استراتژی های معاملاتی

انواع استراتژی معاملاتی + 6 استراتژی معاملاتی برتر برای سال ۲۰۲۴

انواع استراتژی معاملاتی در فارکس به هدایت بازارهای مالی جهان به روشی ساختار یافته و سیستمی کمک میکند. یک استراتژی معاملاتی به معامله گر فردی کمک میکند تا تصمیمات معاملاتی با کیفیت بالا را اتخاذ کند.

اما یک استراتژی معاملاتی خوب چیست؟ در این راهنمای (استراتژی های معاملاتی)، ما شش مورد از انواع استراتژی معاملاتی و تکنیک های معاملاتی را که هر معامله گری باید بداند، را ارائه میدهیم.

فهرست مطالب

استراتژی معاملاتی چیست؟

استراتژی معاملاتی فهرستی از قوانین است که پارامترهای دقیقی را که یک معامله گر برای اجرای یک معامله نیاز دارد،تعریف میکند.لیست قوانین میتواند شامل تجزیه و تحلیل الگوهای نمودار، الگوهای پرایس اکشن، اندیکاتورهای فنی یا تحلیل بنیادی باشد.استراتژی های محبوب معاملاتی شامل،معاملات روزانه ،معاملات نوسانی یا سوئینگ و استراتژی های فصلی است.

استراتژی های معاملاتی برای ساده کردن فرآیند تجزیه و تحلیل اطلاعات در مورد آنچه بازار انجام میدهد، با ایجاد مجموعه ای از قوانین یا یک روش تصمیم گیری معاملاتی استفاده میشود.

استفاده از تعداد زیادی از تکنیک ها و روشهای معاملاتی میتواند طاقت فرسا باشد. داشتن فهرستی از قوانین ساختاری، تمرکز و ثبات در تحلیل بازار را برای معامله گر فراهم میکند.

شش نوع برتر از انواع استراتژی معاملاتی

انواع استراتژی معاملاتی و تکنیک های معاملاتی برای انتخاب وجود دارد.در حالی که تعداد روشهای استراتژی ممکن است دلهره آور به نظر برسد، اما این یکی از دلایلی است که افراد از همه طبقه های اجتماعی در بازارهای مالی شرکت میکنند و معمولاً برای همه آنها یک نوع استراتژی وجود دارد.

چه معامله کوتاه مدت باشد، چه بلند مدت و به عنوان سرمایه گذاری، اکثر استراتژی های معاملاتی تحت روشهای مختلف معاملاتی قرار میگیرند که در زیر به آنها اشاره شده است.

بهترین استراتژی های معاملاتی در فارکس کدامند:

 

۱-معاملات روزانه ( Day Trading )

۲- معاملات نوسانی ( Swing Trading )

۳- معاملات موقعیتها ( Positional Trading)

۴-معاملات الگوریتمی

۵-معاملات فصلی

۶- استراتژی های سرمایه گذاری

در ادامه به تشریح جزئیات هر کدام از این استراتژی ها میپردازیم.

۱- استراتژی های معاملاتی روزانه

معاملات روزانه چیست؟ معاملات روزانه سبکی است که در آن معامله گران چندین اوراق بهادار را در یک روز معاملاتی خریداری میکنند و در همان روز میفروشند و اغلب در پایان روز از آن خارج میشوند.

در واقع ، به ندرت پیش می آید که معامله گران فعال روزانه ،بیش از یک روز موقعیت داشته باشند، چه برسد به چند روز. رایج ترین تایم فریم های نمودار مورد استفاده در انواع استراتژی معاملاتی روزانه، نمودارهای چهار ساعته ،سی دقیقه ای و پانزده دقیقه ای هستند.

بسیاری از معامله گران مبتدی به سمت معاملات روزانه گرایش پیدا میکنند، زیرا آنها با امکان انجام معاملات سودآور چندین باره فقط در یک روز فریفته میشوند.در حالی که معاملات روزانه مطمئناً میتواند سودآور باشد، تسلط بر آن چالش بر انگیزترین است و میتواند منجر به ضررهای بزرگ برای افراد آموزش ندیده شود.

در واقع این روش برای همه افراد توصیه نمیشود زیراکه باید چندین تصمیم مالی پر خطر را در یک دوره زمانی کوتاه بگیرند، مگر اینکه آموزش و شرطی سازی قابل توجهی را پشت سر گذاشته باشند.

چگونه یک استراتژی معـاملاتی روزانه ایجاد کنیم؟

در حالی که معاملات روزانه چالش بر انگیز است، می توان تکنیک های معاملات روزانه را یاد گرفت و یک استراتژی معاملاتی روزانه را تا زمانی که بتوان به آن تسلط پیدا کرد، تمرین کرد.چه معاملات روزانه سهام باشد و چه معاملات روزانه فارکس،برخی از عناصر کلیدی برای ایجاد یک استراتژی معاملاتی روزانه وجود دارد، مانند:

 ۱- در کدام بازارها معامله خواهید کرد ؟ بسیاری بر روی معاملات روزانه سهام تمرکز میکنند، اما تکنیک های معاملات روزانه را میتوان در هر بازار عمده ای مورد استفاده قرار دارد. از آنجایی که معامله گران روزانه معاملات زیادی را برای تغییرات قیمت بسیار کوتاه مدت انجام میدهند، انتخاب بازارهایی که کمیسیون های کم و اسپردهای کوچک ارائه میدهند ضروری است.

  ۲- روی چه بازه زمانی تمرکز خواهید کرد؟ انواع مختلفی از بازه های زمانی معاملات روزانه وجود دارد که میتوانید از بین آنها انتخاب کنید. یک بازه زمانی متناسب با در دسترس بودن خود انتخاب کنید تا بتوانید با نحوه حرکت آن آشنا شوید.

۳-برای ورود و خروج به معاملات از چه ابزارهایی استفاده خواهید کرد؟ هنگامی که یاد میگیرید چگونه معاملات روزانه را انجام دهید، تعداد زیادی از اندیکاتور های معاملاتی در دسترس شما هستند. روی یک یا دو مورد تمرکز کنید تا واقعاً بر نحوه کار آنها مسلط شوید.

۴-در هر معامله چقدر ریسک خواهید کرد؟ اندازه معامله(لات) و مدیریت ریسک بسیار مهم است، شما نمیخواهید در هر معامله ریسک زیادی داشته باشید، زیرا به احتمال زیاد در مقطعی از حرفه معاملاتی خود یک سری باخت های متوالی خواهید داشت.

مثال استراتژی های معاملاتی روزانه

مثال انواع استراتژی معاملاتی روزانه

نمودار بالا رفتار قیمتی یک جفت ارز را در یک دوره معاملاتی دو روزه نشان می دهد. نوشتن استراتژی معاملاتی روزانه بسیار مهم است، زیرا معامله گر روزانه با حرکات تصادفی قیمت زیادی مواجه می شود که شرایط و روندهای مختلف بازار را شکل می دهد (حرکت قیمت به سمت صعود، نزولی و خنثی). هر کدام از اینها به تکنیک های معاملات روزانه متفاوتی نیاز دارند.

اندیکاتورهای معاملاتی، مانند میانگین متحرک ، برای معامله گران روزانه محبوب هستند زیرا می توانند در تمایز بین شرایط متغیر بازار مفید باشند. بیایید یک میانگین متحرک را بر روی همان نمودار قیمتی که در بالا ذکر شد ترسیم کنیم، همان کاری که یک معامله گر روزانه انجام می دهد.

میانگین متحرک در استراتژی معاملاتی روزانه

خط آبی نشان دهنده میانگین متحرک بیست دوره ای قیمت است که نشان دهنده بسته شدن بیست کندل قبلی است. هنگام ایجاد یک استراتژی معاملاتی روزانه، معامله گر میتواند از این برای ایجاد یک قانون یا شرط برای معامله استفاده کند:

 • • قانون 1 : وقتی قیمت بالاتر از میانگین متحرک است، فقط به دنبال معاملات بای یا خرید باشید.
 • • قانون 2 : وقتی قیمت پایین تر از میانگین متحرک است، فقط به دنبال معاملات سل یا فروش باشید.

این دو قانون ساده می تواند به ساده سازی و تمرکز فرآیند تصمیم گیری معامله گران روزانه کمک کند. تعداد قوانین در یک استراتژی معاملاتی موثر متفاوت خواهد بود. در این مثال، میانگین متحرک برای فیلتر کردن جهت روند کمک کرده است. معامله گر هنوز به شرایطی برای زمانبندی ورود و خروج ، و همچنین اندازه بندی ریسک و مدیریت کلی ریسک پرتفوی خود نیاز دارد.

زمانی که استراتژی های معاملاتی خاص فارکس، سهام، کالاها و شاخصها را پس از پایان یافتن شش نوع اصلی استراتژی معاملاتی در این بخش پوشش دهیم، استراتژیهای معاملاتی دقیقتری را پیدا خواهید کرد.

 در ادامه، بیایید بر روی معامله نوسانی تمرکز کنیم ، نوع دوم استراتژی های معاملاتی.

2. استراتژی معاملاتی نوسان گیری (سوئینگ تریدینگ)

معاملات نوسانی یا سوئینگ تریدینگ چیست؟ معاملات نوسانی روشی است که در آن معامله گران اوراق بهادار را با هدف نگهداری چند روزه و یا در برخی موارد هفته ها خرید و فروش می کنند. معامله گران نوسانی که به عنوان معامله گران دنبال کننده روند نیز شناخته می شوند، اغلب از نمودار روزانه برای وارد کردن معاملاتی که مطابق با روند کلی بازار هستند استفاده می کنند.

برخی از استراتژی های معاملاتی نوسانی تنها از تحلیل تکنیکال نمودار قیمت برای تصمیم گیری معاملات استفاده می کنند. با این حال، معمول است که استراتژیهای معاملاتی نوسانی نیز از اطلاعات بنیادی یا تجزیه و تحلیل مولتی تایم فریم استفاده میکنند، زیرا برای کمک به تشکیل معاملات برای چند روز یا بیشتر به جزئیات بیشتری نیاز است.

مثال استراتژی های معاملاتی نوسانی یا سوئینگ

یکی از روش های معاملاتی محبوب تر برای معاملات نوسانی استفاده از اندیکاتورهای معاملاتی است . انواع مختلفی از اندیکاتورهای معاملاتی نوسانی در بازار وجود دارد و همه آنها مزایا و معایبی دارند. بنابراین بهترین اندیکاتورها برای معاملات نوسانی چیست؟ بسیاری از معامله گران نوسانی از  اسیلاتور استوکاستیک ، MACD یا شاخص قدرت نسبی (RSI) برای شناسایی سرنخهایی در مورد ادامه روند یا تغییر جهت قیمت استفاده میکنند.

در نهایت، بهترین اندیکاتورها برای معاملات نوسانی، آنهایی هستند که شما آنها را آزمایش کرده اید و یاد گرفته اید که با آنها چگونه کار کنید . بیایید به نمونه ای از نمودار معاملات نوسانی نگاه کنیم:

انواع استراتژی معاملاتی نوسانی

بیشتر نمودارهای استراتژی معاملات نوسانی دارای سه جزء هستند:

1. میله های نمودار روزانه یا شمع ها. این بدان معنی است که هر میله یا شمع، ارزش یک روز معامله را نشان می دهد.

2. یک فیلتر روند. در نمودار مثال بالا، میانگین متحرک پنجاه دوره ای به عنوان فیلتر روند استفاده می شود و با خط موج دار قرمز که در میان میله های قیمت حرکت می کند، نشان داده می شود.

3. اندیکاتور اشباع خرید و فروش . در نمودار مثال بالا، یک اسیلاتور استوکاستیک برای شناسایی شرایط اشباع خرید و فروش استفاده شده است و در پایین نمودار دیده می شود.

از آنجایی که یک استراتژی معاملاتی صرفاً یک روش برای کمک به فرآیند تصمیم گیری معامله گر است، یک استراتژی معاملاتی را می توان با استفاده از سه جزء ذکر شده در بالا ایجاد کرد. مثلا:

• قانون 1 : هنگامی که قیمت بالاتر از میانگین متحرک معامله می شود، فقط معاملات بای یا خرید را وارد کنید. زمانی که بازار پایین تر از میانگین متحرک معامله می شود، فقط معاملات سل یا فروش را وارد کنید.

• قانون 2 : فقط در صورتی وارد معامله بای شوید که نوسانگر استوکاستیک زیر 20 باشد، زیرا این نشان دهنده منطقه فروش بیش از حد است.یا فقط زمانی وارد یک معامله سل شوید که نوسانگر استوکاستیک بالای 80 باشد، زیرا این نشان دهنده محدوده خرید بیش از حد است.

استفاده از این دو قانون اساسی منجر به شناسایی سطوح ورودی در جعبه های طلایی رنگ موجود در نمودار زیر میشود:

 انواع استراتژی معاملاتی نوسان گیری

این قوانین ساده میتواند به عنوان نقطه شروعی برای کمک به معامله گر در معامله با روند و زمانبندی ورودیهای خود باشد. البته، استراتژیهای معاملات نوسانی مناسب شامل قوانین اضافی برای پرداختن به الگوهای نمودار ، یا سطوح حمایت و مقاومت برای قیمت ورودی و قرار دادن حد ضرر، و همچنین تجزیه و تحلیل بازه زمانی بالاتر برای شناسایی سطوح سود میشود ،زیرا معامله گران نوسانی قصد دارند معاملات را چند روز یا حتی بیشتر نگه دارند.

هنگامی که از بهترین اندیکاتورها برای معاملات نوسانی استفاده میکنید، میتواند به سیستم بندی رویکردی در استراتژی کلی معاملات کمک کند، بنابراین شما در تعجب چیزی که این اندیکاتور واقعاً به شما میگوید، نمانید. هنگام معامله در بازارها، آمادگی شما کلید موفقیت است.

3.استراتژیهای معاملاتی موقعیت (پوزیشن)

معاملات موقعیتی ( positional trading) چیست؟ معاملات پوزیشن، سبکی است که در آن معامله گران اوراق بهادار را به منظور نگهداری چند هفته یا ماه خرید و فروش می کنند. یک معامله گر موقعیت معمولاً از ترکیبی از نمودارهای روزانه، هفتگی و ماهانه در کنار برخی از انواع تحلیل های بنیادی در تصمیم گیری های معاملاتی خود استفاده می کند.

اساسا، یک معامله گر پوزیشن یک سرمایه گذار فعال است، زیرا آنها کمتر نگران نوسانات کوتاه مدت در بازار هستند و به دنبال حفظ معاملات برای طولانی مدت هستند.

تمرکز اصلی برای یک معامله گر موقعیت، ریوارد به ریسک یک معامله است. به طور معمول، از آنجایی که یک معامله گر موقعیتی به دنبال ورود به معاملات برای چندین هفته یا ماه است، آنها اغلب معاملات بسیار کوچکی را قبل از یک معامله برنده بزرگ دارند.

این به معامله گر موقعیت اجازه می دهد تا مقادیر کمی را در هر معامله ریسک کند تا تعداد معاملات انجام شده را افزایش دهد و بتواند سبد خود را متنوع کند.

مثال استراتژی معـاملاتی پوزیشن

 

انواع استراتژی معاملاتی -پوزیشن تریدینگ

اکثر نمودارهای استراتژی معاملات موقعیت دارای سه جزء اصلی هستند:

 1.  بازه زمانی نمودار روزانه یا بالاتر (نمودار هفتگی یا ماهانه).
 2.  یک فیلتر روند . در نمودار مثال بالا، میانگین متحرک صد دوره به عنوان فیلتر روند استفاده می شود و با خط موجی نارنجی که در نمودار حرکت می کند نشان داده می شود.
 3.  اندیکاتور بازگشت روند . در نمودار مثال بالا، یک اسیلاتور MACD برای شناسایی حرکت در حال تغییر استفاده شده است و در پایین نمودار دیده می شود.

از آنجایی که انواع استراتژی معاملاتی صرفاً مجموعه ای از قوانین و شرایط برای کمک به فرآیند تصمیم گیری معامله گران هستند، استراتژی های معاملاتی را میتوان با استفاده از سه جزء ذکر شده در بالا ایجاد کرد. مثلا:

 •  قانون 1 : هنگامی که قیمت بالاتر از میانگین متحرک معامله می شود، فقط معاملات بای یا خرید را وارد کنید. زمانی که بازار کمتر از میانگین متحرک معامله می شود، فقط معاملات سل یا فروش را وارد کنید.
 •  قانون 2 : فقط در صورتی وارد معامله بای شوید که اسیلاتور MACD بالای 0 باشد، زیرا این نشان دهنده حرکت صعودی است. فقط در صورتی وارد معامله سل شوید که نوسانگر MACD زیر 0 باشد، زیرا این نشان دهنده حرکت نزولی است.

در نمودار بالا، دوره ای که در آن هر دو قانون رعایت می شوند ، قیمت بالاتر از میانگین متحرک 100و نوسانگر MACD بالای 0 – میانگین با این دوره نیز طولانی ترین دوره روند را نشان می دهد. البته، معامله گر همچنان باید زمان مناسب را برای اجرای معامله بیابد و حتی اگر این کار به درستی انجام شود، مومنتوم میتواند برعکس شود و در نتیجه معامله زیاندهی داشته باشد.

با این حال، این شرایط روند بلندمدت است که یک معامله گر موقعیت سعی می کند برای اهداف معاملاتی خود شناسایی کند.

4. استراتژی های معاملاتی الگوریتمی

معاملات الگوریتمی چیست؟ معاملات الگوریتمی روشی است که در آن معامله گر از برنامه های کامپیوتری برای ورود و خروج از معاملات استفاده میکند. معامله گر مجموعه ای از قوانین و شرایط را برای برنامه های کامپیوتری کدنویسی میکند تا بر اساس آن عمل کند. استراتژی الگوریتمی به عنوان معاملات الگوریتم، تجارت خودکار، تجارت جعبه سیاه یا تجارت ربات نیز شناخته می شود.

بیشتر انواع استراتژی معاملاتی الگو سعی میکنند از حرکات بسیار کوچک قیمت به روشی با فرکانس بالا استفاده کنند. بسیاری از معامله گران مبتدی با داشتن استراتژیهای معاملاتی الگوریتمی برای ورود و خروج از معاملات در زمانی که در آنجا نیستند، اغوا میشوند. متأسفانه، فریب ثروت در معاملات الگوریتمی به بسیاری از کلاهبرداری های معاملاتی کمک می کند، بنابراین مراقب باشید.

در حالی که مطمئناً استراتژی های معاملاتی الگوریتمی شکست خورده بیشتری نسبت به استراتژی های موفق وجود دارد، تعدادی از معامله گران هستند که موفق می شوند از قدرت معاملات الگوریتمی با معامله اختیاری و انسانی استفاده کنند.

بسیاری از معامله گران از الگوریتمهای سرمایه گذاری یا الگوریتمهای بازار سهام برای کمک به جستجوی شرایط اساسی یا فنی خاصی که بخشی از استراتژیهای معاملاتی آنها را تشکیل میدهند، استفاده میکنند.

در واقع، الگوریتم به عنوان اسکنر بازارهای بالقوه برای تمرکز بر روی آن عمل می کند. سپس معامله گر میتواند با استفاده از روشهای استراتژی و تکنیکهای معاملاتی خود، بر تجزیه و تحلیل بقیه نمودار تمرکز کند.

5. استراتژی های معاملاتی فصلی

فصلی بودن چیست؟ معاملات فصلی شامل معاملات امکان تکرار روند در سال و یا هر سال است. بسیاری از بازارها اغلب ویژگی های فصلی را به دلیل الگوهای تکرارپذیر در آب و هوا، اعلامیه های اقتصادی دولت و درآمد شرکت ها نشان می دهند.

یک معامله گر فصلی از این الگوهای فصلی به عنوان یک گزینه آماری در انتخاب معاملات خود استفاده می کند. بنابراین، در حالی که معاملات فصلی یک سیستم زمانبندی خرید یا فروش نیست، میتواند تصویر بزرگتری را که در استراتژیهای معاملاتی و روشهای استراتژی به معامله گر نیاز دارد، ارائه دهد.

مثال استراتژی های معاملاتی فصلی

یکی از محبوبترین انواع استراتژی معاملاتی سرمایه گذاری فصلی، بخشی از یک استراتژی محبوب معاملات سهام را تشکیل میدهد. یک ضرب المثل قدیمی در معاملات وجود دارد، “در ماه می بفروش و برو.” این هوش تجاری نشان دهنده ضعف فصلی معمولی است که بازار سهام در طول ماه های تابستان بین ماه های مه و اکتبر تجربه می کند.

بر اساس گزارش Financial Analyst Jornal در سال 2013، مطالعه ای که این پدیده را مشاهده کرد، نشان داد که بین سال های 1998 و 2012  بازده سهام ،بازدهی بالاتری نسبت به دوره می تا اکتبر داشت. با این حال، این لزوماً به این معنا نیست که ماههای تابستان به طور کلی منفی بودند.

 یکی دیگر از استراتژی های معاملاتی فصلی سهام محبوب  ” رالی بابا نوئل ” است. این استراتژی روند صعودی بازارهای سهام در پنج روز پایانی سال و دو روز اول سال جدید است.

مهم است که به یاد داشته باشید که تجارت فصلی فقط یک مزیت اضافی برای یک استراتژی معاملاتی ایجاد می کند. یک معامله گر فصلی همچنین به شاخص ها و ابزارهای دیگر برای شناسایی بازارهایی که بهترین وضوح را برای معامله ارائه می دهند نگاه می کند و هرگز تنها بر یک معیار تحلیل تکیه نمی کند.

6. استراتژی های معاملاتی بلند مدت

استراتژیهای سرمایه گذاری و بلند مدت و استراتژی های معاملاتی میتوانند شباهتهای زیادی داشته باشند، اما یک تفاوت عمده دارند. استراتژیهای سرمایه گذاری برای سرمایه گذارانی طراحی شده اندکه میخواهند موقعیتهای بلندمدت خود را حفظ کنند، در حالی که استراتژیهای معاملاتی بیشتر برای اجرای موقعیتهای کوتاه مدت طراحی شده اند.

اکثر استراتژی های سرمایه گذاری به عنوان یک استراتژی سرمایه گذاری سهام طراحی می شوند، زیرا خرید در شرکت های سودآور، از لحاظ نظری، می تواند پتانسیل صعودی نامحدودی داشته باشد. هنگام خرید سهام در یک شرکت فیزیکی، جنبه منفی نامحدود نیست. با این حال، اگر شرکت ورشکست شود، می تواند به این معنی باشد که سرمایه گذار تمام سرمایه خود را از دست خواهد داد.

زمانی که سرمایه گذاران برای استراتژی های سرمایه گذاری خود در حال تدوین قوانین یا شرایط خود هستند، سعی می شود معیارهای شرکت های برجسته مانند آمازون یا فیس بوک را تکرار کنند.

با این حال، در حالی که این کار آسانی نیست، بسیاری از شرکتهای دیگر وجود دارند که سرمایه گذاران سعی میکنند با توجه به سبکهای سرمایه گذاری خاص، خود را در آنها قرار دهند

بهترین پلتفرم برای اجرای انواع استراتژی معاملاتی در فارکس

داشتن توانایی دسترسی به یک پلت فرم معاملاتی پایدار و ایمن در بازارهای پرشتاب امروزی ضروری است. بهترین پلتفرمهای معاملاتی به شما این امکان را میدهند که نمودارهای قیمت تاریخی ابزاری را که معامله میکنید مشاهده کنید، و همچنین شرایط سفارشی را که برای ثبت و مدیریت معاملات خود نیاز دارید در اختیار شما قرار میدهند.

به لطف پیشرفت های چشمگیر در فناوری، اکنون می توانید پلتفرم نمودار و پلت فرم کارگزاری خود را در یک مکان به لطف مجموعه پلتفرم های تجاری  MetaTrader داشته باشید که شامل موارد زیر است:

 • • متاتریدر۴
 • • متاتریدر ۵
 • • متاتریدر وب تریدر

متاتریدر برای اجرای انواع استراتژی معاملاتی

از طریق پلتفرمهای ذکر شده در بالا، میتوانید انواع استراتژی معاملاتی و ابزارها مانند استراتژی های معاملاتی فارکس، استراتژی های معاملاتی سهام، استراتژی های معاملاتی CFD (قرار دادهای متفاوت)، استراتژی های معاملاتی کالا و استراتژی های معاملاتی شاخص را معامله کنید.

مهمتر از همه، با این پلتفرمها، شما به کتابخانه بزرگی از اندیکاتورهای معاملاتی دسترسی دارید که میتواند هنگام دنبال کردن و توسعه استراتژیهای معاملاتی مختلف برای بازارهای مختلف بسیار مفید باشد.

برخی از محبوب ترین اندیکاتورهای معاملاتی جهان به صورت کاملا رایگان در پلتفرم های معاملاتی متاتریدر در دسترس هستند، مانند موارد زیر:

 • اندیکاتور RSI
 • اندیکاتور باندهای بولینگر
 •  اسیلاتور MACD
 • اندیکاتور ایچیموکو

بهترین استراتژی های معاملاتی بر اساس طبقه دارایی

در این بخش، انواع استراتژی معاملاتی برای بازارهای مختلف را خواهید دید. مهم است که به یاد داشته باشید که یک استراتژی معاملاتی مؤثر برای ساده سازی فرآیند اطلاعات معاملاتی با ایجاد مجموعه ای از قوانین یا روش شناسی برای تصمیم گیری معاملات طراحی شده است.

اکثر معامله گران مبتدی بر این باورند که یک استراتژی معاملاتی موثر استراتژی است که در 100٪ مواقع برنده می شود و بیشتر ساعات بیداری خود را صرف جستجوی یک سیستم جام مقدس می کنند. در حالی که برخی از وبسایتها این «سیستمهای جام مقدس» را برای افراد بیسواد عرضه میکنند، لازم به یادآوری است که آنها به سادگی وجود ندارند.

یک استراتژی معاملاتی با اصول صحیح مدیریت ریسک می تواند در طول زمان به معامله گر برتری دهد. با این حال، این با معاملات برنده و باخت همراه خواهد بود. به هر حال، هر چیزی در بازار در هر مقطع زمانی ممکن است اتفاق بیفتد. انواع استراتژی معاملاتی زیر برای نشان دادن امکانات مختلف در دسترس معامله گران طراحی شده اند و همچنین به عنوان نقطه شروعی برای ایجاد مجموعه ای دقیق تر از قوانین عمل می کنند.

استراتژی های معاملاتی فارکس

بازار فارکس برای تقریباً انواع استراتژی معاملاتی مانند معاملات روزانه، معاملات نوسانی، معاملات الگوریتمی و موارد دیگر ایده آل است. این به دلیل این واقعیت است که بازار فارکس 24 ساعت شبانه روز و پنج روز هفته باز است و آن را به یکی از نقدشونده ترین بازارهای موجود برای معامله تبدیل می کند.

مثال استراتژی معامله جفت ارز EUR/USD

از آنجایی که بازار ارز از دوشنبه تا جمعه باز است، ابزارهایی مانند EUR/USD می توانند انواع مختلفی از شرایط بازار را در مدت زمان کوتاهی نشان دهند، مانند یک روند صعودی، یک روند نزولی و یک دامنه بازار خنثی. به همین دلیل است که برخی از معامله گران از باندهای بولینگر در استراتژی معاملاتی جفت ارز EUR/USD خود استفاده می کنند.

باندهای بولینگر برای شناسایی بازارهایی که آرام هستند و اغلب به سمتی حرکت می کنند و همچنین بازارهایی که نوسانات فزاینده ای از خود نشان می دهند و می خواهند در جهت خاصی روند داشته باشند، استفاده می شود. ابزار Bollinger Band خود از سه خط تشکیل شده است. خط وسط یک میانگین متحرک ساده 20 روزه (SMA) است و برای محاسبه مقدار باندهای بالا و پایین استفاده می شود. این باندها دو انحراف استاندارد از میانگین متحرک ساده 20 روزه (SMA) فاصله دارند.

از آنجایی که انحراف استاندارد معیاری برای نوسانات است، بسیاری از قوانین پیرامون باند بولینگر بر روی حرکات باند بالا و پایین تمرکز دارند، مانند:

 • قانون 1 : هنگامی که باندها گسترده تر می شوند، بازار نوسان بیشتری دارد و می تواند روند رو به رشدی را آغاز کند.
 •  قانون 2 : هنگامی که باندها منقبض می شوند، بازار نوسانات کمتری دارد و می تواند به یک بازار رنج تبدیل شود.

بیایید به نمودار ساعتی EUR/USD با اندیکاتور Bollinger Bands نگاهی بیندازیم.

استراتژی معاملاتی با اندیکاتور Bollinger Bands

در نمودار بالا، سه خط سبز نشانگر باندهای بولینگر است. جعبه های طلایی رنگی دوره های زمانی را نشان می دهند که باندهای بولینگر در حال انقباض هستند. در بیشتر موارد، قیمت بازار در یک محدوده رنج بوده و برای مدت زمانی  حرکت کرده است.

دوره های زمانی دیگری نیز وجود داشت که در آن بازار در یک محدوده  حرکت میکرد، اما باندهای بولینگر منقبض نشده بودند، این میتواند به این معنی باشد که این اندیکاتور اغلب میتواند از قیمت زنده بازار عقب بماند.

اکنون اجازه دهید به دوره زمانی که باندهای بولینگر گسترش یافتند نگاه کنیم.

استراتژی معاملاتی با باند بولینگر

نمودار قیمت EUR/USD بالا  باندهای بولینگر را در حال گسترش نشان می دهد.

در این نمودار، جعبه های آبی زمان هایی را نشان میدهند که باندهای بولینگر به طور قابل توجهی گسترش یافته است. در بیشتر موارد، قیمتها بر اساس نوسانات شدید رخ میدهد و در یک روند کوتاه مدت حرکت میکند و برخی از آنها به سمت بالا و پایین حرکت میکنند.

از آنجایی که این حرکتهای مبتنی بر روند، حرکتهای قیمتی بزرگتری را ارائه میدهند، استفاده از گسترش باندها به عنوان یک قاعده در استراتژی های معاملاتی فارکس Bollinger Bands ممکن است مفیدتر باشد.

از آنجایی که باندهای بولینگر نوسانات را به جای جهت روند اندازه گیری می کنند، برخی از معامله گران یک فیلتر روند، مانند میانگین متحرک بلند مدت، در استراتژی معاملاتی فارکس باند بولینگر اضافه می کنند.

این به این دلیل است که میانگین متحرک میانگین قیمت را برای تعداد معینی از کندل های تاریخی نشان میدهد ، که تشخیص سریع جهت کلی قیمت را بسیار مفید میکند. مثلا:

 • • قانون 3 : فقط زمانی بخرید یا معامله بای باز کنید که قیمت بالاتر از میانگین متحرک نمایی 200 (200 EMA) باشد.
 • • قانون 4 : فقط زمانی بفروشید یا معامله سل باز کنید که قیمت کمتر از میانگین متحرک نمایی 200 (200 EMA) باشد.

خط نارنجی در نمودار زیر میانگین متحرک نمایی 200 (200 EMA) را نشان می دهد که میانگین قیمت 200 میله آخر را نشان می دهد. از آنجایی که میانگین متحرک نمایی رو به پایین است، به این معنی است که ، احتمال میرود که قیمت به سمت پایین حرکت  کند و به ما کمک می کند تا روند کلی را به سرعت شناسایی کنیم.

جعبه های سبز دوره های زمانی را نشان میدهند که باندهای بولینگر گسترش یافته و قیمتها به سمت نزولی و زیر باند بولینگر وسط و در جهت میانگین متحرک بلندمدت در حرکتند.

استراتژی معاملاتی با گسترش باند های بولینگر

در حالی که قوانین اضافی منجر به مقدار کمتری از فرصتهای معاملاتی میشود، اما هدف آنها به عنوان یک استراتژی معاملاتی مؤثر است،این یعنی ساده سازی فرآیند تصمیم گیری برای معامله گر.

در این مرحله، معامله گر ممکن است قوانین بیشتری را در مورد قیمت ورودی خاص، قیمت حد ضرر، قیمت هدف و اندازه معامله اضافه کند تا تصمیم گیری خود را برای هر فرصت معاملاتی جاری ساده تر کند.

استراتژی های معاملاتی سهام

بازار سهام برای تقریباً همه انواع استراتژی معاملاتی مانند استراتژی معاملاتی نوسانی، استراتژی معاملاتی موقعیت، استراتژی دنبال کردن روند، استراتژی میانگین متحرک و استراتژی پرایس اکشن و سایر موارد ایده آل است. از آنجایی که سرمایه گذاران و مدیران صندوق ها تمایل دارند سهام شرکت ها را برای نگهداری بلندمدت بخرند ، در انتظار افزایش قیمت سهام ، روندها در این بازار خاص بیشتر دوام می آورند.

هم معامله گران و هم سرمایه گذاران در بازار سهام شرکت میکنند و  بسیاری از استراتژیهای فهرست شده در بالا را انجام میدهند. در حالی که یک سرمایه گذار سهام فیزیکی یک شرکت را خریداری می کند، یک معامله گر ممکن است در مورد حرکت قیمت سهام با استفاده از CFD ها گمانه زنی کند که دارای مزایای خاصی مانند داشتن توانایی معامله خرید و فروش است.

مثال استراتژی های معاملاتی موقعیت نتفلیکس

در حالی که هزاران شرکت برای تجارت وجود دارد، اما پایبندی به شرکت هایی که میشناسید و روزانه از آنها استفاده میکنید میتواند ساده ترین مکان برای شروع باشد ، مانند معامله در سهام اپل، آمازون، فیسبوک، تسلا یا نتفلیکس.

در حالی که تفاوت هایی در نحوه روند هر سهام وجود دارد، اما شباهت های بیشتری در آنها وجود دارد. این باعث می شود که استفاده از یک استراتژی سهام، مانند استراتژی معاملاتی پوزیشن، در طیف گسترده ای از سهام جهانی قابل معامله باشد.

استراتژی معاملاتی سهام

در حالی که نمودار قیمت بالا مربوط به نتفلیکس است، اما می تواند هر قیمت سهام دیگری را نشان دهد. از آنجایی که قیمت سهام یک شرکت اگر تقاضای عمومی داشته باشد اغلب می تواند برای مدتی طولانی روند داشته باشد ، بسیاری از معامله گران از قدرت میانگین متحرک نمایی برای تلاش و سرمایه گذاری در دوره های روند استفاده می کنند.

یکی از رایجترین روشهای استفاده از میانگین متحرک نمایی در استراتژی سهام، استفاده از متقاطع میانگین است. میانگین متحرک سریع میانگینی است که بر اساس مقدار کمتری از میله های تاریخی نسبت به میانگین متحرک آهسته است که بر اساس مقدار بالاتر میله های تاریخی است. مجموعه ای از قوانین می تواند با موارد زیر شروع شود:

 • • قانون 1 : زمانی که میانگین متحرک نمایی 8 از میانگین متحرک نمایی 21 عبور کند، خریدار شوید.
 • • قانون 2 : زمانی که میانگین متحرک نمایی 8 از میانگین متحرک نمایی 21 عبور کرد  فروشنده باشید.

استراتژی معاملاتی متقاطع میانگین متحرک نمایی

در این مثال، میانگین متحرک سریع (میانگین متحرک دوره 8) و میانگین متحرک آهسته (میانگین متحرک  دوره 21) است. هر دو اعداد فیبوناچی هستند که در معاملات بازارهای مالی بسیار محبوب هستند. بیایید نگاهی به نمودار قیمت نتفلیکس بیندازیم:

نمودار قیمت نتفلیکس با 8 میانگین متحرک نمایی (خط آبی) و 21 میانگین متحرک نمایی (خط زرد).

در نمودار بالا چندین اتفاق از عبور میانگین متحرک، هم به سمت بالا و هم به سمت نزول، وجود دارد. در برخی موارد، قیمت برای مدتی طولانی به روند ادامه داد، در حالی که در موارد دیگر در جهت مخالف تغییر کرده. بیایید متقاطع های میانگین متحرک نمایی را برای مطالعه بیشتر مشخص کنیم.

استراتژی معاملاتی میانگین متحرک در سهام

نمودار قیمت نتفلیکس که میانگین متحرک نمایی 8 (خط آبی) را نشان می دهد که از میانگین متحرک نمایی 21 (خط زرد) عبور می کند.

خطوط عمودی قرمز مواردی را نشان میدهند که میانگین متحرک سریع از میانگین کند حرکت میکند. خطوط عمودی سبز مواردی را نشان می دهد که میانگین حرکت سریع از میانگین حرکت آهسته عبور کرده است. ما از این چه چیزی را میتوانیم بیاموزیم؟

 • • در پنج موردی که میانگین متحرک نمایی 8 از میانگین متحرک نمایی 21 عبور کرد ، تنها دو بار بازار برای مدت طولانی به روند نزولی ادامه داد. یکی از مسائل مربوط به متقاطع های میانگین متحرک این است که ممکن است شما را دیر وارد حرکت کنند و همچنین ممکن است سیگنال نادرستی صادر کنند.
 • • در پنج موردی که میانگین متحرک نمایی 8 از میانگین متحرک نمایی 21 عبور کرده ، بازار بیشتر اوقات روند صعودی خود را ادامه داد. در چنین شرایطی است که معامله گر سعی میکند نسبت به ریسکی که انجام میدهد،سود بیشتری کسب کند.

متقاطع میانگین متحرک اساساً یک استراتژی معاملاتی پوزیشن است که به خوبی برای استراتژی بازار سهام پیروی از روند مناسب است. در حالی که قرار دادن استاپ ضررها و سطوح  برداشتی سود اختیاری است، مهم است که درک کنیم که این نوع استراتژی منجر به معاملات بازنده بیشتر از معاملات برنده می شود. با این حال، هدف این است که معاملات برنده ریسک به ریوارد چند برابری ارائه دهند.

بنابراین، استفاده از تکنیکهای مدیریت ریسک به منظور کوچک نگه داشتن ریسک در هر معامله  مهم است، تا پیش از احتمال یک معامله برنده بزرگ، چندین معامله بازنده امکانپذیر باشد.

استراتژی های معاملاتی کالا

کالاهای مبادله ای مانند طلا، نقره و نفت در میان معامله گران محبوب هستند زیرا اغلب می توانند برای مدتی طولانی روندی جهت دار داشته باشند. بازارهای کالا به شدت تحت تاثیر مسائل عرضه و تقاضا ناشی از الگوهای آب و هوایی، تنش های ژئوپلیتیکی و احساسات اقتصادی قرار دارند.

انواع استراتژی معاملاتی که برای معاملات کالا مناسب هستند، معمولاً استراتژی های معاملاتی نوسان گیری، استراتژی های معاملاتی فصلی و استراتژی های معاملاتی پوزیشن هستند. بسیاری از معامله گران عناصر معاملات نوسانی و معاملات روزانه را با هم ترکیب می کنند تا در بازارهای کالایی با روند بسیار قوی معامله کنند.

این امر به معامله گران امکان می دهد تا از برخی از تایم فریم های پایین تر مانند نمودار چهار ساعته برای شناسایی فرصت های معاملاتی پیرو روند استفاده کنند.

مثال استراتژی معاملاتـی کالای نفت خام برنت

اندیکاتورهای MACD و RSI دو اندیکاتور معاملاتی محبوب هستند که به یافتن بازارهای دارای روند، بازارهایی که در شرف تغییر جهت هستند و شرایط خرید و فروش بیش از حد کمک می کنند. در اینجا هر دو شاخص در نمودار چهار ساعته نفت خام برنت به دیده میشوند:

استراتژی معاملاتی نفت

برای معامله گران تازه کار، نمودار قیمت  ممکن است گیج کننده و طاقت فرسا به نظر برسد. به همین دلیل است که استراتژی بسیار مهم است ، زیرا می تواند به معامله گران کمک کند تا فرآیند اطلاعات را برای کمک به تصمیم گیری خود ساده کنند. بنابراین بیایید با مجموعه ای از قوانین برای پردازش آنچه که نمودار به ما می گوید شروع کنیم:

 •  قانون 1 : زمانی که MACD بالاتر از خط صفر است، وارد خرید شوید.
 • قانون 2 : زمانی که MACD زیر خط صفر است، فروشنده باشید.

اساسا، MACD به عنوان یک فیلتر روند گسترده عمل می کند تا به معامله گر یک سوگیری جهت دار بدهد. گام بعدی این است که به دنبال سرنخ هایی از شرایط خرید بیش از حد و فروش بیش از حد بگردید زیرا این می تواند بهترین زمان برای اجرای معامله باشد. برای انجام این کار می توانیم از RSI (تنظیم دوره 4) استفاده کنیم:

 • • قانون 3 : زمانی که RSI زیر 30 است (خط سیاه پایین در پنجره نشانگر RSI) خریدار باشید.
 • • قانون 4 : زمانی که RSI بالای 70 است (خط سیاه بالایی در پنجره نشانگر RSI) فروشنده باشید.

معامله گران می توانند قوانین بیشتری را برای سطوح قیمت ورودی خاص اضافه کنند و سطوح حد ضرر راتعیین کنند. به عنوان مثال، افزودن قوانین اضافی برای جستجوی الگوهای پرایس اکشن قیمت مانند شمعهای shooting star و چکش میتواند مفید باشد.

برخی از معامله گران ممکن است با استفاده از شاخص های دیگر مانند میانگین محدوده واقعی (ATR) برای شناسایی سطوح قیمت برای حد ضرر، کاوش کنند. در حال حاضر، بیایید مناطقی را که قوانین یک تا چهار از بالا در آنها رخ داده است، شناسایی کنیم:

انواع استراژی معاملاتی نفت برنت

در نمودار قیمت بالا، کادرهای سبز نشان دهنده رخدادهایی هستند که هر دو قانون یک و قانون سه رعایت شده اند. MACD بالای خط صفر و نشانگر RSI زیر خط 70. کادرهای قرمز نشان دهنده اتفاقاتی هستند که هر دو قانون دو و قانون چهار رعایت شده اند. MACD زیر خط صفر و نشانگر RSI بالای خط 30 قرار گرفته است.

توجه به این نکته مهم است که این شرایط برای بازارهای روندی بسیار قوی مناسب است، همانطوریکه نمودار قیمت چهار ساعته بالا نشان می دهد، ارزش آن را دارد که قوانین بیشتری مانند ترازهای میانگین متحرک اضافه کنید تا این شرایط را در حرکت رو به جلو شناسایی کنید.

البته زمانی که بازار جهت یا شرایط بازار را تغییر می دهد، داشتن معاملات زیان ده اجتناب ناپذیر است. به همین دلیل است که استفاده از حد ضرر و تکنیک های مدیریت ریسک مناسب اهمیت پیدا میکند.

استراتژی های معاملاتی شاخص

معاملات شاخص مورد علاقه معامله گران کوتاه مدت و بلندمدت است، زیرا توانایی آن در ارائه شرایط روند قوی در بازه های زمانی پایین تر و بازه های زمانی بالاتر است.

به همین دلیل است که استراتژی های شاخص های معاملاتی اغلب شامل استراتژی های معاملاتی روزانه، استراتژیهای معاملاتی نوسانی، استراتژیهای معاملاتی موقعیت، استراتژیهای سرمایه گذاری فصلی و حتی استراتژی های پوشش ریسک هستند.

از آنجایی که شاخص های جهانی همه نوع معامله گران را به خود جذب می کنند، اندیکاتورهای معاملاتی مانند اندیکاتور RSI، نوسان ساز MACD، اسیلاتور استوکاستیک و باندهای بولینگر می توانند در معاملات آنها در شرایط مناسب بازار کاملاً مؤثر باشند.

در حالی که شما می توانید 19 شاخص مختلف سهام جهانی را معامله کنید، معامله گران کوتاه مدت ترجیح می دهند بر روی شاخص های اصلی جهان تمرکز کنند که عبارتند از: DAX40 ، FTSE100، SP500، NQ100، DJI30 و JP225. اینها شاخصهای اصلی اروپا، آسیا و ایالات متحده را پوشش میدهد. بیایید اکنون با استفاده از تکنیکهای معاملات روزانه بر استراتژی های شاخص معاملاتی برای DAX40 تمرکز کنیم.

استراتژی معـاملاتی شاخص DAX40

در حالی که برخی معامله گران بر روی سهام معاملات روزانه تمرکز می کنند، بسیاری از آنها به دلیل اسپردها و کارمزدهای کم، تکنیک های معاملات روزانه را در شاخص های بازار سهام به کار می برند.

هنگام یادگیری نحوه معامله روزانه با شاخص DAX40 CFD، مهم است که به یاد داشته باشید که معاملات روزانه ، خود شامل انجام چندین معامله در روز است. دانستن این نکته مهم است زیرا فراوانی معاملات بیشتر به معنای برد و باخت بیشتر است.

بنابراین مدیریت ریسک باید سنگ بنای استراتژی های معاملاتی شما باشد. در حال حاضر، ما بر روی استفاده از برخی از شاخصها و تکنیکهایی که در استراتژیهای قبلی در بالا استفاده کرده ایم، تمرکز میکنیم.

استراتژی معاملاتی با شاخص dax30

نمودار بالا نمودار پنج دقیقه ای از شاخص DAX40 CFD را در یک دوره زمانی خاص نشان می دهد. با استفاده از انواع اندیکاتورهای معاملاتی، می تواند به معامله گر در شناسایی روند بازار و همچنین روشی برای زمان بندی معاملات خود کمک کند. مثلا:

 • • قانون 1 : وقتی قیمت بالاتر از 50 EMA است + MACD بالای خط صفر است + قیمت خط پایین باند بولینگر را رد کرده است.
 • • قانون 2 : وقتی قیمت زیر 50 EMA است + MACD زیر خط صفر است + قیمت خط باند بولینگر بالایی را رد کرده است.

نمودار زیر برخی از وقوع قانون یک و دو را در عمل نشان می دهد:

قوانین استراتژی معاملاتی با شاخص dax30

شناسایی نوسانات چرخه های قیمت در نیمه ابتدایی نمودار واضح است. ترکیبی از استفاده از میانگین متحرک نمایی و هم ترازی MACD به جلوگیری از چنین شرایط فرار در این موقعیت کمک کرد  .

قسمت میانی نمودار جایی است که چرخه های قیمت شروع به ثابت شدن می کنند و میانگین متحرک نمایی و هم ترازی MACD به شناسایی سه فرصت معاملاتی احتمالی که با رنگ قرمز مشخص شده اند کمک می کند.

در حالی که حرکت قیمت در اولین جعبه قرمز از باند بولینگر بالایی به باند بولینگر پایینی حرکت کرد (یک هدف قیمتی مفید در معاملات سل)، جعبه های قرمز دوم و سوم این کار را نکردند و از باند بولینگر بالایی عبور کردند و به احتمال زیاد منجر به دو معامله متوالی بازنده شده است.

در انتهای نمودار، چرخه های قیمت شروع به روند بالاتری میکنند که میانگین متحرک نمایی و MACD را برای موقعیتهای خرید در یک راستا قرار میدهد. معامله بر روی جهش باند بولینگر پایین منجر به دو فرصت معاملاتی احتمالی شد که به باند بالایی بولینگر (یک هدف قیمتی مفید در معاملات خرید) رسید.

نتیجه گیری – استراتژی های معاملاتی 2024

در این مقاله، ما طیف گسترده ای از انواع استراتژی معاملاتی و تکنیک های معاملاتی را بررسی کرده ایم. بهترین راه برای عملی کردن این نظریه ها از طریق معامله در یک محیط بدون ریسک است تا مهارت های خود را تمرین کنید، استراتژی های معاملاتی خود را بهینه کنید و یاد بگیرید که احساسات خود را در حین معامله مدیریت کنید.

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه