مقالات آموزشیمقالات آموزشی فارکس

اشباع خرید و اشباع فروش چیست؟ اندیکاتورهای تشخیص مناطق اشباع در متاتریدرکدامند؟

اگر با بازارهای مالی آشنایی داشته باشید،احتمالاً واژه اشباع را شنیده اید. اشباع خرید و اشباع فروش پدیده ای است که در بازارهای مالی مثل بورس ،فارکس و ارزهای دیجیتال اتفاق میفتد .در شرایط اشباع خرید یا اشباع فروش ،سهم با قیمتی کمتر یا بیشتر از ارزش واقعی خود معامله میشود.

از این رو آگاهی داشتن در رابطه با این مفاهیم به سرمایه گذاران کمک میکند تا تصمیم گیری های بهتری داشته باشند.

سهامی که در شرایط اشباع فروخته میشود ممکن است بیشتر از قیمت فروش ارزش داشته باشد و سهامی که در شرایط اشباع خریده میشود نیز ممکن است کمتر از این قیمت ارزش داشته باشد.برای آشنایی بیشتر با مفهموم اشباع خرید و اشباع فروش تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

اشباع خرید(Overbought )چیست؟

خرید بیش از حد یا همان اشباع خرید اصطلاحی است که برای زمانی استفاده میشود که یک اوراق بهادار در بازار به دلیل سطوح غیر عادی تقاضا ،بالاتر از قیمت و ارزش عادلانه و واقعی خود معامله میشود.به طور کلی شرایط اشباع خرید ،با مقایسه آخرین قیمت اوراق بهادار مربوط با میانگین قیمت در یک دوره معین ارزیابی و تفسیر میشود.

نقاط خرید بیش از حد این انتظار را در سرمایه گذاران ایجاد میکند که قیمت ها ممکن است به زودی اصلاح شود.این انتظارات نزولی در مورد قیمت ها اغلب نتیجه تحلیل فنی تاریخچه قیمت اوراق بهادار است.

با این حال این امکان نیز وجود دارد که از اطلاعات و داده های اساسی برای چنین استنتاجی استفاده شود،در نتیجه سهامی که بیش از حد خرید شده ممکن است برای واگذاری در نظر گرفته شود ،حتی اگر بخشی از سبد سرمایه گذاری بلندمدت سرمایه گذار نباشد.

روند صعودی در یک سهم خاص ممکن است به دلیل توسعه یا عاملی مطلوب باشد که بر شرکت ،صنعت،بخش یا بازار کلی تأثیر میگذارد.اگر شرایط اجازه دهد،حرکت صعودی سهام یا دارائی مورد نظر میتواند به شدت ادامه یابد.

در این مرحله سرمایه گذارانی که صرفاً توسط قیمت ها جذب میشوند نیز ممکن است به دنبال تکه ای از کیک باشند.اقدامات و استقبال آنها ،همچنین قیمت دارائی را به سمت بالا میبرد.در همچین شرایطی ،ممکن است جامعه ای شروع به شکل گیری  کند که همچنان مایل به افزایش قیمت دارائی با ارزش فوق العاده باشد.

در نتیجه تحلیل های بنیادی و تکنیکال ادامه خواهند یافت و این ابزار مالی اشباع خرید یا کاهش می یابد یا رفتار سرمایه گذار و روانشناسی جامعه حاکم خواهد شد و قیمت ها ،حداقل برای  مدتی به افزایش خود ادامه خواهند داد.

سرمایه گذاران ،تحلیل گران و کارشناسان بازار، با تجربه بازار بالاتر از میانگین ، تمایل دارند از سرمایه گذاری در سهام و اوراقی که در منطقه اشباع خرید هستند اجتناب کنند.در برخی موارد ،بسیاری از این سرمایه گذاران با تجربه حتی ممکن است برای سهام و دارائی خود موقعیت فروش ایجاد کنند.

با این حال باید به این نکته توجه داشت که مهمترین عوامل مؤثر بر ارزش هر ابزار مالی ،عرضه و تقاضاست.اگر به هر دلیلی تقاضای بیش از حد برای یک دارائی مالی وجود داشته باشد،قیمت به افزایش خود ادامه خواهد داد.از این رو ،بیان اینکه قیمت یک دارائی صرفاً به دلیل ورود به منطقه اشباع خرید کاهش خواهد یافت ،رویکردی نسبتاً سطحی است.

اشباع فروش( Oversold)چیست؟

اشباع فروش اصطلاحی است که برای توصیف وضعیتی استفاده میشود که در آن قیمت فعلی یک  اوراق بهادار با ارزش کمتری نسبت به قیمت پیش بینی شده توسط مطالعات فنی معامله میشود و بنابراین امکان حرکت قیمت به سمت بالا مشخص میشود.

فواصل فروش بیش از حد ممکن است بیشتر از بازه های فروش بیش از حد دوام داشته باشند.سرمایه گذاران ،به ویژه آنهایی که در ابزارهای پر ریسک سرمایه گذاری میکنند،هنگام ورود به مناطقی که اشباع فروش اتفاق افتاده باید خیلی مراقب باشند.

دلایل زیادی وجود دارد که چرا یک سهام یا هر ابزار سرمایه گذاری مالی ممکن است بیش از حد فروخته شود.صورتهای مالی منفی برای شرکت یا سازمان ،عوامل خطر در سطح صنعت ،یا رکود و انقباض عمومی که کل اکوسیستم را تحت تاثیر قرار میدهد از جمله دلایل گران فروشی است.

تغییر جهت حرکت دارائی مورد نظر ،تا زمانی که علل شرایط فروش بیش از حد از بین نرود یا تضعیف نشود ادامه دارد.بر این اساس،سرمایه گذار علاقمند به سهام بیش از حد فروش باید از ابزارها و تحلیل های مختلفی در هنگام تصمیم گیری نهایی خود استفاده کند.

سرمایه گذاری در یک دارائی مالی صرفاً به دلیل اینکه وارد منطقه اشباع فروش شده است ،رویکرد درستی نیست و ممکن است باعث شود سرمایه گذاران متحمل زیانهای مالی غیر منتظره زیادی شوند.

اگر سهامی که بیش از حد فروش رفته است ،دارای فاندامنتال قوی و سابقه ای است،اما به دلیل یک خبر منفی ،فروش وحشتناکی را تجربه کرده است ،ممکن است سرمایه گذاران در سهام سرمایه گذاری کنند و منتظر باشند تا شرایط به طور مناسب عادی شود. با این حال هنگام اتخاذ چنین تصمیمی ،باید اطمینان حاصل کرد که عواملی که ارزش سهام را بیشتر میکنند ،ناپدید نشده اند.

در غیر این صورت سرمایه گذاران ممکن است با ضرر مواجه شوند . برای خرید ابزارهای سرمایه گذاری با فروش بیش از حد و پتانسیل بالا در مناطق مناسب لازم است بازار را به طور مؤثر دنبال کنید.

اوراق بهادار خریداری شده در قیمت اشباع فروش میتواند درآمد قابل توجهی را برای معامله گران روزانه ،به محض اینکه حرکت روند صعودی ، شروع میشود را ایجاد کند.

تفاوت اشباع خرید و اشباع فروش چیست؟

تفاوت اشباع خرید و فروش

بزرگترین تفاوت اشباع خرید و فروش مربوط به قیمت دارائی میباشد.همانطور که اشاره کردیم در اشباع خرید دارائی با قیمتی بالاتر از ارزش واقعی خود معامله میشود ، در حالی که در اشباع فروش ،معامله نماد مورد نظر با قیمتی پایین تر از ارزش واقعی آن صورت میپذیرد.

توجه به این نکته ضروری است که ،در اشباع فروش ،به دلیل ارزش ذاتی بالای سهام انتظار میرود که پس از مدتی قیمت سهم روند صعودی پیدا کند،اما در اشباع خرید شرایط دقیقاً بر عکس است ،در اشباع خرید با توجه به اینکه ارزش ذاتی سهم پایین است انتظار میرود قیمت آن روندی نزولی پیدا کند.

روش تشخیص اشباع خرید و اشباع فروش با استفاده از تحلیل بنیادی

برای شناسایی اشباع خرید و فروش میتوان از نسبت قیمت به درآمد(P/E) استفاده کرد.تحلیل گران بنیادی یا فاندامنتال برای تعیین قیمت هر سهم به نتایج گزارش ها یا برآورد درآمد شرکت مربوطه استناد میکنند.

در صورتی که نسبت قیمت به درآمد سهم بالاتر از صنعت یا شاخص آن باشد ،تحلیل گران ارزش سهم را بیش از حد میدانند.که این امر به معنی ایجاد اشباع خرید است.

روش تشخیص اشباع خرید و فروش با استفاده از تحلیل تکنیکال

تحلیل گران تکنیکال از ابزارها و اندیکاتورهای زیادی برای بررسی وضعیت بازار و نمادها استفاده میکنند.آنچه که اندیکاتورها به تحلیل گران ارائه میدهند مقایسه قیمت های قبلی و فعلی از زوایای مختلف است.

اندیکاتورهای مورد استفاده برای شناسایی نقاط اشباع خرید و اشباع فروش

شناسایی سهامی که بیش از حد خریداری شده یا بیش از حد فروخته شده ،میتواند بخش مهمی از ایجاد نقاط خرید و فروش برای سهام ،صندوق های  قابل معامله در بورس،اختیار معامله،فارکس یا کالاها باشد.اگر چه شاخص های نموداری اشباع خرید و اشباع فروش زیاد هستند اما تعدادی از آنها مؤثر تر از سایرین هستند.

شاخص نسبی قدرت (RSI) و استوکاستیک از پر کاربردترین اندیکاتورها برای شناسایی نقاط اشباع خرید و فروش هستند که امتحانشان را پس داده اند.

اندیکاتور شاخص قدرت نسبی( RSI)

شاخص قدرت نسبی که توسط J. Welles Wilder Jr توسعه یافته و در کتاب مفاهیم جدید در سیستم های تجاری فنی در سال ۱۹۸۷ معرفی شده است ،اندازه گیری حرکت تغییر سهام است.RSI یک اسیلاتور محدود به محدوده است ،به این معنی که مقدار آن بسته به عملکرد اساسی بین ۰ تا ۱۰۰ در نوسان است و بر اساس میانگین سود دوره های قبل در مقابل ضرر محاسبه میشود.

اشباع خرید و فروش با rsi

هنگامی که شاخص قدرت نسبی به عدد ۱۰۰ نزدیک میشود ،نشان میدهد که میانگین سود به طور فزاینده ای از میانگین ضرر در بازه ی زمانی تعیین شده فراتر میرود . هرچه RSI بالاتر باشد ،روند صعودی قوی تر و طولانی تر میشود.از سوی دیگر ، یک روند نزولی طولانی و تهاجمی منجر به RSI میشود که به تدریج به سمت صفر حرکت میکند.

سطوح 70 یا بالاتر شاخص قدرت نسبی به عنوان نقطه اشباع خرید در نظر گرفته میشود زیرا این نشان دهنده سطح بالای قیمت در طولانی مدت است و سطح ۳۰ و پایین تر این شاخص به عنوان نقطه اشباع فروش در نظر گرفته میشود.

با افزایش تعداد دوره های معاملاتی مورد استفاده در محاسبه RSI، این اندیکاتور به گونه ای در نظر گرفته میشود که اندازه گیری حرکت نسبتاً قوی یا ضعیف خود را با دقت بیشتری منعکس کند . یک تنظیم RSI برای استفاده از داده های ۱۴ روزه قانع کننده تر از تنظیم فقط هفت روزه است.استاندارد یا پیش فرض در اکثر برنامه های نمودار ۱۴ دوره است که میتواند بر حسب دقیقه، روز،هفته،ماه و یا حتی سال  اندازه گیری شود.

اندیکاتور استوکاستیک

در حالی که شاخص قدرت نسبی بر اساس میانگین سود و زیان محاسبه میشود،استوکاستیک سطح قیمت فعلی را با محدوده آن در یک دوره زمانی معین مقایسه میکند.سهام تمایل به بسته شدن نزدیک به اوج قیمت خود در یک روند صعودی و نزدیک به پایین در یک روند نزولی دارند.بنابراین حرکت قیمتی که از این افراط ها به سمت وسط دامنه حرکت میکند،به عنوان فرسودگی حرکت روند تفسیر میشود.

اشباع خرید و فروش با اندیکاتور استوکاستیک

مقدار تصادفی ۱۰۰ به این معنی است که قیمت ها در دوره جاری با بالاترین قیمت در بازه زمانی تعیین شده بسته میشوند.مقدار تصادفی ۸۰ یا بالاتر به عنوان نشانه ای از وضعیت خرید بیش از حد در نظر گرفته میشود،مقادیر ۲۰ یا پایین تر نشان دهنده وضعیت فروش بیش از حد است.همانند شاخص قدرت نسبی تنظیمات پیش فرض برای استوکاستیک نیز عدد ۱۴  است.

چند نکته مهم

شما سعی میکنید سهامی را خریداری کنید که در نقطه اشباع فروش باشد زیرا قیمت آن کمتر از ارزش واقعی آن است و سهام در جهش  قیمت افزایش می یابد.و هنگامی که یک سهام در نقطه اشباع خرید قرار میگیرد آن را میفروشید زیرا سهام بیش از حد ارزش گذاری شده است و به زودی عقب نشینی و اصلاح رخ خواهد داد.

نشانه های یک سهام کم ارزش  عبارتند از نسبت P/B کمتر از ۱ ، شاخص قدرت نسبی ۳۰ (RSI) و کمتر،و یک استوکاستیک با نقطه ۲۰ یا کمتر.

کلام پایانی 

گاهاً یک نماد در قیمتی بالاتر از ارزش ذاتی و واقعی معامله میشود .در این وضعیت روند حرکتی سهم به علت وجود تقاضا بدون اصلاح زمانی یا قیمتی به روند صعودی خود ادامه میدهد که به این شرایط اشباع خرید میگویند.در این سطوح انتظار شروع روند اصلاحی را داریم.و زمانی که سهامی پایین تر از ارزش داتی معامله شود اشباع فروش اتفاق می افتد.

عوامل مختلف زیادی در بازار های مالی وجود دارد که وضعیت سهام را دستخوش تغییر میکند.این بازار مخصوص افراد آگاه و هشیار است.افرادی که فریب روندهای صعودی و نزولی بی منطق یک دارائی را نمیخورند و این توانایی را دارند که قیمت واقعی یک سهم را تشخیص دهند.مفاهیم اشباع خرید و اشباع فروش به غیر واقعی بودن ارزش یک دارائی اشاره دارند.

در این مقاله سعی کردیم شما را با  مفاهیم اشباع خرید و فروش آشنا کنیم تا بتوانید ارزش واقعی یک سهم را تشخیص دهید و بهترین خرید و سرمایه گذاری را داشته باشید.

 

دیدگاه ها و نظرات

5 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه