مقالات آموزشیمقالات آموزشی فارکس

صندوقهای قابل معامله (ETF) چیست و چگونه عمل میکنند؟

‏ETF چیست؟

ETF یک صندوق سرمایه گذاری است که در بورس اوراق بهادار معامله می شود و مجموعه ای متنوع از دارایی ها مانند سهام، اوراق قرضه یا کالاها را در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهد. E T Fها برای ردیابی عملکرد یک شاخص یا بخش خاص طراحی شده اند و راهی مناسب و مقرون به صرفه برای سرمایه گذاری در طیف گسترده ای از دارایی ها را ارائه می دهند.

با ETF ها (صندوق های قابل معامله در بورس)، می توانید به راحتی و ارزان در سهام سرمایه گذاری کنید و در بلندمدت درآمد داشته باشید. E T F یک صندوق شاخص قابل معامله در بورس است که عملکرد شاخص های شناخته شده بازار را یک به یک دنبال می کند.

ETFها اوراق بهاداری هستند که هدف آنها ردیابی یک شاخص اساسی از طریق یک استراتژی سرمایه گذاری غیرفعال است. واحدهای ETF در بورس اوراق بهادار مانند سهام و غیره قابل معامله هستند و سبد سرمایه گذاری آنها ترکیب چنین شاخصی را تکرار می کند. بنابراین، اگر شاخص پایه 15 درصد در یک سال حرکت کند، یک ETF که شاخص را ردیابی می کند، بازدهی مشابهی را برای سرمایه گذاران آن ایجاد خواهد کرد .

پیشنهاد مطالعه:NFT چیست ؟هرآنچه باید درمورد NFT بدانید

etf

 

انواع صندوق های قابل معامله (ETF)

ETF ها را می توان به طور کلی بسته به طبقه دارایی که ردیابی می کنند دسته بندی کرد، بیایید به برخی از انواع ETF های محبوب نگاه کنیم.

1. ETFهای سهام یا بازار

این صندوق‌های قابل معامله در بورس برای ردیابی شاخص خاصی مانند NIFTY 50 یا SENSEX طراحی شده‌اند. برای مثال، با سرمایه‌گذاری در Nippon India Nifty 100 ETF، با یک سرمایه‌گذاری در معرض ۱۰۰ شرکت قرار می‌گیرید که شاخص Nifty 100 را تشکیل می‌دهند.

2. ETF های موضوعی یا بخش

این نوع از سرمایه‌گذاری‌های ETF برای ارائه یک بخش یا موضوع خاص مانند نفت، داروسازی یا فناوری طراحی شده‌اند. به جای ردیابی بازار عمومی، یک E T F موضوعی، سبدی از سهام را که مربوط به یک صنعت یا بخش یا موضوع خاص است، ردیابی می کند. به عنوان مثال، سرمایه گذاری در E T F Axis Healthcare باعث میشود تا شما بتوانید در شرکت های مختلف در بخش مراقبت های بهداشتی سرمایه گذاری کنید.

3. ETF های کالا

این سرمایه گذاری های ETF برای ردیابی قیمت کالایی مانند طلا، نقره، نفت و غیره است. به عنوان مثال، Nippon India GoldBeEs ETF مربوط به معاملات طلاست. این صندوق ها  به شما کمک می‌کنند تا بدون اینکه مستقیماً کالاهای فیزیکی را در اختیار داشته باشید، بتوانید آنها را در پرتفوی خود داشته باشید.

4. ETF های بین المللی

صندوق های سرمایه گذاری بین المللی برای ردیابی بازارهای بین المللی  طراحی شده اند مانند NASDAQ 100 Index یا Hang Seng Index هنگ کنگ .

سرمایه گذاری در یک صندوق قابل معامله بین المللی می تواند به سبد سهام شما تنوع بین المللی بدهد. به عنوان مثال، Motilal Oswal NASDAQ 100 Index ETF که شما را در معرض اینترنت و شرکت های فناوری فهرست شده در بورس نزدک قرار می دهد.

5. E T F معکوس

این صندوق‌های قابل معامله در بورس برای ارائه عملکرد مخالف باشاخص خاصی طراحی شده‌اند. در این نوع صندوقها، زمانی که ارزش شاخص کاهش می یابد، سود می کنید و زمانی که ارزش شاخص افزایش می یابد، ضرر می کنید. اینها همچنین به عنوان E TF های خرس یا E T F های کوتاه شناخته می شوند.

6. E T F های اهرمی

این صندوقها مشابه سایر E T F ها هستند. با این حال، از بدهی ها و سایر ابزارهای مشتقه مانند فیوچر، اختیار معامله، سوآپ و غیره برای به حداکثر رساندن بازده وجوه استفاده می کنندو به شما این امکان را می دهد  تا بتوانید با سرمایه اندک پوزیشنهای بزرگ تری بگیرید.

7. ETF اوراق قرضه

ETFهای اوراق قرضه به عنوان E T Fهای بدهی نیز شناخته می شوند. اینها انواع وجوهی هستند که جزء بدهی را به پرتفوی شما اضافه می کنند. قرار گرفتن در معرض ابزارهای با درآمد ثابت را فراهم می کند و از پرداخت های بهره ،درآمد ایجاد می کند.

همچنین این نوع از صندوقها ،سرمایه گذاری هایی با مدیریت منفعلانه هستند که شاخص های خاصی را دنبال می کنند و به همان نسبت شاخص پایه در اوراق بهادار سرمایه گذاری می کنند.

همچنین بخوانید درباره :برترین شاخص های اقتصادی محرک بازار که معامله گران باید مراقب آنها باشند

 

صندوق های قابل معامله در بورس (ETF) چگونه کار می کنند؟

نحوه کار etf

ETF ها مانند سایر صندوق های سرمایه گذاری مشترک هستند و تنها تفاوت آنها در استراتژی سرمایه گذاری است. در حالی که صندوق‌های سرمایه‌گذاری متقابل با مدیریت فعال از طریق یک استراتژی سرمایه‌گذاری فعال مدیریت می‌شوند که مدیران صندوق تصمیمات سرمایه‌گذاری را اتخاذ می‌کنند، E TFها یک شاخص اساسی خاص را دنبال می‌کنند.

در ادامه نحوه عملکرد یک E T F آمده است:

  1. ایجاد واحدهای ETF :صندوق سرمایه گذاری مشترک واحدهای E T F را با اوراق بهادار در وزن شاخص پایه ایجاد می کند. این واحدها برای خرید و فروش توسط سرمایه گذاران در بورس اوراق بهادار درج می شوند.
  2. خرید و فروش واحدهای ETF از طریق بورس اوراق بهادار  : می‌توانید با قرار دادن سفارش خرید/فروش برای واحدهای E T F از طریق حساب معاملاتی سهام، در واحدهای E T F سرمایه‌گذاری کنید.
  3. تغییرات ارزش گذاری واحدهای ETF : از آنجایی که سرمایه گذاری اساسی برای واحدهای E T F، سبد سرمایه گذاری است که شاخص پایه را دنبال می کند، هر گونه تغییر در ارزش سبد سرمایه گذاری موجب تغییرات در NAV واحدهای E T F خواهد شد. با این حال، ممکن است تغییراتی به دلیل تقاضا و عرضه واحدهای E T F در بورس و غیره وجود داشته باشد.

صندوق های قابل معامله در بورس نیز دارای نمادهایی هستند، درست مانند سهام هر شرکتی نماد مشخصی برای شناسایی دارد.

به عنوان مثال، شرکت فناوری اطلاعات Infosys با نماد INFY در بورس درج شده است و شما می توانید با جستجوی عبارت ‘INFY’ به دنبال قیمت سهام اینفوسیس باشید.

به طور مشابه، هر ETF دارای یک نماد مشخص به عنوان یک شناسه است. با جستجوی این نماد، می توانید E T F را شناسایی کرده و قیمت فعلی را پیدا کنید.

چگونه در ETF سرمایه گذاری کنیم؟

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله (E T F) می‌تواند راهی عالی برای تنوع بخشیدن به پرتفوی شما و قرار گرفتن در معرض طیف وسیعی از دارایی قرار دهد. در اینجا یک راهنمای دقیق تر در مورد نحوه سرمایه گذاری در صندوق های قابل معامله آورده شده است:

مرحله 1: باز کردن حساب کارگزاری

معامله با e t f ها مانند دیگر سهام عادی میباشد. شما در هر زمانی میتوانید به خرید و فروش آنها بپردازید. از آنجایی که برای معاملات سهام به یک حساب Demate نیاز دارید، برای سرمایه گذاری در E T F ها نیز به یک حساب demate نیاز دارید. بنابراین اولین قدم افتتاح حساب کارگزاری است.

حساب Demat اساساً حسابی است که به سرمایه گذاران اجازه می دهد اوراق بهادار/سهام خود را به شکل الکترونیکی نگه دارند که بسیار آسان تر، سریع تر، راحت تر و قابل اعتمادتر از نگهداری آنها به شکل فیزیکی است.

از آنجایی که سهام یک حساب Demat غیر مادی است، تجارت در پلتفرم های دیجیتال ممکن است با خیال راحت و سریع انجام شود.

مرحله 2: ETF را انتخاب کنید

انتخاب E T F مناسب گام مهمی در فرآیند سرمایه گذاری در این صندوقهاست است. E T F ها طیف گسترده ای از طبقات دارایی، از جمله سهام، اوراق قرضه، کالاها و موارد دیگر را پوشش می دهند. قبل از انتخاب E T F باید اهداف سرمایه گذاری، تحمل ریسک و افق زمانی خود را در نظر بگیرید.

قبل از انتخاب ETF، باید با بررسی عملکرد تاریخی، نگهداری، NAV یا قیمت بازار، نسبت هزینه، خطای ردیابی و غیره در مورد آن E T F تحقیق کنید.

مرحله 3: پرداخت

و در اخر باید هزینه سرمایه گذاری خود در  e t f را بپردازید و پس از پرداخت ،تراکنش شما 2 الی 3روز بطول میانجامد و بعد از آن در حساب شما قرار میگیرد.

پیشنهاد مطالعه:8 توصیه مهم وارن بافت برای مبتدیان در سرمایه گذاری

بهترین صندوق های قابل معامله در بورس برای خرید در حال حاضر

در اینجا 6 مورد از بهترین صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس برای خرید در حال حاضر  آورده شده است .

1. SPDR S&P 500 ETF (SPY)

ETF SPDR S&P 500 یکی از اولین صندوق های قابل معامله در بورس (E.T.F) بود که محبوب شد و از آن زمان تاکنون صدها میلیارد دارایی جمع آوری کرده است. SPY شاخص S&P 500 را دنبال می‌کند و به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد تا بدون نیاز به خرید سهام جداگانه، در معرض طیف گسترده‌ای از اوراق بهادار در این معیار قرار بگیرند.

2. Vanguard S&P 500 ETF (VOO)

Vanguard S&P 500 ETF یکی از بزرگترین صندوق ها است و راه آسانی  را برای سرمایه گذاری در شاخص S&P 500 فراهم می کند. ETF از نظر فنی بخشی از یک سبد بزرگتر پیشتاز است که شامل کلاس های سهام صندوق های مشترک S&P 500 است، ترتیبی که تاثیر عملی کمی بر سرمایه گذاران VOO دارد. برای کسانی که به دنبال ایجاد یک پورتفولیوی متنوع با هزینه کم هستند، VOO میتواند انتظارات انها را برآورده کند.

3. iShares Core S&P 500 ETF (IVV)

IVV یک شاخص وزنی از سهام های بزرگ و متوسط ​​ایالات متحده را که توسط کمیته S&P انتخاب شده است، دنبال می کند. این صندوق توسط Blackrock، یکی از بزرگترین شرکت های صندوق حمایت می شود.

4. Invesco S&P 500 Equal Weight ETF (RSP)

RSP یک شاخص هم وزن از شرکت‌های S&P 500 را دنبال می‌کند که منجر به ایجاد صندوقی می‌شود که نسبت به سهام با سرمایه متوسط ​​متعادل‌تر است. این می تواند در هنگام افزایش بازارها به آن کمک کند. RSP هر سه ماه یکبار مجدداً متعادل می شود تا سود و زیان بازار را در نظر بگیرد.

5. SPDR Portfolio S&P 500 ETF (SPLG)

SPLG شاخص وزنی 500 شرکت آمریکایی بزرگ و متوسط ​​را دنبال می کند. این صندوق هر سه ماه یکبار تجدید تعادل می شود.

6. iShares S&P 500 Growth ETF (IVW)

ETF رشد S&P 500 iShares بر شاخص رشد S&P 500 متمرکز است،یعنی  یک زیرشاخص است که تقریباً نیمی از S&P 500 را که بیشتر به سمت فناوری متمایل شده است، ردیابی می کند، در حالی که صنایع، مراقبت های بهداشتی و کالاهای مصرفی وزن های مساوی دریافت می کنند. بازارهایی که به نفع استراتژی سرمایه گذاری در حال رشد هستند، بازدهی تا حدودی بهتر را ایجاد می کنند.

مزایا و معایب صندوق قابل معامله در بورس EFT

اکنون اجازه دهید بیشتر به مزایا و معایب صندوق های قابل معامله در بورس بپردازیم:

مزایا :

1. از تعصب مدیر صندوق جلوگیری می کند

2. سادگی

3. نسبت گردش مالی کمتر

4. کم هزینه و کارمزد پایین

معایب :

1. نقدینگی

2. عدم ابتکار عمل برای عملکرد بهتر

صندوق های قابل معامله در بورس چه تفاوتی با صندوق های شاخص دارند؟

مردم اغلب بین صندوق ETF و صندوق شاخص گیج می شوند. صندوق شاخص نوعی صندوق سرمایه گذاری مشترک است که دارای پرتفویی است که به تقلید از شاخص مربوطه آن ساخته شده است. پس میبینید که این شاخصها میتوانند بسیار شبیه به E T F ها باشند.

اگرچه E T F ها شاخص ها را دنبال می کنند، اما تفاوت هایی بین یک صندوق شاخص و یک E T F از نظر معیارهای مختلف وجود دارد. جدول زیر این موارد را توضیح می دهد:

شاخصه صندوق های شاخص ETF
شیوه مدیریت صندوق های شاخص فقط به صورت غیرفعال مدیریت می شوند (مدیریت غیرفعال به معنای تکرار ترکیب شاخص است) اکثر E T F ها گزینه های سرمایه گذاری غیرفعال هستند. با این حال، E T F هایی وجود دارند که به طور فعال مدیریت می شوند.
نقدینگی صندوق‌های شاخص به‌عنوان یک صندوق مشترک عادی عمل می‌کنند و فقط با قیمتی که در پایان هر روز معاملاتی منتشر می‌شود، یعنی NAV، می‌توانند خرید ویا فروخته شوند. ETF ها را می توان به راحتی در بورس خرید و فروش کرد.
گاهی اوقات، نقدینگی می تواند نگران کننده باشد زیرا واحدهای ETF در بورس خریداری و فروخته می شوند. از این رو باید در بورس خریدار برای واحدها وجود داشته باشد. در غیاب خریدار، معامله نمی تواند تکمیل شود، یا اختلاف قیمت خرید و فروش، یعنی اختلاف بین قیمت خرید و قیمت فروش، می تواند زیاد باشد که منجر به افزایش هزینه معامله شود
نیاز به حساب Demat سرمایه گذاری در صندوق های شاخص نیازی به استفاده از حساب Demat ندارد. برای سرمایه گذاری در ETF ها، به حساب Demat نیاز دارید.
خطای ردگیری صندوق های شاخص ممکن است خطای ردیابی بالاتری نسبت به E T F داشته باشند. احتمال اینکه E T F ها خطای ردیابی کمتری نسبت به Index Funds داشته باشند، بیشتر است
SIP (طرح سرمایه گذاری سیستماتیک)

 

صندوق های شاخص تسهیلات SIP را ارائه می دهند.

 

E T F  ها به ندرت گزینه های SIP را ارائه می دهند. با این حال، بسیاری از شرکت‌های کارگزاری آنلاین این امکان را فراهم می‌کنند که هر ماه تعداد مشخصی از واحدهای E T F خریداری کنند که مشابه SIP است.

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه