مقالات آموزشیمقالات آموزشی فارکس

معامله با امواج الیوت (Elliott Wave)

تئوری امواج الیوت در تحلیل تکنیکال برای توضیح تغییرات قیمت در بازار سهام استفاده می شود. رالف نلسون الیوت این فرضیه را پس از مشاهده و شناسایی الگوهای اموج فرکتالی ایجاد کرد. رفتار مصرف کننده و حرکات قیمت سهام هر دو امواجی را نشان می دهند.

این تئوری معتقد است از آنجایی که اینها الگوهای تکرار شونده هستند، حرکت قیمت سهام را می توان به راحتی پیش بینی کرد. سرمایه گذاران می توانند در هنگام مشاهده این امواج بینشی از پویایی روند در حال انجام داشته باشند که  به تجزیه و تحلیل عمیق حرکات قیمت کمک می کند.

اموج الیوت چیست؟

اصل امواج الیوت شکلی از تحلیل تکنیکال است که به معامله گران در تجزیه و تحلیل چرخه بازار مالی کمک می کند.

با کمک  نظریه اموج الیوت، معامله گران می توانند روند بازار را با شناسایی حرکت در قیمت ها(پرایس اکشن) و روانشناسی  سرمایه گذار پیش بینی کنند.

امواج الیوت

نظریه امواج الیوت پیشنهاد می‌کند که حرکات بازار دنباله‌ای از چرخه‌های روان‌شناسی جمعیت هستند. الگوهای امواج الیوت با توجه به احساسات جاری بازار شکل می گیرند که به طور متناوب بین چرخه های صعودی و نزولی در حال تغییرند.

امواج الیوت چگونه کار می کند؟

تئوری امواج الیوت نوعی تحلیل تکنیکال است که به معامله گران در درک چرخه های بازارهای مالی کمک می کند.

با تشخیص روند در قیمت و روانشناسی سرمایه گذار،معامله گران می توانند الگوهای بازار را با استفاده از نظریه امواج الیوت پیش بینی کنند.

مفهوم تجزیه و تحلیل امواج به عنوان یک کل، بر خلاف شکل ها و الگوهای قیمتی دیگر آنطور نیست که بر اساس یک شکل بندی معمولی باشد و شما فقط طبق یک دستور العمل بتوانید ان را دنبال کنید،بلکه این امواج بینشی را در مورد پویایی روند ارائه میدهد و شما با آن به درک عمیق تر از حرکات قیمت دست خواهید یافت.

رمزگشایی الگوی تکانشی یا محرک موجهای الیوت

پنج موج فرعی ،یک موج اصلی یا ضربه ای را تشکیل می دهند که به طور کلی در همان جهت روند ،یک حرکت بزرگ را شکل میدهند.

رایج ترین و ساده ترین راه برای شناسایی موج انگیزشی در بازار همین الگو است. از پنج موج فرعی یا محرکه، سه تای آنها را امواج محرک و دو تای انها موج اصلاحی را تشکیل میدهند. همانطور که قبلاً نشان داده شد، این به عنوان یک ساختار 5-3-5-3-5 طبقه بندی می شود.

به طور معمول، موج الیوت (3) طولانی ترین و قوی ترین موج است. موج الیوت (3) اغلب بزرگترین و قوی ترین موج یک روند است.

 

5 موج فرعی الیوت

این امواج توسط سه قانون شکست ناپذیر اداره می شوند:

  • موج دو نمی تواند موج قبلی را بیش از 100% اصلاح کند.
  • از میان امواج یک، سه و پنج، موج سوم هرگز نمی تواند کوتاه ترین باشد.
  • موج چهار هرگز نمی تواند از موج سوم عبور کند.

توجه داشته باشید اگر یکی از این قوانین شکسته شود، ساختار ،ساختار قابل قبولی نیست.

رمزگشایی الگوی اصلاحی موجهای الیوت

امواج اصلاحی که به عنوان امواج مورب نیز شناخته می شوند، از سه موج فرعی یا ترکیبی از سه موج فرعی تشکیل شده اند که منجر به حرکت در خلاف جهت روند اصلی قیمت میشوند. هدف آنها، مانند تمام امواج انگیزشی، حرکت بازار در جهت روند است.

نمونه کارکشن امواج الیوت

در امواج اصلاحی هم پنج موج فرعی وجود دارد و ممکن است مانند گوه ای به نظر برسد که یا در حال گسترش یا انقباض است.

بسته به نوع حرکتی که مشاهده می شود، امواج فرعی ممکن است پنج عدد نداشته باشند. هر موج فرعی مورب، مانند موج محرکه، هرگز دقیقاً موج فرعی قبلی را تکرار نمی کند و موج شماره سه مورب ممکن است کوتاه ترین موج نباشد.

امواج الیوت با فیبوناچی

کاربرد امواج اصلاحی در الیوت باعث میشود تا پتانسیل بیشتری را برای مطالعه  اصلاحات فیبوناچی داشته باشیم.هرچند از سطوح فیبوناچی توسط الیوت استفاده نمیشد اما معامله گران حال حاضر این کار را برای پیچیده تر کردن نظریه او انجام داده اند.

اینکه کدام سطوح اصلاح فیبوناچی ممکن است در مراحل مختلف روند اعمال شود، با اصول بیان شده قبلی در مقاله مربوط به فیبوناچی مشخص شده است.

سطوح 50 و 23.6 درصد برای معامله‌گری که در جستجوی موج چهارم با توجه به قانون سه است، جالب توجه است.

علاوه بر این، می‌توانیم به دنبال حرکت  A B C  باشیم تا نشان‌دهنده یک اصلاح بین 50% تا 61.8% از حرکت کلی 1تا 5 ضربه باشد.

کلام آخر

برای بسیاری از مردم در سراسر جهان، تئوری امواج الیوت به بازارها احساس ساختار می دهد. ظرفیت تعدیل مداوم تئوری هر زمان که یک قانون نقض شود، می تواند استفاده از نظریه را به عنوان ابزار معاملاتی دشوار کند.

اما با این امواج سطح وضوح تشخیص روند به میزان قابل توجهی بهبود می بخشد. اصول اولیه الیوت را می توان به همان اندازه که یک معامله گر می خواهد پیچیده ساخت، اما بدون شک این رویکردی است که بسیاری از معامله گران برای اولویت دادن به تاکتیک های معاملاتی خود انتخاب می کنند.

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه