مقالات آموزشیمقالات آموزشی فارکس

واگرایی چیست ؟ انواع واگرایی ها در بازار های مالی ؟

یکی از اصول اساسی تحلیل تکنیکال این است که مومنتوم بر قیمت مقدم است. با این حال، قیمت ها هرگز در یک خط صاف حرکت نمی کنند و حرکت اغلب با قیمت هماهنگ نیست. این عدم تطابق بین حرکت و قیمت واقعی به عنوان واگرایی نامیده می شود. معامله گران می توانند از این اختلاف برای کسب سود استفاده کنند.

واگرایی چیست؟

در معاملات، واگـرایی زمانی رخ می دهد که قیمت یک دارایی و شاخص در جهت مخالف یکدیگر حرکت می کنند. به عبارت دیگر، زمانی که قیمت یک دارایی با حرکات اندیکاتور مربوطه هماهنگ نباشد، یک سیگنال واگـرایی رخ می دهد.
در شرایط عادی بازار، عملکرد قیمت یک دارایی و شاخص فنی در یک جهت حرکت می کنند. به عبارت دیگر، زمانی که قیمت یک بالاترین جدید را ثبت می کند، اندیکاتور فنی هم باید یک قله جدید را به ثبت برساند.

واگرایی چیست

واگرایی فی نفسه یک اندیکاتور فنی نیست، بلکه میتواند یک مفهوم معاملاتی باشد. هیچ فرمول ریاضی برای محاسبه دایورجنس وجود ندارد.

هدف اصلی واگـرایی این است که سیگنال ایجاد مومنتوم به یک روند را بدهد و در صورت کاهش سرعت حرکت، سیگنال‌های معکوس اولیه بدهد.

وا گرایی نشان‌دهنده زمان وقوع حرکت معکوس نیست، اما یک علامت هشدار اولیه است که قیمت ممکن است به زودی معکوس شود.

نقطه مقابل واگـرایی، همگرایی است.

واگرایی چگونه کار می کند؟

برای کاوش عمیق تر در بازار، معامله گران باید پایه و اساس چگونگی حرکت قیمت در هر بازار را درک کنند.
در اصل، زمانی که ما  یک روند صعودی داریم، قیمت دارایی در یک سری از بالا های بالاتر و پایین تر حرکت می کنندو برعکس، زمانی که ما دریک روند نزولی هستیم، قیمت دارایی در یک سری از سطوح پایین و بالاتر حرکت می کنند.
مفهوم معامله موفق یعنی خرید در پایین و فروش در بالا است. به عبارت دیگر، زمانی که قیمت به پایین ترین حد خود می رسد، باید خرید کنید و زمانی که قیمت به بالاترین حد جدید رسید، بفروشید.
واگـرایی ها می توانند به معامله گران کمک کنند تا تشخیص دهند که چه زمانی باید با پایین ترین قیمت جدید بخرند و با بالاترین قیمت جدید بفروشند. این کار با مطالعه سیگنال های واگـرایی ،یعنی عدم تطابق بین قیمت و شاخص فنی انجام می شود.

به طور کلی، دو نوع سیگنال واگرایی وجود دارد:
• واگرایی منظم که به عنوان وا گرایی کلاسیک نیز شناخته می شود.
• واگرایی پنهان

 

واگرایی منظم یا معمولی

واگـرایی های منظم را می توان بیشتر به دایورجنـس صعودی منظم و دایورجنـس نزولی منظم طبقه بندی کرد:

واگرایی صعودی منظم :

زمانی اتفاق می‌افتد که ما بین قیمت‌هایی که در حال کاهش هستند (LL) و یک اندیکاتور فنی که در حال افزایش است (بالا بردن پایین‌ترین قیمت HL) اختلاف نظر داریم.

واگرایی نزولی منظم :

زمانی اتفاق می‌افتد که ما بین قیمت‌هایی که در حال افزایش هستند (بالاتر شدن HH) و یک اندیکاتور فنی که در حال کاهش است (LH) اختلاف نظر داریم.
واگرایی منظم صعودی نشانه اولیه ای است که احتمال میرود قیمت از روند نزولی تغییر جهت دهد و به سمت بالا حرکت کند. در همین  راستا، واگرایی منظم صعودی میتواند یک سیگنال خرید باشد.

برعکس، واگرایی نزولی منظم نشانه اولیه ی این است که روند صعودی غالب در حال تغییر جهت و تبدیل شدن به سمت نزولی است. واگرایی نزولی منظم میتواند یک سیگنال فروش باشد.

تصویر زیر تفاوت بین واگـرایی صعودی منظم و واگـرایی نزولی منظم را نشان می دهد.

واگرایی معمولی

 

یک مکان ایده آل برای اینکه یک واگـرایی منظم صعودی ایجاد شود ،انتهای یک روند نزولی است.این نوع واگـرایی به طور طبیعی منجر به یک روند صعودی می شود.

برعکس، مکان ایده آلی که می تواند یک واگـرایی نزولی منظم ایجاد کند، در انتهای یک روند صعودی است. این نوع واگـرایی به طور طبیعی منجر به یک روند نزولی می شود.

واگرایی پنهان یا مخفی

واگرایی پنهان با دایورجنـس معمولی تفاوت چندانی ندارد. برای اینکه یک واگـرایی پنهان اتفاق بیفتد، باید شاهد عدم تطابق بین قیمت و شاخص فنی مشابه واگـرایی معمولی باشیم.

در حالی که دایورجنـس منظم یک احتمال برای معکوس شدن روند را نشان می دهد، واگـرایی پنهان امکان ادامه روند را نشان می دهد.

واگرایی های پنهان تمایل دارند در ادامه یک روند موجود ایجاد شوند.

معمولاً دایورجنـس های پنهان نشان می دهد که روند غالب هنوز به اندازه کافی قوی است که بتواند به مسیر خود ادامه دهد.

درست مانند دایورجنـس معمولی یا منظم، ما می توانیم دو نوع مختلف واگـرایی پنهان را تشخیص دهیم:

  • واگـرایی صعودی پنهان
  • واگـرایی نزولی پنهان

واگرایی صعودی پنهان(HD+):

یک واگرایی مثبت پنهان زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت به پایین‌ترین حد بالاتر(HL) می‌رود، در حالی که در همان زمان، اندیکاتور به پایین‌ترین حد (LL)مربوطه می‌رسد.
دایورجنـس صعودی پنهان نشانه اولیه ای است که نشان میدهد  روند صعودی که در آن هستیم  آماده ی ادامه دادن به مسیرش است.

این سیگنال دایورجنـس پس از عقب نشینی و پولبکهای قیمت ایجاد می شود. در این مواقع،دایورجنـس صعودی پنهان یک سیگنال خریدبه ما میدهد.

تصویر زیر تفاوت بین واگرایی صعودی پنهان و دایورجنـس نزولی پنهان را نشان می‌دهد.

واگرایی نزولی پنهان(HD-):

واگرایی منفی پنهان زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت به بالاترین حد پایین‌تر(LH) خود می‌رسد، در حالی که در همان زمان، اندیکاتور در حال رسیدن به بالاترین بالاتر( HH)مربوطه است.

این نشان میدهد که روند نزولی غالب آماده است تا به  مسیر خود ادامه دهد. به طور معمول، یک سیگنال واگـرایی نزولی پنهان پس از عقب نشینی یا همان پولبک قیمت ها ایجاد می شود. پس میتوانیم بگوییم واگـرایی نزولی پنهان یک سیگنال فروش است.

یک واگـرایی نزولی پنهان معمولاً در روندهای نزولی قابل مشاهده است.

دایورجنـس های پنهان به اندازه واگرایی های معمولی اتفاق نمی افتد. با این حال، واگرایی های پنهان می تواند از قبل به معامله گران بگوید که یک روند غالب ممکن است از سر گرفته شود و به مسیر خود ادامه دهد.

به طور خلاصه اگر بخواهیم بگوییم، واگرایی پنهان به طور همزمان با اصلاحات کوتاه مدت در قیمت رخ می دهد. به عبارت دیگر، دایورجنـس پنهان، پایان بالقوه یک عقب‌نشینی یا پولبک  را نشان می‌دهد .

واگرایی نزولی پنهان – پایان یک عقب نشینی در یک روند نزولی.
واگرایی صعودی پنهان – پایان یک عقب نشینی در یک روند صعودی.

تصویر زیر تفاوت بین واگـرایی صعودی پنهان و واگرایی نزولی پنهان را نشان می‌دهد.

واگرایی پنهان صعودی و نزولی

برگه تقلب واگرایی ها :

 

 

برگه تقلب واگراییاندیکاتورهای واگرایی

قبل از تشخیص واگـرایی منظم و واگـرایی پنهان و سیگنال های احتمالی آن برای روند معکوس یا ادامه روند، معامله گران باید یک اندیکاتور فنی را انتخاب کنند.

معمولاً نوسانگرهای مومنتوم مانند RSI، Stochastic، MACD و غیره توسط معامله‌گران خرده‌فروش برای تعیین زمان عدم تلاقی قیمت دارایی و اندیکاتور استفاده می‌شوند.

به همان صورتی که قیمت یک دارایی بالا و پایین می‌رود و قله‌ها و دره‌ها را ایجاد می‌کند، اندیکاتورها  هم همگرا یا واگرا می‌شوند که باعث ایجاد قله‌ها و دره‌های معادل قیمت می‌شوند.

برخی از اندیکاتورهای فنی را می توان مستقیماً در نمودار قیمت یا در یک پنجره جداگانه، معمولاً در زیرنمودار اعمال کرد.

معامله گران می توانند از هر نوسانگر برای شناسایی دایورجنس استفاده کنند، اما اندیکاتورهای MACD، استوکاستیک و RSI بهترین عملکرد را دارند.

در مقابل اینها ، اندیکاتور جریان پول (MFI) جایگزینی برای شناسایی واگرآیی پنهان است. این به این دلیل است که شاخص جریان پول یک شاخص دنبال کننده روند است.

پیشنهاد مطالعه:آشنایی با اندیکاتور مکدی(MACD) و معامله با واگـرایی در مکدی

شاخص قدرت نسبی (RSI) یکی از محبوب ترین شاخص های فنی برای تشخیص وا گرایی منظم و واگرایی پنهان است.

واگرایی در RSI

شاخص قدرت نسبی (RSI) یک اندیکاتور فنی پیشرو است.

تصویری از شاخص RSI در زیر ارائه شده است.

اندیکاتور واگرایی rsi

با اندیکاتور RSI، معامله گران می توانند هم وا گرایی های معمولی و هم وا گرایی های پنهان را شناسایی کنند.

باید توجه داشت که  واگـرایی های RSI نمی توانند به عنوان ابزار زمان بندی برای ورود مورد استفاده قرار گیرند. در این مورد، شما میتوانید از الگوهای نمودار شمعی به عنوان تاییدی برای از سرگیری روند غالب (در مورد واگـرایی پنهان RSI) یا معکوس شدن روند (در مورد واگـرایی منظم RSI) استفاده کنید.

معامله گران در صورت مشاهده واگـرایی صعودی منظم یا پنهان RSI می توانند به دنبال موقعیت های خرید بگردند. و در سوی دیگر،  می‌توانند در صورت مشاهده واگـرایی نزولی RSI منظم یا پنهان، به دنبال موقعیت‌های فروش باشند.

واگرایی صعودی RSI

نمودار زیر وا گرایی RSI صعودی منظم را نشان می دهد.

واگرایی صعودی rsi

قیمت در مقایسه با پایین ترین نقطه نوسان قبلی در نمودار قیمت، به پایین ترین حد جدید رسیده است. در همان زمان، نشانگر RSI نسبت به پایین قبلی، مقدار کمی بالاتررا نشان می دهد.

پس از تشکیل پایین ترین سطح قیمتی در نمودار قیمت، روند غالب از نزولی به صعودی معکوس شد.

واگرایی نزولی RSI

قیمت در واگرایی RSI نزولی معمولی قله های بالاتری ایجاد می کند، اما نوسانگر RSI قله های پایین تری را نمایش میدهد.

در مثال زیر، معامله گران می توانند ببینند که قیمت در مقایسه با نقطه اوج نوسان قبلی در نمودار قیمت، به بالاترین حد جدید رسیده است.

در همان زمان، نشانگر RSI نسبت به بالاترین قبلی ایجاد شده روی نوسانگر RSI، یک مقدار بالاتر را نشان میدهد. به دنبال واگـرایی نزولی RSI، قیمت به سرعت شروع به معکوس شدن میدهد و روند جدیدی را شروع میکند.

واگرایی نزولی rsi

شما میتوانید مقاله RSI چیست و استراتژی معامله پرایس اکشن به همراه RSIرا مطالعه کنید و درباره استراتژی واگـرایی با rsi بیشتر بدانید.

در آخر

به طور خلاصه، معامله گران باید بدانند که واگـرایی منظم نشانه معکوس شدن روند است، در حالی که ، واگـرایی پنهان سیگنالی برای ادامه روند است.

معامله گرانِ دنبال کننده روند بهتر است روی شناسایی واگرایی پنهان تمرکز کنند زیرا  به آنها کمک می کند تا روند کلی بازار را طی کنند. از آنجایی که دایورجنس پنهان یک سیگنال ادامه روند است، از بین دو نوع واگرایی، دایورجـنس پنهان دارای میزان موفقیت بالاتری است.

آخرین نکته با اهمیت اینکه، واگـرایی معاملات در تمام بازه های زمانی کار می کند. با این حال، هرچه بازه زمانی بالاتر باشد، سیگنال وا گرایی قابل اعتمادتر است.

 

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه