مقالات آموزشیمقالات آموزشی ارزدیجیتالمقالات آموزشی فارکس

اندیکاتور چیست ؟ | 10 اندیکاتور برتر فارکس که هر معامله گر باید بداند!

اندیکاتور چیست؟

اگر در بازارهای مالی فعالید حتما باید بدانید که اندیکاتور چیست ؟ اندیکاتور یا شاخص ها ، سرنخ‌ها و نشانه‌ها یا نشانگرهایی هستند که یک جنبه از یک برنامه را اندازه‌گیری می‌کنند و نشان می‌دهند که یک برنامه چقدر به مسیر و نتایج مطلوب خود نزدیک است.

آنها شاخص های آماری هستند که برای اندازه گیری شرایط فعلی و همچنین برای پیش بینی روندهای مالی یا اقتصادی استفاده می شوند.

در دنیای سرمایه‌گذاری، شاخص‌ها معمولاً به الگوهای نمودار فنی اشاره می‌کنند که از قیمت، حجم و … یک سهم یا ارز معین ناشی می‌شوند.
در ادامه ی این مقاله سعی داریم تا 10 اندیکاتور برتر را که یادگیری آنها میتواند در گرفتن نتایج مطلوب در تحلیل فنی  شما را کمک کنند و اینکه در آخر بدانید اندیکاتور چیست معرفی کنیم.

مفهموم اندیکاتور ها:

اندیکاتور یا شاخص ها را می توان به طور کلی به شاخص های اقتصادی و شاخص های فنی طبقه بندی کرد.

شاخص های اقتصادی معیارهای آماری هستند که برای اندازه گیری رشد یا انقباض اقتصاد به عنوان یک کل یا بخش های درون اقتصاد استفاده می شوند. در تحلیل بنیادی ، شاخص‌های اقتصادی که شرایط فعلی اقتصادی و صنعتی را اندازه گیری  می‌کنند، برای ارائه یک بینش کلی برای  سودآوری آتی شرکت‌های دولتی استفاده می‌شوند.

شاخص های فنی به طور گسترده در تحلیل تکنیکال برای پیش بینی تغییرات در روند سهام یا الگوی قیمت در هر دارایی معامله شده استفاده می شود.

10 اندیکاتور برتر در فارکس

به هنگام معامله در بازار فارکس، اندیکاتورهای فارکس به عنوان یک بخش اساسی در نظر گرفته می شوند.

بسیاری از معامله‌گران روزانه از این اندیکاتورهای فارکس استفاده می‌کنند، که به آنها کمک می‌کند تا بفهمند چه زمانی می‌توانند در بازار فارکس خرید یا فروش کنند.

این اندیکاتورهای فارکس به عنوان بخش مهمی از تحلیل تکنیکال شناخته می شوند و هر تحلیلگر فنی یا بنیادی باید از این اندیکاتورهای فارکس آگاه باشد.

بیایید به 10 اندیکاتور برتر فارکس که هر معامله گر فارکس باید انها را بداند نگاهی بیندازیم:

  1.  اندیکاتور میانگین متحرک (MA)
  2.   اندیکاتور شاخص قدرت نسبی(RSI)
  3.  اندیکاتور MACD
  4. اندیکاتور باندهای بولینگر(Bollinger Band s)
  5.  اندیکاتور استوکستیک (Stochastic)
  6. اندیکاتور ایچیموکو
  7.  اندیکاتور فیبوناچی
  8. اندیکاتور (atr)
  9. اندیکاتور پارابولیک سار Parabolic SAR
  10. اندیکاتور پیوت پوینت Pivot Point

1. اندیکاتور میانگین متحرک چیست

مفهوم میانگین متحرک بسیار مهم است و هر معامله گر باید بداند. بانک مرکزی و شرکت های چند ملیتی و در کل بازیگران فارکس ، بازار فارکس را هدایت می کنند. بنابراین، درک آنچه در سطح کلان اتفاق می افتد مهم است.

میانگین متحرک یکی از شاخص های فارکس است که میانگین قیمت آخرین تعداد کندلها را بر اساس داده ای مشخص به ما نشان میدهد و  نشاندهنده احساسات کلی قیمت است.

اگر قیمت بالاتر از میانگین متحرک معامله می شود، نشان دهنده این است که خریداران قیمت را کنترل می کنند.

و از سوی دیگر، اگر قیمت کمتر از میانگین متحرک معامله شود، به این معنی است که فروشندگان قیمت را کنترل می کنند.

بنابراین، در استراتژی معاملاتی خود، اگر قیمت بالاتر از میانگین متحرک باشد، باید روی معاملات خرید تمرکز کنید. این یکی از بهترین اندیکاتورهای فارکس است که یک معامله گر باید بداند.

 

اگر میخواهید بیشتر درباره میانگین متحرک بدانید کلیک کنید

اندیکاتور چیست

 

2. اندیکاتور RSI (شاخص قدرت نسبی) چیست :

شاخص قدرت نسبی (RSI) نوع دیگری از اندیکاتورهای فارکس است که از سطح 0 تا 100 متغیر است. این شاخص نشان می دهد که قیمت احتمالاً کجا معکوس می شود.

در یک روند صعودی، زمانی که قیمت به بالای سطح 70 حرکت می کند، نشان دهنده معکوس شدن بازار نزولی است. به طور مشابه، اگر قیمت در یک روند نزولی به زیر سطح 30 حرکت کند، نشان‌دهنده بازگشت صعودی بازار است.

از سوی دیگر، RSI با ایجاد واگرایی با قیمت، فرصت های معاملاتی را فراهم می کند.

اگر میخواهید بیشتر درباره شاخص قدرت نسبی (RSI) بدانید کلیک کنید

اندیکاتور چیست

3. اندیکاتور MACD چیست

یکی از پرکاربردترین اندیکاتورهای فارکس MACD- Moverage Average Convergence and Divergence است.

MACD یک اندیکاتور معاملاتی است که از یک هیستوگرام و یک میانگین متحرک نمایی تشکیل شده است. هدف اصلی این اندیکاتور محاسبه واگرایی با قیمت است. واگرایی منظم با MACD و قیمت نشان دهنده معکوس شدن بازار است، در حالی که واگرایی پنهان آنها نشان دهنده ادامه بازار است.

اگر میخواهید بیشتر درباره MACD بدانید کلیک کنید.

اندیکاتور چیست

معامله گران اغلب از آن به عنوان یک شاخص اصلی برای ایجاد یک استراتژی معاملاتی استفاده می کنند. از سوی دیگر، می‌توانید از این اندیکاتور برای یافتن یک نقطه بازگشت احتمالی بازار یا یک نقطه برای ادامه روند  استفاده کنید. بنابراین، می توانید بر اساس یک استراتژی معاملاتی بر اساس سایر اندیکاتورهای mt4 وارد معامله شوید .

4. اندیکاتور بولینگر باند چیست

جان بولینگر ،اندیکاتور Bollinger Bands را ایجاد کرد که یکی از اندیکاتورهای فارکس است. عنصر اصلی باندهای بولینگر میانگین متحرک است.

دو انحراف استاندارد در جهت بالا و پایین و یک میانگین متحرک کلاسیک در وسط وجود دارد.

به طور کلی، استفاده از این اندیکاتور معاملاتی بسیار آسان است و ورودی معاملاتی قابل اعتمادی را ارائه می دهد.

اندیکاتور چیست

خط بالا و پایین در اندیکاتور باندهای بولینگر به عنوان سطوح حمایت و مقاومت پویا عمل می کند.

هر گونه رد شدن از این سطوح  میتواند نشان دهنده ورود احتمالی باشد. همچنین، هرگونه شکست از این سطوح میتواند یک معامله سودآور را رقم بزند.با این حال، بسته شدن کندل در زیر یا بالای خط وسط، امکان تست سطح بعدی را ایجاد می کند.

5. اندیکاتور استوکاستیک ( Stochastic )

Stochastic یک شاخص حرکتی محبوب است که در اوایل دهه 1950 توسعه یافت. هدف اصلی این شاخص شناسایی منطقه اشباع خرید و فروش بیش از حد است.

معامله گران اغلب باید در استراتژی معاملاتی خود یک منطقه سودآور احتمالی را بیابند.

بنابراین، آنها از این اندیکاتور فارکس برای یافتن مکانی استفاده می کنند که انتظار می رود قیمت معکوس شود. اندیکاتور Stochastic از  سطح0 به سطح 100 حرکت می کند.

اگر قیمت بالاتر از سطح 70 حرکت کند،این احتمال وجود دارد که روند به نزولی معکوس شودو از سوی دیگر، اگر قیمت به زیر سطح 30 حرکت کند، امکان برگشت به روند صعودی را ایجاد می کند.

اندیکاتور چیست

6. اندیکاتور ایچیموکو چیست (Ichimoku Kinko Hyo )

Ichimoku Kinko Hyo یا Ichimoku Cloud یکی از اندیکاتورهای فارکس است که عناصری برای ایجاد یک استراتژی معاملاتی کامل را دارد.

چندین عنصر در این اندیکاتور به معامله گران کمک می کند تا هر جنبه ای از بازار را شناسایی کنند.

ابر Kumo اولین عنصر این شاخص است که به شما کمک میکند تا به درک بهتری از زمینه بازار بدست بیاوریم. اگر قیمت در زیر ابر کومو معامله شود، روند کلی نزولی و در بالای ابر کومو صعودی است.

از سوی دیگر تنکان سن و کیجون سن دو عنصر مهم این اندیکاتور هستند که با مفهوم میانگین متحرک ساخته شده اند. این دو خط با قیمت حرکت می کنند و هر گونه رد شدن از آنها یک ورودی معاملاتی ایجاد می کند.

اندیکاتور چیست

7. اندیکاتور فیبوناچی چیست

فیبوناچی یک ابزار معاملاتی است که دقیق ترین جهت بازار را نشان می دهد زیرا میتوان آن را به هر موجودی در جهان بسط داد.

مهمترین بخش ابزار فیبوناچی نسبت طلایی 1.618 است. در بازار فارکس، معامله‌گران از این نسبت برای شناسایی تغییر روند بازار و منطقه یرای کسب سود استفاده می‌کنند.

اگر قیمت با روند حرکت کند و سپس به سمت اصلاح فیبوناچی 61.8٪ پولبک یا اصلاح کند، و یک نشانه برای تغییر معکوس بازار را نشان دهد، قیمت احتمالاً سطح  161.8٪ که سطح گسترش فیبوناچی یا  Fibonacci extension level است را خواهد دید.

علاوه بر این، بر اساس رفتار و حرکت بازار، سطوح فیبوناچی دیگری مانند 23.6٪، 38.2٪، 50.0٪، 88.6٪، 127.0٪، 261.8٪ و غیره وجود دارد .

برای اینکه درک بیشتری از فیبوناچی داشته باشید مقاله نحوه معامله با فیبوناچی و سطوح مورد استفاده آن در بازار را مطالعه کنید.

اندیکاتور چیست

8.  اندیکاتور ATR)Average True Range)

میانگین محدوده واقعی (ATR)نشان دهنده نوسانات یک جفت ارز است. در بازار فارکس، اندازه گیری نوسانات بسیار مهم است زیرا به حرکت مستقیم بازار مرتبط است.

در هر بازار مالی، افزایش نوسانات نشان دهنده معکوس شدن بازار و کاهش نوسانات نشان دهنده تداوم بازار است.

میانگین میانگین واقعی(ATR) کمتریا پایین، نشان دهنده نوسانات کمتر و ATR بالاتر نشان دهنده نوسانات بالاتر است. بنابراین، اگر نوسانات کم باشد، می توانید از معامله خارج و سیو سود کنید. از سوی دیگر، در نوسانات پایین تر، می توانید نشانه هایی برا معامله معکوس را پیدا کنید.

اندیکاتور چیست

9.اندیکاتور پارابولیک سار  ( Parabolic SAR )

این اندیکاتور روند بازار یک جفت ارز را نشان می دهد. اگر قیمت بالاتر از Parabolic SAR باشد، روند کلی صعودی است. از سوی دیگر، اگر قیمت کمتر از SAR باشد، روند کلی نزولی است.

معامله گران از این نشانه برای شناسایی روند استفاده می کنند. علاوه بر این، ردشدن قیمت از اندیکاتور Parabolic SAR یک نقطه ورود بالقوه را فراهم می کند.

اندیکاتور چیست

10. اندیکاتور پیوت پوینت چیست (Pivot Point)

نقطه محوری یا (Pivot Point )سطح تعادل عرضه و تقاضای یک جفت ارز را نشان می دهد. اگر قیمت به سطح نقطه محوری برسد، نشان دهنده یکسان بودن عرضه و تقاضای جفت ارز خاص است.

اگر قیمت بالاتر از سطح نقطه محوری حرکت کند، نشان دهنده این است که تقاضا برای یک جفت ارز بالا است. با این حال، اگر قیمت به زیر نقطه محوری حرکت کند، عرضه بالا خواهد بود.

در بازار مالی، قیمت قبل از تعیین هر جهتی تمایل به حرکت در نقطه تعادل دارد. بنابراین، این اندیکاتور معاملاتی یک ورودی معاملاتی احتمالی از ردشدن از نقطه محوری را فراهم می کند.

اندیکاتور پیوت پوینت : دانلود برای متاتریدر 4         دانلود برای متاتریدر 5

 

اندیکاتور چیست

 

در پایان

در این مقاله ما فهمیدیم که اندیکاتور چیست و چه مفهومی برای ما در معاملات بازارهای مالی دارد ،اندیکاتورهای فارکس ابزارهای معاملاتی مهمی هستند که اکثر معامله گران باید آنها را بدانند .با این حال، اثربخشی یک اندیکاتور معاملاتی فنی به نحوه استفاده شما از آن بستگی دارد. معامله گران اغلب از چندین اندیکاتور با پارامترهای مختلف برای افزایش احتمال حرکت بازار استفاده می کنند.

شما میتوانید بسیاری از اندیکاتورهای کاربردی برای پلتفرم های متاتریدر 4 و 5 را در منوی اصلی سایت از قسمت اندیکاتور و اسکریپت با توجه به استراتژی و سلایق خود دانلود و نصب نمایید.

دیدگاه ها و نظرات

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه