مقالات آموزشیمقالات آموزشی فارکس

بازیگران بازار فارکس چه کسانی هستند و چرا باید این بازیگران را بشناسید؟

همانطور که میدانید بازار فارکس یکی از بهترین و در عین حال امنترین بازار برای سرمایه گذاری افراد و معامله گران است که میلیونها نفر را در سراسر جهان به خود جذب کرده .این بازار به گونه ایست که هر کسی با توجه به علاقه و کسب تجربه در آن میتواند به معامله گری بپردازد و از این رو حتما برایش این سوال پیش خواهد آمد که گردانندگان این بازار چه اشخاص و نهادهایی هستند .با توجه به اهمیت بالای این موضوع، در این مطلب از تی پی چارت قصد داریم تا بیشتر با بازیگران بازار فارکس آشنا شویم پس تا انتها با ما همراه باشید.

بازیگران بازار فارکس

بازیگران مختلفی در بازار ارز فارکس وجود دارند که میتوانند در روندهای بازار تاثیر گذار باشند و همه آنها از یک جهت مهم هستند.

ما در ادامه  هر یک از این بازیگران بازار فارکس را معرفی و ویژگی‌ها و مسئولیت‌های اصلی آن‌ها را در کل بازار فارکس بررسی می‌کنیم.

بازیگران فارکس

جالب است که بدانید فناوری اینترنت واقعاً توانسته سیاست های کاری بازیگران بازار فارکس را تغییر دهد. این بازیکنان با این فناوری اکنون دسترسی آسان‌تر و راحتتری به داده‌ها دارند و میتوانند در ارائه خدمات مربوطه  بخود سازنده‌تر و سریع‌تر عمل کنند.

سرمایه گذاری و پیچیدگی دو عامل اصلی در دسته بندی بازیگران بازار فارکس هستند. عامل پیچیدگی شامل تکنیک های مدیریت سرمایه، سطوح فن آوری، توانایی های تحقیقی و نظم و انضباط است.

با در نظر گرفتن این دو معیار کلی، شش بازیگر اصلی در بازار فارکس وجود دارد که شامل :

• بانک های تجاری و سرمایه گذاری
• بانک های مرکزی
• مشاغل و شرکت ها
• مدیران صندوق، صندوق های تامینی، و صندوق های ثروت دولتی
• پلتفرم های معاملاتی مبتنی بر اینترنت
• معامله گران خرده فروشی آنلاین

بازیگران بازار فارکس

شکل زیر تقسیم بندی از بالا به پایین بازیگران بازار فارکس را بر حسب حجمی که در بازار انجام می دهند را نشان می دهد.

بازیکنان بازارفارکس

 

بانک های تجاری و سرمایه گذاری یکی از بازیگران بازار

بانک ها نیازی به معرفی ندارند.نقش آنها به عنوان یکی از اصلیترین بازیگران فارکس بسیار مهم است آنها همه جا حاضرند .

بانک‌ها برای خنثی کردن ریسک‌های ارزی خود و مشتریانشان در بازارهای ارز شرکت می‌کنند. آنها به دنبال چند برابر کردن ثروت خود و سهامداران خود هستند.
هر بانک از نظر سازماندهی و سیاستهای  کاریش متفاوت است، اما هر یک از آنها یک میز معاملاتی دارد که مسئولیت پردازش سفارش، بازارسازی و مدیریت ریسک را بر عهده دارد.

میز معاملات نقشی در کسب سود از طریق معامله ارز مستقیم از طریق پوشش ریسک، آربیتراژ یا مجموعه ای از استراتژی های مالی ترکیبی ایفا می کند.
انواع مختلفی از بانک ها در بازار فارکس وجود داردکه می توانند بزرگ یا کوچک باشند.

بزرگ‌ترین بانک‌ها با مقادیر زیادی وجوه معامله می‌کنند که بصورت لحظه ای معامله می‌شوند.این یک استاندارد رایج برای بانک ها است که بسته های 5 تا 10 میلیون دلاری را معامله کنند. بزرگترین آنها حتی بسته های 100 تا 500 میلیون دلاری را معامله می کنند.

در جدول زیر می توانید سهم هر بانک و رتبه آن در این جریان نقدینگی را ببینید

جریان نقدینگی بانکها

بانک های مرکزی به عنوان بازیگران بازار

بانک مرکزی قدرت پولی غالب یک کشور است. بانک های مرکزی از سیاست های اقتصادی فردی تبعیت می کنند. آنها معمولاً زیر نظر دولت هستند. آنها سیاست های پولی دولت را برای حفظ عرضه و در دسترس بودن پول و ایجاد استراتژی هایی برای هموارسازی فراز و نشیب های ارزش پول خود تسهیل می کنند.

بانک های مرکزی نهادهایی هستند که مسئول نگهداری سپرده های ارزی به  نام ذخایر رسمی یا ذخایر بین المللی هستند.
ذخایر نگهداری شده توسط بانک های مرکزی یک کشور در برخورد با سیاست های روابط خارجی استفاده می شود.

ارزش ذخایر نشان دهنده ویژگی های قابل توجهی در مورد توانایی یک کشور برای ارائه بدهی های خارجی است. همچنین بر معیارهای رتبه بندی اعتباری کشور تأثیر می گذارد.

مشاغل و شرکت ها

تمام شرکت کنندگان درگیر در بازار فارکس قدرت تعیین قیمت ارز را به عنوان بازارساز ندارند. برخی از بازیکنان فقط با توجه به نرخ رایج مبادله ارز خرید و فروش می کنند.

آنها ممکن است چندان قابل توجه به نظر نرسند، اما سهم قابل توجهی از کل حجم معامله شده در بازار را تشکیل می دهند.

شرکت ها و مشاغلی با اندازه های مختلف وجود دارد. آنها ممکن است یک واردکننده/صادرکننده کوچک یا یک تأثیرگذار قابل لمس با قابلیت جریان نقدی چند میلیارد دلاری باشند. این بازیگران فارکس بر اساس ماهیت سیاست‌های تجاری‌شان شناسایی می‌شوند که عبارتند از:

  1.  نحوه دریافت یا پرداخت برای کالاها یا خدماتی که ارائه می‌کنند
  2. نحوه مشارکت در معاملات تجاری یا سرمایه‌ای که آنها را ملزم به خرید یا فروش ارز خارجی می‌کند.

هدف این معامله گران تجاری استفاده از بازارهای مالی برای جبران خطرات و پوشش عملیات خود است. برخی از تاجران غیرتجاری نیز وجود دارند. بر خلاف تاجران تجاری، افراد غیرتجاری سفته باز محسوب می شوند.

بازیگران غیرتجاری شامل سرمایه گذاران نهادهای بزرگ، صندوق های تامینی و سایر نهادهای تجاری هستند که در بازارهای مالی برای کسب سود معامله می کنند.

صندوقهای سرمایه گذاری(صندوق های تامینی، و صندوق های پولی دولتی)

این مورد در تعیین قیمت ها یا کنترل آنها دخالتی ندارند. آنها اساساً مدیران پولی فراملیتی و داخلی هستند. آنها ممکن است صدها میلیون دلار معامله کنند، زیرا سبد سرمایه گذاری آنها اغلب بسیار بزرگ است.
این شرکت کنندگان، منشور سرمایه گذاری و تعهداتی در قبال سرمایه گذاران خود دارند. هدف اصلی صندوق های تامینی کسب سود و رشد پرتفوی خود است. آنها می خواهند به بازده مطلق از بازار فارکس برسند و ریسک خود را کاهش دهند.

ایجاد نقدینگی و ایجاد یک محیط سرمایه گذاری کم هزینه از مزایای صندوق های تامینی است.
مدیران صندوق عمدتاً به نمایندگی از مشتریان مختلفی که دارند سرمایه گذاری می کنند، مانند صندوق های بازنشستگی، سرمایه گذاران فردی، دولت ها و حتی مقامات بانک مرکزی. صندوق‌های پولی دولتی که مخازن سرمایه‌گذاری تحت حمایت دولت را مدیریت می‌کنند، در سال‌های اخیر با سرعت زیادی رشد کرده‌اند.

پلتفرم های معاملاتی مبتنی بر اینترنت(کارگزاریها و بروکرها ) به عنوان بازیگران بازار فارکس

امروزه اینترنت بخشی غیرشخصی از بازارهای فارکس است. پلتفرم های معاملاتی مبتنی بر اینترنت یا همان بروکرها وظیفه سیستماتیک کردن تطابق مشتری وسفارش را انجام می دهند.  این پلتفرم‌ها وظیفه دارند یک نقطه دسترسی مستقیم برای انباشت نقدینگی باشند.

بروکر ها در حقیقت شرکت هایی هستند که به عنوان واسط عمل کرده و معامله‌گران خود را به بازار فارکس برای انجام معاملات در این بازار متصل می نمایند.

بروکر ها بر اساس تعداد کاربرو سرمایه ای که آنها در اختیار دارند ، مقدار نقدینگی متفاوتی را در حساب خود داشته و با همین مقدار نقدینگی می توانند وارد معاملات مختلف در بازار شوند.

بروکرها با ارائه پلتفرم‌های قدرتمند و کارآمد، به معامله‌گران امکان مدیریت بهتر معاملات و تحلیل بازار را می‌دهند.

 

کارگزاریها

شاید بخواهید با بروکرهای فارکس بیشتر آشنا شوید

 

معامله گران خرده فروشی آنلاین

دلالان خرده فروش ، معمولاً شرکت‌های بسیار بزرگی هستند که گردش مالی زیادی در معاملات دارند.آنها، کوچک‌ترین بازیگران بازار فارکس هستند، زیرا تنها ۵.۵ درصد از کل معاملات ارزی را تشکیل می‌دهند.

اما این آمار نباید شما را به اشتباه بیاندازد زیرا با وجود اینکه معامله‌گران خرده فروش در انتهای این لیست  قرار دارند، همچنان حجم زیادی از پول را معامله می‌کنند و بر احساسات بازار فارکس تاثیر می‌گذارند!

با این حال، آنها باید از زنجیره تراکنش طولانی‌تری عبور کنند تا بتوانند نقدینگی را در دست بگیرند.

چگونه در دام بازیگران بازار فارکس قرار نگیریم؟

تا به اینجای مقاله با اصلی ترین بازیگران بازار فارکس آشنا شدید ،حال اگر در بازار جهانی فارکس تازه کار هستید باید به این نکته توجه داشته باشید که گرفتار دام این بازیگران نشوید .حرکات این بازیگران در بازار به گونه ایست که شاید افراد تازه کار را متحمل ضرر کند.

اما این هم راه حل دارد و شما میتوانید با توجه به نکاتی که در زیر ارائه میکنیم از دام این صیادان بگریزید:

یادگیری و آموزش 

کسب تجربه و تمرین

مدیریت ریسک مناسب و حرفه‌ای

انتخاب استراتژی معاملاتی مناسب

 

کلام پایانی

یکی از بهترین بسترها برای سرمایه‌گذاری و انجام معاملات بی شک ، بازار فارکس است و اگر بخواهید در این بازار به فعالیت بپردازید لازم است که گردانندگان و بازیکنان این تیم بزرگ را بشناسید و بعد از آموزش و کسب تجربه ی کافی به آن ورود پیدا کنید .

هدف ما از ارائه این مقاله شناخت بازیگران این بازار و ایجاد یک دید بازتر نسبت به رفتار آنها نسبت به روند قیمت در بازار بود.

برای اینکه شما بتوانید  در این بازار پر ریسک موفق شوید  لازم است تا نوع معاملات خود را بر اساس رفتار این بازیگران فارکس در نظر بگیرید و این موضوع مستلزم رفتار شناسی و شناخت نحوه معاملات توسط این بازیگران خواهد بود.

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه