استراتژی های معاملاتی

راهنمای استراتژی معاملاتی فیبوناچی 2024 بهمراه مثال

استراتژی معاملاتی فیبوناچی ابزارهای معاملاتی محبوبی هستند که از برخی از خالص ترین معیارهای ریاضی برای پیش بینی نقاط ورود و خروج معامله استفاده می کنند. توسعه این نظریه به قرن دوازدهم برمی‌گردد و الگوهای عددی مربوط به آن در سراسر محیط طبیعی، از نسبت‌های صورت انسان تا الگوهای کهکشان‌های در حال چرخش، شناسایی شده‌اند.

طرفداران اصول فیبوناچی آنها را به عنوان بستری برای تحلیل حرکت قیمت و راهی برای توضیح فراز و نشیب های طبیعی بازار می دانند و مایلند پول خود را بر اساس تحلیل “فیبو” پشت معاملات بگذارند.

فیبوناچی چیست؟

فیبوناچی یا به عبارت دقیق تر، فیبوناچی چه کسی بود؟ لئوناردو بوناچی در سال 1170 در پیزا ایتالیا متولد شد و نام مستعار فیبوناچی را برگزید و به سیستم اعداد هندو-عربی علاقه داشت. تحقیقات او شامل یک محاسبه ساده بود که در یک نگاه اولیه، بعید به نظر می‌رسد که به پیش‌بینی چیزهای زیادی کمک کند، چه رسد به تغییرات قیمت در بازارهای مالی.

او با در نظر گرفتن اعداد به ترتیب و جمع کردن دو عدد قبلی به این فایل از داده ها رسید:

0، 1، 1، 2، 3، 5، 8، 13، 21، 34، 55، 89…

نکته: فرآیند (1+1=2، 1+2=3، 2+3=5، 3+5=8…) بعد از صفر و یک شروع می‌شود.

هر چقدر دنباله اعداد را بگیرید میبینید که، هر عددی ضرب در دنباله 1.618 برابر میشود با عدد بزرگتر از عدد قبلی . این عدد به نسبت طلایی معروف است، نسبتی رایج و مرموز ،مربوط به الگوهای موجود در معماری، هندسه، هنرهای زیبا و زیست شناسی، و شامل الگوهای گلبرگ گل و تشکیل شاخه های درخت.

مرحله بعدی شامل معکوس کردن فرآینداست ،یعنی  تقسیم هر عدد بر عددی که در دنباله آن است و مشاهده الگویی که عدد حاصل همیشه 0.618 میشود – برای مثال، 21/34 = 0.618.

هر عدد تقسیم بر دومین عدد زیر – به عنوان مثال، 21/55 – همیشه برابر با 0.3819 است، و هر یک از اعداد در دنباله تقسیم بر عدد سوم زیر آن  برابر با 0.263 است.

سطوح اصلی فیبو که از لیست اعداد نسبتا ساده فیبوناچی استخراج می شوند عبارتند از 1.618، 1.3819، 1.263 و معکوس آن 0.618، 0.3819 و 0.263. در مورد بازارهای مالی، این تئوری می گوید که پس از حرکت در یک جهت، اصلاحات قیمت قبل از ادامه در جهت حرکت اولیه، با فرکانس هشداردهنده به یکی از آن سطوح فیبو برمی گردد.

FIBONACCI RETRACEMENT & EXTENSION

اصلاحی فیبوناچی و پسوند فیبوناچی دو اصطلاحی هستند که از اصول اصلی فیبوناچی برای توضیح انواع مختلف حرکت قیمت استفاده می کنند.

 

اصلاحی فیبوناچی چیست؟ (FIBONACCI RETRACEMENT)

در نمودار زیر، قیمت طلا از 1,679 دلار (A) به 1,915 دلار (B) افزایش می‌یابد، و زمانی که حرکت مرتبط با این حرکت کاهش می‌یابد، قیمت به 1769 دلار (C) کاهش می‌یابد که سطح فیب 61.8 درصد است. قیمت در آن سطح باقی می ماند و پس از تثبیت، به حرکت صعودی خود ادامه می دهد.

استراتژی معاملاتی فیبوناچی اصلاحی

استراتژی های فیبو را می توان برای حرکت های نزولی و همچنین صعودی قیمت استفاده کرد.

در تصویر زیر در یک دوره زمانی متفاوت، حرکت اصلی در بازار ارز در تایم دیلی EURUSD نزولی بود.

استراتژی معاملاتی فیبوناچی جفت ارز یورودلار

اصلاح کوتاه مدت در نمودار زیر، اصلاحی از 1.154 به 1.177 را نشان می دهد که یک افزایش کوتاه مدت قیمت به فیبو 23.6٪ است.

استراتژی معاملاتی فیبوناچی ریتریسمنت

یک ترفند برای سرمایه گذاران و معامله گران این است که بتوانند تشخیص دهند که از کدام قله و دره سطح استفاده کنند و در کدام سطح فیبو انتظار می رود که اصلاحی تمام شود. هر سطح فیبوناچی با تقسیم مساحت بین روند بالا و پایین و اعمال نسبت های دنباله فیبوناچی محاسبه می شود.

به عنوان یک قاعده کلی، هرچه حرکت زیربنایی قوی‌تر باشد، احتمال اینکه هر اصلاحی کوتاه‌تر باشد، بیشتر می‌شود.

پسوند فیبوناچی چیست؟ (FIBONACCI EXTENSION)

استفاده از پسوندهای فیبو (فیبو اکستنشن) از همان مجموعه داده‌های اولیه 0، 1، 1، 2، 3، 5، 8، 13، 21، 34، 55، 89 شامل میشود، اما با این تفاوت که نسبت را معکوس می‌کنند، بنابراین سطوح کلیدی که باید به آن توجه کنید 1.236٪، 1.382  و 1.618 درصد است.

نمودار قیمت زیر شاخص سهام S&P 500 حرکت صعودی A به B و سپس بازگشت به C را قبل از ادامه نشان می دهد. سطوح توسعه Fib نشان می دهد که قیمت قبل از شروع تثبیت در منطقه 1.236٪ پسوند Fib از 4474 (B) بالاتر رفته است. کسانی که یک استراتژی Fibo را معامله می کنند، چه در مسیر طولانی در روند A یا C باشند، چه هر جای دیگری در طول مسیر، می توانند از سطوح توسعه Fib به عنوان نقاط هدف برای خروج از معامله استفاده کنند.

استراتژی معاملاتی فیبوناچی پسوند

افراد تیزبین متوجه خواهند شد که 50% و 1.50% تمایل دارند به عنوان سطوح در نمودارهای فیبو  لحاظ شوند. این عدد در واقع یک عدد فیبو نیست که با تقسیم یا ضرب بخش‌های سری‌های 0، 1، 1، 2، 3، 5، 8، 13، 21، 34، 55، 89 تولید شود. دلیل اینکه 50% در اکثر نمودارها گنجانده شده است.بخاطر این است که از نظر روانی یک سطح مهم است.

چرا از استراتژی معاملاتی فیبوناچی استفاده کنیم؟

مانند همه استراتژی های معاملاتی، کسانی هستند که مخالف و طرفدار این هستند که استراتژی های فیبو چقدر می توانند مفید باشند.  دلایل زیر به توضیح اینکه چرا این موضوع بسیار محبوب شده است دلالت دارد:

ساده اما قدرتمند: درک اصول اصلی استراتژی های معاملاتی فیبوناچی نسبتا آسان است. ایده هایی که درک آنها آسان تر است، شانس بیشتری برای پذیرش گسترده تر دارند.

نظم طبیعی: ارجاعات موجود در طبیعت، الگوهای صدف‌های دریایی، و شکل‌گیری ستارگان، این احساس شهودی را ارائه می‌دهند که چیزی «درست» در مورد فیبو وجود دارد.

یک ایده شناخته شده: اگر ایده‌های خاصی توسط بخش بزرگی از بازار پذیرفته شوند، این به تنهایی می‌تواند برای عملی کردن آنها کافی باشد. فیبوها یکی از شناخته شده ترین اندیکاتورهای فنی هستند.

استفاده آسان: ابزارهای نرم‌افزاری که برای همپوشانی سطوح Fib استفاده می‌شوند شامل کلیک کردن روی یک قله و دره نمودار قیمت می‌شوند و سپس تمام سطوح Fib در مقابل شما قرار می‌گیرند. سهولت یافتن فیبوها به جذابیت آنها می افزاید.

توسعه استراتژی ها با استفاده از سطوح فیبوناچی

مانند نمونه هایی که در نمودارهای قیمت طلا، EURUSD و S&P 500 وجود دارد، Fibs را می توان در هر بازار پرطرفداری استفاده کرد. Retracements و Extension ها را می توان شناسایی کرد و به عنوان سیگنال نقاط ورود و خروج معاملات استفاده کرد، و تنها در بازارهای جانبی و خنثی است که تجزیه و تحلیل Fib در آنها خراب می شود.

استفاده از فیبوها برای تعیین نقاط ورود معامله : سادگی استراتژی معاملاتی فیبوناچی این است که فقط یک مورد برای شناسایی حرکت اولیه و دنبال کردن اصلاح لازم است. مهارت شما اینجاست که چگونه تشخیص دهید از کدام قله ها و دره ها ، به عنوان سطوح  A و B استفاده کنید و از کدام یک از سطوح انتخابی Fib برای ورود استفاده کنید. از آنها، یک مجموعه داده بسازید تا مطمئن شوید که چه زمانی و کجا بهتر است وارد شوید.

استفاده از فیبوها برای تنظیم حد ضررها : Fib نه تنها به معامله گران کمک می کند تا نقاط ورود و خروج را شناسایی کنند، بلکه به مدیریت ریسک نیز کمک می کنند. یکی از استراتژی‌های رایج، قرار دادن حد ضررها در پشت سطح Fib است. این موضوع با تجزیه و تحلیل تکنیکال استاندارد مطابقت دارد، بنابراین اگر پشتیبانی یا حمایت شکسته شود، حد ضررها فعال می شوند.

معامله همه گروه‌های دارایی : هیچ بازاری،  حرکت قیمتی که در یک خط مستقیم انجام می‌شود را تجربه نمی‌کند. الگوی ناهموار قله‌ها و فرورفتگی‌ها را می‌توان در هر بخش از ارزهای دیجیتال گرفته تا اوراق قرضه یافت. در نتیجه، می توانید از سطوح فیبوناچی برای معامله آنها استفاده کنید.

استراتژی معاملاتی خرید و فروش  : در حالی که میدانید بازارهای سهام بیشتر تمایل دارند به سمت حرکت صعودی تدریجی سوگیری داشته باشند، بازارهای فارکس هیچ گونه سوگیری خاصی نسبت به حرکت صعودی یا نزولی ندارند.به همین خاطر فیبو ها را می توان برای مشخص کردن نقاط ورود به موقعیت سل در معامله استفاده کرد.

ترکیب سطوح فیبوناچی در استراتژی های دیگر : سطوح فیبو ذاتا بسیار واقعی هستندو آنها میتوانند در مورد اینکه قیمت از نظر سطوح حمایت و مقاومت در کجا قرار دارد دیدگاه دقیقی بشما بدهند. با این حال، میتوان از فیبوها به عنوان بخشی از استراتژی های دیگر استفاده کرد.

تاثیر فواصل زمانی یا تایم فریمها بر استراتژی معاملاتی فیبوناچی : توافق کلی در میان تحلیلگران این است که الگوهای اصلاح فیبوناچی اگر در بازه زمانی طولانی تری در نظر گرفته شوند قابل اعتمادتر هستند ، اصلاح 38.2% در نمودار هفتگی مهمتر از اصلاح 38.2% در 10دقیقه و یا زیر آن است.

کدام سطح فیبوناچی بهترین است؟

تحلیلگران تمایل دارند برخی از سطوح را بیش از سایرین در اولویت قرار دهند. سطوح 23.6% و 38.2% به اندازه سطوح 61.8% و 50% مهم قلمداد نمیشوند. این واقعیت که این دو عدد به شدت مورد بحث قرار می گیرند، آنها را به سطوح کلیدی تبدیل می کند.

نظم و انضباط معاملاتی : معاملات بیش از حد یا اورترید و بی صبری دو تا از سریع ترین راه ها برای از دست دادن پول هستند. استفاده از اصلاحات فیبوناچی برای شناسایی نقاط ورود و خروج معامله ممکن است 100٪ دقیق نباشد، اما ممکن است شما را از انجام معاملات بد در زمان نامناسب باز دارد.

استفاده از فیبوناچی با سایر اندیکاتور های معاملاتی

استراتژی معاملاتی فیبوناچی یکی از مهمترین اندیکاتورهای فنی در دسترس معامله گران است. آنها بسیار محبوب و بسیار کاربر پسند هستند، اما یکی از عوامل مهمی که باید در نظر گرفت، مزایای استفاده از طیف وسیعی از سیگنال های مختلف به طور همزمان است که با آن داده میشود.

به عنوان مثال، معامله بیت کوین با استفاده از فیبوناچی و میانگین متحرک با هم ممکن است نرخ موفقیت استراتژی معاملاتی شما را بهبود بخشد.

دیدگاه ها و نظرات

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

پایگاه دانش

مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه