مقالات آموزشیمقالات آموزشی فارکس

انواع الگوهای کندلی در تحلیل تکنیکال ( الگوهای کندل استیک)

در مقاله کندل های شمعی ژاپنی (کندل استیک) با الگوهای پایه شمعدانی مانند فرفره‌های چرخان، ماروبوزوها و دوجی‌ها آشنا شدید، حال بیایید بطور جامع یاد بگیریم که چگونه انواع الگوهای کندلی را تشخیص دهیم.

تقسیم بندی الگوهای کندلی از نظر تعداد کندل

در شرایط مختلف بازار الگوهای کندلی مختلفی به وجود می آید که هر کدام از این کندل ها دارای ویژگی و نام بخصوصی میباشد. الگوهای کندل استیک را می توان از نظر تعداد آنها به چند دسته تقسیم کرد:

  • الگوهای تک کندلی
  • الگوهای دو کندلی
  • الگوهای سه کندلی

 

الگوهای کندل استیک

در ادامه با ما همراه باشید تا بطور مفصل تر به هر کدام از این الگوهای شمعی ژاپنی مهم بپردازیم

الگوهای تک کندلی از انواع الگوهای کندلی

الگوهایی که از یک کندل ساخته شده اند و در نمودار ها نقش مهمی دارند الگوهای تک کندلی گفته میشود.

این الگو ها میتوانند در هر دو روند تشکیل شوند و محل قرار گیری آنها بسیار با اهمیت است.

هنگامی که این نوع شمعدان ها در نمودار ظاهر می شوند، می توانند نشانه معکوس شدن  احتمالی بازار باشند .

در اینجا چهار الگوی اصلی تک کندلی ژاپنی را به شما معرفی میکنیم:

  1.  الگوی مرد به دارآویخته (Hanging Man)
  2. الگوی ستاره دنباله دار(Shooting Star)
  3. الگوی چکش(Hammer)
  4. الگوی چکش معکوس (Inverted Hammer)

الگوی کندلی چکش و مرد به دار آویخته

الگوی چکش و مرد دارآویز نیز از الگوهای کندلی است که به طور خاص در تحلیل تکنیکال استفاده می شود.

الگوی چکش به صورت یک کندل با بدن کوچک و سایه بالایی کوتاه و بدن کوچک و سایه پایینی بلند است. این الگو معمولاً در قسمت های پایین قیمت ظاهر می شود و نشان دهنده احتمال اتمام روند نزولی و شروع روند صعودی است.

در مقابل، الگوی مرد دارآویز نیز شبیه الگوی چکش است، با این تفاوت که بدن کندل بزرگتر است و سایه پایین آن نسبت به سایه بالا بلندتر است.

این الگوی کندلی نشان دهنده احتمال اتمام روند صعودی و شروع روند نزولی است و معمولاً در قسمت های بالای قیمت ظاهر می شود.

هر دو الگوی چکش و مرد دارآویز به عنوان الگوهای کندلی می توانند به عنوان نشانه های قوی برای تغییر روند قیمت در بازار عمل کنند.

با استفاده از این الگوها، و پس از دریافت تاییدیه ،سرمایه گذاران می توانند تصمیمات خرید یا فروش خود را بر اساس روند قیمت و الگوهای کندلی اتخاذ کنند و از این طریق به سود بیشتری دست پیدا کنند.

 

چکش و مرد حلق آویز

چکش و مرد حلق آویز در چارت

الگوی کندلی چکش(Hammer)

چکش یک الگوی کندلی صعودی بازگشتی  است که در طول یک روند نزولی شکل می گیرد . این نام به این دلیل است که  میگویند بازار در حال چکش زدن به کف قیمت است.

هنگامی که قیمت در حال کاهش است،با مشاهده الگوی چکش شما متوجه میشوید که روند کاهشی قیمت در حال پایان است و احتمال برگشت به روند صعودی زیاد است.

سایه پایین طولانی نشان می دهد که فروشندگان قیمت ها را پایین آورده اند، اما خریداران توانستند بر این فشار فروش غلبه کنند و از ریزش بیشتر جلوگیری کنند.

این را به خاطر بسپارید که صرفا مشاهده ی یک چکش در یک روند نزولی به معنی این نیست که فورا وارد معامله شوید و سفارش ثبت کنید بلکه تغییر روند در زمان مشاهده چکش نیاز به تاییدیه صعود دارد.

شما زمانی مجاز به ثبت سفارش هستید که منتظر بمانید تا یک کندل سفید در بالای چکش بسته شود.

پیشنهاد مطالعه :خطوط روند در تحلیل تکنیکال

معیارهای تشخیص  الگوی چکش:

1. بدن کندل: بدن کندل باید کوچک باشد و نسبت به سایه ها کوچکتر باشد. این نشانگر است که قدرت خرید و فروش در بازار برابر است و هیچ یک از طرفین قادر به کنترل قیمت نیست.

2. سایه پایینی: سایه پایین کندل باید بلند باشد و حداقل دو برابر طول بدن کندل باشد. این نشانگراین  است که در طی نزول قیمت، خریداران توانستند قیمت را به سمت بالا ببرند و روند نزولی را متوقف کنند.

3. سایه بالایی: سایه بالای کندل باید کوتاه باشد و حداکثر یک سوم طول بدن کندل باشد. این نشانگر این است که در طی نزول قیمت، فروشندگان توانستند قیمت را به سمت پایین ببرند ولی نتوانستند روند نزولی را ادامه دهند.

4. مکان الگو: الگوی چکش معمولاً در قسمت های پایین قیمت ظاهر می شود و نشان دهنده احتمال اتمام روند نزولی و شروع روند صعودی است. بنابراین، مکان الگو نیز می تواند به عنوان یک معیار برای تشخیص الگو استفاده شود.

با استفاده از این معیارها، می توان الگوی چکش را از بقیه کندل ها تشخیص داد و در صورت تایید الگو، تصمیمات خرید یا فروش مناسب را اتخاذ کرد.

الگوی کندلی مرد به دارآویخته (Hanging Man)

الگوی مرد به دار آویخته نیز یک الگوی کندلی بازگشتی نزولی است که می تواند سطح مقاومت بالا یا قوی را  مشخص کند.این الگو وقتی رخ می دهد که قیمت بازار در طی یک روند صعودی بالا رفته و سپس در ابتدا  با یک شمع بلند و بدن کندل بزرگ نشان داده می شود که خریداران هنوز توانسته اند قیمت را به سمت بالا ببرند.

اما در ادامه، قیمت بازار به سمت پایین حرکت کرده و با یک شمع کوچک و بدن کندل کوچک  کار تمام میشود و  فروشندگان توانستد قیمت را به سمت پایین ببرند. این الگو نشانگر احتمال انتقال از یک روند صعودی به یک روند نزولی است.

معیارهای تشخیص  الگوی مرد به دار آویخته:

1. بدن کندل: بدن کندل باید کوچک باشد و نسبت به سایه ها کوچکتر باشد. این نشانگر است که قدرت خرید و فروش در بازار برابر است و هیچ یک از طرفین قادر به کنترل قیمت نیست.

2. سایه پایین: سایه پایین کندل باید بلند باشد و حداقل دو برابر طول بدن کندل باشد. این نشانگرآن است که در طی صعود قیمت، خریداران توانستند قیمت را به سمت بالا ببرند و روند صعودی را متوقف کنند.

3. سایه بالا: سایه بالای کندل باید کوتاه باشد و حداکثر یک سوم طول بدن کندل باشد. این نشانگر است که در طی نزول قیمت، فروشندگان توانستند قیمت را به سمت پایین ببرند ولی نتوانستند روند نزولی را ادامه دهند.

4. مکان الگو: الگوی مرد به دار آویخته معمولاً در قمت های بالای قیمت ظاهر می شود و نشان دهنده احتمال اتمام روند صعودی و شروع روند نزولی است. بنابراین، مکان الگو نیز می تواند به عنوان یک معیار برای تشخیص الگو استفاده شود.

با استفاده از این معیارها، می توان الگوی مرد به دار آویخته را از بقیه کندل ها تشخیص داد و در صورت تایید الگو، تصمیمات خرید یا فروش مناسب را اتخاذ کرد.

پیشنهاد مطالعه:کانال های روند در تحلیل تکنیکال

 

الگوی کندلی چکش معکوس و ستاره دنباله دار

چکش معکوس و ستاره دنباله دار  در بین انواع الگوهای کندلی نیز شبیه به هم هستند. تنها تفاوت بین آنها این است که ببینید آیا شما در یک روند نزولی یا صعودی هستید.

چکش معکوس یک کندل معکوس صعودی است .

Shooting Star یک کندل معکوس نزولی  است .

هر دو  کندل دارای بدنه‌های  کوچک (پر یا توخالی)، سایه‌های بالایی بلند و اغلب سایه‌های پایینی ندارند و یا خیلی کوچک هستند.

چکش معکوس و ستاره دنباله دار

چکش معکوس و ستاره تیراندازی در نمودار

الگوی چکش معکوس

الگوی چکش معکوس نیز یک الگوی کندلی است که در نمودار قیمت ظاهر می شود. این الگو وقتی رخ می دهد که قیمت بازار در طی یک روند نزولی پایین رفته و سپس با یک شمع بلند و بدن کندل کوچک ظاهر میشود که نشان میدهد خریداران توانسته اند قیمت را به سمت بالا ببرنداما فروشندگان توانسته اند قیمت را به سمت پایین ببرند یا به اصطلاح زور خریداران به فروشندگان نرسیده . این الگو نشانگر احتمال انتقال از یک روند نزولی به یک روند صعودی است.

برای تشخیص الگوی چکش معکوس، معیارهای زیر را می توان استفاده کرد:

1. بدن کندل: بدن کندل باید کوچک باشد و نسبت به سایه ها کوچکتر باشد. این نشانگر است که قدرت خرید و فروش در بازار برابر است و هیچ یک از طرفین قادر به کنترل قیمت نیست.

2. سایه بالا: سایه بالای کندل باید بلند باشد و حداقل دو برابر طول بدن کندل باشد. این نشانگر است که در طی نزول قیمت، خریداران توانستند قیمت را به سمت بالا ببرند و روند نزولی را متوقف کنند.

3. سایه پایین: سایه پایین کندل باید کوتاه باشد و حداکثر یک سوم طول بدن کندل باشد. این نشانگر است که در طی صعود قیمت، فروشندگان توانستند قیمت را به سمت پایین ببرند ولی نتوانستند روند صعودی را ادامه دهند.

4. مکان الگو: الگوی چکش معکوس معمولاً در قمت های پایین قیمت ظاهر می شود و نشان دهنده احتمال اتمام روند نزولی و شروع روند صعودی است. بنابراین، مکان الگو نیز می تواند به عنوان یک معیار برای تشخیص الگو استفاده شود.

با استفاده از این معیارها، می توان الگوی چکش معکوس را از بقیه کندل ها تشخیص داد و در صورت تایید الگو، تصمیمات خرید یا فروش مناسب را اتخاذ کرد.

ستاره دنباله دار

Shooting Star یک الگوی معکوس نزولی است که شبیه چکش معکوس است اما زمانی رخ می دهد که قیمت در حال افزایش باشد.

برای تشخیص الگوی ستاره دنباله دار، معیارهای زیر را می توان استفاده کرد:

1. بدن کندل: بدن کندل بزرگ باید نشان دهنده قدرت خریداران باشد و بدن کندل کوچک باید نشان دهنده قدرت فروشندگان باشد.

2. سایه بالا: سایه بالای کندل بزرگ باید کوتاه باشد و حداکثر یک سوم طول بدن کندل باشد. این نشانگر است که در طی صعود قیمت، خریداران توانستند قیمت را به سمت بالا ببرند ولی نتوانستند روند صعودی را ادامه دهند.

3. سایه پایین: سایه پایین کندل کوچک باید بلند باشد و حداقل دو برابر طول بدن کندل باشد. این نشانگر است که در طی نزول قیمت، فروشندگان توانستند قیمت را به سمت پایین ببرند و روند نزولی را متوقف کنند.

4. مکان الگو: الگوی ستاره دنباله دار معمولاً در قمت های بالا قیمت ظاهر می شود و نشان دهنده احتمال اتمام روند صعودی و شروع روند نزولی است. بنابراین، مکان الگو نیز می تواند به عنوان یک معیار برای تشخیص الگو استفاده شود.

با استفاده از این معیارها، می توان الگوی ستاره دنباله دار را از بقیه کندل ها تشخیص داد و در صورت تایید الگو، تصمیمات خرید یا فروش مناسب را اتخاذ کرد.

پیشنهاد مطالعه:سطوح حمایت و مقاومت در تحلیل تکنیکال

الگوهای دو کندلی از انواع الگوهای کندلی

برای شناسایی الگوهای کندلی دوتایی ژاپنی، باید به دنبال تشکیلات خاصی باشید که در مجموع از دو کندل تشکیل شده است.

از مهمترین این الگو ها میتوان به الگوهای ابر سیاه (Dark Cloud Cover)، الگوی نفوذی (Piercing)،

الگوی پوششی (Engulfing)، الگوی قیچی یا انبرک (Tweezer)، الگوی هارامی (Harami) اشاره کرد.

الگوی کندلی پوششی یا اینگالف (engulfing)

این الگو توسط دو کندل بوجود می آید که این دو کندل خلاف جهت یک دیگر هستند.

کندل اول این الگو نشانگر روند قبلی و کندل دوم خلاف جهت کندل قبلی می باشد و بدنه ی بزرگتری دارد به طوری که کل کندل قبل را می پوشاند و باید بالاتر از باز شدن کندل قبل بسته شوند.

الگوی دوتایی پوششی

الگوی کندلی انبرک (Tweezers)

این نوع الگوی کندل معمولاً پس از یک روند صعودی یا نزولی طولانی مشاهده می شود که نشان می دهد به زودی یک تغییر روند  معکوس رخ خواهد داد.

کندل اول همان روند کلی است. اگر قیمت در حال افزایش است، اولین کندل باید صعودی باشد.

کندل دوم برخلاف  کندل اول و روند کلی است. اگر قیمت در حال افزایش است، شمع دوم باید نزولی باشد.

طول سایه های شمعدان ها باید برابر (یا تقریباً مساوی) باشد.

الگوی انبرک (Tweezers)

الگوی کندلی ابر سیاه(dark cloud cover)

این الگو از ترکیب دو کندل ایجاد میشود و با تشکیل الگوی ابر سیاه میتوانیم هشدار تغییر روند صعودی به نزولی را دریافت کنیم.

کندل اول در این الگو صعودی و کندل دوم باید نزولی باشد و نکته آن اینجاست که باید حداقل 50درصد از کندل ماقبل خودش (کندل اول) را پوشش دهد و همچنین باید بین این دو کندل گپ صعودی وجود داشته باشد.

الگوی ابر سیاه

الگوی کندلی نفوذی یا پیرسینگ (piercing)

این الگو دقیقا مانند الگوی ابر سیاه است با این تفاوت که با تشکیل الگوی نفوذی هشدار تغییر روند از نزولی به صعودی را دریافت میکنیم.

الگوی دوتایی نفوزی

الگوی کندلی هارامی(harami)

الگوی هارامی یکی دیگر از  الگوهای کندلی به دو شکل صعودی و نزولی تشکیل میشوند با این توضیح که برخلاف الگوهای پوشای صعودی و نزولی که در آنها کندل دوم بزرگتر است و کندل ماقبل را پوشش میدهد، اینبار کندل دوم کوچکتر از کندل اول یا ماقبل است.

این الگو یک الگوی بازگشتی به حساب میآید  که در انتهای روند های قیمتی ظاهر می گردد و می تواند موجب صعودی یا نزولی شدن بازار بشود.

کندل دوم در این الگو  (کندل کودک یا نوزاد) باید بسیار کوچکتر از کندل اول (کندل مادر) باشد.

حتی شاخ و دم کندل دوم نیز ترجیحاً نباید از محدوده بدنه کندل اول خارج بشوند.

الگوی هارامی صعودی و نزولی

پیشنهاد مطالعه:روانشناسی بازار و اهمیت آن در معامله گری

الگوهای سه کندلی از انواع الگوهای کندل استیک

برای تشخیص الگوهای سه کندلی در بین انواع الگوهای کندلی باید به دنبال تشکیلات و آرایش خاصی باشید که از سه کندل تشکیل شده است.

این ساختارهای کندل استیک به معامله گران کمک می کند تا تعیین کنند که رفتار قیمت چگونه خوااهد بود.

از مهمترین این الگو ها میتوان به الگوی ستاره عصر گاهی (Evening Star)، الگوی ستاره صبحگاهی (Morning Star) اشاره کرد که به این الگوها ،الگوهای سه تایی برگشتی گفته میشود.

و الگوی سه کلاغ سیاه (Three Black Crows)و سه سرباز سفید (Three White Soldiers) هم به عنوان الگوهای سه تایی ادامه دهنده هستند.

 

الگوی کندلی  ستاره عصر گاهی (Evening Star)، الگوی ستاره صبحگاهی (Morning Star)

الگوی سه تایی کندل استیک

ستاره صبح و ستاره عصرگاهی را معمولاً می توانید در انتهای یک روند پیدا کنید .

آنها الگوهای معکوس هستند که از طریق سه ویژگی قابل تشخیص هستند

ما برای مثال از الگوی ستاره عصرگاهی در سمت راست تصویر بالا  استفاده می کنیم:

  1. اولین کندل یک کندل صعودی استاندارد است که در ادامه  یک روند صعودی قرار گرفته است .
  2. شمع دوم بدنه کوچکی دارد که نشان می‌دهد ممکن است در بازار کمی بلاتکلیفی وجود داشته باشد. این شمع می تواند صعودی یا نزولی باشد و تفاوت آنچنانی در رنگ آن مهم نیست اما اگر برعکس روند باشد بهتر است.
  3. کندل سوم به عنوان تأییدیه ای عمل می کند که برعکس شمع اول است، و بالاتر از 50درصد کندل اول بسته میشود.

الگوی سه کلاغ سیاه (Three Black Crows)و سه سرباز سفید (Three White Soldiers)

الگوهای کندلی سه کلاغ سیاه و سه سرباز سفید بیان گر تغییر قدرتمند در بازار میباشند و اوایل روند ایجاد میشوند که شامل سه کندل صعودی یا نزولی  متوالی است که به صورت پله ای به سمت بالا یا پایین  میروند.

الگوهای سه تایی ادامه دهنده

این شکل از الگوهای کندلی سه تایی به عنوان یکی از قوی ترین سیگنال های صعودی و نزولی در دوره زمانی در نظر گرفته می شود، به ویژه زمانی که پس از یک روند صعودی یا نزولی طولانی و یک دوره کوتاه تثبیت و در جا زدن رخ می دهد.

برای اینکه الگوی سه سرباز سفید یا سه کلاغ سیاه معتبر در نظر گرفته شود، کندل دوم باید بزرگتر از بدنه شمع قبلی باشد.

کندل دوم باید نزدیک به بالای خود بسته شود، و دارای یک سایه کوچک باشد و اگر نباشد بهتر است.

برای تکمیل این  الگوها، آخرین کندل باید حداقل به اندازه شمع دوم باشد و سایه کوچک (یا بدون سایه) داشته باشد.

سخن پایانی

در این مقاله در تی پی چارت سعی کردیم به طور جامعتری به  الگوهای کندلی  (شمعدان ژاپنی) بپردازیم که به کمک این الگو ها معامله گر میتواند علاوه بر سود آوری بیشتر از معاملات پر ریسک جلوگیری کند.

این الگوهای کندلی ابزارهای ضروری برای تصمیم گیری در بازار هستند و همچنین برای تشخیص رفتار و روانشناسی بازیگران بازار از آن استفاده می شود. باید به این نکته توجه کنیم که علم کندل شناسی به تنهایی برای تحلیل بازار کاربرد ندارد و آن را باید با سایر ابزار های معاملاتی خود استفاده کنید.

با مطالعه این مقاله متوجه شدید که الگوهای کندل استیک بسیار زیاد هستند و همین موضوع شاید کار تشخیص آنها را در چارت های قیمت کمی دشوار کند به همین دلیل برخی از معامله گران ترجیح می دهند از اندیکاتور شناسایی الگوهای کندل استیک استفاده کنند که یکی از آنها بطور مثالCandlestick Pattern Indicator میباشد.

 

 

 

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه