مقالات آموزشیمقالات آموزشی ارزدیجیتال

اتریوم چیست؟

اتریوم (ETH)

اتریوم Ethereum «یک پلتفرم جهانی و غیرمتمرکز برای پول و انواع جدید برنامه‌ها» است که هزاران بازی و برنامه مالی بر روی بلاک چین اتریوم اجرا می شود. این کریپتو آنقدر محبوب است که حتی سایر ارز های رمزنگاری شده نیز در شبکه آن اجرا می شوند.

اتریوم یک پلت فرم نرم افزار مبتنی بر بلاک چین است که در درجه اول برای پشتیبانی از دومین ارز دیجیتال بزرگ جهان پس از بیت کوین از طریق ارزش بازار استفاده می شود.

مانند سایر ارزهای دیجیتال، اتریوم را می توان برای ارسال و دریافت ارزش آن  در سطح جهانی و بدون مشاهده یا ورود غیرمنتظره شخص ثالث استفاده کرد.

اما، در حالی که بیت کوین در درجه اول به عنوان ذخیره ارزش استفاده می شود، هدف اتریوم غیرمتمرکز کردن انواع دیگر برنامه ها و خدمات است، از شبکه های رسانه های اجتماعی گرفته تا قراردادهای مالی پیچیده تر.

شایان ذکر است که اتریوم با شک و تردیدهای زیادی روبرو شده است. به عنوان مثال، اتریوم از مقیاس پذیری فاصله زیادی دارد، به این معنی که در حال حاضر نمی تواند بسیاری از کاربران را پشتیبانی کند و منتظر توسعه بیشتر است.

اتریـوم 2.0 که در 1 دسامبر 2020 عرضه شد، قصد دارد برخی از این مشکلات را برطرف کند. سایر فناوری‌های مقیاس‌پذیری، مانند Raiden  که سال‌ها در کار بوده است  می‌توانند به مشکل مقیاس‌پذیری نیز کمک کنند.

Ethereum v2

هزینه های گاز اتریوم چیست؟

گاز اصطلاحی است که برای مقدار اتر (ETH)، ارز دیجیتال بومی اتریوم، که شبکه برای تعامل کاربر با شبکه به آن نیاز دارد، استفاده می‌شود.

این کارمزدها برای جبران انرژی مورد نیاز برای تایید یک تراکنش و تامین یک لایه امنیتی برای شبکه اتریوم به استخراج‌کنندگان اتریوم استفاده می‌شود که باعث می‌شود هرزنامه کردن (spam) شبکه برای کاربران مخربان بسیار گران باشد.

در حالی که آنها روشی مؤثر برای تشویق ماینرها به تأیید تراکنش ها و حفظ امنیت شبکه هستند، هزینه های گاز همچنان چیزی است که هر کاربر در اتریوم از آن متنفر است.

مردم از هزینه های گاز متنفرند نه تنها به دلیل بیزاری عمومی از کارمزدها، بلکه به این دلیل که در صورت قطع شدن شبکه، این هزینه ممکن است به طرز مضحکی گران باشد.

دیفای (DeFi) چیست؟

دیفای اتریوم

دیفای مخفف “مالی غیرمتمرکز” است، یک اصطلاح کلی برای انواع برنامه های مالی در ارزهای دیجیتال یا بلاک چین که برای ایجاد اختلال در واسطه های مالی طراحی شده اند.

دیفای از بلاک چین الهام می گیرد، فناوری پشت ارز دیجیتال بیت کوین، که به چندین نهاد اجازه می دهد یک نسخه از تاریخچه تراکنش ها را نگه دارند، به این معنی که توسط یک منبع واحد و مرکزی کنترل نمی شود.

این مهم است زیرا سیستم‌های متمرکز و  انسانی می‌توانند سرعت و پیچیدگی تراکنش‌ها را محدود کنند و در عین حال به کاربران کنترل مستقیم کمتری بر پول خود ارائه دهند. دیفای متمایز است زیرا استفاده از بلاک چین را از انتقال ارزش ساده به موارد استفاده مالی پیچیده تر گسترش می دهد.

اکثر برنامه‌های مالی غیرمتمرکز بر روی اتریـوم ساخته شده‌اند، که خود را از پلتفرم بیت‌کوین متمایز می‌کند، زیرا استفاده از آن برای ساخت انواع دیگر برنامه‌های غیرمتمرکز فراتر از تراکنش‌های ساده آسان‌تر است.

مرکز Ethereum، شبکه بلاک چین آن است. بلاک چین یک دفتر کل عمومی غیرمتمرکز و توزیع شده است که در آن تراکنش ها تأیید و ثبت می شوند.

این به این معنا توزیع می‌شود که همه شرکت‌کنندگان در شبکه اتریوم یک نسخه یکسان از این دفتر را در اختیار دارند و به آن‌ها اجازه می‌دهد تمام تراکنش‌های گذشته را ببینند.

از این جهت غیرمتمرکز است که شبکه توسط هیچ نهاد متمرکزی اداره یا مدیریت نمی شود بلکه در عوض، توسط همه دارندگان دفتر کل توزیع شده مدیریت می شود.

پیشنهاد مطالعه:3 روشی که ارزهای دیجیتال می توانند تجارت جهانی را تغییر دهند.

تراکنش های بلاک چین از رمزنگاری برای ایمن نگه داشتن شبکه و تأیید تراکنش ها استفاده می کنند.

اتر، توکن بومی Ethereum، می تواند برای خرید و فروش کالاها و خدمات مانند بیت کوین استفاده شود.

اما چیزی که در مورد اتریـوم منحصر به فرد است این است که کاربران می‌توانند برنامه‌هایی بسازند که روی بلاک چین مانند نرم‌افزارهایی که روی رایانه اجرا می‌شوند، «اجرا شوند». این برنامه ها می توانند داده های شخصی را ذخیره و انتقال دهند یا تراکنش های مالی پیچیده را انجام دهند.

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه