مقالات آموزشیمقالات آموزشی ارزدیجیتالمقالات آموزشی فارکس

بهترین اندیکاتور اشباع خرید و فروش + معرفی و دانلود 10 اندیکاتور اشباع خرید و اشباع فروش

این مقاله با استفاده از شرایط اندیکاتور اشباع خرید و اشباع فروش ،یکی از متدهای تحلیل تکنیکال مورد توجه معامله گران فارکس را مورد بحث قرار میدهد.

پیش بینی میشود که بیشتر بازگشت ها در بازار زمانی اتفاق بیفتد که شرایط بازار به اشباع خریدو فروش برسد.بنابراین، واضح است که معامله گران فنی فارکس نمودارها را بررسی کنند تا به دنبال نشانه هایی از این شرایط باشند. به طور کلی، اندیکاتورهای اشباع خرید و اشباع فروش اسیلاتور هایی هستند که از ترکیب ورودی های مختلف تشکیل میشوند.

اسیلاتورها به معامله گران فارکس کمک میکنند تا قدرت صعودی و نزولی بازار را شناسایی کنند.اسیلاتورها دو نوع مختلف هستند، برخی از آنها دارای سطوح بالا و پایین ثابت هستند در حالی که برخی دیگر دارای سطوح بالا و پایین متغیر هستند.

به طور کلی، معامله گران فارکس احتمال برگشت قیمت را در نزدیکی این سطوح  زیاد پیش بینی میکنند، بنابراین زمانی که نوسان ساز به شرایط اشباع فروش رسید، به دنبال خرید در بازار هستند.به همین ترتیب معامله گران فنی فارکس به دنبال باز کردن موقعیت فروش پس از رسیدن مقادیر شاخص به شرایط اشباع خرید هستند.

در بسیاری از موارد، برگشتهای قیمت ممکن است با سیگنالهای معاملاتی که برگشت نادرست را نشان میدهد همراه باشد.علاوه بر این ، اندیکاتورهای فنی ممکن است سیگنالهای  واگرایی یا همگرایی ایجاد کنند پس مهم ترین عامل این است که با استفاده از پرایس اکشن و الگوهای آن به دنبال تأیید برگشت قیمت باشید.

معامله در سطوح اشباع بسیار سودآور است،زیرا این معاملات تمایل به نسبت ریسک به ریوارد خوبی دارند.معامله گران فارکس که در این سطح قیمتی وارد میشوند، این مزیت را دارند که خیلی زودتر از سایر معامله گران وارد بازار شوند.

در ادامه قصد داریم در مورد برخی از بهترین اندیکاتور اشباع خرید و فروش در متاتریدر 4  بحث کنیم و آنها را بهتر بشناسیم.

 

معرفی ۱۰ اندیکاتور اشباع خرید و اشباع فروش

 

1- اندیکاتور اشباع خرید و اشباع فروش ( Overbought Oversold )

اولین اندیکاتور لیست ده تایی که عنوان کردیم اندیکاتور اشباع خرید و فروش ( Overbought Oversold ) است.اندیکاتور خرید بیش از حد و فروش بیش از حد،چندین اندیکاتور مانند میانگین متحرک و CCI را ترکیب میکند تا هیستوگرام خرید و فروش بیش از حد را ایجاد کند.

دانلود اندیکاتور اشباع خرید و اشباع فروش

 

هیستوگرام نقش اصلی را در این شاخص ایفا میکند.جهت روند بازار را نشان میدهد،هیستوگرام بالای خط صفر صعودی و زیر خط صفر نشان دهنده روند نزولی است.

با این حال هیستوگرام،یک سطح بالا و پایین را ترسیم میکند.سطوح بالا و پایین هیستوگرام نشان دهنده شرایط خرید بیش از حد و فروش بیش از حد است.معامله گران فارکس می توانند پس از رسیدن مقادیر اندیکاتور به این شرایط ،تغییر قیمت را پیش بینی کنند. به طور کلی اگر بخواهیم بگوییم، معامله گران در زمانی که بهسطوح اشباع میرسند وارد میشوند و سطح مخالف را هدف قرار میدهند.

به عنوان مثال،اگر یک معامله گر وارد موقعیت خرید در سطح اشباع فروش شود ،باید به دنبال برداشت سود در سطح اشباع خرید بعدی باشد و بالعکس.این به معامله کمک میکند تا از بازگشتهای قیمت جا نماند و بیشترین سود را از تغییر روند داشته باشد.

علاوه بر این ،این اندیکاتور سیگنالهای خرید و فروش مبتنی بر فلش را با استفاده متقاطع هیستوگرام و یک خط سیگنال ارائه میدهد.معامله گران باید سیگنالهای معاملاتی مخالف جهت روند که توسط هیستوگرام نشان داده شده است را نادیده بگیرند.این سیگنالها،سیگنالهای معاملاتی روند درون روزی را در اختیار معامله گر قرار میدهند.

به طور کلی اندیکاتور اشباع خریدو فروش Overbought Oversold برای MT4 سیگنالهای معاملاتی عالی را در شرایط نوسانی و افراطی ارائه میدهد.

دانلود اندیکاتور اشباع خرید و اشباع فروش Overbought Oversold برای متاتریدر 4

 

2- اندیکاتور اشباع خرید و اشباع فروش بهتر Better Overbought Oversold

اکنون بر اساس شرایط خرید و فروش بیش از حد به سراغ شاخص دوم میرویم.اندیکاتور Better Overbought Oversold  سیگنالهای معاملاتی را بر اساس میانگین های متحرک ارائه میدهد.

دانلود اندیکاتور اشباع خرید و فروش better overbought oversold

نشانگر ، میانگین متحرک را به عنوان یک اسیلاتور در یک پنجره جداگانه ترسیم میکند.سطوح بالایی و پایینی نوسانگر به ترتیب ۷۰ و ۳۰ هستند.این سطوح به عنوان سطوح اشباع و افراط در نظر گرفته میشوند،بنابراین معامله گران فارکس باید تغییر قیمت را در این سطوح پیش بینی کنند.

معاملات فارکس شامل همه چیز در مورد پیش بینی حرکت قیمت از قبل و قرار دادن سفارشات بر اساس آن است.تحلیل تکنیکال برای دنبال کردن روند بازار نیست ، بلکه برای پیش بینی روند آینده قیمت است.بنابراین معامله گران فنی فارکس به دقت شرایط بازار در شرایط اشباع را زیر نظر دارند.

استراتژی معاملاتی برای این اندیکاتور کاملاً مستقیم است.اگر مقادیر اندیکاتور افزایش یابد و به سطح ۷۰ نزدیک شود،معامله گران باید به دنبال فروش جفت ارز باشند.به همین ترتیب، اگر مقادیر اسیلاتور به سمت پایین حرکت کند و به سطح ۳۰ برسد،معامله گران باید به دنبال سیگنالهای خرید باشند.

یکی دیگر از واقعیت های جالب در مورد این شاخص ، بازه زمانی نمودار است،از آنجایی که نشانگر بر اساس میانگین های متحرک کار میکند، در بازه های زمانی بالاتر بهترین عملکرد را دارد. بنابراین به شدت توصیه میشود که با استفاده از این اندیکاتور در نمودار بازه زمانی بالاتر معامله کنید.

دانلود اندیکاتور اشباع خرید و اشباع فروش  Better Overbought Oversold برای متاتریدر 4

 

3- اندیکاتور کراس استوکاستیک ( Stochastic cross Alert )

اندیکاتور کراس استوکاستیک Stochastic cross Alert مبتنی بر اندیکاتور استوکاستیک کلاسیک است و در صورت خروج قیمت و ورود به منطقه اشباع خرید یا فروش ،هشدارهایی ارائه میدهد.

دانلود اندیکاتور اشباع خرید و فروش استوکاستیک

اسیلاتور استوکاستیک یک ابزار معاملاتی بسیار مؤثر است که توسط بسیاری از معامله گران فارکس استفاده میشود.علاوه بر این، این اندیکاتور یک جزء ضروری در بسیاری از استراتژی های معاملاتی خودکار است.اکثر معامله گران از این اندیکاتور پیروی میکنند و از آن استفاده میکنند زیرا جابجایی هشدار ندارد.

از آنجایی که این اندیکاتور هشدارها را جابجا نمیکند،سیگنالهای معاملاتی در آن کیفیت بهتری دارند.با این حال،سیگنالهای معاملاتی اسیلاتور کراس استوکاستیک تنها در صورتی معتبر هستند که در سطوح اشباع فروش و یا اشباع خرید رخ دهند.

اندیکاتور استوکاستیک کلاسیک، هشدار ارائه نمیکند.بنابراین معامله گران فارکس باید به صورت دستی هشدارها را رصد کنند و نوسانگر را دنبال کنند،با این حال، اندیکاتور هشدار متقاطع استوکاستیک MT4 این مشکل را حل میکند و به معامله گران کمک میکند تا به جای نظارت بر نمودارها ،بر معاملات تمرکز کنند.

اگر خط تصادفی اصلی وارد منطقه اشباع خرید یا اشباع فروش شود یا از منطقه خارج شود، نشانگر سیگنالهایی را ارائه میدهد.بنابراین اگر نوسانگر وارد یک منطقه اشباع فروش فارکس شود،معامله گر فارکس باید یک طرح معاملاتی برای خرید آماده کند و هنگامی که نوسانگر از منطقه فروش بیش از حد خارج میشود و به سمت بالا حرکت میکند، معامله گر باید دستور خرید را اجرا کند.

به همین ترتیب اگر نوسانگر وارد منطقه ای شود که بیش از حد خرید شده است،معامله گر باید یک پلن معاملاتی برای فروش آماده کند.هنگامی که اسیلاتور از منطقه اشباع خرید خارج میشود،معامله گر باید دستور فروش را اجرا کند.

 

4- اندیکاتور اشباع خرید و فروش Clear Multi Timeframe

اندیکاتور Clear Multi Timeframe سیگنالهای معاملاتی فارکس را با ترکیب میانگین های MACD ,CCI و Laguerre Moving ارائه میکند.

بهترین اندیکاتور اشباع خرید و فروش

نشانگر، CCI, MACD و Laguerre MA را در یک پنجره نشانگر جداگانه ترسیم میکند.سطوح بالا و پایین در +۱۵۰ و ـ۱۵۰ قرار میگیرند.هنگامی که مقادیر اندیکاتور به این سطوح رسید، معامله گران میتوانند بازار را اشباع خرید یا اشباع فروش در نظر بگیرند و تغییر روند را پیش بینی کنند.

یکی دیگر از کاربردهای اضافی این اندیکاتور، توانایی آن در تغییر روند است. این امر به معامله گران کمک میکند تا پس از تأیید روند وارد بازار شوند و از سیگنالهای ورود نادرست جلوگیری کنند.

اگر مقادیر نوسانگر به سمت پایین حرکت کرد و به ـ۱۵۰ رسید، معامله گران باید یک طرح  برای انجام معامله خرید آماده کنند. از آنجایی که مقادیر اندیکاتور زیر ـ۱۵۰ است ، معامله گران پیش بینی میکنند که قیمت معکوس شود.با این حال معامله گر اکنون باید منتظر یک سیگنال تأیید باشد که واقعاً یک برگشت را تایید کند.

برای تأیید یک روند معکوس، معامله گران باید منتظر باشند تا مقادیر اندیکاتور بالاتر از خط صفر حرکت کند.هنگامی که مقادیر نشانگر از خطوط صفر بالاتر می روند، نشان می دهد که یک معکوس رخ داده است.

بنابراین اندیکاتور Clear Multi Timeframe نه تنها به معامله گران فارکس کمک میکند تا معکوس های قیمت را پیش بینی کنند، بلکه به تأیید برگشت روندها نیز کمک میکند.

دانلود اندیکاتور اشباع خرید و اشباع فروش  Clear Multi Timeframe  برای متاتریدر 4

 

5- اندیکاتور دامنه درصد ویلیامز Williams Percent(%) Range Alert

در ادامه لیست رسیدیم به پنجمین نشانگر، اندیکاتور هشدار دامنه درصد ویلیامز برای MT4 .هنگامی که مقادیر نوسانگر به خطوط بالایی ،پایینی یا میانی برخورد میکند، این نشانگر از طریق چندین روش هشدار میدهد.

 

اندیکاتور دامنه درصد ویلیامز

اندیکاتور درصد دامنه ویلیامز یک شاخص حرکتی است که به طور خاص برای شناسایی شرایط بازار اشباع طراحی شده است.اگر چه شبیه به اندیکاتور نوسان ساز کلاسیک Stochasti برای MT4 است ، اما رویکرد متفاوتی برای شناسایی سطوح اشباع خرید و اشباع فروش دارد.

این اندیکاتور قیمت های بسته شدن را بهعنوان بالاترین و پایین ترین محدوده قیمت برای یک دوره از پیش تعریف شده در نظرمیگیرد و معمولاً ۱۴ روز را مقایسه میکند.سطح بالایی نوسانگر بر روی ۸۰ است، در حالی که سطح پایین تر روی ۲۰ است.مقدار بالاتر از ۸۰ نشان دهنده شرایط خرید بیش از حد است و ورود به معامله فروش را نشان میدهد.

به همین ترتیب مقادیر اسیلاتور کمتر از ۲۰ نشان دهنده شرایط اشباع فروش است و معامله گران فنی فارکس باید به دنبال سیگنال های خرید باشند.

اندیکاتور هشدار دامنه درصد ویلیامز با ارائه هشدارها در مقادیر مختلف نوسانگر به معامله گران فارکس کمک میکند، بنابراین ،معامله گران فارکس میتوانند بر اساس هشدارها وارد بازار شوند . معامله گران میتوانند هشدارها را برای سطوح بیش از حد خرید یا ارزش های بیش از حد فروش یا به سادگی در سطح متوسط سفارشی کنند.

نشانگر هشدارها را ایمیل میکند،هشدارها و پیامهای صوتی را ارائه میدهد،علاوه بر این نشانگر میتواند پیامها را به یک دستگاه تلفن همراه هم ارسال کند.

به طور خلاصه، این اندیکاتور برای معامله گرانی که از اندیکاتور درصد ویلیامز برای شناسایی قیمت در سطوح اشباع خرید و فروش استفاده میکنند بسیار مفید است.

دانلود اندیکاتور اشباع خرید و اشباع فروش  (دامنه درصد ویلیامز ) برای متاتریدر 4

 

6- اندیکاتور اشباع خرید و اشباع فروش Tipu RSI

اندیکاتور Tipu RSI سطوح خرید و فروش بیش از حد را بر اساس اندیکاتور کلاسیک RSI ارائه میدهد.علاوه بر این داشبورد چند تایم فریمی را فراهم میکند و هشدارها را ارائه میدهد.

دانلود اندیکاتور اشباع خرید و فروش tipu rsi

RSI مهمترین شاخصی است که توسط بسیاری از معامله گران فارکس در تحلیل تکنیکال استفاده میشود، RSI  نه تنها به معامله گران کمک میکند تا جهت روند بازار را شناسایی کنند، بلکه به شناسایی شرایط بازار اشباع خرید و اشباع فروش کمک میکند.

محاسبات ساده RSI هسته اصلی اکثر استراتژی های معاملات خودکار فارکس با اکسپرت هستند.مقادیر RSI پس از بسته شدن شمع  تغییر نمیکند بنابراین نشانگر جابجایی آلارم ندارد.

اندیکاتور Tipu RSI برای متاتریدر  داشبوردی را ارائه میدهد که مقادیر RSI چند فریم زمانی یک جفت ارز خاص را ارائه میدهد.این به معامله گران فارکس کمک میکند تا در جهت بازه زمانی بالاتر باقی بمانند و با استفاده از نمودار تایم فریم کوچکتر وارد بازار شوند.

در نتیجه اندیکاتور Tipu RSI به معامله گران فارکس کمک میکند تا استراتژی های معاملاتی چند تایم فریم (MTF) را به راحتی اجرا کنند.

به علاوه این اندیکاتور هشدارهایی را به محض ورود یا خروج قیمت از یک منطقه اشباع خرید یا اشباع فروش ارائه میدهد.این به معامله گران این امکان را میدهد تا به جای نگاه کردن به نمودارهای قیمت، روی استراتژی های معاملاتی تمرکز کند.علاوه بر این نشانگر میتواند هشدارها را به روشهای مختلفی بشما ارائه دهد.

دانلود بهترین اندیکاتور اشباع خرید و فروش Tipu RSI برای متاتریدر 4

 

7- اندیکاتور منطقه افراطی آر اس آی (RSI Extreme Zone)

هفتمین اندیکاتور ما در فهرست بهترین اندیکاتورهای اشباع خرید و فروش ،اندیکاتور منطقه شدید RSI است.این اندیکاتور از شاخص قدرت نسبی RSI برای تعیین سطح اشباع خرید و فروش استفاده میکند.

اندیکاتور منطقه افراطی RSI

ضروری است که یک شاخص دیگر مبتنی بر RSI را در لیست بهترین اندیکاتور اشباع خرید و اشباع فروش مشاهده کنید.شاخص قدرت نسبی یا همان آر اس آی روشی ساده و قابل اعتماد برای شناسایی شرایط اشباع فروش و اشباع خرید در بازار است.

هنگامی که مقدار RSI وارد سطوح اشباع خرید یا اشباع فروش شود ، اندیکاتور ناحیه افراطی RSI رنگ نوسانگر را تغییر میدهد.این  سرنخ های بصری همراه با سیگنالهای معاملاتی پیکانی به معامله گر  کمک میکند تا هر فرصت معاملاتی را به سرعت شناسایی کند.

علاوه بر این،هشدارها در سطوح افراط بیشتر به معامله گر کمک میکنند. در شرایط بازار صعودی،اسیلاتور به سمت بالا حرکت میکند و به سطح بالایی میرسد.هنگامی که نوسانگر به سطح بالایی رسید، خط نشانگر رنگ خود را به قرمز تغییر میدهد و با یک فلش قرمز که سیگنال معاملاتی فروش را نشان میدهد هشدار میدهد.

به همین ترتیب، در شرایط بازار نزولی، خط شاخص به سمت پایین حرکت میکند و به سطح پایین تر میرسد.هنگامی که در سطح پایین تر قرار میگیرد ،رنگ خط نشانگر به آبی تغییر میکند و با یک علامت پیکانی سبز هشدار میدهد.

به طور خلاصه،اندیکاتور منطقه افراطی RSI با ارائه سیگنالهای معاملاتی بصری و پیکانی به معامله گر فارکس کمک میکند.

دانلود اندیکاتور اشباع خرید و اشباع فروش RSI Extreme Zone برای متاتریدر 4

 

8- اندیکاتور اشباع خرید و اشباع فروش De Marker

اندیکاتور بعدی ما در لیست بر اساس اندیکاتور کلاسیک De Marker  است. این اندیکاتور یک شاخص حرکت است که سطوح خرید و فروش بیش از حد را ارائه می دهد.

دانلود اندیکاتور اشباع خرید و فروش demarker

اندیکاتور De Marker یک اندیکاتور دنبال کننده روند است،اما به عنوان یک نوسانگر به شناسایی شرایط بازار اشباع فروش و اشباع خرید کمک میکند. سطوح بالا و پایین پبش فرض اسیلاتور به ترتیب ۰.۷ و ۰.۳ هستند.

یکی دیگر از جنبه های مهم این اندیکاتور این است که سیگنال های معاملاتی همگرایی و واگرایی را همراه با سیگنال های معاملاتی اشباع خرید و فروش ارائه میدهد.

معامله گران باید توجه داشته باشند که اندیکاتور De Marker در نمودارهای قیمت با بازه زمانی بالاتر به خوبی کار میکند زیرا در حالت طبیعی یک اندیکاتور روند است. بنابراین، معامله گران باید سیگنالهای معاملاتی را در بازه های زمانی پایین تر نادیده بگیرند، زیرا در آنها احتمال خطا بسیار است.

دانلود اندیکاتور اشباع خرید و اشباع فروش De Marker برای متاتریدر 4

 

9- اندیکاتور پیشرفته Trend CCI

نهمین اندیکاتور در لیست بهترین اندیکاتور اشباع خرید و اشباع فروش برای متاتریدر 4 ، اندیکاتور Trend CCI است.این اندیکاتور بر اساس شاخص کلاسیک CCI شاخص کانال کالا MT4 کار میکند.

بهترین اندیکاتور اشباع خرید و فروش trend cci

همانطور که از نام این اندیکاتور مشخص است،این نشانگر یک اندیکاتور پیرو روند است که در چندین بازه زمانی به خوبی کار میکند.با این حال، این اندیکاتور به طور مؤثر سطوح اشباع خرید و فروش را نیز ارائه میدهد.به طور پیش فرض سطوح  اشباع این اندیکاتور در +۲۵۰ و ـ۲۵۰ تنظیم شده است.

در این سطوح ، اندیکاتور بازگشت قیمت را نشان میدهد و به نوبه خود به معامله گران فارکس کمک میکند تا برگشت قیمت را پیش بینی کنند. با این حال،بسیاری از معامله گران فارکس تمایل دارند منتظر بمانند تا خط نوسانی از خط صفر به عنوان تأییدی بر معکوس شدن روند عبور کند.

در هر صورت ،این اندیکاتور سیگنال های بازگشتی را در سطوح خرید و فروش بیش از حد ارائه میدهد. این در اختیار معامله گر است که آنها را در سطوح اشباع فروش و خرید وارد کند یا منتظر سیگنال تأیید برگشت بماند.

به طور خلاصه، این اندیکاتور تشخیص روند،سیگنالهای معاملاتی خرید و فروش را در سطوح اشباع ارائه می دهد.علاوه بر این،سیگنالهای تأیید معکوس روند را با استفاده از خط صفر نشان می دهد.

دانلود اندیکاتور اشباع خرید و فروش Trend CCI برای متاتریدر 4

 

10- اندیکاتور جریان نقدینگی Money Flow Index Indicator (MFI)

اکنون به آخرین اندیکاتور در لیست بهترین اندیکاتور اشباع خرید و اشباع فروش رسیده ایم. شاخص جریان پول (MFI) متاتریدر شرایط معاملاتی خرید و فروش بیش از حد را با استفاده از یک پارامتر مهم یعنی حجم معاملات مشخص میکند.

دانلود اندیکاتور جریان نقدینگی MFI

حجم معاملات در مورد شرایط فعلی بازار و علاقه خریداران و فروشندگان فعلی صحبت میکند.عرضه و تقاضای هر ابزار مالی یا جفت ارز به وضوح با استفاده از حجم معاملات قابل شناسایی خواهد بود.

زمانی که حجم معاملات در شرایط بازار صعودی افزایش می یابد،معامله گران پیش بینی میکنند که روند ادامه یابد.  زمانی که حجم معاملات در سطح عرضه یا تقاضا مانند حمایت یا مقاومت افزایش می یابد،وضعیت بازار قابل توجهی را نشان میدهد.

به عنوان مثال،اجازه دهید در طول شرایط بازار صعودی در نظر بگیریم که قیمت به یک مقاومت میرسد. در این سطح مقاومت، اگر حجم معاملات با وجود فشار فروش افزایش یابد،میتوانیم بازگشت قیمت را پیش بینی کنیم.

اندیکاتور شاخص جریان پول ( MFI) یک اسیلاتور است که حجم معاملات جفت ارز را نشان میدهد و به معامله گر فارکس کمک میکند تا شرایط بالقوه، اشباع خرید و فروش را شناسایی کند.این اندیکاتور به معامله گران فارکس هشدار میدهد که به دنبال سیگنالهای تأیید برگشت قیمت باشند.

دانلود اندیکاتور اشباع خرید و فروش Money Flow Index Indicator (MFI) برای متاتریدر 4

نتیجه

در این مقاله بهترین اندیکاتور اشباع خرید و اشباع فروش را برای معامله گران فارکس مورد بحث قرار دادیم که به شرایط بازار اشباع خرید و اشباع فروش برای ورود به بازار نگاه میکنند.

به طور کلی،معامله گران فارکس تمایل دارند که در شرایط اشباع  وارد بازار شوند و موقعیت های بازشان را تا زمانی که بازار به انتهای مسیر مخالف نرسیده حفظ کنند.با این حال، ما بشما به شدت توصیه میکنیم که سیگنال های ارائه شده توسط این اندیکاتورها را پس از دریافت تاییدیه های اضافه معامله کنید.

 

 

دیدگاه ها و نظرات

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه