مقالات آموزشیمقالات آموزشی فارکس

پیپ چیست ( pip ) و چگونه محاسبه میشود؟

یکی از اساسی ترین و کاربردی ترین مفاهیم در بازارهای مالی از جمله فارکس، پیپ است. کلمه Pip توسط تمام معامله گران بازارهای مالی در سراسر جهان استفاده می شود.
با کمک پیپ می توان تعداد تغییرات جفت ارز و نمادهای بازار مالی را بیان کرد. میزان سود و زیان نیز توسط پیپ تعیین می شود.

مفهوم پیپ چیست؟

کلمه پیپ مخفف «نقطه بهره قیمت» یا «نقطه درصدی» است. پیپ کوچکترین واحد ارزش مبادله ای در بازارهای مالی جهان مانند بازار فارکس است که از طریق آن می توان تعداد تغییرات دارایی ها و میزان سود و زیان یک معامله را نشان داد.

بنابراین، مفهوم پیـپ در بازارهای مالی بسیار مهم است، زیرا ارزش این معیار برای میزان ریسک در معاملات بسیار مهم است. بدون دانستن مفهوم پیـپ، معامله گران نمی توانند میزان سود و زیان معاملات خود را تعیین کنند.

پیپ چیست؟

موقعیت پیـپ در جفت ارزها

قبل از بررسی موقعیت پیـپ در جفت ارز، شما باید با مفهوم دیگری به نام “پیپت” آشنا شوید.

هر پیـپ برابر با 10 پیپت است. بنابراین بروکرها به دو دسته کارگزاران پنج رقمی و کارگزاران چهار رقمی تقسیم می شوند.

کارگزار 4 رقمی: کارگزاران چهار رقمی، کارگزاران قدیمی هستند که تغییر ارزش نرخ ارز را برای معاملات تا 4 رقم اعشار یعنی پیـپ نمایش می دهند. (در این مورد، ین ژاپن استثنا است).

مثال: برای جفت ارز EURUSD، نرخ مبادله 1.5362 است. در این نرخِ نمایش داده شده، آخرین عدد در سمت راست یک پیـپ است. برای جفت USDJPY، زمانی که نرخ 100.12 است، رقم دوم در سمت راست نشانگر پیپ است.

پیپ در یورو /دلار

کارگزار 5 رقمی کارگزاران پنج رقمی کارگزارانی هستند که تغییرات قیمت را تا پنج رقم اعشار نمایش می دهند. در این حالت پنجمین رقم اعشار یک پیپت یا یک نقطه و چهارمین رقم یک پیـپ است.

مثال: برای جفت ارز EURUSD، نرخ 1.25698 است و عدد  8 نشان دهنده یک پیپـت و عدد 9 نشان دهنده یک پیـپ است. اگر نرخ جفت 100.123 USDJPY  باشد، سومین رقم اعشار، یعنی عدد 3، نشان دهنده یک پیپت و رقم دوم اعشار، عدد 2، نشان دهنده یک پیپ است.

موقعیت پیپ یک ده هزارم قیمت است، بنابراین معمولاً رقم چهارم اعشار جفت ارز را پیـپ می نامند. این برای کارگزاران پنج رقمی و چهار رقمی صدق می کند. برای مثال، اگر جفت ارز EURUSD در قیمت 0.98239 باشد، رقم چهارم اعشار، که عدد 3 است، یک پیـپ است.

با این حال، برای جفت ارزی که یک طرف آن ین (JPY) است، دو رقم (کارگزاران چهار رقمی) یا سه رقم (کارگزاران پنج رقمی) پس از نقطه اعشار وجود دارد. برای این جفت ارز، موقعیت پیـپ دومین عدد بعد از نقطه اعشار است. برای مثال، اگر جفت ارز USDJPY با 149.765 معامله شود، عدد 6، رقم دوم پس از نقطه اعشار، پیپ است.

معرفی و بررسی بروکرهای فارکس در تی پی چارت

 

مفهوم پیپ

محاسبه تغییرات جفت ارز

فرض کنید جفت ارز USDCAD در قیمت 1.38021 است. همانطور که قبلا ذکر شد، عدد 2 پیـپ و عدد 1 پیپت است و قیمت پس از چند ساعت به 1.38521 افزایش می یابد. بنابراین این جفت ارز 50 پیـپ یا 500 پیپت افزایش یافته است.

در مثالی دیگر، جفت ارز USDJPY با قیمت 149.857 است. پس از ساعاتی، قیمت جفت ارز به 148.436 کاهش می یابد، یعنی قیمت جفت ارز 142.1 پیپ یا 1421 پیپت کاهش یافته است.

محاسبه سود و زیان

در بازار فارکس، سود معمولا بر اساس پیپ توصیف می شود، زیرا مقدار پیـپ ثابت است، اما مقدار دلار آن می تواند تغییر کند. بنابراین، مقدار دلارِ سود، به حجم معاملات، نوع جفت ارز و قیمت جفت ارز بستگی دارد.

حجم معامله (LOT)

اندازه و حجم جفت ارزی که شما معامله می کنید بر درصد و میزان سودتان تأثیر می گذارد. بنابراین، شما  باید بتوانید حجم معاملات یا لات را به درستی تخمین بزنید. همچنین،  باید توجه داشته باشید که ارزش هر پیـپ برای هر حجم معاملاتی که انتخاب می کنید متفاوت است.

لات استاندارد: در این حجم معاملات شما یک لات کامل یا به عبارت دیگر 100000 واحد جفت ارز معامله می کنید.

Mini Lot: در این حجم معاملات شما 1/10 لات را خریداری می کنید که برابر با 10000 واحد جفت ارز است.

Micro Lot: در این حجم معاملاتی شما 1/100 لات را خریداری می کنید که برابر با 1000 واحد جفت ارز است.

 

پیپ در فارکس

مقدار سود و زیان در بازار فارکس بر اساس ارزش پیـپ محاسبه می شود. هنگام محاسبه سود و زیان برای همه جفت ارزها در بازار فارکس، اندازه حجم معاملات (لات) بر 10000 تقسیم می شود، به جز جفت ارز JPY  کخ در یک طرف باشد. برای جفت ارزهای حاوی JPY، اندازه حجم معاملات (لات) بر 100 تقسیم می شود.

به عنوان مثال، اگر شما با جفت ارز بدون ین ژاپن معامله کنید و حجم معاملات 100000 واحد یا مقدار زیادی باشد، برای محاسبه ارزش هر پیپ 100000 بر 10000 تقسیم می شود و نتیجه آن 10 می شود. ارزش دارایی شما 10 دلار افزایش می یابد یا برعکس، به ازای هر پیـپ از دست رفته، معامله گر 10 دلار از دست می دهد.

وقتی شما یک لات کوچک (0.1 لات) معامله می‌کنید،یعنی 10000 واحد بر 10000 تقسیم می‌شود تا ارزش سود و زیان را محاسبه کنید و نتیجه آن میشود 1 . یعنی یک پیپ برابر با یک دلار است و دارایی شما یک دلار کاهش یا افزایش می یابد.

وقتی شما معامله‌ای را با حجم میکرو لات (0.01 لات) باز می‌کنید که برابر با 1000 واحد یک جفت ارز است، برای محاسبه ارزش هر پیـپ، 1000 واحد بر 10000 تقسیم می‌شود. نتیجه 1/10 (0.1) است که به این معنی است که به ازای هر 10پیپ سود یا زیان، دارایی شما 1 دلار افزایش یا کاهش می یابد. اگر حجم معاملات یک لات کوچک (0.1) باشد، سود هر پیـپ برابر با یک دلار است و اگر حجم معاملات یک میکرو لات (0.01) باشد، سود هر پیـپ معادل 0.1 دلار یا 10 سنت است.

محاسبه پیپ

شاید بخواهید درباره ی حجم معاملات در بازارهای مالی و اهمیت آن مطالعه کنید.

تاثیر پیـپ در نوع جفت ارز و قیمت آن

هنگام محاسبه ارزش هر پیـپ، علاوه بر حجم معاملات، نوع و قیمت جفت ارز نیز مهم است و محاسبه آنها پیچیده است.

اما به طور کلی، برای جفت ارزهایی که دلار آمریکا جفت دوم است ( به عنوان مثال EURUSD و GBPUSD و غیره)، و همچنین برای نمادهایی که قیمت آنها به دلار است (به عنوان مثال ارزهای دیجیتال، طلا و غیره)، سهام و شاخص های سهام، ارزش هر پیـپ برای یک لات استاندارد (1 لات) 10 دلار است.

1 دلار برای یک لات کوچک (0.1 لات)، و 10 سنت برای یک میکرو لات (0.01 لات).

همچنین از ماشین حسابهای فارکس می توانید برای محاسبه مقدار پیپ برای نمادهای دیگر استفاده کرد.

 

 

 

 

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه