مقالات آموزشیمقالات آموزشی فارکس

آشنایی با مفاهیم اولیه در فارکس

در بورس جهانی که شامل بازارهای متفاوتی از جمله: بازار فارکس(جفت ارزها)،بازار فلزات ،سهام،شاخصهای سهام،انرژی و رمز ارزها میشود ،میتوانیم مشغول تجارت و معامله شویم.برای اینکه بتوانیم معامله را در این بازارها شروع کنیم نیاز به آشنایی با یکسری از اصطلاحات و مفاهیم اولیه داریم تا بتوانیم نمودارها و معاملات خود را تحلیل کنیم  ما دراین مقاله سعی کردیم توضیح کوتاهی از این مفاهیم اولیه برای آشنایی بیشتر شما قرار دهیم پس با ما همراه باشید.

مفاهیم اولیه رایج در فارکس

زمانیکه قصد انجام یک معامله را داریم دو ستون با دو قیمت جدا گانه خواهیم داشت . قیمت ASK قیمت عرضه و یا قیمت خرید میباشد ، قیمت BID قیمت تقاضا و یا قیمت فروش میباشد.

قیمت خرید و فروش در مفاهیم اولیه فارکس

اسپرد Spread : اسپرد یا کارمزد ،هزینه ای است که معامله گر به کارگزاری برای انجام هر معامله پرداخت می کند. اسپرد با توجه به شرایط
بازار متغیر می باشد . در واقع معامله گر در قیمت تقاضا دارایی مورد نظرخود را میخرد و در قیمت عرضه می فروشد . اسپرد بازتاب میزان عرضه و تقاضا برای هر دارایی میباشد .
در واقع اختلاف بین این دو قیمت اسپرد و یا کارمزد کارگزاری میباشد: Ask BID= Spread

مطالعه بیشتر درباره اسپرد در فارکس چیست و چگونه در معاملات محاسبه میشود؟

Comission(کمیسیون): مبلغی که معامله گر برای انجام معاملات در حسابهای VIP و تیلور مید که اسپرد آنها از میزان
مابقی حسابها بسیار پایین تر است ، به کارگزاری پرداخت می کند.

 

پیپ  pipe: اولین رقم از سمت راست را پیپت و دومین رقم را پیپ می گویند.
پیپ کوچکترین واحد برای تغییر نسبت جفت ارزها و در واقع معیار اندازه گیری نوسان در قیمت میباشد . اسپرد و کارمزد یک کارگزاری را نیز با پیپ بیان می کنند .

در بازار تجارت جهانی به تقلید از جفت ارزها ، کوچکترین واحد حرکت قیمت را در تمام بازارها با پیپ بیان می کنند مثلا برای نماد EURUSD اگر قیمت BID 1.20576 و قیمت Ask 1.20587 باشد اسپرد این نماد1.1 پیپ می باشد.

مطالعه بیشتر درباره پیپ چیست؟ و چگونه محاسبه میشود؟ 

لات lot:لات به عنوان یکی از مفاهیم اولیه در فارکس ، واحداندازه گیری حجم معاملات (لات lot) میباشد.اندازه لات،برای ابزارهای مختلف متفاوت است به عنوان مثال برای جفت ارزها هر لات به صورت استاندارد 100.000 واحدو برای بازارها و ابزارهای دیگر متفاوت میباشد.

مثلا برای طلا اندازه استاندارد آن 100 و برای نقره اندازه استاندارد آن 5000 است . اندازه استاندارد قرارداد برای هر نماد و همچنین حداقل حجمی که از آن نماد میتوان معامله کرد متفاوت است.

 

لات در معاملات در مفاهیم اولیه فارکس

مطالعه بیشتر درباره لات(Lot) در فارکس چیست ؟ 

بالانس ( Balance) : به موجودی حساب و مجموع تمام معاملات بسته شده و تراکنشهای واریز و برداشت بالانس می گویند به عبارت دیگر بالانس، موجودی حساب شما بعد از بستن معاملات گذشته را نشان می دهد و معاملات باز فعلی در آن تاثیر ندارد.

موجودی شناور(Equity): میزان موجودی حساب ها بااحتساب سودها و یا زیانهای حاصل از معاملات Equity و یا موجودی شناور می باشد موجودی واقعی یا Equity ، بالانس حساب شما به علاوه سود یا ضرر شناور تمام موقعیت های باز شماست و به عبارتی ارزش“لحظه ای” حساب شما را نشان می دهد.
مارجین (Margin) : یکی دیگر از مفاهیم اولیه که بسیار مهم است بدانید مارجین است .مارجین در واقع مبلغ از موجودی است که برای باز کردن معاملات و یا پوزیشن ها استفاده می کنیم . در واقع مقدار موجودی است که باید در حساب داشته باشیم تا بتوانیم پوزیشن خود را باز کنیم.
فرمول محاسبه آن به این صورت است :

فرمول مارجین از مفاهیم اولیه فارکس

 

معرفی و بررسی بروکرهای فارکس

اهرم معاملاتی یا Leverage :به اعتباری می گویند که از سوی کارگزاری به معامله گر داده می شود و یا در اختیار مشتری قرار می گیرد تا حجم معاملات و اعتبار حساب افزایش یابد.

در واقع وامی است که کارگزاری به معامله گر می دهد طبعا هر چقدر این اهرم بالاتر باشد میزان سود و ضرر نیز بالا می رود. به عبارتی اگر موجودی ما 100 دلار باشد و یک اهرم 1:100 داشته باشیم برای یک معامله 100 دلاری فقط به یک دلار احتیاج داریم و یا با 100 دلار موجودی می توانید یک پوزیشن 10.000 دلاری باز کنید.

اما دقت کنید که در صورتیکه معامله وارد ضرر شود موجودی اولیه در نظر گرفته شده به همان میزان می تواند ضرر کند.

مطالعه بیشتر درباره اهرم یا لوریج در فارکس: یک شمشیر دو لبه 

 

سوآپ :سوآپ به هزینه ای گفته می شود که برای باز نگه داشتن پوزیشن در شبانه روز اعمال می شود. دو نوع سوآپ داریم سوآپ Short که برای پوزیشن فروش و سوآپ Long که برای پوزیشن خرید اعمال می شود.

برای کشورهای مسلمان به دلیل رفع مشکلات شرعی امکان حساب بدون سوآپ (swap free) در نظر گرفته شده که پس از ارسال درخواست توسط معامله گر و تایید آن از سوی کارگزاری  بر روی تمام پوزیشن های حساب مربوطه اعمال می شود .
میزان سوآپ هر نماد در متاتریدر با راست کلیک کردن بر روی نماد مورد نظر و انتخاب گزینه Specification برای پوزیشن Shortو Long قابل ملاحظه است.

سوآپ در مفاهیم اولیه فارکس

در ادامه بحث مفاهیم اولیه فارکس، به تعاریف بسیار مهم مارجین لول، مارجین کال و استاپ اوت سه مفهوم که مرتبط با یکدیگر هستند می پردازیم توجه داشته باشید که درک مفهوم این موارد بسیار با اهمیت هست.

بروکر توسط معیار سطح مارجین یا مارجین لول تشخیص می دهد که معامله گر امکان ترید دارد یا نه.

 

سطح مارجین ( Margin level ) :نسبت Equity به مارجین می باشد (به درصد).

100*(اکوییتی/مارجین لول)-سطح مارجین

 

مارجین کال یا کال مارجین  Margin Call:

هر بروکری محدودیت خاص خود را برای سطح مارجین دارد. اما می توان گفت اکثر کارگزاری ها سطح صد درصد را برای کال مارجین در نظر گرفته اند. سطح کال مارجین صد درصد به این معنی است که اگر مارجین لول حساب شما به صد درصد برسد، شما هنوز می توانید پوزیشن هایتان را ببندید، اما نمی توانید پوزیشن جدیدی بگیرید.

بنابراین وقتی که سطح کال مارجین صد درصد رخ دهد، اکوئیتی حساب شما با مارجین برابر شده و روند بازار برخلاف پوزیشن های شما در حرکت است.

هنگامی که اکوئیتی حساب شما برابر مارجین گردد ، شما به هیچ عنوان نمی توانید پوزیشن جدیدی بگیرید. در حقیقت بروکر با این کار به شما اجازه نمی دهد که بیشتر از پول موجود در حساب خود ریسک کنید .
هنگامی که سطح مارجین به صد درصد برسد، دیگر نمی توانید هیچ پوزیشن جدیدی بگیرید، مگر اینکه بازار تغییر جهت بدهد و اکوئیتی شما بیشتر از مارجینتان گردد.

استاپ اوت ( Stop Out):
اگر مارجین level شما از سطح مارجین کال هم پایین تر برود و بازار همچنان  به حرکت در خلاف جهت معامله شما ادامه دهد، چه اتفاقی می افتد؟ در این صورت امکان رسیدن به سطح استاپ اوت وجود خواهد داشت . البته سطح استاپ اوت در کارگزاری های مختلف متفاوت است .

به عنوان مثال؛ هنگامی که توسط کارگزاری ، سطح 20 ٪ برای استاپ اوت تعریف شده است ، متاتریدر به طور اتوماتیک معامله شما را هنگامی که سطح مارجین شما به بیست درصد برسد، می بندد و این کار را با بستن معامله ای که بیشترین ضرر را دارد ، شروع می کند.
معمولا بسته شدن یک پوزیشن ضررده باعث می شود که سطح مارجین به بالای بیست درصد برسد. زیرا این کار، مارجین پوزیشن مربوطه را آزاد می کند .

به بیان دیگر، مجموع مارجین استفاده شده پایینتر می آید و بنابراین سطح مارجین بیشتر خواهد شد. می توان گفت که سیستم در ابتدا با بستن ضررده ترین پوزیشن، سطح مارجین را به بالاتر از بیست درصد می رساند.

اما اگر پوزیشن های دیگر شما همچنان در حالت ضررده باقی بمانند و سطح مارجین مجددا به بیست درصد برسد، سیستم پوزیشن های دیگر شما را هم خواهد بست.

 

در این مقاله سعی کردیم تا مفاهیم اولیه در فارکس که دانستن آنها برای هر معامله گری لازم و ضروری است را بطور مختصر و کوتاه توضیح دهیم.

در صورت نیاز شما میتوانید بطور مفصل تر این مفاهیم اولیه را در دیگر مقالات که در سایت تی پی چارت قرار دارد را مطالعه نمایید .همچنین میتوانید دیگر اصطلاحات رایج در بازارهای مالی را از قسمت اصطلاحات فارکسی مشاهده و مطالعه نمایید.

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه