مقالات آموزشیمقالات آموزشی فارکس

تفاوت بازار اسپات و فیوچرز در فارکس

برای شروع این بحث باید بگوییم که ، هر دوی این بازارها(اسپات و فیوچرز) جایی هستند که ارزش پول جهانی (نرخ مبادله) تعیین می شود. این بازارها بسیار فوق العاده هستند چراکه همیشه در حال حرکتند و این حرکتها و روند ها بزرگتر از آن چیزی است که شما در هر مجموعه دیگری از بازارها خواهید یافت.

تعریف بازار اسپات(نقطه ای)Spot و بازار فیوچرز (آتی)Futures

بازار “اسپات یا نقطه ای ” بازار نقدی است که فرآیند خرید و فروش و تسویه در ان بصورت فوری صورت میگیرد.یا به عبارتی دیگر ارزش فعلی (نرخ مبادله) که جفت ارز در حال حاضر در آن معامله می شود.

بازار فیوچرز یا آتی، بازاریست که معامله گران قراردادهایی را برای تحویل در تاریخ مشخصی در آینده خرید و فروش میکنند.

در ادامه ی این مقاله بازار اسپات و فیوچرز را بیشتر مورد بحث قرار میدهیم و میگوییم که این بازارها چه تفاوتهایی با هم دارند، پس تا انتها با تی پی چارت همراه باشید.

معاملات اسپات (Spot) چیست؟

در بازار نقدی یا همان اسپات ، اوراق بهادار مالی برای تحویل فوری معامله می شوند. بازارهای اسپات به طور گسترده یک بازار فیزیکی یا یک بازار نقدی هستند زیرا معاملات بلافاصله با دارایی مبادله می شوند.

در این بازار ،اوراق بهادار مالی می توانند کالاها، ارزها و سایر دارایی ها باشند. در بازار نقدی،  قیمت تسویه بلافاصله از خریدار به فروشنده تحویل داده می شود، اما انتقال رسمی وجه بین خریدار و فروشنده ممکن است زمان بر باشد، مانند T+2 در بازار سهام ودر  اکثر معاملات ارزی هر دو مورد اتفاق میافتد.

طرفین در یک لحظه با معامله موافقت می کنند. معاملات در بازار نقدی می تواند در بورس یا خارج از بورس انجام شود. معاملات نزدیک به انقضای قراردادهای آتی نیز به معاملات لحظه ای تبدیل می شوند زیرا قرارداد در حال انقضا به این معنی است که خریدار و فروشنده فوراً پول نقد را برای دارایی پایه مبادله می کنند.

معاملات فیوچرز (Futures) چیست؟

قرارداد آتی یک قرارداد قانونی برای خرید یا فروش یک دارایی ،کالایی خاص یا اوراق بهادار با قیمت از پیش تعریف شده در زمان مشخصی در آینده است. خریدار و فروشنده قرارداد تصمیم می گیرند امروز قیمت برخی از دارایی ها یا اوراق بهاداری را که قرار است در آینده تحویل دهند، بپردازند.

خریدار قرارداد آتی موظف به دریافت دارایی پایه است، در حالی که فروشنده موظف است دارایی خود به قیمت قرارداد واگذار کند. بازاری که قراردادهای آتی در آن معامله می شود، بازار آتی نامیده می شود.

قراردادهای آتی معمولاً توسط معامله گران به عنوان راهی برای محافظت از سایر سرمایه گذاری ها یا قفل کردن سود هنگام معامله در بازارها استفاده می شود. ابزارها و نمادهای مالی در بازارهای آتی به عنوان ابزار مشتقه شناخته می شوند زیرا قیمت آنها بر اساس اوراق بهادار اساسی در بازار نقدی استخراج می شود.

اگر میخواهید با دیگر بازارهای ارز فارکس بیشتر آشنا شوید مقاله 5نوع عمده بازارهای (معاملات)فارکس  در سایت تی پی چارت را مطالعه کنید.

قیمت Spot(نقطه ای) در مقابل قیمت Futures (آتی)

قیمت اسپات قیمت خرید و فروش فعلی یک دارایی معین ، مانند اوراق بهادار، کالا یا ارز در بازار است برای تحویل فوری.

قیمت فیوچرز یک قیمت از پیش تعیین شده توافقی در یک قرارداد است (به نام قرارداد فیوچرز) بین دو طرف برای تحویل آتی دارایی در زمان مشخصی در آینده است.

جدول زیر نمونه هایی از قیمت های بازار اسپات و فیوچرز را نشان می دهد.

نمونه قیمت های اسپات و فیوچرز

تفاوت بازار اسپات و فیوچرز در فارکس

اکنون که با مفهوم  معاملات اسپات و فیوچرز آشنا شدید، بیایید به برخی از تفاوت های کلیدی بین آنها نگاهی بیندازیم.

بازارهای اسپات و فیوچرز تفاوت های زیادی دارند که در زمان تعیین قراردادها و محاسبه قیمت درآنها مشخص می شود. در ادامه به بررسی برخی تفاوتهای معاملات اسپات و فیوچرز در فارکس می پردازیم.

ریسک برای طرف مقابل در بازار اسپات و فیوچرز

یکی از تفاوتهای بازار اسپات و فیوچرز در فارکس، ریسک طرف مقابل است.در بازار اسپات یک معامله خرید و فروش در لحظه وجود دارد و از این رو هیچگونه ریسکی برای طرفین وجود ندارد .

اما در بازار فیوچرز دو طرف خریدار و فروشنده وجود دارند و قراردادی را منعقد میکنند اما تفاوت در اینجاست که شاید این امکان وجود داشته باشد که در تاریخ توافق یکی ار طرفین پیمان را رعایت نکند و تمایلی به خرید و فروش نشان ندهد.

مبادلات آتی از دو تکنیک کاهش ریسک برای جلوگیری از این اتفاق استفاده می کنند:

  • اوراق قرضه عملکرد: برای شروع معاملات به یک تعهد عملکرد یا مارجین اولیه نیاز دارید. اساساً این مبلغ وجه نقدیست که در حساب شما برای پوشش تعهدات تجاری است.
  • مارجین نگهداری: شرط نگهداری ،حداقل مقدار پول مورد نیاز برای پوشش تمام موقعیت های باز شما است.نگهداری بر اساس نوع موقعیت شما (بلند/کوتاه)، نیاز خاص اوراق بهاداری که معامله می کنید و اینکه آیا موقعیت را یک شبه نگه می دارید، متفاوت خواهد بود.

همچنین بخوانید درباره : ( ETF) صندوق قابل معامله در بورس چگونه عمل میکنند

دوره تسویه حساب در بازار اسپات و فیوچرز

از دیگر تفاوتهای بازار اسپات و فیوچرز دوره تسویه حساب در آنهاست.

در برخی بازارهای اسپات ، مدت زمان تسویه مجاز دو روز کاری است.در حالی که این گفته با اصطلاح “spot” در تضاد است، اما دو روز کاری برای انتقال وجه نقد از خریدار به فروشنده زمان میبرد.

با این حال، در بیشتر موارد، قیمت‌های بازار نقدی نزدیک به زمان واقعی ثابت می‌شوند.این امر در بازارهای اسپات فارکس که تراکنش ها به صورت الکترونیکی ارسال می شوند و بلافاصله تسویه می شوند، رایج تر است.

در بازارهای آتی، دارایی پایه دارای تاریخ تسویه خاصی در آینده است.

اگر قرارداد آتی طولانی مدت دارید، موافقت می کنید که آن قرارداد را در تاریخ مشخصی در آینده خریداری کنید.

برعکس، اگر شما کوتاه مدتی هستید، قراردادی را برای فروش قرارداد در تاریخ آینده منعقد کرده اید.

همانطور که در جدول زیر از قرارداد S&P E-mini مشاهده می کنید، تاریخ انقضای هر قرارداد متفاوت است.

اسپات و فیوچرز

بازه زمانی و انقضا معاملات در بازار اسپات و فیوچرز

زمان و انقضای معامله یکی دیگر از تفاوتهای بین بازار اسپات و فیوچرز است ،در بازار اسپات معامله گرانی هستند که معاملات را در لحظه انجام میدهند و نگرانی بابت گذر زمان ندارندو خرید و فروش را فورا انجام داده و به ارزش تسویه معامله خود دسترسی دارند .

قیمت لحظه ای معاملات به ارزش بازار فعلی به عنوان یک دارایی خاص مربوط می شود و ممکن است این قیمت در لحظه ی تقاضای بازار افزایش یا کاهش یابد.

در حالیکه در بازارهای معاملاتی فیوچرز، قراردادهایی بین معامله گران وجود دارد که از طریق آن، قیمت کالای اساسی را در یک نقطه معین در آینده تعیین می کند و البته اگر بتوانید بازار را به درستی پیش‌بینی کنید، می‌تواند بازدهی معقولی را برای شما ایجاد کند.

پیشنهاد مطالعه:برترین شاخص های اقتصادی محرک بازار که معامله گران باید مراقب آنها باشند

توانایی اهرم

تفاوت عمده بین بازارهای اسپات و فیوچرز، مفهوم  اهرم است.اهرم این امکان را برای کاربران فراهم می کند که حداکثر سود را با کمترین مقدار سرمایه بدست آورند.
در حالی که می‌توانید از برخی بازارهای نقدی مانند فرابورس فارکس استفاده کنید، نحوه عملکرد مارجین و اهرم در هر دو این بازارها بسیار متفاوت است.
در قراردادهای آتی، هر قرارداد مقدار مشخصی از واحدهای کالا یا دارایی پایه را کنترل می کند.
به عنوان مثال، یک قرارداد آتی ذرت استاندارد 5000 بوشل ذرت را کنترل می کند. بنابراین، اگر ذرت با 7 دلار در هر بوشل معامله می شد، ارزش یک قرارداد آتی 35000 دلار است.
و نمونه دیگری از اهرم در نفت خام است.
یک قرارداد آتی استاندارد نفت خام 1000 بشکه نفت را کنترل می کند. اگر قیمت نفت 50 دلار در هر بشکه بود، ارزش قرارداد آتی استاندارد 50000 دلار خواهد بود.

در زیر نمونه ای از  اهرم قرارداد آتی نفت خام رامشاهده میکنید:

نمونه قرارداد فیوچرز

 

در معاملات آتی شما نیاز دارید که یک مارجین اولیه را که به عنوان اوراق قرضه عملکرد نیز شناخته می شود، ارسال کنید.

و این مقدار پولی است که شما باید برای تصاحب مالکیت یک قرارداد متعهد شوید.

نفت دارای مارجین اولیه 3250 دلاری است که به معنای مارجین مورد نیاز تقریباً 15 به 1 است.

به طور کلی، مارجین مورد نیاز برای بازارهای آتی بسیار کمتر از سهام هستند درصورتی که برای اکثر مبادلات نقدی، 25٪  وجود دارد.

بازار اسپات که در کارگزاریهای فارکس است، اهرم های خارج از محدوده دارند که بعضا در آنها می توانید اهرم  100 به 1 و بیشتر را مشاهده کنید.

شاید بخواهید با معاملات CFD در بازار فارکس بیشتر آشنا شوید

به طور خلاصه

برای نتیجه گیری، بازار نقدی ( اسپات ) یا فرابورس برای معامله گرانی است که می خواهند بدون در نظر گرفتن زمان، تصمیمات خرید و فروش را بگیرند.

بازارهای آتی برای معامله گرانی است که می خواهند از قرار گرفتن در معرض یک بازار اساسی محافظت کنند و هنوز هم توانایی کسب بازدهی عالی را دارند.

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه