مقالات آموزشی

تایم فریم چیست ؟ بهترین تایم فریم برای معاملات فارکس کدام است؟

برای هر فردی که قصد معامله در بازارهای مالی را دارد و یا می‌خواهد به شکل حرفه‌ای آن را دنبال کند، شناخت و کسب آگاهی از مفاهیم اولیه بازارهای مالی، نیاز مهم و ضروری به شمار می‌رود ،در بازارهای مالی مفاهیم خاصی وجود دارد که هرکدام نقش مؤثری در نحوه انجام معاملات شما ایفا می‌کنند و یکی از این اصطلاحات، تایم فریم می‌باشد.

تایم فریم راهی برای گروه بندی قیمت ها برای نمایش آنها در نمودار به شیوه ای راحت تر است.

زمانی که شما در حال معامله در فارکس هستید، زمان بندی همه چیز است، زیرا دوره های زمانی بهینه ای وجود دارد که به شما امکان می دهد از نوسانات نرخ ارز بیشترین استفاده را ببرید.

برخی از تایم فریم ها  به شما در مورد معامله گری هشدار می دهند و به شما کمک می کنند از بازار نوسانی دور بمانید.

در این مقاله با مفهوم تایم فریم آشنا خواهید شد و همچنین نگاهی به بهترین تایم فریم های معاملاتی فارکس می اندازیم:

تایم فریم چیست؟

تایم فریم یک بازه زمانی تعیین شده است که در آن معاملات فارکس انجام می شود. فریم های زمانی را می توان بر حسب دقیقه، ساعت، روز، هفته، ماه و سال اندازه گیری کرد. شما می توانید چارچوب زمانی ی را انتخاب کنید که به بهترین وجه با استراتژی معاملاتی شما مطابقت داشته باشد و سفارشات را در آن بازه زمانی خاص قرار دهید.

انواع تایم فریم های معاملاتی

انواع مختلفی از تایم فریم ها وجود دارد، اما موارد زیر از طریق پلتفرم های مختلف رایج ترین هستند:

M1 (یک دقیقه)
M5 (پنج دقیقه)
M15 (پانزده دقیقه)
M30 (سی دقیقه)
H1 (ساعتی)
H4 (چهار ساعت)
D1 (روزانه)
W1 (هفتگی)
MN (ماهانه)

 

انواع تایم فریم ها

 

انواع بازه زمانی در فارکس

انتخاب تایم فریم بر مبنای بازه زمانی مختلف صورت می‌گیرد. بر همین اساس می‌توان تایم فریم‌ها را بر پایه زمان‌بندی‌ها به انواع گوناگون تقسیم کرد و با توجه ‌به آن، رفتار حرکتی سهم در آن دوره زمانی تحلیل می‌شود:

کوتاه مدت
میان مدت
بلند مدت

 

1.کوتاه مدت

یک چارچوب زمانی کوتاه مدت میتواند در بازه زمانی چند دقیقه، ساعت یا چند روز رخ دهد. در یک تایم فریم کوتاه مدت، شما موقعیت های معاملاتی را بیش از هفت روز نگه ندارید.

زمانی که بازار به شدت نوسانی است، می‌توانید از یک چارچوب زمانی کوتاه‌مدت حداکثر استفاده را ببرید، زیرا فریم‌های زمانی کوتاه‌مدت این فرصت را برای شما فراهم می‌کند تا تغییرات شدید قیمت را معامله کنید.

بیشترین حجم معاملات در تایم فریم کوتاه مدت انجام می شود، چرا که نوسانات کوچکتر در حرکت قیمت واضح تر می شوند. معامله گر می تواند نقاط ورود جذابی را برای معامله ای هم جهت با مسیر از پیش تعیین شده در نمودارهای بازه  زمانی  مشخص کند.

به عنوان مثال، اگر یک معامله را در ساعت 15:00 بعد از ظهر انجام دهید و آن را در ساعت 15:25 ببندید، به عنوان یک تایم فریم کوتاه مدت در نظر گرفته می شود.

2. میان مدت

یک چارچوب زمانی میان مدت در یک بازه زمانی چند هفته یا چند ماه اتفاق می افتد. در یک چارچوب زمانی میان مدت، شما موقعیت های معاملاتی خود را بیش از 364 روز نگه ندارید. زمانی که روند پیش بینی شده بازار آینده به نفع معامله شما باشد، می توانید از یک چارچوب زمانی میان مدت بیشترین استفاده را ببرید.
به عنوان مثال، اگر در جولای 2022 معامله ای را باز کنید و در ژانویه 2023 معامله را ببندید، معامله در یک بازه زمانی میان مدت در نظر گرفته می شود.

3. بلند مدت

یک بازه زمانی طولانی مدت در یک بازه زمانی چند ساله رخ می دهد. در یک بازه زمانی طولانی مدت، شما موقعیت های معاملاتی خود را برای بیش از یک سال نگه میدارید. زمانی که از استراتژی خرید و نگهداری با انتظار عملکرد فوق‌العاده خوب جفت ارز در طول چند سال برای به حداکثر رساندن پتانسیل سود، پیروی می‌کنید، می‌توانید حداکثر استفاده را از یک چارچوب زمانی بلندمدت ببرید.

تحلیل تایم فریم چگونه به معامله گران کمک می کند؟

شما می‌توانید چارچوب زمانی ایده‌آل برای استراتژی معاملاتی خود را بر اساس سبک، استراتژی، اهداف و اصول معاملاتی شخصی خود انتخاب کنید.

پس از آن، یک نمودار تکنیکال به شما کمک می کند تا سطوح ورود و خروج ایده آل را در چارچوب زمانی انتخاب شده شناسایی کنید.

تایم فریم‌های مختلف ممکن است سیگنال‌های متفاوتی به شما بدهد، و به همین دلیل است که به مبتدیان توصیه می‌شود روی بهترین بازه زمانی تمرکز کنند که بیشتر با پلن معاملاتی آنها سازگار است.

به عنوان مثال، فرض کنید می خواهید USD/EUR را  معامله کنید. با فرض اینکه نرخ فعلی مبادله جفت ارز 2 باشد، بازه زمانی کوتاه مدت ساعتی روند صعودی را در 2.5 نشان می دهد و سیگنال معاملاتی خرید را در اختیار شما قرار می دهد.

از سوی دیگر، تحلیل بازه زمانی میان‌مدت ماهانه نشان‌دهنده روند صعودی دیگری در 3.2 است که دوباره سیگنال معاملاتی خرید را به شما می‌دهد. با این حال، وقتی به نمودار بلندمدت سالانه نگاه می‌کنید، نشان دهنده یک روند نزولی است که انتظار می‌رود نرخ ارز پس از یک سال به 1.6 کاهش یابد. این به شما سیگنالی برای پوزیشن فروش معامله با نرخ ارز فعلی می دهد.

حالا، اگر شما  یک معامله گر روزانه هستید، پیروی از سیگنالی که روند صعودی میدهد مناسب است زیرا می خواهید فقط برای چند ساعت یا چند روز موقعیت را باز داشته باشید.

با این حال، اگر شما یک معامله گر بلندمدت هستید که انگیزه آن را دارید که مقدار مشخصی را برای چند ماه یا چند سال سرمایه گذاری کنید، سیگنال نزولی فرصت مناسبی برای دنبال کردن است. انتخاب بازه زمانی صرفاً به هدف نهایی شما بستگی دارد.

بهترین تایم فریم ها برای معامله گران مختلف

1. معامله گران نوسانی (Swing traders)

سوئینگ تریدرها، معامله ی خود را برای چند روز یا چند ماه نگه می دارند تا از نوسانات قیمت سود ببرند. قیمت ها به صورت روزانه در نوسان است و در این بین  چندین سطح ورودی و خروجی  ایده آل و بهینه را برای این دسته از معامله گران فراهم می کند.

از آنجایی که معامله‌گران نوسانی معاملات را برای بیش از چند روز نگه میدارند، تصمیمات معاملاتی آن‌ها ماهیت کندی دارد و از این رو چارچوب زمانی میان‌مدت برای آنها مناسب‌تر است.

چارچوب زمانی میان‌مدت به معامله‌گران این امکان را می‌دهد تا جهت روند جفت ارز، مقاومت (جایی که افزایش قیمت متوقف می‌شود و شروع به کاهش می‌کند) و سطح حمایت (جایی که قیمت‌ها کاهش می‌یابد و شروع به افزایش می‌کنند) را تجزیه و تحلیل کرده و بر اساس آن سفارش‌ها را انجام دهند.

معامله گران Swing از تایم فریم های  روزانه، هفتگی و ماهانه برای معامله در بازه زمانی میان مدت استفاده می کنند.

2. معامله گر روزانه (Day trader)

یک معامله گر روزانه چندین سفارش را در یک روز معاملاتی اجرا می کند. آنها موقعیت های متعدد خرید و فروش را باز می کنند تا به سودهای کوچکی دست یابند که با بسته شدن بازار این سودها تجمیع شده و به میزان قابل توجهی زیاد میشود .

از آنجایی که آنها فقط برای چند دقیقه یا حداکثر چند ساعت در معاملات باقی می‌مانند، باید تصمیمات معاملاتی مکرر و سریع اتخاذ کنند.

از این رو بهترین چارچوب زمانی برای این دست از معامله گران میتواند بازه زمانی کوتاه مدت باشد زیرا در این بازه آنها اجازه دارند تا حرکتهای سریع بازار را تحلیل کنند و روند آتی بازار در اختیارشان قرار میگیرد.
همچنین معامله گران روزانه می توانند تجزیه و تحلیل زمانی خود را با نمودار روزانه ترکیب کنند تا روند بازار را با سیگنال های خرید یا فروش ایده آل تأیید کنند.

معامله گران روزانه از تایم های دقیقه ای و ساعتی برای معامله در بازه زمانی کوتاه مدت استفاده می کنند.

3. Position trader

معامله گران موقعیت یا پوزیشن تریدر از استراتژی خرید و نگهداری در درازمدت پیروی می کنند که معمولاً چندین ماه و حتی سال ها ادامه دارد.

انگیزه انها برای نگهداری پوزیشن های خود به مدت طولانی ،بدست آوردن سود قابل توجه در سرمایه گذاریشان است.

آنها تحت تاثیر حرکات کوچک قیمت در بازار قرار نمی گیرند و بر روی تصویر بزرگتر تمرکز می کنند، به همین دلیل است که یک بازه زمانی بلندمدت برای آنها مناسب تر است.

چارچوب زمانی بلندمدت به این دست معامله گران یک جهت کلی روند بازار آینده را ارائه می‌دهد که بر اساس آن می‌توانند سفارش‌های خرید یا فروش انجام بدهند.

معامله در بازه زمانی بلندمدت همچنین به معامله گران کمک می کند تا کمتر نگران نوسانات ناگهانی قیمت باشند، زیرا هدف نهایی آنها همان رشد سرمایه گذاری است.

پوزیشن تریدرها از تایم فریم های ماهانه و سالانه برای معامله در بازه زمانی بلندمدت استفاده می کنند.

4. اسکالپر ها (Scalpers)

اسکالپرها بطور همزمان چندین سفارش معاملاتی باز میکنند و آنها را برای کمترین زمان ممکن نگه می دارند تا از تغییرات کوچک قیمت سود ببرند.

آنها فقط برای چند ثانیه یا چند دقیقه موقعیت ها را نگه میدارند و سعی دارند هر گونه تغییر قیمت را به نفع معامله خود بگیرند.

از آنجایی که آن‌ها در ثبت سفارش‌ها بسیار فعال و سریع هستند، سعی می‌کنند در زمانی که قیمت‌ها بی‌ثبات‌ و دارای نوسان شدید هستند، معامله کنند، بازه زمانی کوتاه‌مدت چارچوب زمانی ایده‌آل برای اسکالپرها است.

چراکه چارچوب زمانی کوتاه‌مدت به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به سرعت درک کنند که بازار به کجا می‌رود و جفت ارز در آن واحد چگونه واکنش نشان می‌دهد تا سفارش‌ها بر اساس آن انجام شود.

اسکالپرها از تایم های دقیقه ای برای مبادله در بازه زمانی کوتاه مدت استفاده می کنند.

5. معامله گران مومنتوم (Momentum traders)

معامله گران مومنتوم بر خرید و فروش جفت ارز با توجه به جهت روند خود تمرکز می کنند. هنگامی که نرخ مبادله جفت ارز در حال افزایش است، معامله گران مومنتوم سفارش های خرید می دهند و زمانی که قیمت ها کاهش می یابد، سفارش های فروش می دهند.

هدف معامله گران مومنتوم، بهره برداری از فرصت های معاملاتی در میان نوسانات بازار در کوتاه مدت و میان مدت است.

از آنجایی که آنها سفارشات را بر اساس حرکت بازار انجام می دهند، بازه های زمانی کوتاه مدت و میان مدت به بهترین وجه برای معامله گران مومنتوم مناسب است، زیرا در چند ساعت، روز یا هفته آینده، روند صعودی/نزولی بازار را نیز برای آنها فراهم می کند.

معامله‌گران مومنتوم از تایم فریم های دقیقه‌ای، ساعتی و هفتگی برای معامله همزمان فریم‌های زمانی استفاده می‌کنند.

6.معامله گران الگوریتمی(Algorithmic traders)

معامله گران الگوریتمی سفارشات معاملاتی را بر اساس برنامه های کامپیوتری در بهترین زمان ممکن و نرخ ارز انجام می دهند. انها دستورالعمل‌ها و الگوریتم‌های خاصی را بر اساس هر معامله ارائه می‌کنند که رایانه از طرف آنها اجرا می‌کند.

از این رو، معاملات در هر زمانی از روز تکمیل می شوند و بنابراین هرکدام از بازه زمانی کوتاه مدت، میان مدت یا بلندمدت به  برای معامله گران الگوریتمی مناسب است.

معامله گران الگوریتمی تایم های ساعتی، روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه را تجزیه و تحلیل می کنند تا روند مورد انتظار بازار آینده را درک کنند.

چگونه در چندین تایم فریم معامله کنیم؟(مولتی تایم فریم)

مولتی تایم

بسیاری از معامله گران پس از انکه با بازه های زمانی مختلف اشنا شدند ،دو یا چند تایم فریم را باهم ترکیب میکنند تا بتوانند تحلیل قوی تری از جهت روند بازار داشته باشند.این کار به انها کمک میکند تا بتوانند سفارشات دقیقتری را بر اساس روندهای تایید شده بازار انجام دهند.

تحلیل مولتی تایم فریم، یعنی تحلیل چندین فریم زمانی با هم .

در تجزیه و تحلیل مولتی تایم ، شما یک جفت ارز را در بازه های زمانی مختلف تجزیه و تحلیل می کنید تا روند بازار را تایید کنیدو

بهتر است از 3 تایم فریم معاملاتی استفاده کنید که دید بهتری در بازار به شما می دهد.

در ادامه نحوه معامله مولتی تایم فریم در فارکس یا همان قانون 4 را برایتان توضیح میدهیم :

در زمان انتخاب 3 بازه زمانی، استفاده از یک استراتژی مانند «قانون 4» می تواند موثر باشد.در اینجا منظور از قانون 4، این است که:

یک چارچوب زمانی میان مدت برای جفت ارزی که می خواهید معامله کنید انتخاب کنید.این بازه می تواند نشان دهنده میزان نگهداشتن یک معامله به صورت متوسط باشد.
پس از تعیین میانگین زمان برگزاری معامله، یک فریم کوتاه مدت انتخاب کنید. بازه زمانی کوتاه مدت باید حداقل یک چهارم بازه زمانی میان مدت باشد.
در نهایت، یک بازه زمانی بلندمدت را انتخاب کنید که حداقل چهار برابر تایم فریم میان مدت باشد.

پس انتخاب تایم فریم های معاملاتی، در زمان انتخاب سه طیف زمانی بسیار مهم هستند.

به عنوان مثال، اگر بازه زمانی میان مدت شما برای معامله یورو/دلار یک نمودار 4 روزه باشد، بازه زمانی کوتاه مدت شما یک نمودار 1 روزه و چارچوب زمانی بلند مدت شما یک نمودار 16 روزه خواهد بود.

نمودار 16 روزه به شما کمک می کند تا یک روند غالب در بازار را بدست بیاورید و به شما سیگنال می دهد که در جهت روند سفارش گذاری انجام دهید.

اگر در نمودار 16 روزه روند صعودی وجود دارد، آنالیز کنید تا یک سفارش بای ثبت کنید.
اگر روند نزولی در نمودار 16 روزه وجود دارد، برای ثبت سفارش فروش، آنالیز کنید.

حالا نمودار 4 روزه را در نظر بگیرید و حرکت های کوچکتری را که روند غالب را تشکیل می دهند تجزیه و تحلیل کنید تا روند را تأیید کنید.

نمودار 4 روزه به عنوان میانگین بازه زمانی کوتاه مدت و بلندمدت عمل می کند و به شما نشان می دهد که بازار به کجا می رود. اگر حرکات کوچکتر قیمت در همان جهت با روند غالب باشد، احتمال یک معامله موفق در پیش است.

در نهایت، نمودار کوتاه مدت 1 روزه را باز کنید تا موقعیت ورودی ایده آل خود را برای ورود به یک معامله خرید یا فروش از چندین نوسان قیمت کوچک انتخاب کنید.

هنگامی که سطح ابتدایی ایده آل را انتخاب کردید، تنها کاری که باید انجام دهید این است که منتظر بمانید تا معامله به نفع شما مطابق تجزیه و تحلیل حرکت کند.

وقتی نتایج تمام فریم‌های سه‌ گانه را کنار هم قرار می‌دهید، با توجه به یک روند مهم تر، شانس موفقیت افزایش می‌یابد. همه  معامله‌گران می‌توانند از این استراتژی استفاده کنند، زیرا تمام بازه‌های زمانی با هم تحلیل می‌شوند.

بنابراین، اگر معامله گر روزانه هستید، می توانید بر اساس نمودار 1 روزه موقعیت داشته باشید و اگر معامله گر پوزیشن هستید، تمرکز شما می تواند بر روی نمودار 16 روزه باشد.

یکی دیگر از مزایای استفاده از تجزیه و تحلیل مولتی تایم فریم  این است که به شما امکان می دهد اگر بازه های زمانی کوتاه مدت و میان مدت یک روند نزولی را نشان دهند اما بازه زمانی بلندمدت نشان دهنده روند صعودی باشد، بتوانید یک معامله سل کوتاه داشته باشید . این به شما امکان می دهد از بازارهای رو به رشد و نزولی بهره مند شوید.

انتخاب بهترین تایم فریم برای معامله

حالا بیایید در مورد انتخاب یک تایم فریم در فارکس صحبت کنیم. بهترین تایم فریم برای معامله چیست؟

برای این سوال نمی توان پاسخ روشنی داد، چراکه این موضوع به تعدادی ویژگی خاص بستگی دارد. به عنوان مثال، به ماهیت سیستم معاملاتی شما یا رویکرد کلی شما به معامله بستگی دارد.

برخی از معامله گران روزانه معامله می کنند و معاملات زیادی انجام می دهند و یا برخی دیگر 1-2 معامله در این دوره انجام میدهند، در حالی که برخی فقط 1 معامله دریک هفته انجام می دهند.

با وجود چنین فضای بزرگی برای انتخاب، ما به شما توصیه می کنیم که تایم فریم را از M30 و بیشتر از آن انتخاب کنید.

نحوه انتخاب تایم فریم در تحلیل تکنیکال

متاتریدر یکی از پلتفرم های مهم در تحلیل تکنیکال است. در این نرم‌افزار طبق شکل زیر می‌توان تایم فریم را برای دارایی دلخواه انتخاب کرد و به تجزیه و تحلیل آن پرداخت.

 

تایم فریم در متا تریدر

سخن پایانی

باتوجه‌به مطالب ذکر شده، انتخاب تایم فریم برای تحلیل دارایی ها در معاملات از اهمیت بالایی برخوردار است هر چقدر در تعیین تایم فریم مناسب، دقت بیشتری داشته باشید، میتوانید تصمیمات بهتری برای انجام معامله بگیرید.

شما می‌توانید از یک تایم فریم استفاده کنید یا از استراتژی چند تایم فریم یا مولتی تایم که با سبک معاملاتی شما همسو است برای انجام سفارش‌های معاملاتی موفق استفاده کنید.

 

دیدگاه ها و نظرات

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

پرایس اکشن یا اندیکاتور ،کدام بهتر است | مزایا و معایب هر روش معاملاتی


هر دوی این رویکردها مزایا و معایبی دارند. معاملات پرایس اکشن به معامله گران اجازه میدهد تا درک بهتری از پویایی و حرکت بازار پایه داشته باشند و نسبت به معاملات مبتنی بر اندیکاتور کمتر ذهنی هستند. با این حال،

مطالعه مقاله

10 اندیکاتور میانگین متحرک برتر برای دقت در معاملات: تسلط بر روندهای بازار


 همانطور که به توانایی های بهترین اندیکاتور میانگین متحرک می پردازیم تلاش خود را برای تسلط بر بازار  آغاز کنید،. در قلمرو همیشه در حال تحول معامله و معامله گری، توانایی درک و مهار روندهای بازار از اهمیت بالایی برخوردار

مطالعه مقاله

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه

جدیدترن اندیکاتورها

مشاهده همه

ورود / ثبت نام

جهت مشاهده لینک های دانلود ابتدا به حساب خود وارد شوید.