استراتژی های معاملاتی

استراتژی 52 هفته ای بهمراه راهنما و مثال

پایین بخریم و گران بفروشیم؟ اگر میخواهید از استراتژی معاملاتی 52 هفته پیروی کنید، این موضوع خیلی صدق نمی کند. رویکردی که بسیاری از افراد با تجربه دنبال میکنند، جستجوی داراییهایی است که از الگوهای تاریخی خود خارج میشوند و الگوهای جدیدی را شکل میدهند. به عنوان مثال، سهام های رشدی را در نظر بگیرید، جایی که میتوان با صبر و مقاومت در برابر وسوسه فروش زودهنگام، بازدهی فوق العاده به دست آورد و استراتژی 52 هفته ای سیگنال خرید را ارائه میدهد.

استراتژی معاملاتی 52 هفته ای چیست؟

استراتژی معاملاتی 52 هفته ای برخلاف رویکرد شهودی بسیاری از معامله گران تازه کار است، که باعث می شود فقط برای ایجاد روانشناسی تجاری منظم تر و موفق تر، آن را در نظر بگیرند. همچنین این استراتژی از دیگر ابزارهای تحلیل تکنیکال متمایز است زیرا بیشتر در مورد اینکه قیمت ممکن است به کجا برسد بحث میکند تا جایی که بوده است.

 توضیح استراتژی 52 هفته ای

اصول اساسی استراتژی 52 هفته ای را می توان برای هر دارایی یا بازاری به کار برد، زیرا آنها به یک نقطه قیمتی ساده و آسان می رسند و این شامل در نظر گرفتن نقطه قیمت بالای 12 ماه گذشته به عنوان یک شاخص کلیدی است.

به جای اینکه قیمت بالا را به عنوان محرکی برای فروش و خروج از موقعیت برای سیو سود تلقی کنیم، استراتژی بالای 52 هفته ای شامل خرید یا افزودن به خرید یک موقعیت است. این استراتژی در ابتدا ضد شهودی است، اما بر این واقعیت استوار است که قیمت بالای جدید نشان دهنده پتانسیل سود بیشتر در آینده است.

نمودار اپل با استراتژی 52 هقته ای
سهام APPLE INC – نمودار قیمت هفتگی – استراتژی معاملاتی هفته 52

نمودار قیمت بالا برای شرکت محبوب اپل نشان می دهد که چگونه می توان از این استراتژی استفاده کرد. علامت A قیمت اپل را در اکتبر 2018 نشان می دهد که در منطقه 56 دلار است. سهام به مدت 52 هفته به صورت جانبی، یا مهمتر از آن، زیر سطح قیمتی معامله می شود، پیش از آن، در اکتبر 2019، از سطح بالاتر می شکند.

استراتژی معاملاتی 52 هفته ای سهام اپل
سهام APPLE INC – نمودار قیمت هفتگی – استراتژی معاملاتی هفته 52

هر کسی که با فلش C یا D خرید کرده باشد، ممکن است سود کرده باشد و  استراتژی پولبک و اصلاح آنها  نتیجه داده باشد، اما فلش B را می توان به عنوان محرکی برای خرید و نه فروش، با نگاهی بلندمدت در نظر گرفت.

استراتژی معاملاتی 52 هفته ای
سهام APPLE INC – نمودار قیمت هفتگی – استراتژی معاملاتی هفته 52

معامله گران باتجربه، شکست بالای 52 هفته را به عنوان یک رویداد تغییر دهنده بازی می دانند. در آن نقطه، عملکرد گذشته هنوز مورد توجه قرار می گیرد، اما نسبت به آنچه ممکن است در پیش باشد، در درجه دوم اهمیت قرار می گیرد.

در مثال Apple Inc، افزایش قیمت سهام پس از فلش B وجود دارد. به طور باورنکردنی، از منظر مدیریت ریسک، عقب نشینی و پولبک قیمت به سمت فلش E شاهد اصلاح قیمت به سمت نقطه ورود معاملات بالای 52 هفته است، اما آن را لمس نمی کند. همانطور که از قبل میدانید و به عنوان یک اصل در شکست در نظر گرفته میشود، آنجایی که زمانی سطح مقاومت بود به سطح حمایت تبدیل میشود.

پولبک در استراتژی 52 هفته

با این استراتژی در کمتر از 12 ماه، سرمایه گذارانی که استراتژی 52 هفته ای را به کار گرفتند، بیش از دو برابر پول خود را افزایش دادند.

تغییرات استراتژی 52 هفته ای

 •  با خنثی بودن بازارها از نظر سوگیری رو به بالا یا پایین، همین اصول را می توان برای پایین ترین سطح 52 هفته ای اعمال کرد.
 • اگر سهام شما یک سهم رشدی پیشگام نیست، احتمال حرکت یک طرفه قیمت در محدوده بالاتر و پایین 52 هفته ای بیشتر خواهد بود.
 •  هنگامی که قیمت به سطح مقاومت بالای 52 هفته ای می رسد، می تواند مقاومت قابل توجهی در برابر شکست آن وجود داشته باشد. به ویژه در مورد سهام، برخی از سرمایه گذاران منتظر هستند تا قیمت پایانی بالاتر از قیمت پایانی 52 هفته ای باشد. این امر نشانه های نادرست ناشی از افزایش موقت قیمت در طول معاملات روزانه را فیلتر می کند.

استراتژی 52 هفته ای – قوانین ورود و خروج به معامله و حد ضرر

با تثبیت اصول اولیه، واضح است که گروهی از سرمایه گذاران وجود دارند که بازارها را رصد می کنند و به دنبال افزایش قیمت هستند تا بتوانند به سود بیشتری دست پیدا کنند.

برخی از پلتفرم های کارگزاری ها  حتی هشدارهایی را در رابطه با سهامی که از این بالا و پایین ها خارج شده اند، ارائه میکنند. پیدا کردن زمان بهینه برای ورود به یک معامله و راه های مدیریت ریسک راز تغییر تعادل به نفع شماست.

نقاط ورود به معامله

از نظر نقاط ورود به معامله، نقطه ورود آشکار ، بالاترین قیمت 52 هفته گذشته است که در حال شکسته شدن است. همانطور که گفته شد، بسیاری برای تایید حرکت به جای قیمت روزانه به دنبال بسته شدن قیمت هستند. اندیکاتورهای دیگری را  هم می توان برای این تایید در نظر گرفت. هرچه مواردی که در زیر عنوان کردیم در زمان ورود معامله بیشتر باشد، سیگنال خرید قویتر است:

آیا میانگین های متحرک ساده SMA همسو هستند؟

اگر   ۲۰SMA روزه بالاتر از میانگین متحرک 50 روزه باشد، و میانگین 50 روزه به نوبه خود بالاتر از میانگین متحرک 100 روزه باشد، آنگاه این نشانه ای از حرکت صعودی قیمت است. این نشان میدهد که قیمت برای مدتی منظم به سمت بالا حرکت میکند که نشان میدهد پس از شکستن بالاترین سطح ۵۲ هفته ای، موقعیت خوبی برای ادامه حرکت خود دارد. (20D SMA > 50D SMA > 100D SMA).

نقاط ورود با استراتژی 52 هفته ای
سهام APPLE INC – نمودار قیمت روزانه – استراتژی معاملاتی 52 هفته ای – نقاط ورود به معامله

آیا معاملات سهام بالاتر از SMA ده روزه است؟

SMAهای با قدمت طولانی تر نشان میدهند که شتاب طولانی مدت ایجاد شده است، اما شکست نیاز به انگیزه ای دوباره دارد. اگر سهامی بالاتر از میانگین قیمت ده روز گذشته معامله شود،یعنی فشار خرید افزایش یافته است.

در نمودار قیمت روزانه بالا، اندیکاتورهای SMA برای حمایت از خرید سهام اپل در راستای شکستن بالاترین سطح 52 هفته اخیر قرار دارند.

نقاط خروج از معامله

از آنجایی که استراتژی معاملاتی 52 هفته ای مبتنی بر حرکت است، SMA دوباره به یک شاخص کلیدی برای زمان خروج از موقعیت ها تبدیل می شود.

در مثال اپل، دو لحظه وجود دارد که قیمت به زیر 20 SMA روزانه می رسد. اولین نقطه خروج میتوانست سودهایی را به همراه داشته باشد، اما فضایی برای FOMO(ترس از دست دادن) وجود داشته که به سرعت بازیابی شده و قیمت بالاتر میرود.

دومین نقطه خروجی شکل گرفته با SMA میتوانست نقطه ای نزدیکتر به یک نقطه خروجی بهینه را نشان دهد. قیمت از طریق SMA 20 در 30 ژانویه 2020 با 77.76 دلار به ازای هر سهم کاهش می یابد و تا 23 مارس، قیمت به 57 دلار به ازای هر سهم کاهش می یابد( 25.77 درصد کاهش ارزش).

نقاط خروج با استراتژی 52 هفته ای
سهام اپل – نمودار قیمت روزانه – استراتژی معاملاتی 52 هفته – نقاط خروج از معامله

هر دو نقطه خروج 1 و 2 فرصت هایی برای سیو کردن قسمتی از سودها و اجتناب از فروش بوده اند.

حد ضرر در استراتژی 52 هفته ای

مکان آشکار برای گذاشتن حد ضررها در این مثال درست زیر سطح قیمت 52 هفته است. این مبتنی بر این است که سطح مقاومت یکباره پس از شکسته شدن به سطح حمایت قابل توجهی تبدیل میشود.

گزینه های دیگر عبارتند از تنظیم حد ضرر پایینتر از 20، 50 و 100 SMA. مومنتوم اصل اساسی در بازی است، بنابراین میانگین های متحرک از نظر مدیریت ریسک، انتخاب واضحی دارند.

استفاده از تریلینگ استاپ لاس نیز یکی از گزینه ها است. همانطور که قیمت بالاتر می رود، حد ضررهای کمتر از SMA 10 روزه یک نقطه خروج خودکار ایجاد می کند به این معنی که معامله می تواند ادامه یابد.

یکی از نکاتی که باید به آن اشاره کرد این است که استراتژی 52 هفته ای، پتانسیل های مثبت زیادی را ارائه می دهند و جنبه های منفی نسبتا کمی دارند. توانایی تعیین حد ضرر و اجازه دادن به حرکت معاملات برنده به این معنی است که اگر 50 درصد معاملات موفق باشند، بازده کلی شما باید مثبت باشد.

جلوی ضرر را بگیرید و در استراتژی 52 هفته ای سود ببرید

 • Stop Loss محافظ خود را زیر بالاترین سطح 52 هفته قرار دهید، که نقطه ورود معامله را تشکیل می دهد.
 • حد ضررهای آخری که انتخاب میکنید برای تنظیم نقطه خروج استفاده می شود و با استفاده از SMAها، به ویژه SMA 20 روزه اعمال می شود.

مزایای استفاده از استراتژی های معاملاتی 52 هفته ای

یک شاخص بلندمدت قوی: قله و دره های 52 هفته ای شاخص های قوی هستند زیرا بر اساس روندهای بلندمدت بوجود آمده اند. آنها به عنوان سطوح های قوی مقاومت و حمایت در نظر گرفته می شوند.

معاملات بالا: در بازارهای سهام، بالاترین سطح 52 هفته یک شاخص بسیار مورد توجه و ویژه است. سوابق تاریخی ایجاد شده توسط سهام های رشدی که شروع به کار کردند و به سرعت بالا رفتند به این معنی است که بسیاری از سرمایه گذاران به دنبال اتفاق بزرگ بعدی هستند و مایلند که ماشه را در معاملات خرید بکشند.

بر اساس زمان واقعی حرکت قیمت: به طور کلی اندیکاتور های فنی،با این واقعیت که شاخص های عقب مانده از قیمت هستند، محدود می شوند. طبق تعریف، آنها بر اساس فعالیت قیمت قبلی عمل میکنند. استراتژی های 52 هفته ای از این انتقاد مصون نیستند، اما به عنوان نشانه ای واضح از اینکه قیمت به کجا می رود و نه فقط به کجا رسیده است، برجسته می شوند.

یک هدف برای صندوق های تامینیروند سیستماتیک پیروی از استراتژی ها میزان فزاینده ای از فعالیت های معاملاتی را به همراه دارد. استراتژی معاملاتی 52 هفته ای یک هدف محبوب برای صندوق های تامینی مبتنی بر الگوهای بزرگ است، که به این معنی است که پتانسیل زیادی برای دریافت پول نقد پشت معامله وجود دارد.

آسان برای دنبال کردن: دنبال کردن استراتژی آسان است. شرایط بازار و ریسک پذیری شخصی ممکن است منجر به این شود که سرمایه گذاران میانگین متحرکی را که برای خروج از معاملات استفاده میکنند، تنظیم کنند، اما اصول دنبال کردن حرکت تا زمانی که یک نقطه کلیدی خاص وجود دارد، ساده است.

هشدارهای بروکر : کارگزاران خوب با ارائه شاخص های داخلی 52 هفته ای از استراتژی حمایت می کنند. این می تواند بخشی از کار را برای تجزیه و تحلیل مورد نیاز برای تشخیص آنها آسان کند.

معامله با روند: اگر تشخیص درستی را در یک شکست صعودی انجام دهید، با شتاب بازار معامله خواهید کرد، و زمانی که این اتفاق بیفتد، سود می تواند قابل توجه باشد.

  • نظم و انضباط یک عنصر حیاتی در معاملات موفق است. استراتژی 52 هفته ای به معامله گران تازه کار کمک می کند تا وسوسه فروش خیلی زود یا معامله بر خلاف روند را پشت سر بگذارند و با حد ضرر نسبتا خوبی همراه است.
  • زمان های خاصی از سال وجود دارد که استراتژی مرتبط تر می شود. فصل درآمد ایالات متحده یک رویداد سه ماهه است که در آن شرکتها میتوانند به روزرسانی هایی را در مورد کسب وکار خود ارائه دهند، که کاتالیزوری برای شکست صعودی است. تنظیم این دوره در تقویم می تواند به سرمایه گذاران پر مشغله کمک کند تا برای زمانی که نیاز به فعالیت دارند برنامه ریزی کنند.

معایب استفاده از استراتژی های معاملاتی 52 هفته ای

اساساً متمرکز بر سهام: شکست دامنه های معاملاتی بلندمدت را می توان برای همه گروه های دارایی اعمال کرد، اما استراتژی 52 هفته ای بیش از سایر بازارها مانند فارکس و کالاها بر روی سهام متمرکز است.

نمی توان با اندیکاتور های دیگر استفاده کردبالاترین سطح 52 هفته ای به راحتی برای سایر معیارها مانند RSI اعمال نمی شوند. میتوان از آنها استفاده کرد، اما از آنجایی که آنها معمولاً روی قیمت تمرکز می کنند، نمیتوان سیگنالهای درستی از آنها برای این استراتژی دریافت کرد.

آسیب پذیر در برابر شوکهای بازاراین استراتژی را میتوان برای موقعیتهای سل به کار برد، اما علاقه بیشتری به شکستهای صعودی وجود دارد. بنابراین، از آنجایی که استراتژی به سمت موقعیتهای خرید سوق داده میشود، شوکهای بازار مانند رویدادهای ژئوپلیتیکی که باعث کاهش ارزش بازار گسترده تر میشود، میتواند منجر به سبدی از موقعیتهای بالای ۵۲ هفته ای شود که به یکباره باعث خوردن حد ضرر میشود.

زمان بردر حالی که تحلیل تکنیکال، یعنی پرایس اکشن، در قلب استراتژی قرار دارد، عوامل اساسی باید در نظر گرفته شوند. همگام شدن با اخبار و تجزیه و تحلیل سهام ممکن است زمان بر باشد، و اگر در حال ایجاد یک سبد سهام قابل توجه هستید، باید این تعهد اضافی در نظر گرفته شود.

سایر اندیکاتورهایی که با استراتژی 52 هفته ای خوب کار می کنند؟

استراتژی معاملاتی 52 هفته ای در ارائه یک شاخص واضح از شیوع احتمالی عالی هستند، اما میدانید که همه اندیکاتورها از استفاده  و ترکیب همراه با دیگر ابزارها سود ساز هستند. سبک معاملاتی شما هر چه باشد،ترکیب سیگنالهای اندیکاتور های زیر می تواند عملکرد معاملاتتان را بهبود بخشد.

 • میانگین های متحرك
 • RSI
 • حجم معاملات
 •  سطوح فیبوناچی
 • MACD

همچنین در اینجا ارزش دارد که چارچوب زمانی یا تایم فریم انتخاب شده را زیر سوال ببریم. بالاترین سطح 52 هفته ای معیاری است که یک سال تقویمی را نشان می دهد، اما اعمال بازه های زمانی متفاوت گزینه دیگری است. بازه های زمانی محبوب دیگر شامل یک ماه و یک هفته است و معامله گران روزانه حتی از پنجره یک روزه برای شناسایی فرصت های معاملاتی استفاده می کنند.

نتیجه گیری

معاملات مومنتوم موفقیت آمیز مبتنی بر شناسایی روندی است که اکثریت بازار در آن قرار دارند و استراتژی 52 هفته ای یک شاخص نسبتا قابل اعتماد برای چنین حرکت هایی است. هیچ چیز تضمین شده نیست و شکست های کاذب و نادرست رخ می دهد، اما تکنیک های مدیریت سرمایه مانند ضررهای محدود و اجازه دادن به معاملات برنده می توانند شانس را به نفع استراتژی منحرف کنند.

این استراتژی به طور ویژه در میان معامله گران سهام محبوب است، اما کسانی که از آن استفاده می کنند باید یک سبد متنوع برای میانگین بازده ایجاد کنند تا از ریسک تک سهامی جلوگیری کنند.

اگر فرصت معاملاتی 52 هفته ای ایجاد شود، یکی از مزیتهای آن این است که سطوح ورود ، خروج و حد ضرر به راحتی قابل تشخیص و اعمال هستند. اگر از یک نسخه نمایشی(دمو ) و یا یک حساب کاربری واقعی استفاده می کنید، گنجاندن استراتژی معاملاتی 52 هفته در تجزیه و تحلیل خود میتواند یک راه ایده آل برای شروع به درک حال و هوا و جهت بازار باشد.

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه