مقالات آموزشیمقالات آموزشی فارکس

نقدینگی در فارکس چیست و اهمیت نقدینگی در معاملات فارکس

نقدینگی و نوسانات فارکس تأثیر قابل توجهی بر یکدیگر دارند. نقدینگی بالا به دلیل نوسانات کمتر قیمت ها منجر به نوسانات کم می شود و بالعکس.
از آنجایی که بازار ارز یکی از نقدشونده ترین بازارهای جهان است، به دلیل نقدینگی بالا چندان نوسانی ندارد.

اما این بدان معنا نیست که اصلاً نوسانی وجود ندارد. بازار فارکس هر از گاهی شاهد نوسانات است زیرا قیمت جفت ارز تقریباً هر روز  در حال تغییر است. بیایید بفهمیم نقدینگی بازار فارکس و نوسانات بازار FX چیست و چقدر در بازار فارکس اهمیت دارند.

نقدینگی در فارکس چیست؟

نقدینگی در فارکس

نقدینگی فارکس به توانایی یک جفت ارز برای خرید و فروش بدون ایجاد تأثیر عمده بر نرخ آن  ارز اشاره دارد. زمانی که یک جفت ارز را بتوان به راحتی خرید یا فروخت ،میتوان گفت دارای نقدینگی بالاییست و فعالیت معاملاتی قابل توجهی برای آن جفت وجود دارد.

اهمیت نقدینگی در معاملات فارکس واضح است زیرا عاملی کلیدی برای سودآور کردن معامله است. داشتن نقدینگی بیشتر در بازار مالی، جریان معاملات را آسان‌تر می‌کند و قیمت‌گذاری را رقابتی‌تر می‌کند.

زمانی که ارزی بدون نوسانات زیادی در نرخ مبادله آن به راحتی خرید و فروش شود، ارز نقدی محسوب می شود.نقدینگی برای سرمایه گذاران بسیار مهم است و نشان می دهد که قیمت های بازار چقدر نوسان دارد.

وقتی نوبت به درک نقدینگی فارکس می رسد ، دو نکته وجود دارد که باید همیشه به خاطر داشته باشید:

  • جفت ارزهای اصلی از نقدشونده ترین ها هستند
  • جفت ارزهای عجیب و غریب کمترین نقدینگی را دارند

نقدینگی بازار فارکس این امکان را فراهم می کند که حجم معاملات بزرگ با تأثیرات بسیار کمی بر قیمت ها اتفاق بیفتد .به عبارت دیگر، نقدینگی بالاتر معمولاً بازارهایی با نوسان کمتر ایجاد می کند. در نتیجه، قیمت ها به اندازه بازارها با نقدشوندگی کمتر دچار نوسان نمی شوند. بنابراین حرکات قیمت کوچکتر است.

چه چیزی باعث نقدینگی در معاملات فارکس می شود؟

1. گسترش در یک سیاست پولی

هر گونه تغییر در سیاست پولی جهانی بر نرخ ارز و در نتیجه نقدینگی تأثیر می گذارد. وقتی کشوری تصمیم می گیرد سیاست پولی خود را برای افزایش جریان پول در کشور گسترش دهد، درآمدها و مطالبات شهروندان افزایش می یابد. این امر با کاهش ارزش پول داخلی منجر به کاهش نرخ ارز می شود.

2. افزایش عرضه اعتبار جهانی

وقتی عرضه اعتبار جهانی افزایش می‌یابد، به این معنی که وام‌های بیشتری به مردم ارائه می‌شود، نقدینگی فارکس به طور مثبت تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

عرضه اعتبار بیشتر منجر به پول بیشتر در دست معامله گران و سرمایه گذارانی می شود که  با خرید جفت ارز در بازار فارکس سرمایه گذاری می کنند و نقدینگی آن را افزایش می دهند.

3. کاهش تقاضای اعتبار جهانی

وقتی تقاضای اعتبار جهانی کاهش می یابد، به این معنی است که مردم از قبل پول کافی برای سرمایه گذاری و تجارت دارند. از این رو برای سرمایه گذاری در بازار ارز به اعتبار بیشتری نیاز ندارند.

اینگونه است که کاهش تقاضای اعتبار در سطح جهانی منجر به افزایش نقدینگی در بازار فارکس می شود. با این حال، اگر تقاضای اعتبار در سراسر جهان افزایش یابد، وضعیتی ایجاد می‌کند که مردم پول کافی برای سرمایه‌گذاری ندارند و نقدینگی کمتری را در حین معاملات فارکس نشان می‌دهد .

نوسانات در معاملات فارکس چیست؟

نوسانات در فارکس

نوسانات فارکس فراوانی تغییر در قیمت ارز را اندازه گیری می کند. هر چه نوسانات یک ارز بیشتر باشد، ریسک معامله آن ارز در بازار فارکس بیشتر است. با این حال، اگر در جفت ارزهای بسیار پرنوسان معامله کنید، خود را در معرض بازدهی باورنکردنی نیز قرار خواهید داد.

  • جفت ارزهای اصلی کمترین نوسان را دارند
  • جفت ارزهای عجیب و غریب بی ثبات ترین ارزها هستند و میتوانند نوسانات زیادی داشته باشند.

پیشنهاد مطالعه: سطوح روانشناختی در فارکس چیست و چگونه معامله میشوند؟

چه چیزی باعث نوسانات در فارکس می شود؟

1. تغییرات نرخ بهره

هر گونه تغییر در نرخ بهره بر نوسانات بازار فارکس تأثیر می گذارد. افزایش نرخ بهره در یک اقتصاد به این معنی است که سرمایه گذاران هزینه های خود را کاهش می دهند.

بنابراین، قیمت ارز داخلی به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و باعث نوسانات زیادی در بازار فارکس می شود.

به همین ترتیب، کاهش نرخ بهره مردم را قادر می‌سازد تا بیشتر خرج کنند، زیرا پول بیشتری در دست خواهند داشت و منجر به افزایش مجدد قیمت ارز داخلی در بازار می‌شود که منجر به نوسانات بالای بازار به دلیل نوسانات قیمت می‌شود.

پیشنهاد مطالعه:برترین شاخص های اقتصادی محرک بازار که معامله گران باید مراقب آنها باشند

2. شوک های اقتصادی موثر بر عرضه و تقاضا

برخی شوک های داخلی مانند تغییر در سیاست مالیاتی یا افزایش ناگهانی قیمت نفت می تواند بر نوسانات فارکس تأثیر منفی بگذارد.

برای مثال، فرض کنید کشوری با اعمال تعرفه های سنگین بر تجارت، بر بخش سنگینی از جمعیت (مصرف کنندگان) تأثیر منفی می گذارد. در آن صورت، مشارکت مردم در بازار فارکس را کاهش می‌دهد و قیمت جفت ارز را کاهش می‌دهد و منجر به نوسان می‌شود.

به همین ترتیب، اگر قیمت نفت در اقتصاد داخلی (به دلیل تقاضای بیش از حد) افزایش یابد، می تواند منجر به افزایش قیمت ارز کشورهای حاشیه خلیج فارس شود، زیرا  آنها نفت بیشتری عرضه می کنند و درآمد بیشتری کسب میکنند و  این منجر به ایجاد نوسانات بالایی در بازار فارکس از نظرارزهای بین المللی خواهد شد.

3. تغییرات و رویدادهای جهانی

چندین تغییر و رویداد جهانی مانند انتخابات سیاسی، بلایای طبیعی، جنگ ها و اتفاقات مشابه می توانند تا حد زیادی بر نوسانات بازار فارکس تأثیر بگذارند.

به عنوان مثال، اگر در کشوری انتخابات در پیش باشد، اکثر معامله گران سرمایه گذاری در واحد پول آن کشور را انتخاب نمی کنند، زیرا تغییر دولت به عنوان تغییری در احساسات سیاسی کشور تلقی می شود که می تواند باعث نوسانات در بازار شود.

نقدینگی و نوسانات چه تاثیری بر یکدیگر دارند؟

همانطور که در بالا به آن اشاره شد نقدینگی و نوسانات بازار فارکس ارتباط مستقیمی با یکدیگر دارند. نقدینگی بازار ارز بر قیمت‌های بازار نیز تأثیر می‌گذارد و منجر به بازاری پرنوسان یا بی‌نوسان می‌شود.

زمانی که نقدینگی در بازار فارکس کم باشد، احساسات، بازار را بسیار نوسانی می‌کند و باعث می‌شود قیمت‌ها به سرعت تغییر کنند.

و در مقابل، زمانی که بازار فارکس به شدت نقد شود، نوسانات بازار کمتر می شود، به طوری که قیمت جفت ارز آنقدر نوسان نمی کند و باثبات و بدون ریسک در نظر گرفته می شود.

کلام پایانی

نقدینگی نقش مهمی در ثبات روابط بازار، بین فعالان بازار دارد. این ثبات نه تنها مستقیماً بر تکامل سیستم های معاملاتی تأثیر می گذارد، بلکه خرید و فروش دارایی ها را تسهیل می کند، و بر روند کلی معاملات نیز تأثیر می گذارد.

درک کامل بازار فارکس برای سرمایه گذاری در ارزهای بی ثبات و کسب سود قابل توجه ضروری است. با این حال، اگر مبتدی هستید، به شما توصیه می‌کنیم که در ارزهای دارای نقدشوندگی بالا و نه خیلی نوسانی سرمایه‌گذاری کنید، زیرا ریسک بسیار کمتر و سود مناسبی دارند.

همچنین باید به‌روزرسانی‌های منظم را زیر نظر داشته باشید تا از عواملی که بر نقدینگی و نوسانات فارکس تأثیر می‌گذارند آگاه باشید و بر این اساس معاملات موفقی انجام دهید.

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه