مقالات آموزشیمقالات آموزشی ارزدیجیتال

NFT چیست ؟هرآنچه باید درمورد ان اف تی بدانید

NFT واژه ی پر سر وصدایی که مدتیست بسیار مورد توجه قرار گرفته است و بسیار نادر است که در قرن 21 زندگی کنید و اسم NFT را نشنیده باشیدحتی اگر ندانید که چیست. NFT ها در سال 2020 شروع به کار کردند و از آن زمان به ویژه در دنیای هنر دیجیتال محبوبیت بیشتری پیدا کرده اند.

NFT ها هیجان زیادی ایجاد کرده اند،بسیاری از افراد به دلیل قیمت های میلیون دلاری که ان اف تی ها دارند و آسیب پذیر بودن در برابر کلاهبرداری آنها را مورد انتقاد قرار داده اند در حالی که عده دیگری، آن را باز شدن پنجره ای رو به دنیای مدرن انسانها می‌دانند.در این مقاله ما به هر آنچه باید در مورد NFT بدانید می پردازیم پس همراهمان بمانید.

nft چیست

معنی و تعریف NFT

NFT مخفف ‘non-fungible token‘ ( غیر قابل تعویض) است و به این معنی است که چیزی منحصر به فرد است و نمی توان آن را جایگزین کرد. در مقابل، پول فیزیکی و ارزهای دیجیتال قابل تعویض هستند، به این معنی که می توان آنها را با یکدیگر معامله یا مبادله کرد.

هر NFT حاوی یک امضای دیجیتال است که هر کدام را منحصر به فرد می کند. NFT ها دارایی های دیجیتال هستند و می توانند عکس، فیلم، فایل های صوتی یا فرمت دیجیتال دیگری باشند.

نمونه‌های NFT شامل آثار هنری، کتاب‌های کمیک، کلکسیون‌های ورزشی، کارت‌های تجاری، بازی‌ها و موارد دیگر هستند.

بیایید یک مثال ساده برای درک راحتتر آن بزنیم،فرض کنید تابلو نقاشی رنگ روغن کشیده باشید و بخواهید آن‌ را به فروش برسانید،شما میتوانید این تابلو نقاشی را تبدیل به یک nft کنید و با این تبدیل، حتی اگر تابلوی شما از بین برود (یا هر چیزدیگری) خود اثر در قالب یک N FT از بین نمی‌رود و حق مالکیت آن در اختیار صاحب اصلی N FT حفظ می‌شود.

یا در صورتیکه تابلو نقاشی را به یک عکس تبدیل کنید و آن عکس در قالب یک NFT فروخته شود، این عکس دارای شناسانامه منحصر به فردی خواهد شد که حتی کپی‌های آن نیز برابر با اثر اصلی نخواهند بودو ارزشی نخواهد داشت.

NFT ها چگونه کار می کنند؟

توکن‌های غیرقابل تعویض یا NTF دارایی‌های رمزنگاری هستند که روی یک بلاک چین قرار دارند ، یعنی یک دفتر کل عمومی توزیع‌شده که تراکنش‌ها را ثبت می‌کند.

هر ان اف تی حاوی کدهای شناسایی منحصر به فردی است که آنها را از یکدیگر متمایز می کند. این داده ها انتقال نشانه ها بین مالکان و تأیید مالکیت را آسان می کند.

NFT ها توسط بازار ارزشگذاری میشوند ، یعنی مکانیزم عرضه و تقاضا و می توان آنها را به همان روشی که دارایی های فیزیکی خرید و فروش میشوند ،مبادله کرد.

NFT ها نمایش دیجیتالی دارایی ها هستند و همچنین می توان آیتم های دنیای واقعی مانند آثار هنری و املاک و مستغلات را تبدیل کرد. توکن کردن دارایی های ملموس دنیای واقعی به این روش توسط برخی از کاربران برای کارآمدتر کردن خرید، فروش و تجارت آنها و همچنین کاهش احتمال تقلب در نظر گرفته می شود.

 

چگونه میتوان NFT ها را خریداری کنید؟

بازار NFT دارای ریسک بالایی است و نوسانات آن می تواند حتی سرمایه گذاران با تجربه را از معامله منصرف کند. اگر به فکر خرید NFT هستید، داشتن درک روشنی از فرآیند آن بسیار مهم است. بیایید به مراحل مربوطه نگاهی کنیم:

یک حساب صرافی کریپتو باز کنید

ان اف تی را می‌توان از طریق پلتفرم‌های مختلفی خریداری کرد که روش خرید در هر کدام از آن‌ها با هم متفاوت است اما بطور کلی اولین قدم این است که یک حساب کاربری در یک پلتفرم کریپتو یا صرافی رمزنگاری باز کنید. صرافی کریپتو یک پلتفرم آنلاین است که در آن می‌توانید انواع مختلف ارزهای دیجیتال را معامله کنید.

برای خرید NFT، باید با پلتفرم انتخابی خود یک حساب کاربری ایجاد کنید. پلتفرم‌های مختلف خدمات متفاوتی را ارائه می‌دهند، بنابراین ارزش آن را دارد که در مورد آن‌ها تحقیق کنید تا بفهمید کدامیک از نظر ویژگی‌ها، هزینه‌ها و پشتیبانی مداوم برای شما مناسب‌تر است.

یک کیف پول کریپتو باز کنید

یک کیف پول کریپتو کلیدهایی را ذخیره می کند که به دارایی های دیجیتال شما دسترسی می دهد. به هر کاربر یک عبارت seed منحصربفرد داده می شود که به آن عبارت بازیابی نیز گفته می شود تا به کیف پول خود دسترسی داشته باشند.

به این نکته توجه داشته باشید که ایمن نگه داشتن عبارت seed ضروری است و بدون آن، دسترسی به کیف پول خود را از دست خواهید داد.

کیف پول ها می توانند در یک صرافی میزبانی شوند یا ممکن است به طور مستقل عمل کنند. اگر بخواهید کیف پولتان را بطور مستقل در اختیار داشته باشید ، مسئولیت کیف پول و کلیدهای خصوصی خود را بر عهده خواهید داشت.

اگر کیف پول دیجیتال شما در صرافی بماند ، صرافی به عنوان یک واسطه برای انتقال ارز دیجیتال عمل می کند. این شرکت کلیدهای خصوصی شما را نگه می دارد و مسئولیت حفظ امنیت دارایی های شما را بر عهده خواهد داشت.

از طرف دیگر، اگر می‌خواهید n ftها را بدون دخالت شخص ثالث بخرید و بفروشید، به کیف پولی نیاز دارید که مستقیماً به بلاک چین متصل باشد. این اجازه می دهد تا ارز به طور مستقیم بین افراد با استفاده از کلید عمومی منتقل شود.

دو نوع کیف پول موجوداست که “گرم” یا “سرد” نامیده می شوند:

کیف پول های داغ عبارتند از:

 • به نرم افزار، یا کیف پول های مبتنی بر وب میگویند
 • به عنوان یک برنامه دسکتاپ یا تلفن همراه، افزونه درون مرورگر یا هر دو موجود است
 • نسبت به کیف پول های سرد در برابر حملات سایبری آسیب پذیرتر هستند

کیف پول سرد عبارتند از:

 • کیف پول های سخت افزاری، یا دستگاه های فیزیکی که به اینترنت متصل نیستند را میگویند.
 • امنیتشان بیشتر در نظر گرفته میشود
 • با این حال، در صورت از دست دادن عبارت seed خود، در معرض خطر بیشتر از دست دادن هستید و هیچ نسخه پشتیبان در دسترس ندارید.

کیف پولی را که انتخاب می‌کنید باید در حالت ایده‌آل با بلاک‌چین اتریوم سازگار باشد، زیرا این شبکه‌ای است که اکثر NFT‌ها روی آن فروخته می‌شوند و اتر (ETH، Etherium) که ارز دیجیتال بومی بلاک‌چین اتریوم است.

اتریوم را به کیف پول کریپتو منتقل کنید

پس از انتخاب یک صرافی NFT و خرید ETH، باید آن را به کیف پول انتقال دهید. این فرآیند بسته به صرافی ای که از طریق آن ETH خریداری می کنید، کیف پولی که استفاده می کنید و بازاری که قصد دارید NFT را در آن معامله کنید، متفاوت خواهد بود.

خرید NFT

پس از اتصال کیف پول شما وشارژ حساب، می توانید شروع به خرید NFT کنید. هنگامی که یک NFT خریداری می کنید، مالکیت خود را به دست می آورید به این معنا که به دارایی شما تبدیل می شود.

با این حال، دارنده N FT حقوق دیگری در مورد اثر ندارد ، مانند حق اقتباس یا بازتولید آن ، مگر اینکه توافقات مستقیمی بین خریدار و خالق اثر انجام شده باشد. بازارهای مختلف ممکن است محدودیت های مختلفی را برای NFT خریداری شده شما اعمال کنند.

پیشنهاد مطالعه: 3 روشی که ارزهای دیجیتال می توانند تجارت جهانی را تغییر دهند.

wha tis nft

بازار NFT چیست؟

چشم انداز NFT در حال تکامل است، اما معمولاً اکثر بازارهای N FT در یکی از این سه دسته قرار می گیرند:

 • بازار باز:هر کسی می تواند NFT ها را بخرد بفروشد و یا ضرب کند. منتینگ به فرآیند انتشار منحصربه‌فرد توکن خود در بلاک چین برای قابل خرید کردن آن اشاره دارد. بازارهای باز معمولاً NFT را برای شما ضرب می‌کنند، اگرچه سازندگان نیز می‌توانند آثار خود را ضرب کنند.
 • بازار بسته: هنرمندان باید برای پیوستن درخواست دهند و بازار معمولاً فرآیندهای ضرب‌کاری را انجام می‌دهد. فروش و تجارت در این بازار محدودتر است.
 • بازار اختصاصی: بازاری که NFT های دارای علامت تجاری یا دارای حق چاپ توسط شرکتی که آن را اداره می کند به فروش می رساند.

برخی از معامله‌گران NFT در بازارهای مختلف حساب ایجاد می‌کنند و مشترک آن‌ها می‌شوند تا بتوانند اطلاعیه‌هایی درباره شرایط جدیدآنها دریافت کنند. اطلاعاتی مربوط به NFT های جدید نیز در پلتفرم هایی مانند Discord و Twitter و همچنین پلتفرم های سرمایه گذاری تخصصی تر مانند Rarity Sniper و Rarity Tools به اشتراک گذاشته می شود.

زمانی که ان اف تی  های مورد انتظار منتشر می شوند، سرمایه گذاران تمایل دارند سریع عمل کنند.

بیشتر بازارها راهنماهای گام به گامی را ارائه می دهند که به کاربران در نحوه استفاده از آنها کمک میکنند.

هنگامی که یک حساب بازار ایجاد کردید، باید کیف پول خود را به بازار متصل کنید. برخی از بازارها به شما امکان می دهند یک کیف پول جدید از داخل وب سایت راه اندازی کنید یا از کیف پول اختصاصی خود استفاده می کنند. استفاده از کیف پول اختصاصی بازار ممکن است با تخفیف یا کاهش هزینه های اضافی ناشی از استفاده از کیف پول های خارجی همراه باشد.

نمونه هایی از بازارهای ان اف تی

ده ها بازار NFT وجود داردکه ما بطور مثال عبارتند از:

OpenSea(دریای آزاد)

میتوان از OpenSea به عنوان یکی از بزرگ‌ترین بازارهای NFT، نام بردکه  N F T‌ها را در حوزه‌های مختلفی ارائه می‌کند مثل  هنر، موسیقی، مد، ورزش، بازی و کلکسیون. این سایت همچنین منابع آموزشی مختلفی را برای کاربران ارائه می دهد.

NBA Top Shot(ضربه برتر NBA)

یک بازار ان اف تی که در آن طرفداران ورزش می توانند کلیپ های ویدئویی بسکتبال را مبادله کنند. NBA Top Shot جامعه بزرگی از دنبال‌کنندگان ورزش مخصوصا بسکتبال را دارد و در آن مسابقات و چالش‌ها ی آن را ارائه می‌کند.

Nifty Gateway(دروازه زیبا)

Nifty Gateway مجموعه هایی را از هنرمندان مشهورجهان بصورت  چند رسانه ای و ترکیبی، ویدئو، هنرهای زیبا و انیمیشن ارائه می دهد. هدف این سایت خریدارانی است که هدفشان جمع آوری یا تجارت آثار هنری با ارزش بلند مدت است.

Rarible

یک پلتفرم مبتنی بر اتریوم  است که ایجاد کردن ، خرید و فروش حقوق مالکیت آثار هنری دیجیتال از طریق ان اف تی

را تسهیل می‌کند.

این بازارها که نمونه هایی از آن را در بالا مثال زدیم  مانند eBay عمل میکنند و برای به مزایده گذاشتن دارایی‌های دیجیتالی عمل می‌کنند، جایی که افراد می‌توانند پیشنهادات خود را برای توکن غیرقابل تعویض ارائه دهند یا بسته به چگونگی تنظیم، فرآیند فروش توکن غیرقابل تعویض را به‌طور کامل انجام دهند.

کلاهبرداری در ان اف تی

آیا NFT کلاهبرداری است؟

بازار NFT در سال 2021 منفجر شد و به حدود 22 میلیارد دلار رسید و حدود 280000 خریدار و فروشنده و حدود 185000 کیف پول منحصر به فرد را جذب کرد. اما همانطور که بازار رشد کرده است، گزارش های چشم نوازی از کلاهبرداری N F T، کلاهبرداری های هنری N F T و بازی های N F T، به چشم میخورد.

کلاهبرداری در NFTها غیر معمول هم نیست. برخی از موارد اصلی که باید مراقب آنها بود عبارتند از:

 • کلاهبرداری های فیشینگ: پیوندهای فریبنده و پنجره های بازشویی که پروژه های جدید NFT را تبلیغ می کنند و در رسانه های اجتماعی منتشر می شوند.
 • گربه‌ماهی: وب‌سایت‌های بازار جعلی، حساب‌های رسانه‌های اجتماعی و جعل‌ افراد مشهور که مجموعه‌ها و آثار  N F T آنها را تبلیغ می‌کنند.
 • NFT های تقلبی: کلاهبردارانی که کارهای دیگران را به گونه ای می فروشند که انگار کار اصلی خودشان است.
 • طرح‌های پمپاژ و تخلیه:کلاهبرداران تبلیغاتی را پیرامون N F T ایجاد می‌کنند تا آن را با قیمت بالا بفروشند ، اما سپس به سرعت پول نقد می‌کنند و سرمایه‌گذاران را با دارایی‌های بی‌ارزش رها می‌کنند.
 • کلاهبرداری رایگان نعناع :کلاهبرداران از تاکتیک های فشار بالا برای فریب دادن کاربران برای شرکت در یک ضرابخانه فریبنده استفاده می کنند. اما قربانی به جای دریافت یک ضرابخانه جدید، در عوض سهواً حقوق دسترسی کیف پول خود را امضا می کند.

چگونه از کلاهبرداری ان اف تی جلوگیری کنیم؟

 • اقدامات ضروری امنیت سایبری مانندرمزهای عبور قوی و احراز هویت دو مرحله ای را رعایت کنید.
 • در حالی که ذخیره رمزنگاری در صرافی ها راحت است اما ذخیره رمز  در یک کیف پول سرد امن تر است ، به عنوان مثال، یک دستگاه سخت افزاری که در آن کلیدها و دارایی ها به صورت آفلاین ذخیره می شوند.
 • قبل از سرمایه گذاری مبالغ قابل توجه در N FT ها، ابتدا یک تراکنش اولیه را با مقدار کمی پول انجام دهید تا مطمئن شوید همه چیز همانطور که باید کار می کند.
 • نادیده گرفتن هرزنامه‌ها، مانندDM یا N FT‌های عجیب و غریبی که غریبه‌ها به کیف پول شما می‌فرستند، که می‌توانند قراردادهای مخربی داشته باشند.
 • قبل از خرید N FT، تحقیق کنید که چگونه اطلاعات و ارز دیجیتال خود را ایمن نگه دارید. برای درک بازار و خطرات موجود، راهنماها، بررسی ها و توصیفات آنلاین را بخوانید.

آیا NFT ها ارز دیجیتال هستند؟

NFT ها و ارزهای دیجیتال دارای شباهت هایی هستند اما تفاوت های مهمی نیز دارند. تفاوت اصلی این است که ارزهای دیجیتال قابل تعویض هستند ولی NFTها همانطور که از نام آنها پیداست  غیر قابل تعویض هستند. منظور این است که یک بیت کوین (مثلا) با بیت کوین دیگر برابر است، اما یک N FT برابر با ان اف تی  دیگر نیست. هر دارایی N FT منحصر به فرد است و ارزش آن توسط نیروهای بازار تعیین می شود.

N F T برای چه مواردی استفاده می شود؟

NFT ها نشانه هایی هستند که برای نشان دادن مالکیت اقلام منحصر به فرد استفاده می شوند. آنها به سازندگان خود اجازه می دهند چیزهایی مانند هنر، کلکسیون ها یا حتی املاک و مستغلات را نشانه گذاری کنند. آنها توسط بلاک چین اتریوم ایمن شده اند و می توانند هر بار فقط یک مالک رسمی داشته باشند. هیچ کس نمی تواند سابقه مالکیت را تغییر دهد یا یک ان اف تی جدید را کپی/پیست کند.

نمونه ای از NFT

NFT ها در دنیای هنر دیجیتال شروع شدند، اما اکنون می توانید انواع مختلفی از آنها را خریداری کنید، از جمله موسیقی، کارهای برجسته ورزشی، بازی های ویدیویی، مد، کارت های تجاری، بلیط یک رویداد، نام های دامنه و موارد دیگر.

ان اف تی موسیقی

اولین توییت جک دورسی، بنیانگذار و مدیر عامل توییتر، به عنوان یک N F T در سال 2021 فروخته شد، اگرچه گزارش های رسانه ها بعدآ نشان داد که این سرمایه گذاری خوبی برای شخصی که آن را خریداری کرده است، نبوده است .

گرانقیمت‌ترین N FT های دنیا

اگر بطور مداوم پیگیر اخبار  در این زمینه باشید میبینید که روزانه تعداد زیادی NFT در دنیای کریپتو معامله می‌شوند که قیمت‌های متفاوتی دارند؛ برخی از آنها با قیمت‌هایی بسیار نجومی به فروش می‌رسند، از معروف‌ترین و گران ترین ان اف تی‌های دنیا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • The Merge؛ به قیمت ۹۱٫۸ میلیون دلار
 • The First ۵۰۰۰ Days؛ به قیمت ۶۹ میلیون دلار
 • Beeple, Human One؛ به قیمت ۲۹٫۹۸ میلیون دلار
 • Larva Labs, CryptoPunk #۷۵۲۳؛ به قیمت ۱۱٫۷۵ میلیون دلار
 • Larva Labs, CryptoPunk #۳۱۰۰؛ به قیمت ۷٫۵۸ میلیون دلار
 • Xcopy: Right-Click and Save As Guy؛ به قیمت ۷٫۹ میلیون دلار
 • Art Blocks, Ringers #۱۰۹؛ به قیمت ۶٫۹۳ میلیون دلار
 • Beeple, Crossroad؛ به قیمت ۶٫۶ میلیون دلار
 • This Changed Everything؛ به قیمت ۵٫۴ میلیون دلار
 • Save Thousands of Lives؛ به قیمت ۴٫۵ میلیون دلار

کلام پایانی

در این مقاله از تی پی چارت گفتیم کهNFT مخفف ‘non-fungible token’ است. Fungible در اصل در این لغت به معنای قابل تعویض است. به عنوان مثال، بیت کوین ها قابل تعویض هستند زیرا شما می توانید یک بیت کوین را با بیت کوین دیگری مبادله کنید و همچنان صاحب  چیزی هستید که همان ارزش را دارد. یک NFT غیر قابل تعویض است زیرا منحصر به فرد است و نمی توان آن را مستقیماً با NFT دیگری جایگزین کرد.

ان اف تی ها می توانند هر چیز دیجیتالی باشند مثلا عکس، فیلم، فایل های صوتی و ….

اساساً، NFT ها دارایی های دیجیتالی هستند ،، اینجا جایی است که بخش “توکن” یا همان توکن غیرقابل تعویض وارد عمل می شود. وقتی یک ان اف تی  متصل به یک دارایی دیجیتال می‌خرید، مالکیت خود دارایی را به دست نمی‌گیرید.

شما نمی توانید آن را تکثیر کنید یا از آن به صورت تجاری استفاده کنید، بلکه  شما مالکیت یک رکورد خرید در بلاک چین را در اختیار می گیرید که می توانید آن را نگه دارید یا به شخص دیگری بفروشید.

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه