مقالات آموزشیمقالات آموزشی فارکس

CFD چیست ؟ آشنایی با معاملات CFD در بازار فارکس

اگر در یک بروکر حساب باز کرده باشید، احتمالاً به طور تصادفی با اصطلاح CFD برخورد کرده باشید. اما این دقیقا چیست؟ CFD یا قرارداد مابه التفاوت، یک مشتق مالی است که به شما امکان می دهد فراتر از مانده حساب جاری خود معامله کنید. بنابراین، می توانید سود و زیان خود را افزایش دهید.

امروزه در میان ابزارهای معاملاتی متعدد و انواع گسترده ای از انواع معاملات الکترونیکی، انجام معاملات با کمک قراردادهای تفاوت یا (CFD) محبوبیت خاصی پیدا کرده است. با مزایای گستردهای که این نوع معاملات مشتقه دارند ،فرصت های باورنکردنی را برای افزایش سرمایه شخصی فراهم می کنند.
این مقاله به شما کمک می کند تا بفهمید معاملات CFD چیست و همچنین انواع گروه اصلی آن کدامند و همچنین مخاطراتی که میتواند داشته باشد را توضیح میدهیم.

 CFD چیست؟

منظور از CFD “قرارداد برای تفاوت” است.

معاملات cfd

یک قرارداد مالی بین خریدار و فروشنده است که در آن تفاوت بین معاملات  در بازکردن و بستن آن به صورت نقدی تسویه می شود. CFD ها معاملات حرکت قیمت سهام، شاخص ها، ETF ها، قراردادهای آتی کالا و غیره را آسان می کنند. به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا از مزایا و خطرات امنیت بدون تحویل فیزیکی آن بهره مند شوند.

بسیاری از بروکرها یا سیستم های برنامه‌های سرمایه‌گذاری ، معاملاتی را در CFD بیت کوین ارائه می‌کنند. علاوه بر این، CFD ها به سرمایه گذارانی که تنها مقدار کمی از معامله را با کارگزار خود انجام می دهند، اهرم مالی را امکان پذیر می کند.

استفاده از اهرم مالی در CFD، به این معنی است که برای باز کردن یک موقعیت، فقط باید درصد کمی از ارزش کامل معامله را واریز کنید. به این “معامله مارجین” می گویند.

در حالی که معامله با مارجین به شما امکان می دهد بازدهی خود را بیشتر کنید، از آنطرف ضررها نیز بزرگتر می شوند زیرا بر اساس ارزش کامل موقعیت محاسبه میشوندواین یعنی که شما می توانید بیشتر از سرمایه ای که سپرده کردید از دست بدهید.

CFD ها یک روش مالیاتی کارآمد برای سفته بازی در بازارهای مالی هستند و در میان معامله گران FX و کالاها بسیار محبوب هستند. معاملات CFD شما را قادر می سازد تا در مورد افزایش یا کاهش قیمت های بازارهای مالی جهانی که به سرعت در حال حرکت هستند، مانند فارکس، شاخص ها، کالاها، سهام و اوراق بهادار و به تازگی ارزهای دیجیتال گمانه زنی کنید.

با صرافی های ارز دیجیتال آشنا شوید

تاریخچه CFD ها

اختراع CFD ها را می توان به تلاش های برایان کیلان و جان وود در اوایل دهه 1990 نسبت داد. آنها CFD ها را برای استفاده از آنها در لندن به عنوان یک مبادله سهام با حاشیه سود ایجاد کردند

صندوق‌های تامینی و سرمایه‌گذاران نهادی در ابتدا از CFDها برای به دست آوردن سهام در بورس لندن استفاده می‌کردند، زیرا به دلیل نیاز به حاشیه کم و اجتناب از پرداخت حق تمبر به دلیل عدم انتقال فیزیکی سهام، از آن استفاده می‌کردند.

با این حال، تاجران خرده‌فروشی در اواخر دهه 1990 شروع به استفاده از آنها کردند. GNI (در ابتدا با نام Gerrard & National Intercommodities شناخته می شد) اولین شرکتی بود که آن را از طریق GNI Touch، سرویس معاملاتی CFD خود معرفی کرد و MF Global بعداً آن را خریداری کرد.

IG Markets و CMC Markets آن را در سال 2000 رواج دادند و آن را به خارج از مرزها گسترش دادند، که با استرالیا در جولای 2002 شروع شد.

معاملات CFD در اتریش، کانادا، استرالیا، فرانسه، آلمان، قبرس، ایتالیا، ایرلند، اسرائیل، ژاپن، بریتانیا و غیره در دسترس است. با این حال، کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) و کمیسیون معاملات آتی کالا، فهرست شدن CFD ها را در بورس های تنظیم شده در ایالات متحده به دلیل درگیری با ریسک بالا ممنوع کرد.

کمیسیون اوراق بهادار و آتی هنگ کنگ نیز تجارت CFD را ممنوع کرد. علاوه بر این، سازمان بورس و اوراق بهادار اروپا (ESMA) هشداری را در مورد فروش محصولات سفته بازانه از جمله فروش C F D در سال 2016 صادر کرد.

 

در اروپا، هر ارائه‌دهنده‌ای می‌تواند تمام محصولات را تحت دستورالعمل‌های ابزارهای مالی (MiFID) 2004/39/EC به همه کشورهای عضو ارائه دهد. با این حال، رگولاتور مالی قبرس، CySEC، حداکثر اهرم در C F D ها را به 1:50 محدود کرد و پرداخت پاداش به عنوان مشوق های فروش را در نوامبر 2016 ممنوع کرد.

FCA بریتانیا محدودیت‌های مشابهی را در 6 دسامبر 2016 صادر کرد. همچنین حداکثر اهرم را برای CFDها و گزینه‌های مشابه C F D در سال 2019 به 1:30 محدود کرد.

معاملات CFD چیست؟

معاملات CFD شامل مبادله تفاوت در قیمت دارایی بین باز کردن معامله و بسته شدن آن است. بنابراین، اهرم و مارجین ویژگی های اصلی معاملات CFD هستند.

معاملات cfd

منظور از این اهرم این است که شما به عنوان یک معامله گر می توانید موقعیت بزرگتری را بدون تعهد به کل هزینه معامله، باز کنید. علاوه بر این، شما باید یک حاشیه سپرده برای باز کردن یک موقعیت جدید ارائه دهید که تنها کسری مبلغ کل را نشان می دهد.

در نهایت، زمانی که معامله متحمل زیان‌هایی می‌شود که حاشیه سپرده و هرگونه وجوه اضافی نمی‌تواند آن را پوشش دهد، مارجین نگهداری لازم است، بنابراین، منجر به فراخوانی مارجین از سوی کارگزار می‌شود، که اگر برآورده نشود، ممکن است کارگزار را مجبور به بستن موقعیت کند.

قیمت های CFD در قیمت خرید و فروش آورده شده است. قیمت فروش پایین تر و قیمت خرید بالاتر از قیمت فعلی بازار است. تفاوت بین آنها به عنوان اسپرد نیز شناخته می شود. در بیشتر مواقع، هزینه معاملات C F D تحت پوشش اسپرد قرار می گیرد، اما در هنگام معامله با سهام C FD، هزینه بر اساس کمیسیون است.

CFD ها در قراردادهای استاندارد معامله می شوند که به دارایی پایه بستگی دارد و همچنین آنها زمان انقضا ندارند.

سود یا زیان در آن با ضرب تعداد کل قراردادها در ارزش هر قرارداد محاسبه می شود. سپس رقم حاصل با تفاوت بین قیمت باز و بسته شدن کالای پایه ضرب می شود.

به عنوان مثال، شما 50 قرارداد FTSE 100 Index CFD را به ارزش هر کدام 2 دلارو زمانی که قیمت خرید 7025 است خریداری می کنید، و آن را به قیمت 7030 می فروشید.

بنابراین  سودشما : (50*2)*(7030-7025)= 500 دلار.

با معاملات CFD، شما دارایی پایه (به عنوان مثال یک سهم فیزیکی، جفت ارز یا کالا) را نمی‌خرید یا نمی‌فروشید. بلکه در عوض، بسته به اینکه فکر می‌کنید قیمت‌ها بالا یا پایین می‌شوند، تعدادی واحد را برای یک ابزار مالی خاص خریداری یا می‌فروشید.

اگر موقعیت معاملاتی C F D شما در طی روز بسته نشود و به روز بعد انتقال پیدا کند، کارگزار  هزینه تامین مالی یک شبه را که به آن سوآپ گفته میشود از شما دریافت خواهد کرد.

پیشنهاد مطالعه: دراودان (Drawdown) در فارکس به چه معناست؟

مارجین و اهرم چیست؟

قراردادهای تفاوت (CFD) یک محصول اهرمی است ، به این معنی که برای باز کردن یک موقعیت، فقط باید درصد کمی از ارزش کامل معامله را واریز کنید. به این تعریف  “معامله با مارجین” (یا نیاز به مارجین) می گویند. در حالی که معامله با مارجین به شما امکان می دهد سود بیشتری بدست بیاورید، اما از طرف دیگر ضررهای شما نیز بزرگتر می شوند، زیرا بر اساس ارزش کامل موقعیت هستند.

پس با اهرم بالا معامله کردن علاوه بر منفعتی که برای شما دارد میتواند  تمام سرمایه شما را از بین ببرد، اما از آنجایی که حساب دارای محافظت از مانده منفی است، شما نمی توانید بیشتر از ارزش حساب خودتان ضرر کنید و در این مواقع پیام مارجین کال دریافت خواهید کرد.

خطرات معاملات CFD

معاملات  CFD در معرض انواع مختلفی از ریسک هستند، که در زیر به آنها اشاره خواهیم کرد:

ریسک بازار : از آنجایی که شما با اهرم معامله می کنید، ریسک و پاداش برای معاملات C F D بیشتر است. ضرر می تواند بسیار بیشتر از سپرده اولیه توسط معامله گران باشد اگر بازار برخلاف موقعیت آنها حرکت کند.
ریسک انحلال و کال مارجین : کارگزار درخواست مارجین فراخوان می‌کند و از معامله‌گران می‌خواهد در صورت تغییر قیمت در برابر موقعیت باز C F D مبالغ اضافی را واریز کنند. اگر معامله‌گر نتواند مارجین فراخوان را برآورده کند، کارگزار ممکن است موقعیت را با ضرر تسویه کند.
ریسک طرف مقابل: درC F D های فرابورس، ریسک طرف مقابل ،مرتبط با توان پرداخت بدهی طرف مقابل نیز وجود دارد. اگر طرف مقابل در تعهدات مالی خود کوتاهی کند، C F D ارزش کمی دارد یا اصلاً ارزش ندارد.

خطرات معاملات CFD عمدتاً به دلیل معایب ذاتی آن است مانند:

  • ضررها به دلیل اهرم بیشتر است.
  • نوسان شدید بازار منجر به اسپردهای بالا توسط کارگزار می شود.
  • موقعیت بازنده معامله گران می تواند مارجین فراخوانی را از کارگزار دعوت کند.

CFD ها شامل یک عنصر پرخطر هستند که اغلب به دلیل اهرم های ارائه شده منجر به تلفات بیشتر حساب می شود. علاوه بر این، معامله گران خرد که هنگام معامله CFD با پلتفرم‌های مختلف معاملاتی CFD، پول خود را از دست می‌دهند بیش از 70 درصد هستند.

بنابراین، معامله CFD نیازمند دانش تخصصی و مهارت‌های مدیریت ریسک استثنایی معامله‌گران است.

گروه های اصلی ابزارهای معاملاتی CFD

از آنجایی که CFD ها مشتقاتی هستند (از سایر دارایی ها)، تقریباً برای هر بازاری می توان آنها را ایجاد کرد. در واقع، بسیاری از کارگزاران CF D به معامله‌گران از طریق یک پلتفرم معاملاتی CFD به هزاران بازار مالی دسترسی می‌دهند، جایی که می‌توانند هر استراتژی معاملاتی را اجرا کنند.

گروههای اصلی ابزارهای معاملاتی c f d شامل موارد زیر میشود:

  • جفت ارزها
  • سهام
  • شاخص های سهام
  • رمزارزها

در پایان

معاملات C F D همچنان به محبوبیت خود ادامه می دهد، و حتی به معامله گران  طیف گسترده ای از ابزارهای معاملاتی را برای اجرای جسورانه ترین استراتژی های معاملاتی ارائه می دهد.

معاملات CFD با داشتن شباهت هایی که  به معاملات آتی دارد، اما در عین حال ویژگی های منحصر به فرد آن، این فرصت را به شما می دهد که حتی با حداقل سپرده و بدون هیچ تجربه ای در بازارهای جهانی، معاملات خود را آغاز کنید.

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه