مقالات آموزشیمقالات آموزشی فارکس

الگوهای نمودار چیست؟ متداول ترین پترن ها در تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال یکی از بهترین ابزارهایی است که معامله گران می توانند برای تشخیص تغییرات در بازار از آن استفاده کنند و به آنها امکان می دهد سطوح حمایت و مقاومت را در یک بازه زمانی پیش بینی کنند.الگوهای نمودار سهام یا پترن ها (pattern)یک ابزار معاملاتی مهم هستند که باید به عنوان بخشی از استراتژی تحلیل تکنیکال شما مورد استفاده قرار گیرند. 

از مبتدی تا حرفه ای، الگوهای نمودار نقش مهمی در جستجوی روند بازار و پیش بینی حرکات دارند. آنها می توانند برای تجزیه و تحلیل تمام بازارها از جمله فارکس، سهام، کالاها و غیره استفاده شوند.

پترن

یک پیکربندی قابل تشخیص از حرکت قیمت است که با استفاده از یک سری خطوط روند و یا منحنی ها شناسایی می شود.شناسایی این الگوهای نمودار در بازه های زمانی مختلف، از نمودارهای یک دقیقه ای، نمودارهای یک ساعته و 4 ساعته، تا نمودارهای روزانه، هفتگی و حتی ماهانه امکان پذیر است.

الگوهای نمودار تحلیل تکنیکال بازتابی از احساسات، رفتارها و روانشناسی انسانی هستند که در طول زمان تمایل به تکرار دارند. بنابراین، می توان از به کارگیری تحلیل الگو برای پیش بینی تغییرات احتمالی قیمت در آینده بهره برد.

الگوهای نمودار سهامی ( pattern) که در ادامه به آن میپردازیم  قابل تشخیص ترین و رایج ترین الگوهای نموداری هستند که هنگام استفاده از تحلیل تکنیکال برای معامله در بازارهای مالی باید به آنها توجه کرد. راهنمای ما برای 16 مورد از مهمترین الگوهای معاملاتی نمودار سهام را می توان در اکثر بازارهای مالی اعمال کرد و این می تواند راه خوبی برای شروع تحلیل تکنیکال شما باشد.

درک الگوهای نمودار

برای درک درست پترن ها ( pattern)در نمودار، لازم است بتوانیم الگوهای مختلف و پتانسیل آنها را برای نشان دادن یک سوگیری صعودی یا نزولی بیشتر برای هر بازار خاص یاد گرفت. با این حال، موضوع فقط یادگیری خود الگوها نیست، بلکه درک اینکه چرا الگوها کار می کنند اهمیت دارد.

 لازم است تادلایل روانشناختی و رفتاری هر الگوی نموداری خاص را که ممکن است یک الگوی صعودی یا نزولی را نشان دهد، درک کرد. علاوه بر این، الگوهای نمودار نه تنها به تحلیلگر یا معامله‌گر جهت‌گیری برای بازار مورد تجزیه و تحلیل یا معامله را ارائه می‌دهند، بلکه میتوان اهداف قیمتی را از دل همین الگوها بدست آورد.

چرا الگوهای نمودار (پترن ها) مهم هستند؟

الگوهای نمودار برای تحلیلگر و معامله گر بسیار مهم هستند زیرا چارچوبی تعریف شده برای تصمیم گیری در مورد خرید یا فروش هر بازار خاص را ارائه می دهند. 

علاوه بر این، تجزیه و تحلیل الگوی نمودار امکان ساخت مجموعه‌ معاملاتی را فراهم می‌کند که در آن می‌توانیم اهداف قیمتی تعریف‌شده و سطوح خروجی تعریف‌شده (یعنی مکان‌های حد ضرر ) را ارائه داد.

انواع الگوهای نمودار (پترن ها)

الگوهای نمودار ( pattern)مختلفی وجود دارند که میتوانیم به دو دسته ی ادامه دهنده و معکوس (بازگشتی) تقسیم کنیم که باید هنگام مشاهده نمودارها به آنها توجه کرد.

الگوهای ادامه دهنده

این الگوهای نمودار را می توان مکثی در طول یک روند غالب در نظر گرفت. این زمانی است که گاو نر در طول یک روند صعودی نفس می کشد یا زمانی که خرس ها در طول یک روند نزولی برای لحظه ای استراحت می کنند 

در حالی که یک پترن در حال شکل گیری است، هیچ راهی برای تشخیص ادامه دار بودن و یا معکوس شدن روند وجود ندارد. به این ترتیب، باید به خطوط روند مورد استفاده برای ترسیم الگوی قیمت و اینکه آیا قیمت از بالا یا پایین این خطوط شکسته می‌شود، توجه دقیقی داشت.

تحلیلگران فنی معمولاً توصیه می‌کنند که فرض کنیم روند تا زمانی که معکوس شدن آن تایید نشود، ادامه خواهد داشت.

الگوهای معکوس یا بازگشتی

الگوهای نموداری که نشان دهنده تغییر در روند غالب است، به عنوان الگوهای بازگشتی شناخته می شوند. این الگوها نشان دهنده زمانهایی است که باصطلاح میگوییم دیگر گاوها یا خرس ها بی بخار شده اند .در حرکت این الگوها روند تثبیت شده و مکث خواهد کرد، سپس با یک انرژی تازه از طرف دیگر (گاو نر یا خرس) به مسیر جدیدی می رود.

نکته:به طور کلی، هرچه الگوی قیمت بیشتر طول بکشد، و هر چه حرکت قیمت در الگو بزرگتر باشد، زمانی که قیمت از ناحیه خارج شود یا باصطلاح شکست خطوط انجام شود، حرکت مهم تر و پر قدرت تر خواهد بود.

انواع الگوهای ادامه دهنده و بازگشتی

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم 16 مورد از پترن ها و الگوهای نمودار که میتوانند به شما در تحلیل تکنیکال کمک کنند تا بتوانید نتیجه ی بهتری را رقم بزنید، در زیر مشاهده میکنید که در ادامه به تعریف و نحوه استفاده از آنها میپردازیم.

انواع الگوهای نمودار در تکنیکال
الگوهای نمودار
الگوهای نمودار

الگوی مثلث صعودی:

مثلث صعودی یک الگوی ادامه دهنده است که یک روند را با یک نقطه ورودی خاص، هدف سود و سطح حد ضرر مشخص می کند.هر مثلث صعودی حداقل دو سقف و دو کف دارد. 

برای ترسیم این الگو باید یک خط افقی (خط مقاومت) روی نقاط مقاومت قرار دهید و یک خط صعودی (خط روند صعودی) را در امتداد نقاط حمایت بکشید.

در صورتی که خط افقی به سمت بالا شکسته شود، معامله گر وارد معامله می شود. استاپ ضرر در این مورد خط روند پایین تر یا زیر آخرین سوینگ خواهد بود. هدف به اندازه عریض ترین قسمت مثلث خواهد بود.

ویژگی های

 • نوع الگو: ادامه دهنده
 • نشانه: صعودی
 • تایید شکست: تایید این الگو نزدیک به بالاترین حد متوسط ​​حجم معاملات است.
 • اندازه گیری: ارتفاع را از پایین ترین نقطه الگو کم کنید و سپس به سطح شکست اضافه کنید.
 • ولوم: حجم در سراسر شکل گیری مثلث صعودی کاهش می یابد و زمانی که شکستگی رخ می دهد، افزایش می یابد.

همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است:

الگوهای نمودار
الگوهای نمودار مثلث صعودی

الگوی مثلث متقارن:

الگوی مثلث متقارن به دلیل ظاهر متمایز آن نسبتاً آسان است. این پترن یکی از سه الگوی مثلث مهمی است که توسط تحلیل تکنیکال کلاسیک تعریف شده است .

هنگامی که دو خط روند همگرا که چندین قله و دره را به هم متصل می کنند و حاوی چندین قله و دره هستند همگرا می شوند، این الگو تشکیل داده می شود.

هنگامی که یکی از آن قله ها از این خط روند خارج شد، می تواند نشان دهنده یک حرکت صعودی یا نزولی قدرتمند باشد که معامله گران می توانند با این خروج آماده برای ورود به معامله شوند.

اگر شکست از پایین اتفاق بیافتد، این می تواند نشان دهنده یک حرکت قوی در قلمرو خرس ها (نزولی)و یا نشانه ای عالی باشد که زمان خروج از خرید فرا رسیده است. اگر نقطه شکست دربالا باشد، این می تواند نشان دهنده یک حرکت گاو نر (صعودی )و یا زمان خوبی برای خرید باشد.

در شکل زیر نحوه ی ورود ،استاپ و هدف گذاری در این الگو را مشاهده میکنید.

الگوهای نمودار مثلث متقارن
الگوهای نمودار ورود در الگوی مثلث متقارن

با این حال، اگر قبل از شکل‌گیری الگوی مثلث روند مشخصی وجود نداشته باشد، بازار می‌تواند در هر دو جهت رشد کند. این باعث می شود مثلث های متقارن به یک الگوی دو طرفه تبدیل شوند .

به این معنی که آنها به بهترین وجه در بازارهای بی ثبات استفاده می شوند، جایی که هیچ نشانه روشنی از حرکت قیمت دارایی وجود ندارد. 

ویژگی ها

 • نوع الگو: ادامه دهنده یا معکوس
 • نشانه: صعودی یا نزولی
 • تأیید شکست: تأیید این الگو یک بسته شدن در بالا یا پایین خطوط روند همگرا در حجم معاملات بالاتر از میانگین است.
 • اندازه‌گیری: ارتفاع پایین‌ترین و بالاترین ارتفاع الگو را کم کنید و بسته به اینکه برک‌آوت به چه سمتی حرکت کند، این مقدار را به سطح شکست اضافه یا کم کنید.
 • ولوم: حجم در سراسر شکل گیری مثلث متقارن کاهش می یابد و در هنگام شکست گسترش می یابد.

نمونه ای دیگر از مثلث متقارن را می توانید در زیر مشاهده کنید.

الگوهای نمودار

الگوی مثلث نزولی:

الگوی مثلث نزولی دقیقا برعکس الگوی مثلث صعودی است. این یک الگوی ادامه دهنده نزولی است که نشان می دهد روند نزولی قبلی ادامه خواهد داشت. این خط توسط یک خط حمایت افقی که در امتداد کفها کشیده شده و یک خط روند نزولی که در امتداد سقف ها کشیده شده است، ایجاد می شود.

یک معامله گر معمولاً پس از خروج قیمت از سمت خط حمایت آماده ی ورود به معامله میشود و در پولبک یا بوسه خداحافظی وارد معامله میشود . حد ضرر بالای آخرین سوئئینگ و هدف به اندازه عریض ترین قسمت مثلث خواهد بود.

ویژگی های

 • نوع الگو: ادامه دهنده
 • نشانه: نزولی
 • تایید شکست: تایید این الگو یک بسته شدن کمتر از پایین ترین حد در حجم معاملات بالاتر از میانگین است.
 • اندازه گیری: ارتفاع را از بالاترین ارتفاع و پایین الگو کم کنید و سپس از سطح شکست کم کنید.
 • ولوم: حجم در سراسر شکل گیری مثلث نزولی کاهش می یابد و در هنگام شکست گسترش می یابد.

همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است:

الگوهای نمودار
الگوهای نمودار مثلث نزولی

 

پترن حرکت و ضربه

الگوی بازگشتی حرکت و ضربه یکی دیگر از الگوهای نمودار است و پس از افزایش سریع و زیاد قیمت به دلیل گمانه زنی های بیش از حد ظاهر می شود.

ابتدا این الگو با یک مرحله پیشرو شروع می شود که در آن قیمت ها به طور معمول بدون هیچ نشانه ای از حدس و گمان از افزایش یکباره در حال حرکت است. خط روند در طول حرکت نسبتاً شیب دار است.

فاز دوم الگو، فاز دست انداز است که در آن قیمت ها نسبت به فاز اول به سرعت افزایش می یابد

پس از اینکه قیمت ها به اوج خود رسیدند و شروع به کاهش به سمت خط روند کردند، نمودار سمت راست برآمدگی را نشان می دهد. پس از پیشروی قیمت در سمت چپ برآمدگی، حجم افزایش می‌یابد. مرحله اجرا زمانی شروع می شود که قیمت ها به خط روند پیشرو برسند.

پس از عبور از خط روند، گاهی اوقات قیمت به سمت خط روند که اکنون سطح مقاومت نیز می باشد، عقب می نشیند.

ویژگی های

 • نوع الگو:  غیر جهت دار
 • نشانه:  نزولی
 • تأیید شکست:  تأیید این الگو یک بسته شدن زیر خط روند پایین‌تر است که در سطح پایین‌ها کشیده شده است، در مرحله پیشرو، با حجم معاملات بالاتر از میانگین.
 • اندازه‌گیری:  هدف قیمت پایین‌ترین نقطه مرحله پیشرو است
 • ولوم:  ولوم معمولاً در ابتدای فاز زیاد است و در سراسر الگو کاهش می‌یابد.

 

الگوی نمودار ضربه و حرکت

 

الگوی فنجان و دسته

الگوی فنجان و دسته یک الگوی ادامه دهنده صعودی است که برای نشان دادن دوره‌ای از احساسات نزولی بازار قبل از ادامه روند کلی در یک روند صعودی استفاده می‌شود. فنجان شبیه به یک الگوی نمودار پایین گرد” U “و دسته شبیه به یک الگوی گوه است .

پس از تشکیل “U “گرد پایین، قیمت احتمالا وارد یک اصلاح موقت می شود که به عنوان دسته شناخته می شود واین اصلاح به دو خط موازی در نمودار قیمت محدود می شود. دارایی در نهایت از کنترل خارج می شود و به روند کلی صعودی ادامه می دهد.

ویلیام اونیل در ابتدا این پترن محبوب را در سال 1988 به رسمیت شناخت. برای شناسایی شکل جام و دسته، اونیل ادعا می کند که دسته نباید بیشتر از یک پنجم یا یک چهارم طول فنجان باشد. دستگیره نزدیک به اوج های قبلی باقی می ماند تا فروشندگان کوتاه مدتی را خارج کند و باعث می شود خریداران جدید وارد بازار شوند.

ویژگی ها

 • نوع الگو: ادامه دهنده
 • نشانه: صعودی
 • تایید شکست: زمانی که حجم بالاتر از حد متوسط ​​باشد و سهام بالاتر از خط روند بالایی که از بالای دسته کشیده شده است بسته شود.
 • اندازه گیری: هدف قیمت با اندازه گیری فاصله لبه راست تا ته فنجان و سپس افزودن آن به سطح قیمت لبه راست به دست می آید.
 • حجم: افزایش حجم معمولاً به دنبال شکل فنجان است، با حجم بیشتر به عنوان لب چپ، کاهش حجم با شکل گیری پایین فنجان، و افزایش حجم به سمت لب سمت راست که به سمت شکستگی ادامه می یابد.
الگوی نمودار فنجان و دسته
الگوهای نمودار فنجان و دسته

 

الگوی کف دو قلو Double Bottom

هنگام استفاده از تحلیل تکنیکال، الگوی کف دو قلو نشان دهنده یک حرکت معکوس طولانی مدت یا میان مدت در روند کلی است.  الگوی کف دوتایی شبیه به W است، جایی که پایین به عنوان سطح حمایت در نظر گرفته می شود.
برای درک بیشتر این الگوی صعودی، اجازه دهید آن را به اجزای تشکیل دهنده آن تقسیم کنیم.

پیش نیاز الگوی دو کف یک روند نزولی طولانی قابل توجه است .

در فاز اول قیمت تلاش می‌کند از سطح حمایت عبور کند، اما موفق به شکست نمیشود و بر میگردد و در فاز دوم مجددا تلاش ناموفقی را برای شکستن سطح حمایت انجام می‌دهد. همانطور که در شکل زیر نشان داده شده است، اغلب منجر به تغییر روند می شود.

ویژگی ها

 • نوع الگو: معکوس
 • نشانه: صعودی
 • تأیید شکست: تأیید این الگو با بسته شدن بالاتر از خط روند بالایی (neckline)است که به صورت افقی در سراسر سقف میانی بین پایین‌ها با حجم بالاتر از حد متوسط ​​کشیده شده است.
 • اندازه گیری: فاصله بین دو کف و سقف را بردارید و آن را به سطح شکست اضافه کنید.
 • ولوم: ولوم در طول شکل گیری کاهش می یابد و در هنگام شکست افزایش می یابد.
الگوهای نمودار کف دو قلو
الگوهای نمودار کف دوقلو

الگوی سقف دو قلو (دابل تاپ)

الگوی دو بالا یا سقف دوقلو یک الگوی نمودار دو قله ای است که نشان دهنده یک برگشت نزولی پس از یک حرکت صعودی است که در آن قیمت دو بار به سطح مقاومتی با یک کاهش کوچک در بین دو قله می رسد. یک الگوی دوتایی معمولاً نشان دهنده یک تغییر میان مدت یا بلند مدت در روند صعودیست . هنگام شناسایی الگو، شما باید به این نکته توچه داشته باشید که شکل این الگو حتما نباید مانند M باشد ،چون شاید به ندرت پیش بیاید که الگوها کتابی و شبیه به آنچه در متون گفته میشوند شکل بگیرند.

ویژگی ها

 • نوع الگو: معکوس
 • نشانه: نزولی
 • تأیید شکست: تأیید این الگو زمانی است که یک بسته شدن یا شکست در زیر خط روند پایین تر به صورت افقی در سطح پایین میانی بین سقف ها با حجم بالاتر از حد متوسط ​​کشیده شده باشد.
 • اندازه گیری: فاصله بین دو سقف را در پایینبعد از شکست قرار دهید .
 • ولوم: حجم در طول شکل‌گیری کاهش می‌یابد و در زمان شکست گسترش می‌یابد.
الگوهای نمودار دبل تاپ
الگوهای نمودار دبل تاپ

 

الگوی گوّه  (falling wedge)

یکی از مهمترین الگوهای نمودار الگوی گووه است ، یک الگوی گوه نشان دهنده یک حرکت فشرده قیمت بین خطوط حمایت و مقاومت است، حال آنکه می تواند یک گوه در حال افزایش یا یک گوه در حال کاهش باشد. بر خلاف مثلثها، گوه خط روند افقی ندارند و با دو خط روند صعودی یا دو خط روند نزولی مشخص می شود.

برای گوه نزولی، این تصور است که قیمت از مقاومت عبور می کند و برای گوه صعودی، فرض می شود که قیمت از حمایت عبور کند. این به این معنی است که گوه یک الگوی دو طرفه است زیرا شکست میتواند برخلاف روند کلی باشد.

ویژگی ها:

 • نوع الگو: الگوی معکوس و ادامه دهنده
 • نشانه: صعودی یا نزولی
 • تأیید شکست: تأیید این الگو یک بسته شدن بالاتر یا پایینتر از خط روند بالا یا پایین است .
 • اندازه‌گیری:  هدف پروژه برای الگوی گوه در حال سقوط، بالاترین میزان در ابتدای شکل‌گیری است و برای گوه در حال افزایش پایین ترین میزان در ابتدای شکل گیری است.
 • حجم: ولوم در طول شکل گیری کاهش می یابد و در هنگام شکست افزایش می یابد.
الگوهای نمودار گوه ها
الگوهای نمودار گوه
الگوهای نمودار گوه
الگوهای نمودار گوه

 

الگوی پرچم مستطیل(Flag)

الگوی پرچم مثلث(Pennant)

الگوهای پرچم مستطیل و مثلث یکی دیگر از الگوهای نمودار (پترن ها) هستند که بسیار در تحلیل فنی بازار مشاهده میشوند.

 • الگوهای Pennant و Flag الگوهای ادامه دهنده هستند که رایج ترین و قابل اعتمادترین پترن ها در نمودارهای کوتاه مدت هستند.
 • آنها زمانی اتفاق می‌افتند که قیمت، تقریباً به صورت عمودی، حرکت میکند.
 • این حرکت شتابان “میله پرچم” را می سازد.
 • سپس قیمت وارد مرحله تثبیت و درجا زدن می شود، جایی که مقدار بسیار کمی از حرکت شتاب یافته قبلی کم می شود.
 • شکل حرکت تثبیت به عنوان یک پرچم توصیف می شود اگر مستطیلی باشد که توسط دو خط موازی در دو طرف حرکت تثبیت شده است.
 • اگر به شکل مثلث باشد، یک پرچم است.
 • اگر قیمت از الگوی Pennant یا Flag در همان جهت حرکت شروع شده اصلی شکسته شود، آنگاه هدف به اندازه ارتفاع میله پرچم است.

ویژگی ها

 • نوع الگو: ادامه دهنده
 • نشانه: نزولی یا صعودی
 • تأیید شکست: تأیید این الگو زمانی است که یک بسته شدن در بالای خط روند بالایی که در سقف ها برای یک پرچم صعودی و یک بسته شدن در زیر خط روند پایین برای یک کف نزولی با حجم بالاتر از حد متوسط ​​کشیده شده باشد، وجود دارد.
 • اندازه‌گیری: فاصله بین حرکت شیب‌دار قبلی را که منتهی به پرچم است، بردارید و سپس آن را به سطح شکست اضافه کنید.(میله پرچم)
 • ولوم: حجم در طول شکل‌گیری کاهش می‌یابد و در زمان شکست گسترش می‌یابد.
الگوهای نمودار پرچم مثلث
الگوهای نمودار پرچم مستطیل

 

الگوی سرو شانه (Head And Shoulders Top)

الگوی سر و شانه، یکی از مهمترین و محبوبترین الگوهای نمودار است و این پترن دارای سه قله است و شبیه سر و شانه است، زیرا دو قله بیرونی از نظر ارتفاع شبیه به هم هستند، اما کوتاهتر از قله وسط هستند. این الگو معمولاً با تغییر روند از صعودی به نزولی همراه است و توانایی آن برای پیش‌بینی تغییر روند سهام بسیار قابل اعتماد است. این الگو یکی از چندین الگوی برتر مورد استفاده در پیش‌بینی پایان روند صعودی و شروع یک رکود است.

ویژگی ها

 • نوع الگو: معکوس
 • نشانه: نزولی
 • تأیید شکست: تأیید این الگو زمانی است که یک بسته شدن در زیر خط روند پایین به صورت افقی یا همان (neckline) با حجم بالاتر از حد متوسط رخ دهد.
 • اندازه گیری: فاصله بین قسمت پایینی اول تا بالای سر را بردارید، سپس آن مقدار را از خط گردن در قسمت شکست قرار دهید.
 • حجم: حجم در طول شکل گیری شانه اولیه به سمت بالا افزایش می یابد، سپس با کاهش قیمت با خروج از شانه چپ کاهش می یابد. سپس حجم در طول ایجاد هد متعادل می شود، اما با پایین آمدن قیمت به زیر سطح حمایت پایین، دوباره افزایش می یابد.
الگوهای نمودار سرو شانه
الگوهای نمودار سرو شانه

الگوی سرو شانه معکوس

الگوی سر و شانه معکوس یکی دیگر از الگوهای نمودار است که حرکت به سمت یک روند صعودی را نشان می دهد و در انتهای یک روند نزولی پدیدار میشود و یک شاخص عالی برای معامله گرانی است که می دانند چگونه الگو را تشخیص دهند.

 از نظر ظاهری بسیار شبیه به ” پایین سه گانه ” است، با این تفاوت که “سر” پایین تر از دو نقطه دیگر فرو می رود ودو دره اطراف را به شکل شانه نشان میدهد.

ویژگی ها

 • نوع الگو: معکوس
 • نشانه: صعودی
 • تأیید شکست: تأیید این الگو یک بسته شدن بالاتر از خط روند بالایی یا خط گردن با حجم بالاتر از حد متوسط ​​است.
 • اندازه گیری: فاصله بین ارتفاع اول و پایین هد را بگیرید و سپس آن را به سطح مقاومت بالایی در برک آوت اضافه کنید.
 • حجم: حجم تمایل به افزایش دارد که منجر به حرکت رو به پایین اولین شانه می شود، سپس با افزایش قیمت ها کاهش می یابد. سپس حجم در طول شکل‌گیری سر متعادل می‌شود و با شکسته شدن قیمت از سطح مقاومت در شانه دوم، افزایش می‌یابد.
الگوهای نمودار سرو شانه معکوس

الگوی کاپ (پایین گرد)

الگوی کاپ یا پایین گرد گاهی اوقات به عنوان الگوی “نعلبکی” شناخته می شود، به این دلیل که می تواند روند صعودی بلند مدت را پیش بینی کند. بسیار شبیه به الگوی فنجان و دسته است  ، اما فقط بدون مزاحمت روند نزولی موقتی که “دسته” را تشکیل می دهد. این الگو یک الگوی معکوس بلندمدت است که به بهترین وجه برای نمودارهای هفتگی اعمال می‌شود، که نشان‌دهنده یک تجمیع است. که از نزولی به صعودی تبدیل می شود.

ویژگی ها

 • نوع الگو: ادامه دهنده
 • نشانه: صعودی
 • تایید شکست: زمانی که حجم بالاتر از حد متوسط ​​وجود داشته باشد و قیمت بالای لبه پایین گرد بسته شود.
 • اندازه‌گیری: هدف قیمت از طریق اندازه‌گیری فاصله بین ارتفاع بالاترین و پایین‌ترین ارتفاع و سپس افزودن آن به سطح شکست به دست می‌آید.
 • ولوم: افزایش حجم نسبت به شکل پایین گرد وجود دارد، در وسط متعادل می شود، هرچه قیمت در سمت راست پیش میرود حجم افزایش می یابد.

 

الگوهای نمودار کاپ

 

الگوهای نمودار کاپ

 

الگوی سه سقف

پترن سه کف

سه تاپ : الگوی سقف سه گانه عملاً همان دبل تاپ است، اما با سه ارتفاع در حدود یک سطح مقاومتی. این الگو زمانی تکمیل می‌شود که قیمت به زیر پایین ترین حد قله ها برسد.

پایین سه گانه : پایین سه گانه مخالف سه تاپ است و مانند پایین دوتایی، با سه پایین در محدوده یک سطح حمایتی شکل میگیرد. این الگو زمانی تکمیل می‌شود که قیمت از بالاترین حد بین سه دره شکسته شود.

ویژگی ها

 • نوع الگو: معکوس
 • نشانه: نزولی و صعودی
 • تأیید شکست: تأیید این الگو زمانی است که یک بسته شدن در زیر خط گردن با حجم بالاتر از حد متوسط ​​تشکیل شده باشد.
 • اندازه‌گیری: فاصله بین پایین تا بالای سه قله و یا دره را بردارید، سپس آن مقدار را به سطح شکسته شده اضافه کنید.
 • ولوم: حجم در طول شکل‌گیری افزایش می‌یابد .

 

الگوهای نمودار سه سقف
الگوهای نمودار سه سقف
الگوهای نمودار سه سقف
الگوهای نمودار سه کف
الگوهای نمودار سه کف

سخن پایانی

همه الگوهای نمودار (پترن ها)که در این مقاله توضیح داده شده اند، ابزار فنی مفیدی هستند که می توانند به شما کمک کنند تا درک کنید که چگونه یا چرا قیمت یک دارایی به روش خاصی حرکت کرده است و یا ممکن است در آینده به کدام سمت حرکت کند.

 این به این دلیل است که الگوهای نمودار (pattern )می توانند مناطق حمایت و مقاومت را برجسته کنند، و این می تواند به معامله گر کمک کند تا تصمیم بگیرد که آیا باید یک پوزیشن بلند یا کوتاه باز کند. یا اینکه در صورت تغییر روند احتمالی، باید موقعیت‌های باز خود را ببندد .

 

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه