مقالات آموزشیمقالات آموزشی ارزدیجیتال

بیت کوین چیست؟ چگونه می توانیم بیت کوین بخریم؟

بیت کوین اولین ارز دیجیتالی است که در سطح جهانی پذیرفته شده است. بیت کوین چیزی بیش از یک شکل پول است، بلکه میتوان گفت مجموعه ای از مفاهیم و فناوری است که اساس اکوسیستم ارز دیجیتال را ایجاد می کند.

داستان ایجاد بیت کوین اغلب با ذکر نام ساتوشی ناکاموتو، فردی با نام مستعار که مفهوم بیت کوین را در یک کاغذ سفید در سال 2008 تشریح کرد، بیان می شود.

اینگونه است که وایت پیپر  کل مفهوم را در یک جمله توضیح می دهد: «نسخه کاملاً همتا به همتا از پول نقد الکترونیکی به پرداخت های آنلاین اجازه می دهد که مستقیماً از یک طرف، به طرف دیگر بدون دخالت و انجام یک مؤسسه مالی ارسال شود.”

به عبارت دیگر، این سیستمی است که به ما امکان می دهد ارزش را ذخیره یا انتقال دهیم بدون اینکه شخص ثالثی واسطه ما باشد.

چرا بیت کوین؟

چرا ساتوشی در وهله اول مفهوم بیت کوین را مطرح کرد؟ او در صدد حل چه نوع مشکلاتی بود؟ بزرگترین عامل برای پذیرش جهانی بیت کوین چه بوده است؟

وایت پیپر ساتوشی، راه‌حلی را برای سوالی که امروزه توسط سیستم بانکداری سنتی که ما از آن استفاده می‌کنیم و بی‌پاسخ مانده است، به دنیا ارائه کرد، و آن این است: “چگونه مبلغی را بین دو نفر بدون اینکه واسطه ای قابل اعتماد در وسط باشد، انتقال دهیم؟”

ساتوشی اظهار داشت : «آنچه مورد نیاز است یک سیستم پرداخت الکترونیکی مبتنی بر اثبات رمزنگاری است به جای اعتماد، که به هر دو طرف اجازه می‌دهد تا مستقیماً با یکدیگر معامله کنند.»

بیت کوین به دو نفر اجازه می دهد تا مبلغ مورد نظر خود را از طریق یک سیستم بلاک چین به روش هایی کارآمدتر، بازتر و ایمن تر معامله کنند.

ما این موضوع را کمی بیشتر باز خواهیم کرد پس تا انتها همراه ما بمانید.

بیت کوین چگونه کار میکند

 بیت کوین چگونه کار می کند؟

پس چگونه بیت کوین به ما اجازه می دهد بدون کمک یک واسطه، مبلغی را معامله کنیم؟ شبکه بیت کوین توسط فناوری به نام بلاک چین اداره می شود، که به عنوان یک دفتر کل غیرمتمرکز، توزیع شده و غیرقابل تغییر تعریف می شود.

بلاک چین به گونه ای غیرمتمرکز است که اجازه می دهد تمام تراکنش های تاریخی در یک دفتر کل ثبت شوند. این امر، نیاز به یک واسطه مورد اعتماد را که تراکنش ها را برای ما ثبت و تأیید می کند، مانند بانک ها، از بین می برد.

بلاک چین به گونه ای توزیع می شود که هر کسی در سطح جهانی بتواند بخشی از شبکه باشد. این فناوری یک دفتر کل عمومی است، به این معنی که همه شرکت کنندگان شبکه می توانند تراکنش های بیت کوین را در زمان واقعی ردیابی و ارزیابی کنند.

این شبکه ای از رایانه های همتا به همتا است که در سراسر جهان پراکنده شده است.

بلاک چین تغییرناپذیر است، یعنی داده های تراکنش وارد شده، برگشت ناپذیر است. سوابق برای همیشه باقی می مانند و نمی توان آنها را تغییر داد و یا از بین برد. در ادامه ی مقاله به این سوالات پاسخ میدهیم که، “آیا می توانیم به بیتکوین اعتماد کنیم؟” و درباره تغییر ناپذیری بیـت کوین بیشتر خواهیم گفت.

اولین سوال در پاسخ به سوال اصلی ما این است که ،چگونه به یک فرد جدید اعتماد می کنید؟ خوب، زمان می برد. یک غریبه، زمانی دوست شما محسوب می شود که زمان کافی برای شناختن آن شخص صرف کرده باشید.

گذراندن زمان‌های دشوار با هم نیز برای آزمایش اینکه آیا رابطه همچنان می‌تواند پابرجا بماند یا نه ضروری است.

در مورد بیت کوین هم همینطور است. با توجه به این واقعیت که کمتر از 10 سال از پذیرش گسترده بیـت کوین می گذرد، این سیستم، نسبتاً ناآشنا نسبت به سیستم بانکداری سنتی است که برای قرن ها استفاده می شود.

بیت کوین، هنوز هم ممکن است برای بسیاری از ما غریبه باشد. طبق نظرسنجی هریس پول ، از هر 10 بزرگسال آمریکایی، بیش از 1 نفر هرگز در مورد ارزهای رمزنگاری شده مانند بیـت کوین، اتریوم و دوج کوین چیزی نشنیده است.

اخباری که در مورد بیتکوین می شنویم هم بیشتر در مورد نوسانات قیمت، مقررات در کشورها و حتی حوادث هک است که می تواند ما را عصبی تر کند.

آنچه ما به آن نیاز داریم درکی عمیق تر از بیتکوین است.

تفاوت بین سیستم بانکداری سنتی و بیت کوین

برای درک تفاوت بین سیستم بانکداری سنتی و بیت کوین به تصویر بالا نگاه کنید.

مانند باز کردن یک حساب جدید در بانک، آدرس کیف پول شخصی خود را برای بیتکوین ایجاد می کنید. حساب بانکی با یک پین محافظت می شود، در حالی که بیـت کوین توسط یک کلید خصوصی (امضای دیجیتال) محافظت می شود.

وقتی در حساب بانکی تراکنش انجام می دهیم، بانک پرونده را به صورت خصوصی نگه می دارد. از سوی دیگر، برای بیتکوین، دفتر کل در شبکه جهانی پخش می شود.

در بانک‌ها، پول از طریق یک سیستم ارتباطات الکترونیکی منتقل می‌شود، اما تراکنش‌های بیت‌کوین توسط یک فناوری محاسباتی به نام استخراج، اعتبارسنجی می‌شوند.

چگونه بیت کوین بخریم؟

شما اصول اولیه بیت کوین را یاد گرفته اید، اکنون در مورد پتانسیل آن هیجان زده اید و می خواهید مقداری بیت کوین بخرید.

چگونه بیت کوین بخریم؟

یکی از ساده ترین راه ها برای خرید بیت کوین از طریق صرافی های ارز دیجیتال است. همانطور که از نام آن پیداست، صرافی کریپتو پلتفرمی است که به شما امکان می‌دهد با استفاده از گزینه‌های مختلف پول فیات سنتی یا سایر ارزهای دیجیتال، را بخرید و بفروشید.

برای خرید بیت کوین در صرافی ارز دیجیتال، باید یک حساب کاربری در پلتفرم صرافی باز کنید. به احتمال زیاد از شما خواسته می شود که برخی از روش‌های شناخت مشتری خود (KYC) و مبارزه با پولشویی (AML) را انجام دهید.

اینها فقط بررسی‌های اولیه هستند تا صرافی رمزارز بداند شما همان کسی هستید که می‌گویید هستید. این معمولا مستلزم ارائه شناسه رسمی و گاهی اوقات مدرک شناسایی شما است.

اگر قصد دارید مقدار قابل توجهی بیتکوین بخرید، بهتر است وجوه خود را به یک کیف پول آفلاین یا سخت افزاری که متعلق به صرافی نیست منتقل کنید.

 

معرفی و بررسی صرافی های ارز دیجیتال

چگونه بیتکوین خود را ذخیره کنیم

درست مانند حساب بانکی یا کیف پول فیزیکی خود، پس از خرید بیـت کوین به مکانی برای ذخیره آن نیاز دارید. بیت کوین در کیف پول های دیجیتال ذخیره می شود .

نوعی نرم افزار کامپیوتری که به شبکه بیتکوین متصل می شود. درست مانند کارت‌های بانکی دارای شماره حساب، کیف پول‌های دیجیتال دارای آدرس منحصربه‌فردی هستند که هنگام انجام تراکنش‌ها می‌توان آن را با دیگران به اشتراک گذاشت.

همچنین، مانند حساب های بانکی، انواع مختلفی از کیف پول ها برای ذخیره بیتکوین شما وجود دارد که هر کدام مجموعه ای از مزایا و معایب خود را ارائه می دهند.

چگونه بیت کوین را ذخیره کنیم

در یک مفهوم گسترده، دو دسته اصلی کیف پول بیـت کوین وجود دارد.

کیف پول های داغ: این نوع کیف پول های بیت کوین به اینترنت متصل هستند و معمولاً به صورت آنلاین یا روی گوشی هوشمند شما در دسترس می باشند.

کیف پول های سرد: این نوع کیف پول های بیت کوین از طریق اینترنت قابل دسترسی نیستند. آنها اغلب شامل دستگاه های فیزیکی (مانند یک USB) هستند، که بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را می توان به صورت آفلاین و ایمن ذخیره کرد.

 

معرفی و بررسی صرافی های ارز دیجیتال

نحوه فروش بیت کوین

مشابه خرید بیت کوین، گزینه های مختلفی برای فروش بیت کوین وجود دارد.

شما می توانید بیت کوین را مستقیماً در صرافی های رمزنگاری، دستگاه های خودپرداز بیتکوین، بازارهای P2P یا کارگزاران سنتی خریداری کنید. به همین ترتیب، به استثنای برخی از دستگاه های خودپرداز بیتکوین، می توانید ارز دیجیتال را از طریق هر یک از این کانال ها بفروشید.

شما می توانید بیتکوین خود را در همان صرافی یا کارگزاریها که در آنجا خریداری شده است، با ثبت “سفارش فروش” بفروشید. همانطور که از نام آن پیداست، “سفارش فروش” دستورالعملی است به یک کارگزار (صرافی رمزارز) داده میشود  تا یک دارایی را با قیمت خاصی بفروشد.

بیت کوین را می توان با سایر ارزهای دیجیتال یا استیبل کوین ها مانند اتر یا تتر (به ترتیب) تعویض یا مبادله کرد. این برای زمانی است که می خواهید از سرمایه گذاری بیتکوین خود سود ببرید یا از کاهش ارزش پرتفوی خود جلوگیری کنید.

چرا رمزارز تا این حد محبوب شده است؟

جواب در یک کلامه است : رشد. سرمایه‌گذاران مجذوب پتانسیل رشد سریع ارزش ارزهای دیجیتال هستند و همچنین تغییر بالقوه سیستم مالی که ممکن است کریپتو ایجاد کند.

هنگامی که بیت کوین برای اولین بار در ژانویه 2009 راه اندازی شد، تعداد کمی تصور می کردند که ارزش یک بیت کوین به بیش از 65000 دلار برسد (در 15 نوامبر 2021) یا اینکه یک ارز دیجیتال باعث ایجاد هزاران ارز دیگر شود. اما حالا همه دنیا شاهد این رشد هستند.

تنها در 13 سال، ارز دیجیتال از حالتی که به عنوان یک مد زودگذر مالی در نظر گرفته می شد، به بازاری جدید به ارزش تریلیونی تبدیل شد.

اما این فقط ارزش خود کوین ها و توکن ها نیست که توجه سرمایه گذاران را به خود جلب کرده، بلکه بسیاری از اشکال رمزنگاری به بخشی از پلتفرم‌های دیجیتال بزرگ‌تر که بخشی از جنبش DeFi (امور مالی غیرمتمرکز) هستند، ایجاد می‌شوند.

امروزه می توان شاهد سرمایه‌گذاری‌های جدیدی مبتنی بر رمزارز، کانال‌های جدید برای تراکنش‌های جهانی، و هزاران نوآوری دیگر، از قراردادهای هوشمند گرفته تا توکن‌های غیرقابل تعویض، بود.

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه