قرار می‌دهد. این مرحله ممکن است بین ۳۰ تا ۶۰ روز به طول بیانجامد. در این مرحله است که  تصمیم گیری درباره استخدام شما توسط شرکت پراپ انجام می‌شود.

۳. استخدام

و در پایان در صورت تصویب نتایج و تایید بازدهی معاملاتی شما، شرکت شما را به عنوان یک معامله‌گر حرفه‌ای استخدام می‌کند. مبلغ ورودی که پرداخت کرده‌ بودید به شما بازپرداخت می‌شود. در این مرحله، یک حساب معاملاتی با سرمایه بالا برای شما ایجاد می‌شود. در این حساب، شما می‌توانید با سرمایه‌گذاری متناسب با توانایی خود، معاملات خود را آغاز کنید و به کسب سود بپردازید.

 

ویژگی‌های مهم بهترین شرکت‌های پراپ تریدینگ

با توجه به اینکه سیستم پراپ تریدینگ هر لحظه بیشتر در حال خودنمایی است و رقابت بین شرکتهای پراپ تریدینگ بالاست ،انتخاب یک شرکت پراپ تریدینگ خوب برای شروع مسیر تجارت مالی همانند انتخاب شما  برای ورود به بازار فارکس که نیاز به یک بروکر فارکس خوب دارید امری  الزامیست.

شرکتی که میخواهید انتخاب کنید باید معتبر و باسابقه باشد.

در ادامه به ویژگی‌هایی که بهترین شرکت‌های پراپ تریدینگ بهتر است داشته باشند، می‌پردازیم:

 • ارائه اهرم معاملاتی بالا
 • تقسیم سود بالاتر
 • پشتیبانی قوی
 • بازپرداخت هزینه ورودی آزمون
 • پشتیبانی از متاتریدرهای 4 و 5
 • دارای امکان حداکثر ضرر بالا
 • دوره ی آزمون 1 مرحله ای
 • نداشتن محدودیت زمانی برای معاملات باز

حتما میدانید که داشتن همه ی این مزایا برای شرکت ها غیر ممکن است اما داشتن هرکدام ازین مزیتها میتواند شما را به انتخاب بهتر کمک نماید.

با پراپ تریدینگهای ایرانی بیشتر آشنا شوید

تعدادی از بهترین شرکت های پراپ تریدینگ در بازار فارکس

 متاسفانه به دلیل تحریم‌های بین المللی، بسیاری از بهترین شرکت های پراپ تریدینگ خارجی به ایران خدمات نمی‌دهند و یا ارائه خدمات را متوقف کرده اند !

درادامه چند سایت پراپ تریدینگ خارجی را نام میبریم:

 • سایت پراپ تریدینگ فاند | Proptradefund 
 • شرکت تجاری پراپ تریدینگ فیدل کرست | FIDELCREST PROP (وب‌سایت پراپ تریدینگ فیدل کرست به ایرانیان خدمات ارائه می‌دهد!)
 • شرکت تجاری پراپ تریدینگ تاپ استپ | TOPSTEP PROP(وب‌سایت پراپ تریدینگ تاپ استپ به ایرانیان خدمات ارائه می‌دهد!)
 • سایت پراپ تریدینگ اف تی ام او | FTMO PROP (وب‌سایت استخدام تریدر فارکس FTMO به تازگی خدمات به ایرانیان را متوقف کرده است!)

 • سایت پراپ تریدینگ مای فارکس فاندس | My Forex Funds

 • شرکت پراپ تریدینگ My Forex Funds  (از اواخر سال 2022 ارائه خدمات به ایرانیان را متوقف کرده است!)
 • شرکت استخدام تریدر فارکس لوکس تریدینگ | Lux Trading Firm (وبسایت پراپ تریدینگ Lux Trading به ایرانیان خدمات ارائه می‌دهد!)

شرکت‌هایی مانند “سرمایه‌گذار برتر”، “پراپ ترید فاند” و “پراپی”، تریدرز کامبت (رضا گلشاهیان) جزو بهترین شرکت های پراپ تریدینگ برای ایرانیان به شمار می‌روند. این شرکت‌ها با ارائه خدمات با کیفیت، تجربه‌ای مناسب را برای همه افراد از تازه کار تا حرفه ای فراهم می‌کنند.

 

 

و کلام پایانی 

در این مقاله تلاش کردیم تا پراپ تریدینگ را توضیح دهیم و مزایا و معایب آن را برشماریم و در پایان بهترین شرکت های پراپ تریدینگ خارجی و داخلی را به شما معرفی کنیم.

شرکت های پراپ تریدینگ نه تنها برای تریدر های ایرانی که در تامین سرمایه مشکل دارند بلکه برای همه ی تریدر های سراسر دنیا گزینه ای جذاب برای بدست آوردن سود هستند.به صورت کلی میتوان گفت از آنجایی که این شرکت‌ها از وجوه خود برای معاملات بزرگ استفاده می‌کنند، می‌توانند ریسک بالاتری را بپذیرند زیرا در مقابل مشتریان خود پاسخگو نیستند وهر سود یا ضرری که آنها ایجاد می کنند باید صرفاً توسط خود شرکت متحمل شود.

 

 

 

 

دیدگاه ها و نظرات

3 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه