اندیکاتور ATR Value برای نمایش مقدار نوسان در نمودار متاتریدر 4

اندیکاتور نمایش مقدار نوسان قیمت atr value

میانگین محدوده واقعی (ATR) یک اندیکاتور نوسان تحلیل تکنیکال است که در اصل توسط J. Welles Wilder, Jr. برای کالاها توسعه یافته است. این اندیکاتور نشانه ای از روند قیمت ارائه نمی دهد، فقط مقدار نوسان قیمت را نشان می دهد.

توضیحات

معمولا در سفر یک معامله گر فارکس زمانی  فرا می رسد که آنها نه تنها به روند بازار، بلکه به حجم پشت آن روندها هم توجه دارند. زیرا دانستن میزان حجم پشت هر روند به فیلتر کردن روندهای جزئی از روندهای اصلی کمک می کند. این دانش بسیاری از معامله‌گران حرفه‌ای فارکس را به سمت اندیکاتور ارزش میانگین دامنه واقعی (ATR) یا همان  ATR Value سوق داده است.

این شاخص تعیین کننده مقدار نوسانات به ابزاری ضروری برای چنین وظایفی در متاتریدر 4 و سایر پلتفرم های معاملاتی تبدیل شده است.

اندیکاتوری که در باره آن توضیح میدهیم یک آنالوگ ساده شده از اندیکاتور ATR است که به طور پیش فرض در ترمینال متاتریدر 4 نصب شده است. اما تعدادی مزیت دارد که در مقاله به آنها خواهیم گفت.

استفاده از اندیکاتور ATR Value در متاتریدر 4

اندیکاتور atr valu

همانطورکه میدانید شاخص میانگین دامنه واقعی یا اندیکاتور ATR ، نوسانات بازار را تعیین می کند . به عبارت دیگر، اندازه متوسط ​​حرکات قیمت را برای یک دارایی معین در یک دوره به تصویر می‌کشد.

وقتی از میانگین محدوده واقعی در متاتریدر 4 استفاده می کنید، به صورت خطی نمایش داده می شود که پنجره نشانگر را بالا و پایین می کند. هر چه مقدار ATR بیشتر باشد، بازار نوسان بیشتری دارد. و هرچه مقدار ATR کمتر باشد، حجم کمتری در بازار وجود دارد.

اشتباهی که بسیاری از معامله گران مرتکب می شوند این است که سعی می کنند روندها را با ATR معامله کنند. متأسفانه،به قول معروف آنها سعی کنند میخ های مربعی را در سوراخ های گرد قرار دهند!

شاخص ATR روند بازار را نشان نمی دهد . حتی مواقعی مانند تصویر زیر وجود دارد که بازار در یک جهت روند دارد اما ATR در جهت مخالف شیب دارد.

اندیکاتور مقدار ای تی آر

اگر نمی‌دانید که ATR برای چه مواردی استفاده می‌شود، در اینجا برخی از کاربردهای رایج اندیکاتور ATR آورده شده است.

  • یک معامله گر می تواند از اندیکاتور ATR Value برای تعیین بهترین زمان برای ورود به معاملات استفاده کند . ATR می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که آیا حجم کافی در بازار برای معامله شما وجود دارد یا خیر. همچنین شما را از بازارهای رنج یا غیر فعال دور نگه می دارد.
  • همچنین می توانید از اندیکاتور ATR برای تعیین سطوح حد ضرر استفاده کنید .
  • همچنین راه هایی برای استفاده از ATR به عنوان اندیکاتور خروج از معامله وجود دارد .

اندیکاتور مقدار ATR چگونه محاسبه می شود؟

همانطور که از نام آن پیداست، میانگین دامنه واقعی، میانگین مقادیر محدوده قیمت یک دارایی در یک دوره است . اما سه روش مختلف برای محاسبه دامنه واقعی یک دارایی وجود دارد.

  •  low قبلی را از high فعلی کم کنید
  • close قبلی را از low فعلی کم کنید
  • جریان low را از high فعلی کم کنید

ATR آن محدوده های واقعی را محاسبه می کند و از بزرگترین آنها به عنوان محدوده واقعی برای آن دوره استفاده می کند. توجه داشته باشید که ATR مثبت یا منفی بودن عدد را در نظر نمی گیرد. منفی 56 (-56) همان مثبت 56 (+56) تا آنجا که به نشانگر بیان کننده حجم مربوط می شود.

اکنون که فرمول محدوده واقعی برای هر دوره مشخص شده است، ATR فقط این مقادیر را در یک دوره معین میانگین می کند.

دوره پیش‌فرض ATR در پلتفرم معاملاتی متاتریدر 4، برای مثال، 14 است. بنابراین، ATR محدوده‌های واقعی را در 14 کندل آخر محاسبه می‌کند و از مقادیر برای ایجاد یک خط پیوسته استفاده می‌کند.

چگونه با اندیکاتور مقدار ATR معامله کنیم؟

این بخشی است که بسیاری از معامله گران  به دلایلی درست آن را مورد علاقه خود قرار می دهد. آنچه که بسیار مهم است این است که چگونه اندیکاتور ATR Value را در معاملات خود پیاده سازی کنید.

در اینجا چند استراتژی معاملاتی با اندیکاتور ATR آورده شده است:

● شکستهای انفجاری

زمان هایی وجود دارد که بازار بسیار نوسانی است و زمان هایی هم اینطور نیست. می‌توانید از این استراتژی معاملاتی ATR برای بهره‌گیری از دوره‌های با نوسان کم استفاده کنید.

ابتدا، شاخص ATR Value خود را در نمودار هفتگی بالا می آورید و منتظر می مانید تا اندیکاتور به پایین ترین حد چند ساله برسد.

به عبارت دیگر، شما منتظر می‌مانید تا بازار حداقل نوسان داشته باشد و خط ATR نزدیک‌ترین نقطه به کف باشد. سپس سطوح حمایت و مقاومت در این بازه زمانی را در نمودارهای خود قرار می دهید و منتظر می مانید تا یک شکست رخ دهد.

اندیکاتور مقدار atr

می‌توانید از اندیکاتور Support and Resistance استفاده کنید تا به شما کمک کند سطوح حمایت و مقاومت اصلی را در نمودار خود پیدا کنید.

● تنظیم حد ضرر

آیا تا به حال به این مورد برخورده اید که بازار تمام مسیر را پایین می‌آید و فوراً به مسیری که در ابتدا فکر می‌کردید برمی‌گردد تا شما حد ضرر خود را کاهش دهید؟ این استراتژی معاملاتی اندیکاتور مقدار ATR می تواند برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی در آینده مفید باشد.

هنگام ورود به معامله، ارزش فعلی ATR را بررسی کنید. این مقدار فعلی را با یک مضرب ضرب کنید. متداول‌ترین مضرب‌هایی که استفاده می‌شوند 1.5، 2 و 3 هستند. سپس، ارزش محاسبه‌شده را به قیمت فعلی اضافه می‌کنید (برای معامله فروش) یا کم می‌کنید (برای معامله خرید) به قیمت فعلی.

شما همچنین می توانید این استراتژی معاملاتی را برای گرفتن  بهترین نتیجه از بازارهای پرطرفدار تطبیق دهید. در پایان هر دوره یا کندل، استاپ لاس خود را با مقدار محاسبه شده دنبال می کنید.

به هر حال، اگر می خواهید استاپ لاس را به طور کامل از معاملات خود حذف کنید، می توانید یاد بگیرید که چگونه بدون استاپ لاس معامله کنید.

● برداشت سود

از آنجایی که ATR میانگین حرکت قیمت یک دارایی را برای تعداد دوره های از پیش تعیین شده نشان می دهد، می توانید  برداشت سود خود را با این دانش تعیین کنید.

به عنوان مثال، اگر نمودار روزانه GBPNZD دارای مقدار ATR فعلی 140 باشد، این به شما می گوید که جفت ارز به طور متوسط ​​حدود 140 پیپ حرکت می کند. بنابراین، شما می توانید سود خود را در هر جایی نزدیک به 140 پیپ دورتر از قیمت ورودی خود قرار دهید.

ترکیب این استراتژی با سایر ساختارهای بازار، مانند نوسان بالا و پایین(swing highs and lows) ، سطوح حمایت و مقاومت و موارد دیگر، همیشه بهتر عمل می کند.

البته، اینها تنها چند استراتژی معاملاتی ATR هستند. شما می توانید راه های بهتری برای استفاده از آن در معاملات خود در متاتریدر 4  بیابید.

اندیکاتور ATR Value برای چه کسانی بهتر است؟

ATR برای معامله گران فارکس در تمام سطوح تجربه بهترین است زیرا روندها را نشان نمی دهد. همچنین، این اندیکاتور می تواند در سیستم های معاملاتی هر کسی، صرف نظر از سبک معاملاتی آنها، قرار گیرد.

 

مشاهده بیشتر

تنظیمات

اینها تنظیمات پیش فرضی هستند که با نشانگر مقدار atr در MT4 ارائه می شوند.

تنظیمات اندیکاتور

● دوره ATR

این دوره یا تعداد کندل‌هایی است که ATR مقادیر خود را بر اساس آن محاسبه می‌کند. تنظیم پیش‌فرض 14 است. و در نمودار روزانه، این نشان می‌دهد که ATR میانگین محدوده‌های واقعی را در 14 روز گذشته محاسبه می‌کند.

● ضرب

مقدار اصلی ATR را در چند نفره تنظیم شده ضرب می کند.

● نمایشگر

این به شما امکان می دهد مقادیر ATR را به صورت نقاط یا پیپ در MT4 نمایش دهید. پیپ یک دهم امتیاز است.

● LabelColor

به شما امکان می دهد رنگی را که می خواهید شخصیت های شما در آن نمایش داده شوند انتخاب کنید.

● فونت

با این تنظیمات می توانید اندازه کاراکترها را تعیین کنید.

دیدگاه ها و نظرات

4 1 رای
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
جدیدترین اندیکاتورها مشاهده همه

جدیدترین بروکرها

مشاهده همه

پایگاه دانش

مشاهده همه